Underground - Ήτανε κάποτε μια χώρα [Εμίρ Κουστουρίτσα]

Guest · 33 · 16880

metafrastis

  • Guest
Δεν έχω ξαναβγεί από αίθουσα κινηματογράφου πιο μαγεμένος από αυτό που είδα. Κι ας πέρασαν δέκα και χρόνια. Εικόνες, συμβολισμοί, Μουσική, τρέλα, πλάκα, τραγωδία, κωμωδία, ψέμα και αλήθεια με μια γερή δόση βαλκανικής μπαγαμποντιάς. Μόνο το να δεις τι σου ΄χω για μετά έλειπε, αλλά τη συνέχεια ούτε ο ιδιοφυής νους του Εμίρ δεν μπορούσε να συλλάβει.

1941. Belgrade. Marko, communist activist let his friend Blacky enter the Party. But German invade Yugoslavia and the two friends will share their time between acts of resistance and very profitable traffics. They will share also beautiful Natalja, an actress whom a Nazi officer "protects". During the conflit, Marko will arrange to lock up Blacky and its clan in the basement of an house of Belgrade. Thus will he be able to keep Natalja for himself only. In 1945, he will voluntarily silence the people of the basement who manufacture weapons for Resistance that the country was free. He will continue to exploit them during decades, for his greater profit. But one day, the slaves will leave the basement and will find their country devastated by the civil war...



« Last Edit: 26 May, 2006, 11:10:11 by wings »


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Δεν έχω ξαναβγεί από αίθουσα κινηματογράφου πιο μαγεμένος από αυτό που είδα. Κι ας πέρασαν δέκα και χρόνια. Εικόνες, συμβολισμοί, Μουσική, τρέλα, πλάκα, τραγωδία, κωμωδία, ψέμα και αλήθεια με μια γερή δόση βαλκανικής μπαγαμποντιάς...



Nαι, ναι και πάλι ναι!!
Μία από τις καλύτερες σκηνές ever είναι αυτή που σκάει πλέον (λα) η Νατάλια και "χώνει" στο Μάρκο(μουσικοχορευτική η κατάληξη). (Kαι από μουσικούλα παίζει το

Ringe ringe raja,
došo èika Paja.
Svi se njišu, ubrzano dišu.
Jer u ritmu twista svako lice blista
Jer u ritmu twista isti si ko glista

....αλλά πού να βρω photooooooo!)΄-)





Απίθανη ταινία του ήταν και το "Crna macka, beli macor" (στα... ΗΒ... "Black Cat, White Cat", αλλά στην ελληνική το γάτος/γάτα καλύτερο(ν)!
:-)))

(Bέβαια, μου άρεσε πολύ και το "Τα όμορφα χωριά, όμορφα καίγονται" (Lepo Sela Lepo Gore/Pretty Village, Pretty Flame -Dragojevic, αλλά αυτό είναι άλλου και για άλλο νήμα.)

:-)
« Last Edit: 26 May, 2006, 11:16:43 by epetelos »



metafrastis

  • Guest
Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς, αλήθεια!

Να προτείνω και το CD - soundtrack; Απαραιτήτως! Κι ας λένε πολλοί διάφορα, δύο φορές το είχα αγοράσει και πάλι είμαι χωρίς (και τότενες δεν είχε πειρατικά και το CD ήταν κάτι εξωτικο ;)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς, αλήθεια!
....

Πράγματι!!

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς, αλήθεια!
......(και τότενες δεν είχε πειρατικά και το CD ήταν κάτι εξωτικο ;)

Τότενες δεν είχε και εγώ, απηυδισμένη με το ψάξιμο σιντιών, το γύρισα στο ψάξιμο έμψυχου υλικού.
(Τα είχαμε πει τότε με το Κοράνι, αλλά δεν το θυμάσαι. ΄-)) Οπότε καλύφθηκαν όλες οι μουσικοχορευτικές μου (για τις βαλκανικές και δη γιουκοσλαβικες -not being politically correct here- μιλάω) ανάγκες.
¨-)

Και η διασκευούλα του Νταλάρα (αν και δεν έκανε το ρίγκε ρίγκε ράγια) δεν ήταν καθόλου άσχημη. Υπέροχη θα έλεγα...
¨-))
Πάω lyrics σφαιράτη!
:-))



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Kατά την προσωπική μου εκτίμηση, μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών για το ευρωπαϊκό σινεμά.

Έχω ακόμη το βινίλιο και θυμάμαι ότι σε μια από τις πρώτες συναυλίες του Μπρέγκοβιτς στο θέατρο της Σύβιρης στη Χαλκιδική όλος ο κόσμος ήξερε ένα προς ένα τα τραγούδια που τότε ακόμη δεν είχαν βγει στα ελληνικά.

Μια σπουδαία ταινία από έναν ιδιοφυή σκηνοθέτη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


metafrastis

  • Guest
Τότενες δεν είχε και εγώ, απηυδισμένη με το ψάξιμο σιντιών, το γύρισα στο ψάξιμο έμψυχου υλικού.
(Τα είχαμε πει τότε με το Κοράνι, αλλά δεν το θυμάσαι. ΄-)) Οπότε καλύφθηκαν όλες οι μουσικοχορευτικές μου (για τις βαλκανικές και δη γιουκοσλαβικες -not being politically correct here- μιλάω) ανάγκες.
¨-)

Μόνο οι μουσικοχορευτικές;

Κι εγώ πάντως θεωρώ τους έξι μήνες μου στη Φιλοσοφική του Βελιγραδίου άκρως επιμορφωτικούς!


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Μόνο οι μουσικοχορευτικές;

Κι εγώ πάντως θεωρώ τους έξι μήνες μου στη Φιλοσοφική του Βελιγραδίου άκρως επιμορφωτικούς!
E, καλά, καλύφθηκαν και άλλες. Συναισθηματικές, γαστριμαργικές κλπ!
...σχέση ήταν, δεν ήταν σεμινάριο! 

΄-))))


metafrastis

  • Guest
E, καλά, καλύφθηκαν και άλλες. Συναισθηματικές, γαστριμαργικές κλπ!
...σχέση ήταν, δεν ήταν σεμινάριο! 


Α...



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.

Τo sir with love... :-))))))))

Μάλλον.... to Sher in fond remembrance , θα έλεγα.
:-)))))
(Και να κάτσεις ήσυχη.)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ το γενίκευσα (κατά το To all the men I 've loved before).:-)))))))))))))

Και είμαι πολύ ήσυχη, δεν φαίνεται;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.

metafrastis

  • Guest
Σε παραπέμπω στο ηπειρωτικό γλωσσάρι και δη το γιαννιώτικο ιδίωμα:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=1901.0
:-))

Αν ήξερες... διαθέτουμε και νονά απ' το Δελβινάκι, τι να μας πει τώρα ένα γλωσσάρι...

Τον τόνο τον έπιασες πάντως!


 

Search Tools