without any qualification → χωρίς κανέναν περιορισμό, αυτοβούλως

Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
I empower the attorney in fact to administer and manage without any qualification all assets held under the above master account number with the bank.

Εξουσιοδοτώ τον πληρεξούσιο να διαχειρίζεται χωρίς κανέναν περιορισμό/χωρίς καμμία επιφύλαξη/(;) το σύνολο των περιουσιακών στοιχείων που φυλάσσονται στον ανωτέρω κύριο λογαριασμό στην τράπεζα.
« Last Edit: 24 Jul, 2011, 15:56:40 by Vasilis »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


crystal

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 8985
    • Gender:Female
Χωρίς να έχω εμπειρία σε νομικά, Βασίλη, διαβάζοντάς το μου βγήκε κάτι σε εξουσιοδοτώ... να διαχειρίζεται αυτοβούλως. Νομίζω ότι στέκει αρκετά καλύτερα από το χωρίς περιορισμό/ενδοιασμό/επιφύλαξη.



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Μου έδωσες καλή ιδέα, ίσως να εννοεί «κατά την διακριτική ευχέρεια/αυτοβούλως». Το πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνω πώς «κολλάει» το qualification εδώ.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


crystal

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 8985
    • Gender:Female
I had the pleasure of working with Dan Gilroy Design and found the service, product and professionalism to be truly outstanding. Dan Gilroy brings a thorough understanding of the legal profession and marketing skills to his websites' designs. I recommend Dan Gilroy Design without any qualification or reservation, whatsoever."
Pat Birmingham
ATTORNEY AT LAW

http://www.dangilroy.com/testimonials.htm

A qualifying—that is, partially negativing or extenuating—circumstance; modification; restriction; limitation; allowance; abatement: as, to assert something without any qualification.
http://www.wordnik.com/words/qualification

Νομίζω κολλάει, ακόμα κι αν το σκεφτείς με βάση την αρχική απόδοση που είχες σκεφτεί κι εσύ. Αφού θα διαχειρίζεται χωρίς περιορισμό από κανέναν άρα και αυτοβούλως. :)



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Σε ευχαριστώ, Κρυσταλλία!
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


 

Search Tools