τι ή τί; → τι (χωρίς τόνο)

spiros · 28 · 73254

lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Σπύρο, υπάρχουν ακόμη φιλόλογοι οι οποίοι το τονίζουν. Αυτό, όπως μου είπε και η καλή μου καθηγήτρια στη Σχολή, γίνεται για έμφαση αλλά δεν έχει καμία ουσία.
« Last Edit: 23 Mar, 2008, 16:01:44 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ωστόσο, για εμένα συνεχίζει να ξεφεύγει τελείως και χωρίς ουσιαστικό λόγο από τον κανόνα μη τονισμού μονοσύλλαβων λέξεων. Και πιο μονοσύλλαβη από αυτή δεν υπάρχει :)



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Εκτός από το ότι είναι μοσνοσύλλαβη, όπως είπε και ο Σπύρος, το "τι" είναι από μόνο του ερωτηματική αντωνυμία. Οπότε, όταν θέλουμε να ρωτήσουμε ή να απαντήσουμε με το "τι", θέτουμε ερώτηση, λέγοντάς το. Δε χρειάζεται τόνο σε καμία περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τα "ποιος,-α,-ο". Τα μόνα που θέλουν τόνο είναι τα "πώς" και τα "πού", όταν είναι ερωτηματικά.

Υ.Γ. Τα έχω ψάξει πάρα πολύ αυτά τα γλωσσικά τερτίπια (βλ. "Γραμματική" Τριανταφυλλίδη και "Οδηγός Νεοελληνικής Γλώσσας" Άννας Ιορδανίδου).
Laughter translates into any language.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Συμφωνώ pit! Δεν υπάρχει λόγος όταν από μόνο του είναι ερωτηματικό είτε σε ευθύ είτε σε πλάγιο λόγο.
« Last Edit: 24 Mar, 2008, 00:33:40 by Dr Moshe »



Katerina Ro

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
  • Truth to life, invisible on lies
Και εγώ συμφωνώ με τον Σπύρο...ευκαιρία να βγάλω και το άχτι μου τώρα, γιατί μερικές φορές που τόλμησα να εξηγήσω σε 2-3 άτομα ότι το τι δεν τονίζεται, θεώρησαν σωστό να με βγάλουν άσχετη από ορθογραφία, διότι το τι είναι, λέει, πάντα ερωτηματικό και για αυτό τονίζεται όπως το ότι πρέπει πάντα να γράφεται ότι και είναι βλακείες οι διαχωρισμοί σε ό,τι/ότι,(ειδικό, αιτιολογικό, αναφορικό, κτλ.) μιας και έχει καταργηθεί πλέον η καθαρεύουσα!...
« Last Edit: 24 Mar, 2008, 23:14:20 by spiros »
Always and forever, whatever, whenever, wherever, whoever...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το μεγάλο γέλιο πέφτει όταν βάζουν κόμμα στο οτιδήποτε (!)
Βλέπε σχετικό σημείωμα:  Ότι, ό,τι και οτιδήποτε


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Κι αυτό που λέει ο Σπύρος έχει τρομερό γέλιο!!! Με πιάνουν οι διαόλοι όταν βλέπω το "ότι", όπως το γέννησε η μάνα του! Είπαμε να καταργήσουμε τις ψιλές, όχι όμως και τα πάντα!!! Κόμματα, τόνοι και τελείες γίνανε μαλλιά κουβάρια (μπορεί να μην κάνει ρίμα, έχει όμως νόημα)!!
« Last Edit: 25 Mar, 2008, 13:07:56 by Dr Moshe »
Laughter translates into any language.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Μπα, επαρκή σε βρίσκω. Υπάρχουν και αβυσσαλέα καραμεσάνυχτα...
Οταν ο metafr. ρώτησε τί είναι αυτό στο άβαταρ (btw ωραίο το εγχώριο γκόθικ), το ερώτημά μου ήταν τί είναι αυτή η ινδουιστική ορολογία, τόσο γνωστή πιά!
...Σε σέχτες γιόγκι είναι όλοι τους;


 

Καλημέρα,
με συγχωρείς, αλλά δε γνωρίζω τη λέξη 'σέχτες΄ και επομένως δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΜΕΛ

σέκτα ή σέχτα (η) ουσ.
οργανωμένη ομάδα ανθρώπων, στους κόλπους μιας θρησκείας, που έχουν τις ίδιες πεποιθήσεις: η σέκτα διαφέρει από την αίρεση η οποία διαφοροποιείται δογματικά και από το σχίσμα που διαφοροποιείται διοικητικά από την εκκλησία | (πολιτ.) πολιτική μερίδα κόμματος με δογματικές αντιλήψεις


ΛΚΝ

σεχταρισμός
ο [sextarizmós] O17 :  έλλειψη ανεκτικότητας και ευρύτητας πνεύματος, ιδίως στον πολιτικό, θρησκευτικό, φιλοσοφικό τομέα.  [λόγ. σεκταρισμός < γαλλ. sectarisme (-isme = -ισμός) με προσαρμ. στη δημοτ. με ανομ. τρόπου άρθρ. [kt > xt]]
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Αμάν! το ήξερα! απλά δεν το αντιλήφθηκα...ευχαριστώ!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κι αυτό που λέει ο Σπύρος έχει τρομερό γέλιο!!! Με πιάνουν οι διαόλοι όταν βλέπω το "ότι", όπως το γέννησε η μάνα του! Είπαμε να καταργήσουμε τις ψιλές, όχι όμως και τα πάντα!!! Κόμματα, τόνοι και τελείες γίνανε μαλλιά κουβάρια (μπορεί να μην κάνει ρίμα, έχει όμως νόημα)!!

Ναι, το *ο,τιδήποτε μάλλον είναι ένδειξη υπερβάλλοντος ζήλου...


menmech

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 229
    • Gender:Male
  • Μενέλαος Αγγελόπουλος
Ορισμένοι επιμένουν να κάνουν τη διαφοροποίηση, που εμένα δεν με ενοχλεί (άλλωστε, αρμόζει στο τονικό σύστημα που θα με εξέφραζε και που θα προτιμούσε να γράφουμε "απο δώ και πέρα" παρά "από δω και πέρα").

Μ' αρέσει πολύ η άποψή σου αγαπητέ.
Ενώ έχω κάνει προσπάθειες να γράφω το τι χωρίς τόνο, δεν μπορώ να το συνηθίσω...
Νιώθω ότι κάνω γραμματικό σφάλμα και το διορθώνω, ενώ ξέρω πως μόλις φύγει ο κέρσορας από τη λέξη, αυτή θα υπογραμμιστεί ως λάθος.
Τι να πώ. Ή μήπως τί να πω; Ή τί να πώ; Βέβαια δε λέμε Νά ποιος φταίει. Αλλά πάλι... Ποιος αντέχει μία ολόκληρη πρόταση να μην έχει κανένα τόνο...

Βέβαια όταν τόσοι φιλόλογοι επιμένουν, τι να πούμε εμείς των τεχνικών σχολών...
Όταν μία λέξη είναι από μόνη της ερωτηματική, δεν χρειάζεται τόνο...
όπως αγαπάτε αγαπητοί μου...
Ἐάσατε τῇ κέλλῃ με μόνον ἐγκεκλεισμένον,
ἄφετέ με μετά Θεοῦ τοῦ μόνου φιλανθρώπου,
ἀπόστητε, μακρύνατε, ἐάσατέ με μόνον
ἀποθανεῖν ἐνώπιον Θεοῦ τοῦ πλάσαντός με.
Αγίου Συμεών του Νέου Θεολόγου Ύμνος ΚΗ


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour

 

Search Tools