Εμπειρίες ταξιδίων

jglenis · 52 · 12177

jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω ταξιδιωτικές εμπειρίες που είχατε: ταξίδια, τόποι, ή και συγκεκριμένα ξενοδοχεία που σας άρεσαν πολύ, εντός ή εκτός Ελλάδος, Ευρώπης κλπ. Γιατί ψάχνω να βρω έναν προορισμό για τις διακοπές του Πάσχα και μέχρι τώρα οι προτάσεις που εξετάζω είναι Αυστρία, Ρωσία ή απλώς κάποιο Ελληνικό νησί. 
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Πάσχα στη Ρώμη... Απίστευτη εμπειρία... Και μια από τις αγαπημένες μου πόλεις... Και το μοναδικό ταξίδι στο εξωτερικό που περιελάμβανε ξενοδοχείο, γιατί σε όλα τα υπόλοιπα είχα το σακίδιο στην πλάτη και περνούσα τη νύχτα στο τρένο, στο σταθμό, στους δρόμους, άντε και σε κανένα αξιοθρήνητο youth hostel... :-)
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...



sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Σικελία!
Αλλά δεν μας λες περίπου τι είδους διακοπές θέλεις να κάνεις; Να συμβουλεύσουμε αναλόγως!
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Πάσχα στη Ρώμη... Απίστευτη εμπειρία

Συμφωνώ απολύτως, η Ρώμη είναι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις (και βέβαια, όπου υπήρχε gelateria την είχα ρημάξει) αλλά ήμουν εκεί πρόσφατα. Είναι πάντως αλησμόνητη εμπειρία.

Quote
Αλλά δεν μας λες περίπου τι είδους διακοπές θέλεις να κάνεις; Να συμβουλεύσουμε αναλόγως!

Οι διακοπές μου θα είναι, φαντάζομαι: ή κάπου που δεν έχω ξαναπάει για εξερεύνηση, ή (αν πρέπει να είμαι μπροστά σε υπολογιστή) σε ένα πολυτελές κατά προτίμηση ξενοδοχείο. Το μόνο απαραίτητο στοιχείο θα είναι το νερό, είτε σε μορφή θάλασσας (ελπίζω) είτε σε μορφή ενός τεράστιου κουβά με νερό που μυρίζει χλώριο. Αυτά..
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.



sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Χμμμ... Εγώ επιμένω: Σικελία! Απλά δεν υπάρχει άλλο μέρος στο σύμπαν σαν αυτό. Κι όποιος πει ότι την ξέρει, είναι ψεύτης! Πάντα υπάρχει κάτι για να ανακαλύψεις!
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Σικελία, θα πάω αυτό το καλοκαίρι, είναι ο νονός μου από'κει και μου έκανε μια πρόταση που δε μπορώ να αρνηθώ...
Σε ό,τι αφορά το «δεν υπάρχει άλλο μέρος στο σύμπαν σαν αυτό» έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν δισεκατομμύρια ανθρώπων που το λένε – και το εννοούν – αυτό. Τουλάχιστον εγώ έχω ακούσει πάρα πολλούς. Πέραν τούτου όμως, είμαι βέβαιος πως είναι πολύ όμορφα στη Σικελία και στ’αλήθεια σκοπεύω να πάω το καλοκαίρι (ή και το Πάσχα) γιατί έχω «φίλους» εκεί.
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Πορτογαλία. Συγκεκριμένα, Λισαβώνα. Δεν είμαι σίγουρη αν έχουν κάτι ιδιαίτερο για το Πάσχα εκεί, καθότι είναι και μεγάλη πόλη, όμως είναι πανέμορφη: ευγενικοί άνθρωποι, πανεύκολες συγκοινωνίες, ωραία σοκάκια να περπατήσεις, ωραία χωριουδάκια γύρω γύρω για κοντινές εκδρομές και φυσικά (καθότι είμαι και γ'ρ'ν) ωραίο φαΐ!!!


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Ααααα όλα κι όλα!!
Εγώ θα προτείνω χειμερινό προορισμό!! (Βέβαια με τέτοιο χειμώνα μούφα που έχουμε τι να τον κάνουμε θα μου πείτε...)
Ανεπιφύλακτα: Νυμφαίο!! Σε συνδυασμό με Πρέσπες- Καστοριά....
Συνδυασμός που σκοτώνει!!!
Να δείτε εκεί Αρκτούρους - λύκους και αρκούδες! Να ανοίξει και το μάτι από τα δάση, τα βουνά και τα λαγκάδια...
Για οποιεσδήποτε πληροφορίες εντός. Γιατί αν συνεχίσω να γράφω βλέπω να με παίρνει η νύχτα (στα άγρια βουνά)...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!

Οι διακοπές μου θα είναι, φαντάζομαι: ή κάπου που δεν έχω ξαναπάει για εξερεύνηση, ή (αν πρέπει να είμαι μπροστά σε υπολογιστή) σε ένα πολυτελές κατά προτίμηση ξενοδοχείο.

Αν ισχύσει το δεύτερο, προτείνω Μόντε Κάρλο (για τάβλι και μη), αχχχχχχχχ. Όσο για διαμονή το http://miramar.monaco-hotel.com/hotel-miramar-acces-en.html, που είναι δίπλα στη θάλασσα και είναι και φθηνό αναλογικά (100e). Επίσης, προτείνω ανεπιφύλακτα Βενετία και http://www.hotelala.it/, εξίσου φθηνό για τα εκεί δεδομένα, δίπλα σε κανάλι και 1 λεπτό απόσταση από τη στάση του βαπορέτο και 3 λεπτά από San Marco.


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Εγώ το παλεύω να πάω Ντουμπρόβνικ ή σε κανένα φάρο στην Κροατία, αλλά ακόμα δεν μου έχει κάτσει! Αν έχει πάει κανείς θέλω info!
Συμφωνώ με Λισαβόνα (φωτό) και επαυξάνω με Μαδρίτη! (νο φωτό)



« Last Edit: 21 Feb, 2007, 20:43:37 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ααααα όλα κι όλα!! Εγώ θα προτείνω χειμερινό προορισμό !!
...
Να δείτε εκεί Αρκτούρους - λύκους και αρκούδες! Να ανοίξει και το μάτι από τα δάση, τα βουνά και τα λαγκάδια...

Πες τα! Πες τα!!!!  :-)

Εγώ το παλεύω να πάω Ντουμπρόβνικ ή σε κανένα φάρο στην Κροατία, αλλά ακόμα δεν μου έχει κάτσει! Αν έχει πάει κανείς θέλω info!
Η Κροατία είναι άπαιχτη, ειδικά τα παραλιακά κομάτια στο νότο. Δυστυχώς λεπτομέρειες δεν έχω (πολλά χρόνια περάσαν), αλλά συνδυάζει εκπληκτικά το βουνό και τη θάλασσα. (Κάτι σαν Πήλιο!)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Θέλεις θάλασσα, ε;

Το Χορευτό στο Πήλιο είναι υπέροχο, αλλά λίγο έρημο αυτήν την εποχή. Αν έχεις ρομαντική παρέα και ανάλογη διάθεση, θα περάσεις πολύ όμορφα.
Εξερεύνηση, όση θες, είτε στις διπλανές παραλίες προς βορρά, ποδαράτος, είτε προς νότο, προς Άγιους Σαράντα και, αν θυμάμαι καλά, Άι- Γιάννη. Επίσης, περπατώντας, πας ανηφοριστί μέσα από μονοπάτια και περιβόλια μέχρι Ζαγορά (500 μ. υψόμετρο). Η Ζαγορά επίσης πολύ όμορφη, και το αγαπημένο μου μέρος είναι λίγο μετά το βόρειο τέλος του χωριού, σε μια τοποθεσία που τη λένε Βίγλα, όπου υπάρχει ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι, χτισμένο σε ένα κτήμα με πεζούλες, όπου θα βρεις λωτιές, και ένα φοίνικα να δεσπόζει στο κέντρο ενός (εγκατελειμένου) κήπου γεμάτου μαύρα πεύκα, νομίζω.

Επίσης, Χανιά. Αλλά είπες ότι σε τρομάζουν οι... κουμπουριές (Εγώ δεν είδα και πολλές, πάντως:-)))))

Λένε ότι υπέροχο Πάσχα περνάς στην Κέρκυρα (δεν έχω πάει).

Βαρκελώνη ,
πήγα το περασμένο καλοκαίρι, έκλεισα δωμάτιο μέσω internet (La Rivoli στη La Rambla, το λες και κέντρο, 3 αστέρων, αλλά μοιάζει για 4- τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να ήταν 4. Το τρίκλινο που κλείσαμε, βγήκε λιγότερο από 60 ευρώπουλα το άτομο). Δεν έχει υπηρεσία internet, αλλά έχει πιάνο στο καφέ- μπαρ της ρεσεψιόν. Απέναντι ακριβώς, υπαίθρια Κυριακάτικη αγορά, street artists και πιτσαρία με σεκιουριτάδες που ελέγχουν αν ανάψεις τσιγάρο :-) Δυο βήματα σε κάτι ανεκδιήγητα στενά, η εκκλησία Sta Maria del Pi (μόνο για το Pi είμαι σίγουρη, τα υπόλοιπα τα έχω μπερδέψει ασύστολα με το Sta Maria de Pillar στη Σαραγόσα- άλλο αυτό), με υπαίθρια αγορά, πολύ καλό καφέ, μουσικό του δρόμου που έπαιζε αυλούς του Πάνα- ποτέ δεν αντιστέκομαι σε αυτό- μα ΠΟ- ΤΕ!!!) και τα καλύτερα T-shirts σουβενίρ από την Ισπανία. Υπέροχη η Βαρκελώνη, αλλά είχα αναπνευστικό πρόβλημα με την υγρασία. Ειδικά στη Μπανταλόνα. Αλλά ήταν καλοκαίρι και καύσωνας.
Υπέροχη αρχιτεκτονική, και σημείο αναφοράς ο Gaudi. Βγάλαμε εισιτήριο στο Bus Turistico (πολύ συμφέρει, και υπάρχει και στη Μαδρίτη με άλλο όνομα), είδαμε ΟΛΑ τα αξιοθέατα με το δικό μας πρόγραμμα, ό, τι είχε την υπογραφή του Gaudi έμεινε για πάντα χαραγμένο στη μνήμη μου. Το φαγητό δε μας ενθουσίασε, πέρα από κάτι patatas bravas, και αυτές στη Μπανταλόνα, παρακαλώ (και κάτι νόστιμα τάπας στη συνοικία Las Latinas- τα ελληνικά, πολύ πιο νόστιμα). Το χαμόν, απ' ό,τι θυμάμαι, ήταν καλύτερο στη Μαδρίτη.

Θάλασσα έχει και το San Sebastian (Β. Ισπανία, Χώρα των Βάσκων), άλλη φάση τελείως. Νομίζω είναι σαν Cote d' Azur ένα πράμα. Εμπλουτισμένο με τη.... βαλκανικότητα των Βάσκων :-) Πολύ όμορφα κι εκεί, αλλά πιο ακριβά. 100 ευρώπουλα περίπου το άτομο σε τρίκλινο.
Το φαγητό, όμως, γενικά, δε μας άρεσε στην Ισπανία. Στο San Sebastian ήταν καλύτερο, νομίζω. Είχε και πολύ καλό (πολυτελές) εστιατόριο στο ξενοδοχείο που μείναμε. Εγώ έμεινα-σχεδόν- νηστική επειδή μου είχαν τελειώσει τα λεφτά :-))))

Αν αποφασίσεις να πας σε ένα από αυτά τα μέρη και θέλεις λεπτομέρειες, στη διάθεσή σου.
Αν και νομίζω ότι το ελληνικό Πάσχα είναι το καλύτερο :-)

Edit: Η συνοικία Las Latinas ή La Latina (δε θυμάμαι καλά) είναι στη Μαδρίτη, και όχι στη Βαρκελώνη.
« Last Edit: 23 Feb, 2007, 14:16:50 by F_idάνι »


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Το Χορευτό στο Πήλιο είναι υπέροχο, αλλά λίγο έρημο αυτήν την εποχή. Αν έχεις ρομαντική παρέα και ανάλογη διάθεση, θα περάσεις πολύ όμορφα.
Εξερεύνηση, όση θες, είτε στις διπλανές παραλίες προς βορρά, ποδαράτος, είτε προς νότο, προς Άγιους Σαράντα και, αν θυμάμαι καλά, Άι- Γιάννη. Επίσης, περπατώντας, πας ανηφοριστί μέσα από μονοπάτια και περιβόλια μέχρι Ζαγορά (500 μ. υψόμετρο). Η Ζαγορά επίσης πολύ όμορφη, και το αγαπημένο μου μέρος είναι λίγο μετά το βόρειο τέλος του χωριού, σε μια τοποθεσία που τη λένε Βίγλα, όπου υπάρχει ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι, χτισμένο σε ένα κτήμα με πεζούλες, όπου θα βρεις λωτιές, και ένα φοίνικα να δεσπόζει στο κέντρο ενός (εγκατελειμένου) κήπου γεμάτου μαύρα πεύκα, νομίζω.

Επίσης, Χανιά. Αλλά είπες ότι σε τρομάζουν οι... κουμπουριές (Εγώ δεν είδα και πολλές, πάντως:-)))))

Λένε ότι υπέροχο Πάσχα περνάς στην Κέρκυρα (δεν έχω πάει).


Θα συμφωνήσω και με τα δύο. Το Πήλιο είναι εκπληκτικό. Το Πάσχα στην Κέρκυρα επίσης γραφικό, αλλά έχει τόσο κόσμο που σου τη δίνει στα νεύρα ώρες ώρες!!!


joanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
    • Gender:Female
  • La vita è bella
Ελάτε Χανιά, κερνάω μπουγάτσα (το χαβά μου εγώ..).

Είναι όμορφη και η Ισπανία, νομίζω ότι υπάρχουν χωριουδάκια με όμορφες παραδόσεις για το Πάσχα... Μπορώ να μάθω περισσότερα από φίλους ισπανούς, αν σ'ενδιαφέρει...
Όσο για Ιταλία, θα απέφευγα την Φλωρεντία, έτυχε να κάνουμε Πάσχα εκεί πριν από μερικά χρόνια (συνέπεσε το καθολικό με το ορθόδοξο, όπως και φέτος) κι έχανε η μάνα το παιδί κι ο σκύλος τον αφέντη... Τουρίστες μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου και ξεναγοί με σημαιάκια για να μην τους χάνουνε...
You know you're never fully dressed without a smile!


alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Εγώ θα σου προτείνω ένα μικρό χωριό που βρίσκεται στα σύνορα Γερμανίας-Βελγίου, το Monschau. Γραφικότατο, με υπέροχα σπίτια τύπου "playmobil", στενά σοκάκια, πράσινο παντού και ρυάκια γύρω και μέσα στο χωριό. Δυστυχώς, έχει αρκετή υγρασία τη νύχτα αλλά με καλό ντύσιμο αντιμετωπίζεται. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για την περίοδο των Χριστουγέννων καθ' ό,τι όλο το Δεκέμβρη μπορεί κανείς να επισκεφτεί τη χριστουγεννιάτικη αγορά, να πιει ζεστό glühwein, να χαζέψει τους μουσικούς που παίζουν ώρες ολόκληρες πάνω στις στέγες και να αγοράσει πολλούς διαφορετικούς τύπους μουστάρδας που παράγει η περιοχή. Ωστόσο, και το Πάσχα πιστεύω ότι θα είναι όμορφα. Έχει επίσης πολύ ωραίο κάστρο με θεατρική σκηνή όπου οργανώνονται διάφορα events. Βασικό πλεονέκτημα ότι το Βέλγιο και η Ολλανδία βρίσκονται πολύ κοντά, επομένως μπορείς να συμπεριλάβεις στο ταξίδι σου και αυτές τις χώρες εάν διαθέτεις αυτοκίνητο.
Mind the Gap


 

Search Tools