megatasker → απαιτητικός χρήστης, άκρως απαιτητικός χρήστης

spiros · 40 · 6497

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ναι, αλλά κάτι σε «σκληροπυρηνικός» χρήστης (έως και «πολυπύρηνος») πολύ θα μου άρεσε...

(Εμένα με έχει πειράξει η άνοιξη και το παραδέχομαι...)


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Ναι, αλλά κάτι σε «σκληροπυρηνικός» χρήστης (έως και «πολυπύρηνος») πολύ θα μου άρεσε...

Νίκο, το «σκληροπυρηνικός χρήστης» χρησιμοποιείται ήδη για το hardcore user. Το ζήτημα είναι ότι έχουμε α όρους στα αγγλικά. Ακολουθούμε κατά πόδας και δημιουργούμε α αντίστοιχους όρους και στα ελληνικά (από τη στιγμή που υπάρχουν και στις δύο γλώσσες οι αντίστοιχες έννοιες, και μάλιστα επελαύνουν); Ή περιοριζόμαστε στην αναπαραγωγή των ίδιων και των ίδιων ελληνικών αντιστοίχων; 
Κάτι σε "πολυπυρηνικός", πάντως, θα μου άρεσε.
« Last Edit: 22 Jan, 2007, 19:03:32 by zephyrous »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Για άκου εδώ (αν θες Oaxaca, δηλαδή). Όχι επειδή εγώ είμαι σε ανοιξιάτικη διάθεση το πρωί (μεσημέρι), να 'ρχεσαι το βράδυ και να με βαράς με επιστήμη.

Επιστημονική απάντηση (με βγάζεις από πολύ βαρετή δουλειά):
Να φτιάχνουμε νέους όρους. Όσο γίνεται πιο αντίστοιχους και αποκλειστικούς. Να ανταποκρινόμαστε σε κάθε γλωσσική πρόκληση μπας και χαλαρώσει αυτή η σφιχτή κομπλεξική γλώσσα που έχουμε. Να ασκήσουμε και τη φαντασία μας. Αρκεί να μη φτιάχνουμε τέρατα. Να έχουν τα δημιουργήματά μας τη σκοπιμότητα αλλά και τους ρυθμούς του πρωτοτύπου. Κι αν δεν τους έχουν, καλύτερα να λουφάζουμε.

Έφτιαξε η AMD τους megataskers για να περιγράψει τους νέους «πελάτες» της (διαβάζεται όπως το λέει ο Βέγγος). Πρόκειται για υπεραπαιτητικούς χρήστες, για χρήστες εφαρμογών ακραίων απαιτήσεων. Πώς θα τους πούμε, μένοντας κοντά στη λέξη, τους χρήστες αυτών των υπεραπαιτητικών εφαρμογών; Εύστοχα. Να τους πούμε «μεγαχρήστες» που πρότεινες; Ή μήπως «μεγαλοχρήστες» (κατά τα μεγαλοβιομήχανος, μεγαλοεπιχειρηματίας, μεγαλοκτηματίας);

Ένα έρμο «χρήστες» έχουμε για όλες τις δουλειές. Εγώ, προς το παρόν, δεν είμαι έτοιμος να φάω φάπες και προτιμώ να λουφάξω. Θα μείνω στα περιφραστικά. Υπεραπαιτητικοί χρήστες. Και υπεραπαιτητικές εφαρμογές για τις «μεγαλοεφαρμογές», τα megatasks.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Να τους πούμε «μεγαχρήστες» που πρότεινες; Ή μήπως «μεγαλοχρήστες» (κατά τα μεγαλοβιομήχανος, μεγαλοεπιχειρηματίας, μεγαλοκτηματίας);
Ένα έρμο «χρήστες» έχουμε για όλες τις δουλειές.

Να μην ξεχνάμε και τους μόντε-χρήστες, για τους sophisticated και φιλόδοξους χρήστες που, όμως, τα megatasks τους τούς φαίνονται βουνό.

Το λιθαράκι μου στην εαρινή φρενίτιδα :)))))))))))))
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3




Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Δικό σου;;;
Εντελώς.


Ποιος άλλος θα σκεφτόταν τέτοια χαζομάρα;
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Ποιος άλλος θα σκεφτόταν τέτοια χαζομάρα;

Zephyrous, Stathis, etc.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Zephyrous, Stathis, etc.
Οκ, με έπεισες. Βάλε και το δικό μου όνομα στη λίστα... (Ουφ, ούτε λίγο μετριόφρων δεν μπορεί να το παίξει κανείς εδώ μέσα! ;))
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μοντεχρήστης:
εστέτ άτομο που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ως εργαλείο στην κατάκτηση της γνώσης και του κάλλους, ενώ παράλληλα λικνίζεται στην κουνιστή καρέκλα του. Φύεται στας εξοχάς (προς Δροσιά μεριά).


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Μοντεχρήστης:
εστέτ άτομο που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ως εργαλείο στην κατάκτηση της γνώσης και του κάλλους, ενώ παράλληλα λικνίζεται στην κουνιστή καρέκλα του. Φύεται στας εξοχάς (προς Δροσιά μεριά).

Οκ, μας έπεισες. Βάλε το δικό σου όνομα ΠΡΩΤΟ στη λίστα...  :)


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Μοντεχρήστης:
εστέτ άτομο που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ως εργαλείο στην κατάκτηση της γνώσης και του κάλλους, ενώ παράλληλα λικνίζεται στην κουνιστή καρέκλα του. Φύεται στας εξοχάς (προς Δροσιά μεριά).
Χαχαχαχαχα! Γρήγορα στο τόπικ με τους νεολογισμούς! Εννοείται πρώτος και καλύτερος στη λίστα.
[Μ' αρέσει που παίρνεις μια χαζομαρούλα, την τραβάς από δω, την ξεχειλώνεις από 'κει και τελικά φτιάχνεις ολόκληρο πορτέτο (δε λέμε ποιου)!]
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
Μοντεχρήστης:
Quote
εστέτ

Ρε, αυτός είναι Κοντεχρήστης.
Ο Μοντεχρήστης βγαίνει από το Mod(erator) και κατ' άλλους από το Modem.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πήγα κι εγώ να τους διορθώσω, αλλά ο Μοντεχρήστης βγαίνει από το mons (κατά το "the Old Man of the Mountains").


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
(Ουφ, ούτε λίγο μετριόφρων δεν μπορεί να το παίξει κανείς εδώ μέσα! ;))

Η μετριοφροσύνη δεν είναι αρετή. Αν ήταν αρετή, θα την είχα ΚΑΙ αυτή.
Nick Roussos


 

Search Tools