pop-tart → ταρταλέτα

progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Toast'ems, pop-tarts → Toast'ems (μάρκα), Pop-tarts, ταρταλέτες

Toast'ems: Trademark name of pre-packaged breakfast tart, prepared by cooking in a toaster

Pop-Tarts are a flat toaster pastry, approximately 3 in (75 mm) by 4.5 in (115 mm), made by the Kellogg Company. Pop-Tarts have a sugary filling sealed inside two layers of rectangular, thin pastry crust; each layer of this crust is about 0.1 in (2 mm) thick. Most varieties have frosting, but some do not. They can be eaten without being warmed, but are often warmed inside a toaster, like bread. They are usually sold in pairs inside foil packages, without requiring refrigeration.

The process of making Pop-Tarts begins when pastry dough is rolled through a conveyor belt to form two sheets of crust. The flavored filling is squirted onto the bottom sheet, which is covered by the top sheet. The crust is then cut into squares and rolled through a three-hundred-foot-long oven. Meanwhile, frosting is mixed in tanks and pumped onto the squares when they emerge from the oven. The final step is to weigh and drop sprinkles onto the frosting.

There are currently thirty-two flavors of Pop-Tarts. The most popular flavors are frosted strawberry, frosted brown sugar cinnamon, and s'mores.

Kellogg's sold a strawberry-flavored Pop-Tarts cold cereal, shaped like miniature frosted toaster pastries, for a brief period in the 1990s.

Pop-Tarts are Kellogg's most popular brand, with more than two billion Pop-Tarts sold each year. According to Kellogg's, Pop-Tarts should always be pronounced as a plural, never "Pop-Tart" in the singular form. They are distributed mainly in the United States, but also in the United Kingdom, Australia and Canada. To some extent, the brand name "Pop-Tart" has become a genericized trademark describing any toaster pastry.

Vegetarians and vegans should note that the frosting on Pop-Tarts—which not all varieties have—is made with gelatin, an animal by-product.

http://www.answers.com/pop%20tarts



« Last Edit: 28 Mar, 2013, 13:15:14 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Aμετάφραστο το Pop-tarts γιατί είναι brand-name. Δες εδώ - άσε που το δείχνει και το κουτί σου.

Αντίστοιχες ονομασίες προϊόντων στη ελληνική αγορά που έτσι τις ζητάμε και έτσι εμφανίζονται στη συσκευασία:

Corn Flakes (διάφορων εταιρειών)
Farine Lactee (διάφορων εταιρειών)
« Last Edit: 31 May, 2006, 19:17:47 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Toast'ems: Trademark name of pre-packaged breakfast tart, prepared by cooking in a toaster

Το λες και μόνη σου ότι αυτό είναι trademark name. Αυτό σημαίνει ότι μένει αμετάφραστο.

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ναι, μωρέ, το ξέρω ότι είναι μάρκα. Αλλά και τα Kleenex, μάρκα χαρτομάντηλων είναι κι όμως έτσι λένε οι αμερικανοί τα χαρτομάντηλα γενικότερα.

Και πέρα απ'αυτό, έλεγα μήπως για περισσότερη επεξήγηση να έγραφα τι ακριβώς είναι. Δηλαδή τι είναι το pop-tart; Υπάρχει αντιστοιχία στα ελληνικά; Είναι τάρτα, μπισκότο, ψημένο ψωμί, κράκερ, στρούντελ; Κάτι γνωστό;

Τα κορν φλέικς τα ξέρουμε όλοι. Αν γράψω "ποπ ταρτς", νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω. Τι λες;
« Last Edit: 31 May, 2006, 19:23:31 by progvamp »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καμία αντιστοιχία γιατί είναι κουτό να πεις «τάρτες Pop-Tarts». Πιο κοντά στα κρακεράκια είναι. Από κει και πέρα μεταφράζεις τις γεύσεις αν σου προκύψουν, π.χ. Pop-Tarts φράουλας/με γεύση φράουλας κ.ά.

Πες μας τι λέει το κείμενό σου ακριβώς για να σου πούμε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Μου θυμίζουν κάτι υπέροχα "επιδόρπια" που σερβίρονταν στα McDonald's, με γέμιση μαρμελάδα διαφόρων φρούτων ή πραλίνα φουντουκιού, αλλά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή την ονομασία τους.

Καμιά σχέση με κρακεράκια, Βίκυ μου.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ετοιμάζουν πρωινό και λένε: σήμερα θα φάμε ποπ-ταρτς. Αυτό είναι όλο. Μετά πάμε στην επόμενη σκηνή.

Το πρόβλημά μου είναι ότι για το συγκεκριμένο κανάλι που θα παιχτεί η ταινία, δεν επιτρέπεται να γράψουμε κανέναν λατινικό χαρακτήρα, γιατί δεν τους αναγνωρίζει το πρόγραμμα. Άρα θα πρέπει να γράψω "ποπ-ταρτς" με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ναι, Δεινομάχη, είναι κάτι σαν στρούντελ. Δύο φύλλα ζύμης (ψημένα, απλώς τα ζεσταίνεις-ξεροψήνεις αν θες, στην τοστιέρα) με κάποια γέμιση ή κάποιο frosting.
« Last Edit: 31 May, 2006, 19:38:27 by progvamp »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τότε γράψ' το όπως λες μέσα σε εισαγωγικά. Χωρίς επεξήγηση. Αν και χαζομάρα του προγράμματος που δεν αναγνωρίζει τα λατινικά γιατί θα έπρεπε να γραφτεί όπως το έκανε η μαμά του το προϊόν.:-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάντως «ταρταλέτες» τα λένε τούτα τα παραμυθάκια.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ταρταλέτες, ε; Ήμουν έτοιμη να σου απαντήσω ότι, οκ, θα το γράψω "ποπ ταρτς" σε εισαγωγικά και να σε ρωτήσω τι μετάφραση να γράψω τελικά στο θέμα. :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πρόσχαρες μου ακούγονται οι «ταρταλέτες». Τι λες;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ταρταλέτες Χριστουγέννων

Υλικά
- 1 κούπα ζάχαρη
- 1/2 κούπα νερό
- 1/2 πάουντ (περίπου 230 γρ.) φρέσκιες κράνες
- 1/4 πορτοκαλιού και το ξύσμα του
- 1 κούπα χουρμάδες τριμμένες
- 1/3 κούπα καρύδια
- έτοιμη ζύμη για τάρτες (αν ξέρετε να φτιάχνετε τέτοια ζύμη ακόμα καλύτερα!)

Εκτέλεση

Ανακατεύετε την ζάχαρη και το νερό σε μια κατσαρόλα πάνω στη φωτιά όταν αρχίσει να βράζει χτυπάτε επί 5 λεπτά. Μετά προσθέτετε τις κράνες, το πορτοκάλι και το ξύσμα του και αφήνετε να ψηθούν συνεχίζοντας να το ανακατεύετε σε μέτρια φωτιά μέχρι να ανοίξουν οι κράνες (να σκάσουν). Υστερα βγάζετε το μείγμα από τη φωτιά και προσθέτετε τις χουρμάδες και τα καρύδια. Αφήνετε το μείγμα να κρυώσει και γεμίζετε τις άψητες ακόμη ζυμούλες. Τις βάζετε στο ήδη ζεσταμένο φούρνο στους 215 βαθμούς C (425 βαθμούς F) για 20 λεπτά.
Πριν σερβίρετε, γαρνίρετε με κρεμ φουετέ!!!

http://xmasxmasxmas.blogspot.com/2005_12_01_xmasxmasxmas_archive.html

Μια χαρά, ξέρω γω. :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ωχ, βλέπω την Κατερινομαμά να φτιάχνει χριστουγεννιάτικες ταρταλέτες καλοκαιριάτικα (σήμερα, αύριο).:-)))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
χαχαχαχαχαχαχαχα! Μπα, δεν νομίζω. Δεν την βλέπω πολύ ορεξάτη τελευταία. :s Είναι και η ζέστη. Σιγά μην κάτσει να καεί στον φούρνο. Αλλά για καμιά τουρτίτσα ή άλλο καλοκαιρινό γλυκό θα μπορούσα να την ψήσω... :P


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χεχεχε... δεν αμφέβαλα ποτέ για τις δυνατότητές σου.:-)))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools