Πληκτρολόγιο για δακτυλογράφους και μεταφραστές

jsb · 5 · 5530

jsb

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Προτείνετε ένα καλό πληκτρολόγιο, με μαλακά και φαρδιά πλήκτρα. Μου την έχουν σπάσει τα διπλοχτυπήματα και ο πόνος στα ακροδάχτυλα.
« Last Edit: 07 Jul, 2019, 09:27:33 by spiros »


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Καλημέρα,
εγώ έχω ένα πληκτρολόγιο της Microsoft, το Natural Ergonomic 4000, το οποίο είναι πολύ μαλακό, αλλά σίγουρα μπορείς να  βρεις στο εμπόριο και διάφορα άλλα, μπορείς και να το ψάξεις μέσω διαδικτύου στις ιστοσελίδες των διαφόρων καταστημάτων που πουλούν περιφερειακά. Ο δικός μου πόνος στα ακροδάχτυλα εξαφανίστηκε όταν συνειδητοποίησα ότι απλώς χτυπούσα τα πλήκτρα με πάρα πολλή δύναμη, μήπως φταίει λίγο κι αυτό;;;
Καλή τύχη με την αναζήτηση!



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Microsoft Internet Keyboard. Αρκετά μαλακό, αλλά κυρίως με σωστή απόσταση ανάμεσα στα πλήκτρα για να αποφεύγω τα διπλοχτυπήματα ή γενικώς την προσπάθεια να ξαμώνω σωστά. Επανήλθα σ' αυτό το πληκτρολόγιο, βάζοντας στην μπάντα ένα κομψό που μου έκαναν δώρο τα παιδιά μου, σχεδόν σαν πληκτρολόγιο φορητού. Η αποθέωση του αν(τι)εργονομικού για τα χοντροδάχτυλά μου (που λεπτότατα είναι για το μπόι μου, αλλά φαίνεται ότι τα υπόλοιπα πληκτρολόγια τα φτιάχνουν με προδιαγραφές για Γιαπωνέζες touchtypists).


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Microsoft Internet Keyboard.

Κι εγώ, από το μοντέλο που κάνει μια μικρή κούρμπα στο κάτω μέρος, ώστε να μην αναγκάζονται οι καρποί σου να λυγίζουν σε περίεργες γωνίες. Πολύ μαλακά πλήκτρα -- σου παίρνει 2-3 μέρες να τα συνηθίσεις, αλλά μετά πιάνεις καλές ταχύτητες.

Αν πάρεις το ασύρματο USB μοντέλο, έχε υπόψη σου ότι δε θα μπορείς να μπαίνεις στο BIOS με [DEL] κατά την εκκίνηση του συστήματος, διότι ο usb driver φορτώνεται πολύ αργότερα. Άρα, καλό είναι να έχεις backup κι ένα ενσύρματο usb ή ps/2.

Τέλος, ρίξτε μια ματιά και σε αυτά -- με διαφορά τα πιο κουφά πληκτρολόγια που έχω δει.

Bluetooth Laser Virtual Keyboard

DX1 Input System

Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies




 

Search Tools