Τα γλωσσολόγια

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τα ιστολόγια που επιδιώκω να βρίσκω χρόνο και να επισκέπτομαι (ευτυχώς δεν πάσχουν από τη λογοδιάρροια άλλων ιστολογίων) είναι τα αποκαλούμενα «γλωσσολόγια», εκείνα δηλαδή που ασχολούνται με προβλήματα της ελληνικής:

Κάντε κι εσείς ένα πέρασμα. Κι αν γνωρίζετε κάποιο άλλο που μου διαφεύγει, κάντε την απαραίτητη τσόντα, σας παρακαλώ.

Γλωσσολόγια, ιστολόγια που ασχολούνται με προβλήματα της ελληνικής


Τρέχοντα θέματα: οι ενδογλωσσικές μεταφράσεις (Πάπισσα Ιωάννα), οι απόψεις του Γιάννη Η. Χάρη, οι ορθογραφίες που θέλουν διόρθωση.

Διάφορες σελίδες για τη γλώσσα (που δεν ανήκουν στα ιστολόγια)


Άρθρο του Γιάννη Η. Χάρη που έχει σχολιαστεί εκτενώς.

Περισσότερα άρθρα του Γιάννη Η. Χάρη μπορείτε να βρείτε στο συνδεσμολόγιο Γιάννη Χάρη στο translatum και στο ψαχτήρι των Νέων ορίζοντας την Περίοδο αναζήτησης και πληκτρολογώντας ΓΙΑΝΝΗΣ Η. ΧΑΡΗΣ στον Συντάκτη.

Για τα παλιά υπο-γλώσσια του Ανδρέα Παππά (όπως είχα γράψει σε άλλο νήμα), πάτε στο ψαχτήρι του Βήματος και δίνετε "ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΠΑΣ" στο πεδίο Συντάκτης.
« Last Edit: 16 Sep, 2008, 20:32:33 by spiros »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Νίκο, ευχαριστούμε πολύ γι' αυτή τη συλλογή συνδέσμων. Είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη κάθε προσπάθεια συμπύκνωσης και σταχυολόγησης πληροφοριών και γνώσεων, για εμάς που βαριόμαστε ή/και δεν έχουμε το χρόνο να ψάξουμε μόνοι μας.

Άντε, με το καλό να δούμε και το Liggrarium.
(Δεν βάζω χαμογελάκια γιατί δεν κάνω πλάκα.)



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Θα συμφωνήσω απολύτως  με τον Στάθη!!!!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Άντε, με το καλό να δούμε και το Liggrarium.

Από την αγγλική γραφή του επωνύμου μου, όπου το -γγ- γίνεται -ng- (όπως άγγελος, angel, ή και γάγγραινα, gangrene), θα ήταν Lingrarium. :-}
Αλλά θεωρώ ότι έχω σπίτι, έστω κι αν φιλοξενούμαι. (Σπύρο, θα με γηροκομήσεις κιόλας;)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Επίσης, συνδέσμους για άρθρα του Γιάννη Χάρη θα βρείτε και εδώ:



Βεβαίως, και θα σε λιγγροκομήσω...

Επίσης, ιστολόγια μεταφραστών
« Last Edit: 06 Jan, 2013, 15:13:00 by spiros »


 

Search Tools