Sheikh Saleh al-Luhaidan → Σεΐχης Σάλεχ Μπιν Μοχάμαντ Αλ Λουχάινταν, Σεΐχης Σάλεχ Ιμπν Μοχάμαντ Αλ Λουχάινταν

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αφού ξέρεις: εσύ βαράς τον ταμπουρά κι εγώ χορεύω. Για χάρη σου, και μπαλέτο θα κάνω...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η μούτζα του Μπαρίσνικοφ σού ήρθε;;;;;;;;;;;

Άντε, γιατί μιλάω με τη ξαδέλφη σου στο τηλέφωνο και τραβάει τα μαλλιά της (τα καινούρια και μη ξανθά) από την απελπισιά της μ' εσένα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Αφού ξέρεις: εσύ βαράς τον ταμπουρά κι εγώ χορεύω. Για χάρη σου, και μπαλέτο θα κάνω...

νταμ ντι νταμ... στροφή αριστερά με ποδαράκι τσαρούχι στον αέρα.... ντι ντα ντι νταμ... βαθύ κάθισμα και αναπήδηση.... :-ΡΡΡΡΡΡΡ
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Καλά, φαντάζεστε να ανοίξει ο Σεΐχης Αλ Λουχάινταν τη σελίδα και να καταλαβαίνει λέει και ελληνικά ???????????????
Τα μαλλιά του θα τραβάει.
....και θα την πληρώσω εγώ που έβαλα την ερώτηση.......:))))))))))))))))
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τι λες, μωρέ Σταυρούλα; Δεν φτάνει που τον κάναμε φίρμα...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
μμμμμ.......λες να ζητήσουμε ποσοστά;
δεν' κακό!
δεν' κακό!!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ας στάξει κάτι... κατά προτίμηση πετρέλαιο.:-))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτα όλα αυτά τα "η Ελ Παΐς", "η Λε Μοντ", "η Αλ Αχράμ" κλπ. Δείχνει την απόλυτα άγνοια και περιφρόνηση των γραφόντων για την κουλτούρα και τη γλώσσα των άλλων. Και ειδικά οι δημοσιογράφοι θα πρέπει να ντρέπονται και να παραιτηθούν... και να φύγουν όσο μακριά γίνεται από τις εφημερίδες και τις τηλεοράσεις. Στο πυρ το εξώτερο, ειλικρινά το λέω. Εγώ που δεν ξέρω καλά ελληνικά, ώρες-ώρες θυμώνω πολύ με τα λάθη που κάνουν και τα επαναλαμβάνουν τα ανήψια μου και πολύ άλλοι γύρω μου, οι οποίοι - ειρήσθω εν παρόδω - όταν τα επισημαίνω με λένε και "ξερόλα"....

Παιδιά, ευτυχία! Παρά την εμβοή (ανάθεμα το tinnitus) η μνήμη μου πετάει (Νίκο, δικαιώνεσαι για άλλη μια φορά... ως προς την μνήμη μου. :-))

http://www.proz.com/kudoz/987742

Παράκληση. Να μην πειράζονται τα ονόματα των εφημερίδων.
Και για να μην έχουμε αντιπαραθέσεις, ο Κώστας τα είχε πει πιο σύντομα και πιο ουσιαστικά από όλους και όλες:

Οι τίτλοι των εφημερίδων και των περιοδικών, ελληνικών και ξένων είναι εμπορικά σήματα και γράφονται ολογράφως, μέσα σε εισαγωγικά και άκλιτα με το άρθρο του γένους του είδους τους, "η" για εφημερίδα, "το" για περιοδικό.

Παρακάτω δεν ξέρω τι γράφετε, αλλά η βόλτα μου κόστισε τζερτζελέ μάλλον.
:-)
« Last Edit: 18 Jun, 2006, 13:46:16 by nickel »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Να ευχαριστήσω τη Νάντια (που το ξέχασα) γιατί την έβαλα χτες κι έγραφε μακρινάρια ενώ ξέρω ότι πραγματικά πνίγεται, όχι σαν κάποια άλλα ρεμάλια των φόρουμ. Αλλά δεν θα απαξιώσω τίποτε απ' όσα γράφτηκαν.

Και υπόσχομαι στην Ελένη να ανοίξω, μόλις ξαναβρεθώ σε ρεμάλικη διάθεση, ένα νήμα για τον τρόπο που πρέπει να γράφουμε τους τίτλους εφημερίδων και περιοδικών.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Ξάδερφε, δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για τις όποιες (ελάχιστες) γνώσεις συνεισφέρω στο φόρουμ. Είναι ευνόητο και ξέρω ότι εκτιμάς κάθε προσφορά. Δεν με πειράζει να γράφω μακρυνάρια όταν υπάρχουν εύλογες απορείς και απαιτούνται πρόσθετες διευκρινίσεις, απλά αυτό τον καιρό όπως επισημαίνεις κι εσύ (και ξέρεις) I'm over my head!

Πολύ σωστά η Έλενα επισημαίνει ότι τα ονόματα των εφημερίδων δεν πρέπει να αλλοιώνονται. Όμως, τονίζω ότι -κατά τη δική μου γνώμη, άποψη και αισθητική- προτιμώ να προηγείται η λέξη "εφημερίδα" πριν.

Μία καλή Κυριακή σε όλους και καλή δουλειά σε όσους εργάζονται :-)
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


 

Search Tools