τέλμα → swamp, swampland, peatland, bog, quagmire, morass, slough, impasse, deadlock, stagnation, stagnancy, rut, stalemate, quagmire, pickle

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Επίσης σε μεταλλευτικό context...

"ο χώρος απόθεσης μπορεί να δεχθεί το λεπτομερές τέλμα μετά τη μείωση της υγρασίας του, δεδομένου ότι το χονδρομερές επανέρχεται στο μεταλλείο σαν λιθογόμωση"
« Last Edit: 10 Mar, 2022, 11:13:03 by spiros »




spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Αυτό έχω την εντύπωση (και μόνο) ότι είναι το residue.

Μακάρι να είναι τόσο απλό, πολύ θα με βολέψει... θα το γκουγκλάρω

τη σκότωσα τη γαλλική στη λεζάντα μου;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
τη σκότωσα τη γαλλική στη λεζάντα μου;

Με τα γαλλικούλια που μιλάμε «σέ μουά», μόνο οι τόνοι μάς λείπουν, αλλά αν ξέραμε να βάζουμε τόνους στα γαλλικά, θα λέγαμε ότι τα ξέρουμε.



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Με τα γαλλικούλια που μιλάμε «σέ μουά», μόνο οι τόνοι μάς λείπουν, αλλά αν ξέραμε να βάζουμε τόνους στα γαλλικά, θα λέγαμε ότι τα ξέρουμε.

Αν είναι μόνο οι τόνοι, καλά τα πήγα... μέχρι να μου τη πέσει το τονόσκυλο...

Btw, άπαιχτη η υπογραφή σου :-)))), όσο και τραγική :-(((((


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Btw, άπαιχτη η υπογραφή σου :-)))), όσο και τραγική :-(((((

Ό,τι άλλο έχω σκεφτεί να βάλω τους τελευταίους δύο μήνες, είναι ακατάλληλο για φόρουμ.


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Ίσως και το sediment αλλά όπως και ο Nickel δεν είμαι βέβαιος. [Μιλάμε για μορφή ιζήματος/κατάλοιπου;]

Και από το smart thesaurus το CALD ίσως το:

deposit noun
1   [C or U] a substance or layer that is left, usually after a liquid is removed:
Decant the wine carefully, so that you leave the deposit in the bottom of the bottle.
In hard-water areas, a chalky deposit often forms in pipes and kettles.
The flood left a thick deposit of mud over the entire ground floor of the house.

Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Ίσως και το sediment αλλά όπως και ο Nickel δεν είμαι βέβαιος. [Μιλάμε για μορφή ιζήματος/κατάλοιπου;]

Και από το smart thesaurus το CALD ίσως το:

deposit noun
1   [C or U] a substance or layer that is left, usually after a liquid is removed:
Decant the wine carefully, so that you leave the deposit in the bottom of the bottle.
In hard-water areas, a chalky deposit often forms in pipes and kettles.
The flood left a thick deposit of mud over the entire ground floor of the house.


Ευχαριστώ... το  deposit πάντως σίγουρα δεν ταιριάζει εδώ, αφού έτσι λέμε το κοίτασμα. Αντιθέτως, το residue "παίζει" καλά από ένα πρώτο γκουγκλάρισμα, και θα το βάλω στο κείμενό μου προσωρινά προκειμένου να προχωρήσω παρακάτω. Δεν θα προσθέσω στο λεξικό τις αποδόσεις των δυο όρων μέχρι να σιγουρευτώ 100%.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Λοιπόν από διπλωματική εργασία Έλληνα στο Ίντερνετ βρήκα ότι tailings = τέλματα, και κοιτάζοντας παρακάτω το κείμενό μου πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό... τα στείρα τα αναφέρει συχνά η ίδια διπλωματική ως "απόβλητα", δηλαδή "άχρηστα" κατά την αρχική μου εκτίμηση, ενώ για τα tailings προκύπτει τόσο από το Βικι-άρθρο, όσο και από τη διπλωματική και ακόμα το κείμενό μου ότι επεξεργάζονται εκ νέου για να δώσουν άλλα "χρήσιμα" by-products. Συμφωνείτε;


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Αν δε βιάζεσαι, και αν δε βγει κάποια άκρη σήμερα, μπορώ να ρωτήσω ένα φίλο από αύριο. Είναι ειδικός στο αντικείμενο, γι αυτό αν έχεις κι άλλους τέτοιους όρους, ρίχτους για να τους ρωτήσω όλους μαζί. Δεν υπόσχομαι τίποτε, αλλά και η ελπίδα βοηθάει, έτσι δεν είναι;-)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν είμαι έτοιμος να επιμείνω (σίγουρα δεν είμαι βέβαιος για το «τέλμα») γιατί είναι περισσότερο αίσθηση παρά πλήρης εικόνα του λεξιλογίου. Προς το παρόν:

Δες εδώ tailings / στείρα: http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEXnumdoc&lg=EL&numdoc=52003PC0319&model=guichett

http://www.antigold.gr/gr/default.asp?itemID=283&itemTitle=%CE%A3%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%82

Τι είναι τα στείρα:
Τα ονομαζόμενα "στείρα υλικά", τα μπάζα της εξόρυξης, δεν είναι στην πραγματικότητα καθόλου "στείρα". Πρόκειται απλά για πετρώματα που έχουν μικρή περιεκτικότητα στα μέταλλα ενδιαφέροντος - χρυσό και χαλκό - ώστε η εκμετάλλευσή τους δεν θεωρείται οικονομική. Περιέχουν όμως σε υψηλές συγκεντρώσεις όλα τα υπόλοιπα μέταλλα του κοιτάσματος και φυσικά θείο. Πρόκειται κατά συνέπεια για υλικά τοξικά, με θετικό δυναμικό γένεσης όξινης απορροής.

Πόσα θα είναι τα στείρα:
Χωρίς να παρουσιάσει κανένα μαθηματικό υπολογισμό, η εταιρεία μας λέει ότι για πηγάδι βάθους 300 μ. θα παραχθούν 31 εκατ. κυβικά μέτρα στείρων. Ο υπολογισμός του όγκου των στείρων ανάγεται σε απλούς γεωμετρικούς υπολογισμούς. Έμείς κάναμε τους υπολογισμούς που αποφεύγει να παρουσιάσει η εταιρεία και βρήκαμε ότι για πηγάδι βάθους 300 μ. τα στείρα θα είναι 220 εκατ. κ.μ., ενώ για βάθος 460 μ. τα στείρα αυξάνονται σε 1.061 εκατ. τόνους!!!





F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μωρέ, μπας και το ''τέλμα'' είναι ''sediment''; (Εκείνη η υγρασία με έβαλε σε υποψίες...)

Αλλά, τότε, και αφού το τέλμα περάσει από διαδικασία αφαίρεσης υγρασίας, μπορεί πολύ απλά να μιλάμε για τη φοβερή και τρομερή ''τέφρα''.

(Ερώτηση: Η ''λιθογόμωση'' μόνο για μένα είναι πρόβλημα;-)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
(Ερώτηση: Η ''λιθογόμωση'' μόνο για μένα είναι πρόβλημα;-)

Backfilling, νομίζω. (Backfilling of mine voids is mandatory to avoid subsequent ground stability problems in the form of subsidence.)

Από το προηγούμενο της W:
A common modern approach is to mix a certain quantity of tailings with waste aggregate and cement, creating a product that can be used to backfill underground voids and stopes.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Χμμμ... μπερδεύεται το πράμα...

Έφη by all means ρώτησε το γνωστό σου, την Τρίτη παραδίδω το πρώτο κείμενο και απ'ότι κατάλαβα θα ακολουθήσουν αρκετά στο ίδιο μήκος κύματος... λιθογόμωση είναι σωστά backfilling, αλλά υπάρχει και η μέθοδος των εναλλασσόμενων κοπών και λιθογομόσεων που είναι cut-and-fill stoping.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

 

Search Tools