matrimonium non consummatum → μη ολοκληρωθείς γάμος

yarek · 6 · 4369

yarek

  • Newbie
  • *
    • Posts: 87
    • Gender:Male
matrimonium non consummatum → μη ολοκληρωθείς γάμος

Πώς μπορώ να το αποδώσω στα ελληνικά; Σημαίνει ότι ένας γάμος τελέσθηκε νόμιμα αλλά, εφόσον οι σύζυγοι ποτέ δεν ήλθαν σε σαρκική επαφή, είναι άκυρος απ' την αρχή. Είναι όρος της καθολικής εκκλησίας και για ποιο λόγο το αναφέρει ο ενάγων στην αγωγή διαζυγίου του (και ο γάμος ήταν πολιτικός) - δεν έχω ιδέα. Πάντως το βάζει ο άνθρωπος. Εγώ τι κάνω;
«Ο γάμος δεν έχει ολοκληρωθεί» ακούγεται καθόλου;
« Last Edit: 01 May, 2011, 23:31:06 by spiros »


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Χωρίς να το έχω ψάξει μήπως πρόκειται για "λευκό γάμο";
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στην Ελλάδα και την Κύπρο αναγνωρίζεται η ανικανότητα προς συνουσία ως λόγος διαζυγίου ή κλονισμού του γάμου.

Άρα δεν σε ενδιαφέρει η ελληνική διατύπωση, γιατί η μη ολοκλήρωση του γάμου δεν συνεπάγεται ανικανότητα προς συνουσία (μπορεί να μην του άρεσε το μουστάκι της, ας πούμε).

Διατυπώσεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για το λατινικό:
Ανολοκλήρωτος γάμος.
Μη ολοκληρωθείς γάμος.
Μη ολοκλήρωση του γάμου.



Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Να κάνω μια αφελή παρατήρηση/ερώτηση;
Εκείνο το "ανολοκλήρωτος γάμος" το έβαλα στον γκούγκλη και δεν έδωσε τίποτα...Μπορεί, παρόλ'αυτά, να χρησιμοποιηθεί σαν απόδοση;
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εκτός από το ότι τον έχει ο γκούγκλης σε αιτιατική και γενική, είναι και η γλωσσικά λογική απόδοση του unconsummated marriage. Άλλωστε, τι νομίζεις ότι είναι ο ανολοκλήρωτος έρωτας;


 

Search Tools