ανήκε ή άνηκε; → ανήκε

Ion · 18 · 53593

Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Τώρα τελευταία, όλο και περισσότερο ακούω - κυρίως από τους ρεπόρτερ της τηλεόρασης - τη λέξη "άνηκε" (π.χ. το διαμέρισμα άνηκε σε..., το κλεμμένο όχημα άνηκε στον... ), αντί της πιο οικείας, σε μένα τουλάχιστον, λέξης "ανήκε". Είναι κι αυτό άλλη μια πρόσφατη εξέλιξη της γλώσσας μας;
« Last Edit: 28 Apr, 2014, 18:09:51 by spiros »
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Τώρα τελευταία, όλο και περισσότερο ακούω - κυρίως από τους ρεπόρτερ της τηλεόρασης - τη λέξη "άνηκε" (π.χ. το διαμέρισμα άνηκε σε..., το κλεμμένο όχημα άνηκε στον... ), αντί της πιο οικείας, σε μένα τουλάχιστον, λέξης "ανήκε". Είναι κι αυτό άλλη μια πρόσφατη εξέλιξη της γλώσσας μας;

Τι να σου πω;
εδώ [ΛΚΝ] πάντως αναφέρεται έτσι:

ανήκω [aníko] P πρτ. ανήκα, μτχ. ανήκοντας  : 1.αποτελώ μέρος ή μέλος ευρύτερου συνόλου (ομάδας, συλλόγου, κόμματος κτλ.): O άνθρωπος ανήκει στα θηλαστικά. O αδελφός μου ανήκει σε ορειβατικό όμιλο. H Eλλάδα ανήκει στην Eυρώπη. || ανάγομαι, αναφέρομαι σε κτ.: Aυτά ανήκουν στο παρελθόν. Tα όνειρα ανήκουν στο χώρο του υποσυνείδητου. 2. είμαι στην κυριότητα κάποιου, είμαι κτήμα κάποιου, υπάγομαι στο χώρο ευθύνης, δικαιωμάτων κάποιου. α. (για έμψ.): O δούλος ανήκε ολοκληρωτικά στον αφέντη του. H καρδιά μου σου ανήκει. β. (για άψ. ή αφηρ.): Tο κτήμα / το σπίτι μού ανήκει. || Tο μέλλον ανήκει στους νέους. H ευθύνη ανήκει στην κυβέρνηση. Tου ανήκει μια θέση στον ήλιο. 3. αντιστοιχώ, αναλογώ: O καθένας μας πήρε αυτό που του ανήκε. 4. αρμόζω, ταιριάζω: Tου ανήκει κάθε έπαινος. 5. (απρόσ.) αποτελεί δικαίωμα, υποχρέωση, πρέπει: Στους νέους ανήκει το να καλυτερέψουν την κοινωνία. Σ΄ εσένα ανήκει το να αποφασίσεις τι θα κάνεις.   [λόγ. < ελνστ. ἀνήκω, αρχ. σημ.: `φτάνω μέχρι΄]
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ίσως φταίει ο περίεργος τρόπος εκφοράς του λόγου από τους εκφωνητές και τους ρεπόρτερ. Πρώτη φορά το ακούω το «άνηκε».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ίσως φταίει ο περίεργος τρόπος εκφοράς του λόγου από τους εκφωνητές και τους ρεπόρτερ. Πρώτη φορά το ακούω το «άνηκε».

Δεν είναι πρόσφατο το φαινόμενο αλλά πολλοί είναι παροξύτονοι (και εγώ το κάνω το λάθος με ορισμένες λέξεις στις οποίες "ανεβάζω" τον τόνο κατά μία συλλαβή). Το σωστό βέβαια είναι αυτό που αναφέρεται στο ΛΚΝ.

Καλή η απορία πάντως ώστε σε "δύσκολες" ώρες που κολλάμε να την έχουμε ως αναφορά. :)
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 17:13:05 by wings »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τότε να πας να γίνεις ρεπόρτερ, Βαλόπαιδο!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Τότε να πας να γίνεις ρεπόρτερ, Βαλόπαιδο!

Με φαντάζεσαι ... ; ... *Βαλ μιμείται το Σόμπολο* "Γαιδουράκι βρέθηκε νεκρό σήμερα γιατί πήγε να φάει στραβό κλήμα" ... Νο θενξ .... εκτός εάν προσφέρει θέση το Σταρ για δημοσιογράφο που θα κάνει "δημοσιογραφία" για τα κουτσομπολιά των μεταφραστών χαχαχαχαχα


Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Τι να σου πω;
εδώ [ΛΚΝ] πάντως αναφέρεται έτσι:

ανήκω [aníko] P πρτ. ανήκα, .... 3. αντιστοιχώ, αναλογώ: O καθένας μας πήρε αυτό που του ανήκε.

Ευτυχώς που συμφωνούμε με το ΛΚΝ.

Ίσως φταίει ο περίεργος τρόπος εκφοράς του λόγου από τους εκφωνητές και τους ρεπόρτερ. Πρώτη φορά το ακούω το «άνηκε».

Νομίζω πως δεν είναι θέμα εκφοράς του λόγου, αλλά μάλλον εσφαλμένης αντίληψης περί της καθομιλουμένης από κάποιους. Ίσως ηχεί σαν λέξη της καθαρεύουσας το "ανήκε" και γι αυτό πιστεύω πως το τονίζουν στην προπαραλήγουσα. Και μιλώ πάντα για προφορικό λόγο.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Σίγουρα. Θα τη περιμένω να μου πάρει συνέντευξη... Να ρωτήσω κάτι; Στο γνωστό μας κόμβο δεν βρίσκω κλιτικά παραδείγματα ρημάτων εκτός από λίγες εξαιρέσεις. Μήπως γνωρίζετε κανένα online λεξικό εσείς; Ή έχουμε κάποιο στα resources και δεν το έχω εντοπίσει ακόμα;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευτυχώς που συμφωνούμε με το ΛΚΝ.

Νομίζω πως δεν είναι θέμα εκφοράς του λόγου, αλλά μάλλον εσφαλμένης αντίληψης περί της καθομιλουμένης από κάποιους. Ίσως ηχεί σαν λέξη της καθαρεύουσας το "ανήκε" και γι αυτό πιστεύω πως το τονίζουν στην προπαραλήγουσα. Και μιλώ πάντα για προφορικό λόγο.

Ευτυχώς! Μόνο με το ΛΚΝ έτσι! Μαζί μου δεν συμφωνείς δηλαδή... Σε πειράζω φυσικά. Μα και στο γραπτό λόγο μου φαίνεται περίεργο.

Βρήκα και το ρήμα χάρις στον Nickel.
Ιδού:
http://www.neurolingo.gr/online_tools/lexiscope.htm;jsessionid=F92893730FAAFF52FA16D99024EED348?term=%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CE%BA%CF%89
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 18:26:26 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ο Κόμβος έχει λεξικά, όχι γραμματική. Τους τρόπους κλίσης, Frederique, θα τους βρεις στη γραμματική Τριανταφυλλίδη (αν δεν κάνω λάθος, παραμένει η επίσημη γραμματική της χώρας) σε έντυπη μορφή.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ο Κόμβος έχει λεξικά, όχι γραμματική. Τους τρόπους κλίσης, Frederique, θα τους βρεις στη γραμματική Τριανταφυλλίδη (αν δεν κάνω λάθος, παραμένει η επίσημη γραμματική της χώρας) σε έντυπη μορφή.
Την έχω την έντυπη μορφή. Απλά έχουμε καλοσυνηθίσει όλοι με τα ηλεκτρονικά λεξικά...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Σίγουρα. Θα τη περιμένω να μου πάρει συνέντευξη... Να ρωτήσω κάτι; Στο γνωστό μας κόμβο δεν βρίσκω κλιτικά παραδείγματα ρημάτων εκτός από λίγες εξαιρέσεις. Μήπως γνωρίζετε κανένα online λεξικό εσείς; Ή έχουμε κάποιο στα resources και δεν το έχω εντοπίσει ακόμα;

Ask and ye shall receive!

Στον Ηλεκτρονικό Κόμβο του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας υπάρχουν παραδείγματα κλίσεων ουσιαστικών, επιθέτων, αντωνυμιών και ρημάτων. Πηγή από το http://dim-pa-athin.att.sch.gr/tools/kltk.htm που οδηγεί σε κάθε μια από τις σελίδες του έντυπου Τριανταφυλλίδη όπως τις έχει ο Κόμβος.

Και για αρχαία ελληνικά: http://www.greek-language.gr/greekLang/files/document/lexicon/example_tables.pdf
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 17:32:44 by wings »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ask and ye shall receive!

Στον Ηλεκτρονικό Κόμβο του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας υπάρχουν παραδείγματα κλίσεων ουσιαστικών, επιθέτων, αντωνυμιών και ρημάτων. Πηγή από το http://dim-pa-athin.att.sch.gr/tools/kltk.htm που οδηγεί σε κάθε μια από τις σελίδες του έντυπου Τριανταφυλλίδη όπως τις έχει ο Κόμβος.

Και για αρχαία ελληνικά: http://www.greek-language.gr/greekLang/files/document/lexicon/example_tables.pdf

Thanks Βαλεντίνη. Τα είχα εντοπίσει και γω αυτά. Το ρήμα ανήκω έψαχνα τόσην ώρα.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Υπάρχει και το Λεξισκόπιο: http://www.neurolingo.gr/online_tools/lexiscope.htm;jsessionid=F92893730FAAFF52FA16D99024EED348

Καλώς τον Νίκο. Ευχαριστούμε.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools