bully → τραμπούκος, τσαμπουκάς, νταής, ψευτονταής, εκφοβιστής, εκφοβίστρια, νταβάς, νταβατζής, κάνω τον τσαμπουκά, καταπιέζω, τυραννώ, καταδυναστεύω, τρομοκρατώ, εκφοβίζω, πουλάω τσαμπουκαλίκι, κάνω τον παλικαρά, κάνω τον μάγκα, πουλάω τσαμπουκά, πουλάω τσαμπουκάδες, πουλάω τσαμπουκαλίκι, πουλάω αγριάδα, πουλάω μαγκιά, κάνω τον νταή, το παίζω νταής, παριστάνω τον νταή, πουλάω νταηλίκι





F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ουουου.... Πολλά! Η ερώτησή μου, όμως, είναι... ανιχνευτικής φύσης.

Αναρωτιέμαι αν η ελληνική γλώσσα έχει κάποια λέξη που να αποδίδει αυτήν τη συγκεκριμένη συμπεριφορά. Bully μπορεί να είναι και ο συγγενής, και ο συμμαθητής, και η χώρα-σύμμαχος κτλ.

Η δε πρακτική, πώς λέγεται στη γλώσσα μας; Δεν είναι επιθετικός προσδιορισμός. Δεν είναι συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα. Δεν είναι (;) σύστημα συμπεριφοράς. Δεν είναι τρομοκρατία (ή μήπως είναι;).

Μήπως είναι εκφοβισμός; Και τότε, το ουσιαστικό; Εκφοβιστής; Έχει καθιερωθεί τίποτε τέτοιο για κάποια τόσο καθιερωμένη πρακτική;

Ή μήπως όχι;

Ας γίνω πιο συγκεκριμένη (τρόπος του λέγειν):

Ας πούμε, λοιπόν, ότι έχουμε να μεταφράσουμε κάποιο κείμενο σαν το παρακάτω (το συγκεκριμένο, από τη Wikipedia):

Bullying involves the tormenting of others through verbal harassment, physical assault, or other more subtle methods of coercion such as manipulation. There is currently no legal definition of bullying.

In colloquial speech, bullying often describes a form of harassment perpetrated by an abuser having more physical and/or social power and dominance than the victim possesses. The victim of bullying is sometimes referred to as a target. The harassment can be verbal, physical and/or emotional.

Norwegian researcher Dan Olweus defines bullying as when a person is "is exposed, repeatedly and over time, to negative actions on the part of one or more other persons.". He defines negative action as "when a person intentionally inflicts injury or discomfort upon another person, through physical contact, through words or in other ways." [1].

Bullying can occur in any setting where human beings interact with each other. This includes school, the workplace, home and neighborhoods. Bullying can exist between social groups, social classes and even between countries (see Jingoism).


Και για τον bully (πάλι από τη Wikipedia):

Strategies to cope with bullying

[edit] Helping victims at school

One of the responsibilities of members of a school team is that they need to help the victims of bullying[17]. The following strategies may be considered:

   1. If a person voluntarily comes to someone for help then they need to listen. Sometimes this is all that the victim wants and needs.
   2. After investigating the situation, it may be that intervention is necessary with the bully or bullies. The situation needs to be addressed and hopefully a resolution to the problem can be found.
   3. Inform the parents of the victim and of the bully. Discuss possible solutions with them. Arrange a meeting with them if possible.
   4. Follow up in communicating with the victim, the parents and the teachers about the situation.
   5. Monitor the behavior of the bully and the safety of the victim on a school-wide basis.



Πώς θα το χειριζόσασταν;

ΟΚ, μπορεί να είναι πιο απλό απ' ό,τι νομίζω.
Εμένα μου φαίνεται (λίγο) βουνό, πάντως. Και, επίσης, πολύ σημαντικό.

Any ideas;

(Με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως η άποψή σας ως προς την... bully :-)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
2-3 φορές που χρειάστηκε να το μεταφράσω σε ενημερωτικά φυλλάδια σχολείων, είπα: εκφοβισμός, εκφοβιστής. Το θηλυκό δεν μου χρειάστηκε αλλά δεν θα δίσταζα να πω «εκφοβίστρια».

Αν μου πέσουν στην ίδια πρόταση με το intimidate, θα πω αυτό το δεύτερο «πειθαναγκάζω», όπως λέει και η Ματζεντούλα.

Σε απλά και καθημερινά ελληνικά όλα τα περί bullying είναι «τσαμπουκάς, νταηλίκι, μαγκιά, ζοριλίκι κ.λπ.» κατά περίσταση.
« Last Edit: 09 Feb, 2007, 23:39:41 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μ' αρέσει σχεδόν τόσο όσο μ' αρέσει το ''ψυχαναγκαστικός'' για το ''compulsive'' (κάτι ''καταναγκαστικά'' μου χαλάνε, λίγο, τη μέρα).

Μπορούμε, όμως, να πούμε intimidated= πειθαναγκασμένος (7 γκουγκλιές);
                                      intimidating= πειθαναγκαστικός (23 γκουγκλιές);

Εμένα, μ' αρέσει, το επαναλαμβάνω.

Και, επίσης επαναλαμβάνω, ότι εσείς, Translatumόπαιδα, για μένα, είστε πιο αξιόπιστο σώμα κειμένου από το google.
Ποια είναι η γνώμη σας;
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 15:09:06 by F_idάνι »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΜΕΛ
πειθαναγκάζω, πειθαναγκασμός, πειθανάγκη

ΛΚΝ
πειθαναγκάζω
[piθanaŋgázo] -ομαι P2.1 : αναγκάζω κπ. να συμφωνήσει μαζί μου και να με υπακούσει, χρησιμοποιώντας ψυχολογική βία ή απειλές.  [λόγ. < ελνστ. πειθανάγκ(η) `πειθώ με βία΄ -άζω]

πειθαναγκασμός ο [piθanaŋgazmós] O17 : η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του πειθαναγκάζω.  [λόγ. πειθαναγκασ- (πειθαναγκάζω) -μός]
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Πολύ φοβάμαι ότι το bullying είναι πολύ περιεκτικός όρος για να αποδοθεί μονολεκτικά- σε μερικές περιπτώσεις η μονολεκτική απόδοση ταιριάζει, αλλά δεν είναι κανόνας - κάτι σαν το σναφ. Πάρτε για παράδειγμα το bullying στα βρετανικά σχολεία, όπου ευδοκιμεί ιδιαίτερα: Μπορεί να είναι εκφοβισμός και τσαμπουκάς (στις πιο ήπιες περιπτώσεις), πειθαναγμασμός και εξαναγκασμός, ψυχολογική και σωματική βία, εξευτελισμός, διαπόμπευση κλπ.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Πολύ φοβάμαι ότι το bullying είναι πολύ περιεκτικός όρος για να αποδοθεί μονολεκτικά- σε μερικές περιπτώσεις η μονολεκτική απόδοση ταιριάζει, αλλά δεν είναι κανόνας - κάτι σαν το σναφ. Πάρτε για παράδειγμα το bullying στα βρετανικά σχολεία, όπου ευδοκιμεί ιδιαίτερα: Μπορεί να είναι εκφοβισμός και τσαμπουκάς (στις πιο ήπιες περιπτώσεις), πειθαναγμασμός και εξαναγκασμός, ψυχολογική και σωματική βία, εξευτελισμός, διαπόμπευση κλπ.
Πράγματι. Το είχαμε πιάσει κάποτε εξαιτίας του "mobbing" και είχαν αναφερθεί διάφορα (π.χ. εκφοβισμός, συστηματική όχληση/παρενόχληση, προπηλακισμός κ.λπ.).

mobbing → συστηματική ομαδική όχληση, ηθική παρενόχληση, εκφοβισμός στον χώρο εργασίας, εργασιακός εκφοβισμός, συλλογική άμυνα έναντι αρπακτικού


(Εμείς, τελικά, είδαμε το "Ο Μάγος Αϊζενχάιμ" (δηλ. The Illusionist). Sweet with a twist. Και σε DVD, μάλλον καλύτερα...) :)
« Last Edit: 04 Feb, 2024, 12:33:47 by spiros »




 

Search Tools