Η αντρίλα είναι ξεφτίλα

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Πρέπει να ξεφτίσει η αντρίλα, για να γίνει ο ξεφτίλας, άντρας ;)

Γι’ αυτό, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, ας κινητοποιηθούμε όλοι. Ας γίνουμε «ρουφιάνοι» να καταγγείλουμε τον φίλο, τον γείτονα, τον συγγενή που δέρνει τη γυναίκα και τα παιδιά του.
https://www.in.gr/2019/11/23/apopsi/dernete-ti-gynaika-sas-athlia-anthropakia-eiste-skoulikia/
« Last Edit: 24 Nov, 2019, 12:59:39 by spiros »



Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Συμφωνώ απολύτως, Σπύρο μου! Πώς όμως να γλιτώσουμε από την αντρίλα/καφρίλα, όταν φερόμενοι ως "ειδικοί" γράφουν τέτοιες μ@λ@κί#$ σε ιστοσελίδες όπως οι παρακάτω, όπου η πραότητα στιγματίζεται ως "μαλθακότητα"; Διάβασε και θα καταλάβεις... Πρόκειται για "το εγχειρίδιο του καλού κάγκουρα" ντυμένο με ψυχολογί(λ)α:

https://boro.gr/270491/malthaka-agoria-ta-charaktiristika-toys-kai-i-eythyni-ton-gonion/

https://www.onmed.gr/ygeia-psyhikh/story/372034/ta-malthaka-agoria-einai-apotelesma-tis-sygxronis-yperprostateytikis-diapaidagogisis

Φυσικά ο υπερπροστατευτισμός είναι λάθος, όχι όμως επειδή δεν παράγει... "άντρακλες", αλλά επειδή αυξάνει τον εγωισμό και τις φοβίες.
In dubio pro reo


giannis34y

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 738
    • Gender:Male
Η καφρίλα / αντρίλα σε αυτή τη χώρα καλά κρατεί και η νέα γενιά δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση. Αντιθέτως, στα περισσότερα θέματα, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο συντηρητική από τη δική μου (΄90) και με περισσότερες αγκυλώσεις. Ειδικά πολλά αγόρια (και ας είμαι άντρας), πιστεύω ότι είναι πολύ πιο πίσω από τους συνομηλίκους τους στην υπόλοιπη Ευρώπη. Ίσως κάνω λάθος βέβαια, αλλά αυτή την εντύπωση έχω σχηματίσει.
« Last Edit: 20 Dec, 2019, 02:47:21 by giannis34y »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν ξέρω για τη διαφορά μεταξύ γενεών, αλλά έχω την αίσθηση ότι η ελληνική κοινωνία έχει μικρότερες ανοχές στη διαφορετικότητα. Π.χ. όταν πρωτοπήγα Αγγλία ήμουν εντυπωσιασμένος από τον αριθμό αναπήρων που έβλεπα σε δρόμους, παμπ, κτλ. Το ποσοστό είναι το ίδιο με εδώ, απλά εδώ είναι κρυμμένοι.


giannis34y

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 738
    • Gender:Male
Γιατί κανείς στην ουσία δε νοιάζεται για αυτούς του ανθρώπους και το δικαίωμα τους στη ζωή. Κατά τ' άλλα, οι άλλοι λαοί - και ειδικά οι βόρειοι -  είναι ψυχροί και αδιάφοροι αλλά εμείς  θερμοί, που φροντίζουμε για τον διπλανό μας.


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Μπράβο, Αγαπητέ giannis34y, έχεις απόλυτο δίκιο. Μονίμως βρίζουμε τους βόρειους, και ταυτιζόμαστε με τον κάθε μάο-μάο, για τρεις κυρίως λόγους: α) αν βάλουμε τον πήχυ ψηλά για να ανταγωνιστούμε τους βόρειους, θα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά -που δεν το θέλουμε. β) αν δεν ταυτιστούμε με τον κάθε μάο-μάο, πώς θα δικαιολογήσουμε τη διεθνή και διαχρονική ζητιανιά μας (πρέπει να τους πείσουμε ότι υπήρξαμε αποικιοκρατηθέν έθνος για να ζητήσουμε "πίσω" τα... "χρωστούμενα"). γ) αν συγκριθούμε με τους βόρειους, πώς θα αντέξουμε να κοιτάξουμε στον καθρέφτη την αξύριστη (και καλά ατημέλητη) κοπρανόχρου, βόωπα, κωνωποειδή εμφάνιση ενός σημαντικού μέρους τούτου του Λαού (με κεφαλαιό το "Λ"), του μέρους δηλαδή που νομίζει ότι είναι ο αυθεντικός Ελληνάρας και ότι όσοι δεν έχουνε τέτοια σκατόφατσα είναι "φλώροι" και "Φράγκοι";
« Last Edit: 22 Dec, 2019, 21:16:03 by Asdings »
In dubio pro reo



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τη σκότωσε γιατί την αγαπούσε. Και πολύ καλά τής έκανε. Όταν ένας άντρας σού δίνει τα πάντα κι εσύ δεν το εκτιμάς, εμ θα σε σφάξει στο γόνατο, εμ θα έχει και την κοινή γνώμη με το μέρος του. Του έβγαζε γλώσσα. Δεν μπορούσε να τη συνετίσει. Την πήρε με το καλό, την πήρε με το άγριο. Κάποια στιγμή μπαΐλντισε και πέρασε από το ξύλο στον φόνο. Γιατί την αγαπούσε. Γιατί την είχε σαν μικρό παιδί κι όλα τα λάθη τής τα συγχωρούσε.
https://www.in.gr/2020/01/27/apopsi/ti-skotose-giati-tin-agapouse/


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Τη σκότωσε γιατί την αγαπούσε. Και πολύ καλά τής έκανε. Όταν ένας άντρας σού δίνει τα πάντα κι εσύ δεν το εκτιμάς, εμ θα σε σφάξει στο γόνατο, εμ θα έχει και την κοινή γνώμη με το μέρος του. Του έβγαζε γλώσσα. Δεν μπορούσε να τη συνετίσει. Την πήρε με το καλό, την πήρε με το άγριο. Κάποια στιγμή μπαΐλντισε και πέρασε από το ξύλο στον φόνο. Γιατί την αγαπούσε. Γιατί την είχε σαν μικρό παιδί κι όλα τα λάθη τής τα συγχωρούσε.
https://www.in.gr/2020/01/27/apopsi/ti-skotose-giati-tin-agapouse/

Πολύ καλά τα λέει εδώ, η Ακρίτα. Αλλά εκεί που γράφει "Ερατούς" και "αδελφές μας", το ξεφτιλίζει, κατά την άποψή μου... Η πόζα σκοτώνει τις καλές προθέσεις...
In dubio pro reo


 

Search Tools