going in-off → πόντος με σπόντα σε μπίλια, χτύπημα και μέσα, καραμπόλα;

psifio · 55 · 15975

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
αποδίδεται (τουλάχιστον στα καταγώγια που συχνάζω) ως σπόντα (με προσθήκη ίσως του "διπλή").

1. Στα καταγώγια που συχνάζεις στα εξωτερικά; Παίζεις από δαύτο;

2. Σπόντα είναι τα πλαϊνά του μπιλιάρδου. Αν το πει σκέτο σπόντα, πού θα καταλάβει ο άλλος ότι εννοεί ότι χτύπησε μπάλα και όχι ότι έκανε σπόντα στο πλάι;

3. Η μόνη μας ελπίδα ωστόσο είναι έλληνες που παίζουν απ' αυτό στο εξωτερικό. Σε ελληνικά σφαιριστήρια δεν ξέρω να υπάρχει.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
1. Στα καταγώγια που συχνάζεις στα εξωτερικά; Παίζεις από δαύτο;
Όχι από δαύτο! Απλώς κάθε Τρίτη μαντρώνομαι σε ένα μπιλιαρδάδικο. Το ίδιο έκανα και στα εσωτερικά.

Quote
2. Σπόντα είναι τα πλαϊνά του μπιλιάρδου. Αν το πει σκέτο σπόντα, πού θα καταλάβει ο άλλος ότι εννοεί ότι χτύπησε μπάλα και όχι ότι έκανε σπόντα στο πλάι;
Δεν μπορώ να διαφωνήσω απόλυτα. Αν ακολουθήσουμε τα "γνωστά", βασικά, έχεις απόλυτο δίκιο. Απλώς συνηθίζεται να λέμε (εσφαλμένα) σπόντα και το διπλό (κ.ο.κ.) χτύπημα

Quote
3. Η μόνη μας ελπίδα ωστόσο είναι έλληνες που παίζουν απ' αυτό στο εξωτερικό. Σε ελληνικά σφαιριστήρια δεν ξέρω να υπάρχει.
Δεν έχω δει ποτέ μου στην Ελλάδα. Ούτε και εδώ, να πω την αλήθεια. Συνεπώς, ίσως μοναδική μας ελπίδα (αν χαθεί και η προτελευταία, των "Ελλήνων του εξωτερικού") είναι κάτι περιφραστικό ( ακόμη και το "η άσπρη την κόκκινη με την κίτρινη" κ.λπ.) ή μια κατάχρηση όρου (όπως η καραμπόλα και η διπλή σπόντα).



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ναι, την αντιλαμβάνομαι την κατάχρηση. Δεν συμφωνώ με τη "διπλή" σπόντα. Σπόντα και μέσα. Θα αρχίσει να μου αρέσει το "χτύπημα και μέσα". Χτύπημα και στην τρύπα. Πόντος με σπόντα σε μπίλια.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Πόντος με σπόντα σε μπίλια

Αυτό ακούγεται καλύτερο απ' όλα μέχρι στιγμής, αν αλλάξεις το "μπίλια" με το "μπάλα". Όλο και πιο κοντά νομίζω ότι πηγαίνεις, Νίκο. Πρόσεχε, βέβαια, μην πέσεις στην τρύπα εσύ αντί για την μπάλα! :)
(Τα αστειάκια με μάραναν, στις 5 ώρα Ελλάδος!)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
αν αλλάξεις το "μπίλια" με το "μπάλα"

Όπως το λες ακριβώς, 5 η ώρα. Άλλαξα το "μπάλα" σε "μπίλια"! Ε λέω, αφού το λέμε "μπιλιάρδο"! Αλλά δικαιολογούμαι, έχω να παίξω 36 χρόνια!!!


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
έχω να παίξω 36 χρόνια

Eυτυχώς δεν έχει icons ο Σπύρος! Θα με έβλεπες... οριζοντιωμένο! :)


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
Συγγνώμη, αλλά ως μπιλιαρδομανής θα έλεγα ότι αποδίδεται (τουλάχιστον στα καταγώγια που συχνάζω) ως σπόντα (με προσθήκη ίσως του "διπλή").

Γιάννη, όχι ότι δεν την έχω ακούσει τη φράση που λες, αλλά νομίζω ότι είναι εσφαλμένη η χρήση της. Η "σπόντα" είναι snooker-άδικος όρος. Στο γαλλικό και τις παραλλαγές του
Quote
σπόντα είναι τα πλαϊνά του μπιλιάρδου
όπως λέει κι ο Νίκος, δηλαδή η πρόσκρουση στα λάστιχα. Οι φράσεις που χρησιμοποιούνται στην περίπτωση που λέει η psifio είναι "τη βάζω με καραμπόλα" (την μπάλα μου) ή "την παίζω με καραμπόλα" (την μπαλιά μου).

Quote
Άλλαξα το "μπάλα" σε "μπίλια"! Ε λέω, αφού το λέμε "μπιλιάρδο"! Αλλά δικαιολογούμαι, έχω να παίξω 36 χρόνια!!!

Για να τη λες "μπίλια", μάλλον φλιπεράκια έπαιζες :-)
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Α, και μην το ξεχάσω! Πού πας, Αλεξάνδρα; Ένα ποστ έχω ακόμα και σε τσάκωσα. Εμ, μόνο εσείς θα κάνετε ΚΑΙ άσχετα ποστ; :)

Έχω ένα μικρό πρόβλημα, όμως. Υποθέτω ότι η επόμενη βαθμίδα είναι Senior Member. Δε θέλω να γίνω Senior! Έχω πρόβλημα με τον όρο! Μη με πείτε senior, θα σας κόψω τη γλώσσα!


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Βγάλε κάρτα μέλους σε μπιλιαρδάδικο, πήγαινε καθημερινά, και σε μερικούς μήνες θα είσαι senior member (πριν από εδώ). Έτσι, και τα προβλήματα ορολογίας θα μας λύσεις και στην ιδέα του senior member Θα συνηθίσεις. 
« Last Edit: 01 Feb, 2006, 10:41:34 by zephyrous »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εξάλλου, σκέψου ότι μετά θα γίνεις "χοίρος" σαν τον Νίκο.

Νίνα, είδες πόσες ιδέες κατεβάζει η κούτρα των αγορακίων;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Είδα, Βίκυ μου, είδα! :)
Λοιπόν,

κατά Μπαμπινιώτη, καραμπόλα είναι "επιτυχημένο χτύπημα μπάλας, κατά το οποίο ο παίκρης χτυπάει με μία κίνηση τις δύο άλλες". Οπότε, ούτε το cannon περιγράφει ακριβώς (αφού το ίδιο πράγμα μπορεί να γίνει με το να χτυπήσεις την άσπρη με τη στέκα κι αυτή να κάνει γκελ στην κόκκινη και να χτυπήσει την κίτρινη κλπ). My point is ότι η καραμπόλα περιλαμβάνει πάνω από δυο μπάλες απαραιτήτως (ή δύο αυτοκίνητα).

Το 'χτύπημα και μέσα' (ή κάτι ανάλογο - γκελ και μέσα ίσως;) για να πω τη μαύρη μου αλήθεια δεν θα μου φαίνοταν άσχημο, αλλά φαίνεται σαν να χτυπάς τη μπάλα με τη στέκα κι αυτή να πηγαίνει και να μπαίνει κατευθείαν σε τρύπα (ή να χτυπάς τη μπάλα, να χτυπάει κάποια άλλη και να τη στέλνει στην τρύπα).

Το 'πόντος με σπόντα σε μπίλια' ακούγεται πολύ καλό, αλλά είναι σαν να χτυπάει σε σπόντα, μετά σε μπάλα και να τη στέλνει μέσα...

Τι να πω, δεν ξέρω.

Είχα σκεφτεί και το φάλτσο, αλλά τελικά αυτό είναι να μη χτυπάς τη μπάλα στο κέντρο, αλλά στα πλάγια για να τη στείλεις πλαγίως κάπου (ή κάτι τέτοιο).


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Είχα σκεφτεί και το φάλτσο, αλλά τελικά αυτό είναι να μη χτυπάς τη μπάλα στο κέντρο, αλλά στα πλάγια για να τη στείλεις πλαγίως κάπου (ή κάτι τέτοιο).

Ή απλώς να αλλάζεις την πορεία της μπάλας με τη στέκα (το φάλτσο και τα φάλτσα). Σίγουρα απορρίπτεται αυτό.
Η πρόταση του Νίκου ακούγεται καλύτερη απ' όλα τα άλλα, πάντως. Με την αλλαγή του "μπίλια" πάντα.


psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Με την αλλαγή του "μπίλια" πάντα.

Πολλοί τις λένε μπίλιες, πάντως. Ο Μπαμπινιώτης και το εννοιόλεξο συμφωνούν.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
O.. "Μπαμπιλιώτης" μάλλον έχει δει λιγότερες φορές μπιλιάρδο κι από σένα! :)



 

Search Tools