Το trados δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά

elvira · 8 · 4334

elvira

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! έχω απελπιστεί! άλλαξα Pc και τώρα το trados δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά: μετάφραση από αγγλικά σε ελληνικά: ανοίγω segment γράφω κανονικά με ελληνικά, κλείνω segment και τα ελληνικά γίνονται αλαμπουρνεζικα!! στο concordance είναι Ok. διαβάζεται η μετάφραση. αλλά στο word στο κείμενο τίποτα! επίσης χειρότερα είναι σε αντίστροφες μεταφράσεις όπου η βάση πλέον γεμίζει με αλαμπουρνέζικο source text. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα.... Με το καινούριο pc έχω και πρόβλημα encoding στο ίντερνετ αλλά αυτό κανονίζεται αν παίξω λίγο με το encoding και επιλέξω windows iso 'η greek

TRADOS 6.5
WINDOWS XP 2
WORD 2002
« Last Edit: 13 Mar, 2007, 11:02:32 by spiros »




elvira

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
ευχαριστώ για το link δεν είχα ψάξει φαίνεται αρκετά.. όμως πως μπορώ να αναβαθμίσω το trados σε 6,55 ? εμένα μου το έδωσε η εταιρεία που συνεργαζομαι με τον γνωστο τρόπο clopy right...


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Α, τότε δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει! Ή αγοράζεις ή όχι! Ακούς εκεί...clopy! :))
Στη θέση σου, θα ζητούσα αναβαθμισμένη έκδοση (7 και πάνω) από την εταιρεία.
Ή θα ρωτούσα τον diceman, που είναι κάπου εδώ γύρω, μήπως έχει καμιά ιδέα.
« Last Edit: 06 Feb, 2007, 14:20:21 by zephyrous »




zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Άρχοντας! :))
« Last Edit: 06 Feb, 2007, 14:32:21 by zephyrous »


elvira

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
σας ευχαριστώ! μόλις παραδώσω θα κάνω τις ρυθμίσεις και θα σας πω τα νέα!!


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
πριν παραδώσεις, κάνε προεπισκόπηση και εκτύπωση του εγγράφου σου, για να βεβαιωθείς ότι δεν παραδίδεις κινεζοαλαμπουρνέζικα


 

Search Tools