τοπογραφικός χάρτης → topographic map

user10 · 21 · 9374

mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Στην Εγνατία Οδό Α.Ε. τα λέγαμε και απλά topo map ή topo survey (ουδέποτε κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ των δυο)...
Αυτά αναφέρονται σε μεγαλύτερες εκτάσεις. Για οικόπεδα και αγροτεμάχια χρησιμοποιούνται τα τοπογραφικά διαγράμματα (Topographical diagrams).
Για μεγαλύτερες εκτάσεις χρησιμοποιείται και ο όρος τοπογραφικό σκαρίφημα (topographical plan/sketch)
« Last Edit: 18 Jul, 2007, 01:26:41 by mavrodon »


Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
diagrammes, ακόμα και στην Αγγλίαο Ηνωμένο Βασίλειο

ειλικρινώς υμέτερος και πολιτικώς ορθός  :-))
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
diagrammes, ακόμα και στην Αγγλίαο Ηνωμένο Βασίλειο

ειλικρινώς υμέτερος και πολιτικώς ορθός  :-))

Καλημέρα
Ευχαριστώ για την ευγενική υπενθύμιση. Έγινε η διόρθωση. Διερωτώμαι, όμως, γιατί οι Άγγλοι, (και Σκω(ο)τσέζοι, Ουαλοί και Ιρλανδοί) έχουν το programme και όχι το diagramme; Εν προκειμένω, στα γαλλικά και γερμανικά έγινε η κανονική μετεγγραφή της λέξης σε diagramme/diagramm.
Μόλις προ ολίγου, σε αναζήτηση στο Google διαπίστωσα ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός αναφορών και σε topographic(al) drawings (Αποτελέσματα 1 - 10 από περίπου 1.790.000 για 'topographic drawing"). Επειδή προτάθηκαν πολλοί σχετικοί όροι μέχρι τώρα (chart, plan, map, survey, draft, blueprint, diagram, sketch, drawing), θα ήταν καλό να ξεκαθαρίσουμε πού αρμόζει καλύτερα ο κάθε ένας από αυτούς.
« Last Edit: 18 Jul, 2007, 05:53:40 by mavrodon »


lpap

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 365
    • Gender:Male
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Να πω ότι για το τοπογραφικός χάρτης προτίμησα το topographic map. Βέβαια, από ό,τι κατάλαβα και επειδή αυτό που μετέφραζα ήταν πληρεξούσιο που περιέγραφε την πώληση ενός χωραφιού (την πίστη μου έβγαλε, συνορεύει με 53464 γείτονες), το κείμενο θα έπρεπε κανονικά να γράφει τοπογραφικό διάγραμμα. Τώρα για το τελευταίο θα έλεγα topographic survey ή και chart, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ο μεγάλος μου γιος, που είναι δικηγόρος, μου είπε ότι χρηιμοποιείται στα συμβόλαια και η λέξη σχεδιάγραμμα, πρότεινε δε ως αντίστοιχη το topographic plan.


 

Search Tools