Εκδοτικός οίκος «Ερμείας»

cat1966 · 23 · 13304

cat1966

  • Newbie
  • *
    • Posts: 38
Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.
Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα και θέλω τα "φώτα" σας:
Πριν από καιρό είχα ρωτήσει για τον εκδοτικό οίκο "ΕΡΜΕΙΑ" αλλά δεν πήρα κάποια σαφή απάντηση - προφανώς δεν τον γνώριζε κανένας.
Επειδή μου είχε προτείνει μια συνεργασία -που φαινόταν καλή- αποφάσισα να αναλάβω τη μετάφραση (ήταν κάποια μικρά βιβλία) και όπως είχαμε συμφωνήσει από την αρχή η πληρωμή θα γινόταν στο τέλος.
Η επικοινωνία μας ήταν τακτική και η κυρία φαινόταν επαγγελματίας.

Το πρόβλημα άρχισε ΦΥΣΙΚΑ όταν ήρθε η ώρα της πληρωμής. Από πριν τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα μου το πήγαινε από αναβολή σε αναβολή, με αποτέλεσμα να επικαλεστεί τελικά οικονομικά προβλήματα, να αλλάξει διεύθυνση και το μόνο που τώρα τελικά έχω είναι ένα κινητό που δεν το "σηκώνει" ή όταν το σηκώσει μάλλον κατά λάθος το κλείνει κατάμουτρα, ή λέει ότι θα τηλεφωνήσει (πράγμα που ποτέ δεν γίνεται) ή λέει αστείες δικαιολογίες - γενικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ θράσος και... τι άλλο να πω;

Εχω μιλήσει από ευγενικά, με το καλό μέχρι άγρια και απειλητικά, όμως no result.

Το ποσό που μου χρωστάει είναι αρκετά μεγάλο - όμως αυτό που περισσότερο με έχει εξοργίσει είναι η κοροϊδία.
Μην πείτε "ακόμα ένα κορόϊδο" - ξέρω! όμως δεν είχα και τόσο πείρα από εκδοτικούς οίκους - στην πραγματικότητα τους θεωρούσα σοβαρούς.

Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω; Πως να το χειριστώ; Που να απευθυνθώ;

Πραγματικά, θα ήμουν υπόχρεη εάν με βοηθούσατε με οποιοδήποτε τρόπο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
Κ.Ζ.
« Last Edit: 02 May, 2008, 14:28:54 by wings »
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
cat1966, με βάση τους κανόνες του φόρουμ θα πρέπει να υπογράψεις το μήνυμά σου με το ονοματεπώνυμό σου κι όχι μόνο με τα αρχικά σου. Αλλιώς, θα πρέπει να διαγράψω το μήνυμα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σωστά λέει η wings. Παραστατικά υπάρχουν; Θα έλεγα να επικοινωνήσεις πρώτα με το λογιστή σου (εάν υπάρχει) και στη συνέχεια με τον δικηγόρο σου.


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Καλά λένε και ο Σπύρος και η Βίκυ. Υπάρχει κάποιο συμβόλαιο, γιατί αν υπάρχει, μπορείς να κινηθείς νομικά. Σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου ένα δικηγόρο.

Σταματέλος Παναγιώτης
Laughter translates into any language.



cat1966

  • Newbie
  • *
    • Posts: 38
cat1966, με βάση τους κανόνες του φόρουμ θα πρέπει να υπογράψεις το μήνυμά σου με το ονοματεπώνυμό σου κι όχι μόνο με τα αρχικά σου. Αλλιώς, θα πρέπει να διαγράψω το μήνυμα.

Συγγνώμη για την παράλειψη: ονομάζομαι Ζουγανέλη Κατερίνα.

Και όχι... συμβόλαιο δεν υπάρχει, ούτε παραστατικά (μόνο η αλληλογραφία μέσω email) - ο δικηγόρος που συμβουλεύτηκα μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε ένα εξώδικο, να μην περιμένω όμως σπουδαία αποτελέσματα. Η δε συγκεκριμένη κυρία ούτε που συγκινήθηκε όταν το άκουσε! Επιπλέον, ο δικηγόρος και πάλι μου είπε ότι ακόμα και σε περίπτωση μήνυσης, θα το πηγαίνει από αναβολή σε αναβολή και θα πάει λέγοντας...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας - οποιαδήποτε πρόταση δεκτή - βασίζομαι στη βοήθειά σας!
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κατερίνα, δεν γνωρίζω το ποσό. Να έχεις υπόψη ότι δικηγορικά έξοδα, κτλ. μπορούν κάλλιστα να υπερβαίνουν αυτά που σου χρωστάει. Προτείνω να συνεχίσεις να ενοχλείς με τηλεφωνήματα. Επίσης, το προζ, διαθέτει το λεγόμενο Blue Board, μπορείς να προτείνεις καταχώρηση για την εταιρεία και να προσθέσεις μετά το σχόλιό σου.

Εάν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι κάποιο άλλο δικηγόρο και δεν έχεις κάποιο γνωστό να σου προτείνει, μπορώ να βοηθήσω. Μη διστάσεις να επικοινωνήσεις (από την αρχική σελίδα του ιστότοπου στο Contact).

Το θεωρώ απαράδεκτο να μένουν απλήρωτοι μεταφραστές χωρίς καμία εξήγηση.

Σπύρος Δόικας


cat1966

  • Newbie
  • *
    • Posts: 38
Σπύρο σ' ευχαριστώ πολύ.

Ακολουθώ τη συμβουλή σου και συνεχίζω να τηλεφωνώ αλλά τις περισσότερες φορές το κλείνει χωρίς καν να απαντήσει - γι' αυτό έχω έρθει σε απόγνωση.
Θα συνεχίσω λίγο ακόμα και αν δεν βγάλω άκρη (που πραγματικά αυτό νομίζω πως θα γίνει) θα επικοινωνήσω για να το συζητήσουμε.
Το ποσό είναι περίπου 3000 ευρώ. Περισσότερο όμως, πλέον, είναι η κοροϊδία (να φανταστείς η τελευταία δικαιολογία ήταν ότι δεν μπορούσε να μιλήσει γιατί πέθανε το σκυλάκι της...- τι να πω).

Πραγματικά είναι απαράδεκτο - πέρα από το χόμπι ή το μεράκι που καθένας μπορεί να κάνει μια δουλειά, βασίζεται και οικονομικά σε αυτή. Βάλε σε όλα αυτά τον κόπο, τη συνέπεια, το άγχος, το χρόνο - τα ξέρετε καλύτερα από μένα! Δυστυχώς, ίσως λειτούργησα και περισσότερο καλόπιστα από όσο θα έπρεπε - μάλλον αφελώς, θα έλεγα.
Ευχαριστώ πολύ...
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Εγώ δε θα σταθώ στα λεφτά, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα τα ξανακάνεις! Απλά θα σου επισημάνω ότι ποτέ-μα-ποτέ δεν ξεκινάμε μια μετάφραση αν πρώτα δεν έχουμε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ή απλά κάποιο συμφωνητικό. Και το λέω εγώ, που είμαι σχετικά νέος στη δουλειά... Να φανταστείς ότι ακόμη και για μεταφράσεις μίας σελίδας, αρχικά στέλνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και τους λέω: "Με το που θα λάβω το συμφωνητικό υπογεγραμμένο από εσάς, θα ξεκινήσω τη μετάφραση" -- να δεις για πότε το υπογράφουν... Πρέπει πάση θυσία να κρατήσουμε το saying που λέει: "Τσάμπα μεταφράσεις δεν κάνουμε ούτε στη μάνα μας!" Μου κάνει όμως και εντύπωση το γεγονός ότι είναι εκδόσεις, καθώς είχαμε ακούσει για εκδότες που κλέβουν με "τακτική", αλλά τόσο απροκάλυπτα;;;

Εγώ δηλώνω υπεύθυνα πως όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, θα λέω τα δέοντα για τις εν λόγω εκδόσεις. Πάνω απ' όλα, είμαστε άνθρωποι...

Να επισημάνεις στο νομικό σύμβουλο, που θα σε βοηθήσει, την έλλειψη συμβολαίου!

Καλή τύχη μέσα από την καρδιά μου!!

Σταματέλος Παναγιώτης (αν και το έχει κάτω από την κλακέτα μου, καλού-κακού όμως, για να μη φωνάζει και η Βϊκυ!)
« Last Edit: 03 May, 2008, 20:02:21 by wings »
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ καλά τα λέτε, κ. Σταματέλο. :-)

Κατερίνα, ελπίζω ήδη να έχεις αποταθεί σε δικηγόρο. Ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη του θέματος, αν θέλεις.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Σε ευχαριστώ Βικούλα :) Μα, τα πήρα στο κρανίο! Καταλαβαίνεις, βέβαια, τι θα γινόταν αν μου έτρωγαν λεφτά... Θα τους έτρωγε το μαύρο χώμα!!!!! Μην τρομάζετε, δεν έχετε έναν ψυχοπαθή ελεύθερο μέσα στο forum, απλά νευριάζω με τέτοια θέματα!

Και, ναι, Κατερίνα, ενημέρωσέ μας πάνω στο θέμα. Μην πάω μέχρι τις "εκδόσεις" και τους τα κάνω γυαλιά-καρφιά.... Γκρρρρρρρ    (Μην πλησιάζετε, δαγκώνει!!)
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πανούλη, μόλις γυρίσεις στην Αθήνα, βάλε φωνή να πάμε μαζί για δυναμική παρέμβαση. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
It's a date, Βίκυ! Μόνο που, απ' ό,τι θυμάμαι, είσαι λίγο μακριά... Δεν πειράζει, θα βάλουμε ντουπλήρ!!!!!! :)
Laughter translates into any language.


cat1966

  • Newbie
  • *
    • Posts: 38
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την... συμπαράσταση.

Δυστυχώς, Παναγιώτη, η κυρία έχει φύγει από τη διεύθυνση που έχω, έχει αλλάξει τηλέφωνο, έχω μόνο ένα κινητό που το κλείνει συνεχώς.
Τα λεφτά τα έχω χαμένα, έχω υποσχεθεί όμως στον εαυτό μου ότι θα την πετύχω...
Γιατί, σας είπα, είναι η κοροϊδία - και μάλιστα μου τη δίνει το γεγονός ότι θα την "πατήσουν" κι΄άλλοι.

Οπου πετύχετε το όνομα ΕΡΜΕΙΑΣ Μ Α Κ Ρ Ι Α!!!
(ή απλά ενημερώστε με να πάω εγώ... κοντά!)

Πριν από λίγο μίλησα και πάλι με το δικηγόρο μου και μου επανέλαβε αυτά που είπα και προηγούμενα (στην ουσία μηδέν).

Ευχαριστώ και πάλι και θα σας ενημερώσω.
Εάν, ωστόσο, παρεπιπτόντως κάποιος μάθει τίποτα (ελπίζω και εύχομαι τυχαία), εδώ ήμαστε!

« Last Edit: 04 May, 2008, 02:02:46 by cat1966 »
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη


arkoudos

  • Newbie
  • *
    • Posts: 70
    • Gender:Male
Καλησπέρα και απο μένα.

Ο οίκος που αναφέρεις είναι αυτός εδώ;

Διεύθυνση :   Ιπποκράτους 57
  Τηλέφωνο :  2103619641

Γιατί αν είναι αυτός, είναι μεγάλο κρίμα επειδή βλέπω παρα πολλές εκδόσεις με μια απλή αναζήτηση στο γκούγκλ. Σίγουρα ήταν απο εκδοτικό οίκο; Μήπως ήταν καμια φάρσα και χρησιμοποίησε το όνομα του οίκου για να στα αρπάξει;

Δεν έχω καμία σχέση φυσικά, απλά μου φαίνεται παράξενο. Κρίμα και ντροπή τους πάντως.

Βαγγέλης Συρίγος


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Σωστό κι αυτό που λέει ο Βαγγέλης... Σίγουρα ήταν υπεύθυνοι του Εκδοτικού Οίκου;; Αυτό να ζήσω ακόμα και... Πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μ' αυτό μου φέρνει τρόμο!!!!! Φυσικά, όλοι μας φέτος στις εκθέσεις βιβλίου θα αγοράσουμε από το περιπτεράκι που λέει "Ερμείας"..... (ειρωνικά, πάντα!)
Τι άλλο να πω; Αν δεν το ρίουμε στον αυτοσαρκασμό, πού θα πάμε;;;;; Κουράγιο, Κατερίνα!! Και από 'δω και πέρα, χωρίς συμβόλαιο, ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Laughter translates into any language.


 

Search Tools