booty call → ξεπέτα, καβάτζα, καβάντζα, αρπαχτή, μία κι έξω, ξεσκί, τηλεφώνημα για σεξ, τηλεφώνημα για ερωτική συνάντηση, τηλεφωνώ για να κανονίσω συνάντηση για σεξ, τηλεφωνώ για να κανονίσω ερωτική συνάντηση

spiros · 17 · 16395

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
booty call → ξεπέτα

Το είδα ως απόδοση την τηλεόραση και μου άρεσε. Περισσότερα:

A booty call is a telephone call, other communication, or visitation made with the sole intent of engaging in sex or other forms of sexual release with the person being contacted. Traditionally this social practice, especially the term booty call, is associated with a person calling another person for a sexual encounter after having already established either a casual or more serious relationship involving sexual relations.

In most instances, a booty call is made when the prospect of a traditional romantic date is highly unlikely (e.g., late in the evening, after midnight or in the pre-dawn hours), thus making it obvious that the intent of the call is for the sole purpose of obtaining and engaging in sexual intercourse.

Most notably, the booty call is an alternative type of sexual relation between people. One can look at the booty call as sexual intercourse taking place between the social constructs of marriage, dating and prostitution. The lure in this case is the mutual satisfaction and pleasure of sex outside a traditional relationship (with all its complexities and commitments). A booty call is typically looked at with the singular purpose of sexual pleasure and is not engaged upon to replace traditional relationships. As such, a booty call can take place with two (or more) people already involved in a relationship, but without the intent of breaking the relationship; however, as an alternate framework for sexual relations, the booty call can meet the urge for intimacy in a period of time or situation that allows for little or no sexual fulfillment otherwise. As such, the booty call becomes a gratifying and efficient alternative to a drastic change in a social situation, i.e., breaking an otherwise good relationship because of unsatisfying sex.

The phrase originated in a comedic routine by stand-up comedian Bill Bellamy in the early 1990s, and was further popularized by musician Fast Eddie[] in the aptly titled 1995 dance song "Booty Call" which received wide airplay. The term is generally associated with black males, though it can be used by persons of either gender, and many ethnicities, to request sexual favors by calling an acquaintance that may or may not be romantically linked to the caller.

Booty calls can also be used by one partner of an ended relationship to obtain sex from the ex-partner, who may have lingering emotions and feelings of a need for continued physical connection, without feeling compelled to continue dating that person.[citation needed] This may be referred to as "ex sex."

The term itself is more likely to be used by the person answering the call or others in his/her company than the person making the call. For example, "Did John take off?", "Yeah, he had to answer a booty call." It is not considered derisive.

Although traditionally the telephone is used for a booty call, the last ten years have seen the rise of IM, chat, e-mail, and text message booty calling. Dating websites have also created a forum for an online booty call.

Although opinions may vary, a booty call is generally made after midnight.

The term has since evolved to refer to one or the other party to the relationship, e.g. "She's my booty call."
Booty_call_(slang)
booty call - Wiktionary
ξεσκί - SLANG.gr

Booty call?Ξεπέτα;
Booty call.Πήδημα!
Booty call.Ξεπέτα.
Booty calls.Ξεπέτες;
Booty call.Ραντεβουδάκι.
Booty call?Έχουμε κάψες;
Booty call.Για μια ξεπέτα.
Booty call.Πας για πήδημα.
A booty call.Κλήση για σεξ.
Booty call!Η λεία σε καλεί!
It's booty call.Είναι ξεσκί.
The booty call?Την πρόσκληση;
International booty call?Όχι.
Booty call?Αστειεύεσαι, σωστά;
Booty calls.Με καλεί το γαμήκον.
It's not a booty call.Δεν είναι.
Le booty call.Ναι. Λα τηλεφωνοσέξ.
Not a Booty call.Δεν κλήσης Booty.
Is this a booty call?Είναι ξεπέτα;
Make a booty call.Κάνε μια ξεπέτα.
It's a booty call.Kάνουμε μόνο σεξ.
And my booty call.Και η ξεπέτα μου.
Marley made a booty call.Χαλάρωσε..
Kind of a booty call.Ξεπέτα δηλαδή;
Booty calls.Προηγείται το γκομενάκι.
Booty call.Έψαχνε ερωτική συντροφιά.
She booty called him.Τον προσκάλεσε.
Booty call track.Λεία κομμάτι κλήση.
What's a booty call?Τι σημαίνει αυτό;
Backup booty call?Μια γρήγορη ξεπέτα;
Is this a Booty call?Είσαι μεθυσμένη;
Curbside booty call?Ξεπέτα στο αμάξι;
Is this a booty call?Ήρθες για ξεπέτα;
Oh, booty call.Μια γκόμενα με παίρνει.
What's a booty call?Τι είναι η ξεπέτα;
Booty call track.κομμάτι κλήσης Booty.
Booty call, yes!! Κλήση Λεία, ναι Ναι.
I booty called him.Εγώ τον προσκάλεσα.
What's a booty call?Τι σημαίνει ξεπέτα;
What do you know about booty calls?Ναι.
Gross booty call.Χυδαίο μήνυμα για σεξ.
Booty Call Bailey.Δόκτωρ Ξεπέτα Μπέιλι.
Is this a booty call?Με πήρες για πήδο;
Yes. The booty call.Σωστά, η πρόσκληση.
It wasn't a booty call.Δεν ήταν ξεπέτα.
That's my Booty call.Είναι η ξεπέτα μου.
Another booty call?Πας να πηδήξεις πάλι;
You came for a booty call.Ήρθες για σεξ.
I did get a booty call.Κάναμε μια ξεπέτα.
Keith is a booty call.Ο Κιθ είναι ξεπέτα.
You're not a booty call.Ε όχι και ξεπέτα.
Maybe to booty call.Σε ραντεβουδάκι ίσως.
You booty called him?Εσύ τον προσκάλεσες;
I booty called that.Το ήξερα. Σου το είπα.
It's a booty call.Γιατί; Μια ξεπέτα είναι;
I love booty calls.Μου αρέσουν οι ξεπέτες.
Booty call on billboard.Ξεσκί στην ταμπέλα.
Well is this a booty call?Επίσκεψη για σεξ;
Oh. Little booty call, huh?Ευχάριστη, έτσι;
This was like a booty call.Ένας πήδος ήταν;
She's my booty call.Είναι η τηλεξεπέτα μου.
I did not get a booty call.Δεν είναι ξεπέτα.
Make a booty call.Πέρνα την ώρα σου μ' αυτό.
Make that booty call.Κάνε αυτό το τηλεφώνημα.
Oh, it was a booty call.Ήταν μια "ξεπέτα", ε;
Booty call.Ντίλαν, τηλεφώνημα απ' το πρόσωπο.
You're not my booty call.Δεν είσαι η λεία μου.
This isn't a booty call.Δεν ήρθαμε για ξεπέτα.
Lex's 4:00 P.M. booty call?Η γκόμενα των 4:00;
It was just a booty call!Μια απλή ξεπέτα ήταν!
I feel like a booty call.Αισθάνομαι σαν ξεπέτα.
The booty calls for me.Η λεία κλήσεις για μένα.
This isn't a booty call.Δεν είναι αρπαχτή αυτό.
Guess it was a booty call.Ήταν όντως για ξεπέτα.
A booty call at this hour?Μια ξεπέτα τέτοια ώρα;
It's not a booty call.Δεν είναι πονηρό ραντεβού.
Linden rocked a booty call.Η Λίντεν έκανε ζημιά.
My very first booty call.Ήταν η πρώτη μου ξεπέτα.
International booty call.Διακρατική ερωτική επαφή.
It's not a booty call.Δε θα την καλέσω για ξεπέτα.
I don't do booty calls, Jake.Δεν κάνω ξεπέτες, Τζέικ.
This is not a booty call.Αυτό δεν είναι καμία ξεπέτα.
Get him his own booty call.Βρείτε του μια τηλεξεπέτα.
She was givin' it the booty call!Του έλεγε βρομόλογα.
Nothing. Is this a booty call?Με παίρνεις για ξεπέτα;
Mom, this isn't a booty call.Μαμά, δεν είναι αρπαχτές.
Booty call.Θα με συναντήσεις μετά; - Ραντεβού για σεξ;
It sounds like a booty call.Γραπτά μηνύματα για ξεπέτα;
This is not a bBooty call.Όχι. - Αυτό δεν είναι ξεπέτα.
You're his booty call now.Εσύ είσαι η ξεπέτα του, τώρα.
Maybe I wanted a booty call.Μπορεί να ήθελα ένα πήδημα.
No late-night booty calls.Ούτε μεταμεσονύχτιες κλήσεις.
Hey, Dad, what's a booty call?Μπαμπά, τι είναι η ξεπέτα;
You know what a booty call is?Ξέρεις τι είναι η αρπαχτή;
So, what's a booty call?Γεια. Λοιπόν, τι είναι η ξεπέτα;
Another Booty call, huh? Ugh.Κι άλλη κλήση για φίκι-φίκι;
Is this a booty call?Πρόκειται για σεξάκι; (άστο πάω εγώ)
You gonna dial up that Booty call, or what?Έχεις ραντεβού;
Unless it's a booty call.Εκτός κι αν είναι γκομενοδουλειά.
He was looking for a booty call.Έψαχνε για μια κλήση λεία.
I thought this was a booty call--Νόμιζα πως θα κάναμε σεξ.
Now, time for a booty call.Τώρα είναι ώρα για ροζ τηλέφωνο.
Booty call!Και σύμφωνα με το πρόγραμμα, είχατε όλοι κίνητρο.
I was hoping for a booty call.Ήλπιζα να ήταν μία στριπτιτζού.
And your Booty call is waiting.Και το ραντεβού σου περιμένει.
Yo, 911 booty call, like, now.Γιο, 166, κλήση ανάγκης, άμεσα.
Look here, it's my booty call right here!Τo καθήκον με καλεί.
Ergo, the booty call.Κι έτσι έμεινε το ξεπέτα για τη μπουγάδα.
J.D., he's just a booty call.Τζέι-Ντι, είναι απλώς μια ξεπέτα.
Your mother gave me a booty call.Με κάλεσε η μάνα σου για σεξ.
He's probably knee-deep in a booty call.Θα λιώνει στον πούτσο.
This was not a booty call.Αυτό δεν ήταν τηλεφώνημα για ξεπέτα.
Too much to hope this is a booty call?Μάλλον δεν ήρθες για σεξ;
I told you, it wasn't a booty call. Right.Δεν ήταν κάτι τέτοιο.
I'm guessing it was a booty call?Φαντάζομαι ήταν σωματική κλήση!
Maybe he's waiting on a booty call.Ίσως να περιμένει μια ξεπέτα.
Of being a Gamma-Rho booty call.Να γίνει γκομενάκι της Γάμμα-Ρο.
God, I hope the booty call was worth it.Ελπίζω ν' άξιζε η ξεπέτα.
And, Luke this is a booty call.Και, Λουκ... Σε παίρνω για ξεπέτα.
I just found a late night booty call on Craigslist.Εμένα μου λες;
Make me feel like a booty call.Με κάνεις να αισθάνομαι σαν ξεπέτα.
Sam has enough without a booty call.Δε χρειάζεται πονηρό ραντεβού.
No. This is not a booty call.Αυτό δεν είναι τηλεφώνημα για ξεπέτα.
So a booty call in the library.Σεξουαλική επίσκεψη στη βιβλιοθήκη.
Are they back together, or was that just a booty call?Τρέχει κάτι;
That stripper might booty call me.Ίσως μ' επισκεφτεί η στριπτιζού.
I have to hang up on this booty call.Πρέπει να λήξω την ξεπέτα μας.
Booty call from a brain surgeon?Πονηρή επίσκεψη από νευροχειρουργό;
So no booty call for casey?Οπότε, δεν έχει φίκι-φίκι για την Κέισι;
I have a possible booty call.Έχω μια πιθανή ξεπέτα να με περιμένει.
I'm not gonna say no to a booty call.Δεν λέω ποτέ όχι σε μια ξεπέτα.
So what is this, a booty call...Άρα τι είναι αυτό, τηλέφωνο για σεξ;
You know, a couple booty calls and what not.3ος όροφος, πτέρυγα "Δ".
Booty call with a capital "B."Τηλεφώνημα για πήδημα με "π" κεφαλαίο.
Two booty calls with Leslie Winkle.Δυο ξεπέτες με την Λέσλι Γουίνκλ.
It means you're a total booty call.Σημαίνει ότι είσαι αναπληρωματική.
Your mom sent you a booty call.Μαμά σας σας έστειλε μια κλήση λάφυρα.
You are finally someone's booty callΕπιτέλους έγινες η ξεπέτα κάποιου.
So essentially, I'm a booty call.Και ο αόριστος σημαίνει ότι τελείωσε;
You think I'm just a booty call.Νομίζεις πως είμαι διαθέσιμη και χαζή.
You can booty call me anytime you want.Χρειάζομαι κάτι για να ξεχαστώ.
The booty call is at daybreak.Το κάλεσμα της λείας είναι τα ξημερώματα.
I'm just a booty call for you, anyway.Μόνο σεξ κάνουμε, έτσι κι αλλιώς.
Yeah, but those were just booty calls.Ναι, αλλά αυτές ήταν τηλεξεπέτες.
So I guess this was like a booty call, huh?Οπότε.. για ξεπέτα πρόκειται;
Which makes Rusty a booty call.Το οποίο κάνει τον Ράστυ, έναν επιβήτορα.
That's... booty call implication.Αυτό σημαίνει "υπονοούμενο για πήδημα".
For a booty call, press one now.Για μια βραδιά σεξ, πατήστε το "1" τώρα.
A little late for a booty call, isn't it, Matt?Δεν είναι λίγο αργά, Ματ;
We've been having booty calls for years.Κάναμε καβάτζες για πολλά χρόνια.
Aren't you leaving for your booty call?Δεν ετοιμάζεσαι για τη βραδιά σεξ;
Them's the rules of the booty call.Αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού.
Are you saying that this isn't a booty call?Δηλαδή, δεν ήρθες για ξεπέτα;
The world is not one big booty call.Ο κόσμος δεν είναι μόνο κλήση για σεξ.
We were just hearing about the booty call.Όχι, ακούγαμε για την πρόσκληση.
You're like the Greek goddess of booty calls.Σαν Ελληνίδα Θεά της ξεπέτας.
And I was answering a booty call.Κι εγώ απαντούσα σε ένα τηλεφώνημα για σεξ.
Just don't be late for the booty call".Απλά μην αργήσεις για να το κάνουμε".
That was the worst booty call ever.Αυτή ήταν η χειρότερη συνεύρεση από ποτέ.
Thus, we're on the Booty call track.Έτσι, βρισκόμαστε στο πίστα κλήσης Booty.
Ugh. I am not a cheap museum booty call.Δεν είμαι ξεπέτα των φθηνών μουσείων.
J.D., booty calls are pathetic.Τζέι-Ντι, οι ξεπέτες είναι πράξεις απελπισίας.
The whole fuck buddy, booty call...Το γαμημένο φιλαράκι, η κλήση λεηλασίας...
I don't wanna be some booty call.Γιατί όχι; Δεν θέλω να είμαι η καβάντζα σου.
So it was an interstate booty call! Fine. Yes.Οπότε, ήταν κανονισμένη ξεπέτα.
Ask not for whom the booty calls.Δεν Ρωτήστε για τους οποίους η λεία κλήσεις.
There was another booty call that night.Υπήρξε κι άλλο λάφυρο εκείνο το βράδυ.
You booty called me at 2:00 in the morning.Με κάλεσες στις 2:00 τα ξημερώματα.
Your booty call is very important to us.Η ξεπέτα σας είναι σημαντική για εμάς.
No. Actually I didn't catch Booty Call.Όχι, τελικά δεν το είδα το "Booty Call".
That right there is a political booty call.Αυτό εδώ, είναι μία πολιτική ξεπέτα.
A little booty call from Captain Amazing.Eπίσκεψη αστραπή του Κάπταιν Τρομερού.
By the way, this is not a booty call.Επί τη ευκαιρία δεν είναι πονηρό ραντεβού.
Is this just an extended booty call'?Είναι μόνο μια παρατεταμένη πηδοκατάσταση;
Now, that is a booty call that I would not mind making.Ευχαρίστως της τον έδινα.
Booty call. The reeds have a house out here.Ξεπέτα.Oι Ριντς έχουν ένα σπίτι εδώ.
I'm not your late-night booty callΔεν είμαι εγώ το βραδινό ερωτικό σου τηλεφώνημα
Rolls in all hours. I'm figuring on call, booty call.Είχαν σχέση μόνο για το σεξ.
I've got an even grosser booty call. Nolan!Έχω ένα πιο αηδιαστικό μήνυμα για σεξ.
'Cause he knew this was a booty call.Επειδή από ότι ήξερε, με φώναξες για ξεπέτα.
liam,I'm not going to be your booty call.Λίαμ, δεν πρόκειται να γίνω η ξεπέτα σου.
So I was Keith's booty call, whatever.Οπότε, ήμουν η ξεπέτα του Κιθ, δεν πειράζει.
I had a boyfriend like that once and I'm telling you... booty call.Ακούγεται απλό;
You woke me up to cater your booty call?Με ξυπνήσατε να φροντίσω τις αρπαχτές σας;
Ah, man, I would, but I got a booty call.Καλά θα 'ταν, αλλά έχω κάλεσμα για πήδημα.
As I remember, you were out making a Booty call. Hey!Είχες πάει να βρεθείς με αυτή.
Sex and Love in the Time of the Booty Call. "Έρωτας και Σεξ την Εποχή της Ξεπέτας".
You know? Booty call, eh?Αλα αυτή η μικρή είναι καυτή απόψε φίλε Ξέρεις μια αρπαχτή.
So booty call with- with "Hor-ay", why not?Οπότε μια ξεπέτα με τον Οράτιο, γιατί όχι;
Maybe I can show you what a booty call is.Ίσως μπορώ να σου δέιξω τι είναι ένας χορός.
This is Bible study, not a booty call. Oh.Θα μελετήσουμε τη Βίβλο, δεν είναι ραντεβού.
But... - I did book a nice hotel suite for booty calls.Έκλεισα μία σουίτα για ξεπέτες.
He called off a Booty call and then he called a cab.Ακύρωσε την ξεπέτα και κάλεσε ταξί.
If it's the booty calling, it's not a booty call.Αν η ξεπέτα έρχεται, δεν είναι ξεπέτα.
Sorry, dude, booty call. I'll tell Abby you say "what up?"Λυπάμαι, φίλε, κλίση ανάγκης.
On a booty call, you barely even have to talk.Σε τηλεξεπέτα, δεν χρειάζεται να μιλήσεις.
I thought I'd surprise you with a booty call.Σκέφτηκα να σου κάνω έκπληξη με μια ξεπέτα.
A midnight booty call, how utterly marvelous.Μεσονύχτια επίσκεψη για σεξ. Τι φανταστικό!
Or is this your version of a booty call?Ή είναι η δική σου εκδοχή του ροζ τηλεφωνήματος;
You get a booty call and I get a cootie call.Εσείς θα πάρετε το θησαυρό και εγώ τη ψείρα.
Booty call's gonna pack up his ballsΟ γκόμενος θα πάρει τις μπάλες του και θα πάει σπίτι.
I'm not messing up your booty call, am I?Δεν νομίζω να σου χαλάω το βραδινό πήδημα, έτσι;
I'd rather just be your booty call than that.Θα προτιμούσα να είμαι η λεία σου, παρά αυτό.
What makes you think it's a Booty call?Τι σε κάνει να νομίζεις ότι ήρθα για "παιχνιδάκια";
I'm just some sort of Booty call to you.είμαι απλά κάποιο είδος της κλήσης Booty για εσάς.
So, you're saying last night was a booty call.Δηλαδή λες ότι χθες ήταν μόνο για μία βραδιά;
And in Missy's case, no booty calls.Και ειδικά για την Μίσσυ, χωρίς "ραντεβού για βίζιτες".
About the healing powers of the booty call.Αφορούσε τις θεραπευτικές ιδιότητες της ξεπέτας.
My son, the booty call.Αφού τα σκάτωσες αποκαλύπτωντας την ηλικία μου φωνάζοντας με "μπαμπά"
If this is a booty call, I like your chances.Αν πήρες για ξεπέτα, έχεις κάποιες πιθανότητες.
This is a really bad time for a Booty call.Αυτή είναι μια πολύ κακιά στιγμή για "παιχνιδάκια".
So you're just making me a more accessible late-night Booty callΚαλά, δεν είναι και δαχτυλίδι.
Well, the kids might call it a chemical booty call. - [ Laughs ]Τα παιδιά θα το έλεγαν καμάκι.
Don't worry. This is not a booty call.Μην ανησυχείς, δεν είναι τηλεφώνημα για να ξανεβρεθούμε.
I'm a rock musician. Booty calls are my stock-in-trade.Δεν ξέρω γιατί έχω τόσο πρόβλημα με αυτό.
A one-night stand? The beginning of a series of late-night booty calls?Είναι σχέση μιας βραδιάς;
He's only a booty call. I just... I can't stop.Ξεκίνησε ως ξεπέτα και δεν μπορώ να το σταματήσω.
Drunken late-night booty calls? No.Μεταμεσονύκτια ροζ τηλεφωνήματα υπό την επήρεια αλκοόλ δηλαδή;
I like that. A little booty call straight out of prison, huh?Το θες το πιπινάκι μετά τη φυλακή, ε;
Why did Brooke come over this morning, some kind of morning-dew booty call?Ήθελε μια πρωινή ξεπέτα;
Well, you needed a booty call, so something's missing.Για να θέλεις μια ξεπέτα, κάτι δεν πάει καλά.
Something tells me this isn't a booty call.Κάτι μου λέει ότι αυτή δεν είναι μια σεξουαλική επίσκεψη.
What's up? Why, Evan Parks, is this a booty call?Γιατί, Έβαν Παρκς, τηλεφώνημα για ξεπέτα είναι αυτό;
She's totally running to a booty call with your brother.Σίγουρα τρέχει για να πάει με τον αδερφό σου.
The 12-step booty call is not gonna work with me, Christian.Κρίστιαν, δεν με ρίχνεις στο κρεβάτι έτσι.
Technically, booty call's been around since the old-timey times.Οι ξεπέτες, βασικά, υπήρχαν από πάντα.
If this is a booty call, Toph is ready to fill in.Αν είναι "αρπαχτή" όλο αυτό, ο Τοφ είναι ό,τι πρέπει.
Let's see who she was booty calling when we pulled up.Για να δούμε με ποιον μιλούσε όταν την τσακώσαμε.
That's disappointing, I thought this was a booty call.Απογοητευτικό, σκέφτηκα ότι ήθελες να κάνουμε σεξ.
Back from a hot booty call with your idiot girlfriend?Τώρα γύρισες από το ραντεβού με την χαζή φίλη σου;
Want me to stop everything so you can have a booty call?Να τα σταματήσω όλα για να βγάλετε τα μάτια σας;
Soy about,um...interrupting the midmorning booty call.Συγγνώμη, που διέκοψα τη μεσημεριανή σας "ξεπέτα".
Never knew I was flying for booty call airways.Δεν ήξερα ότι δουλεύω στην "Καυτά Ραντεβού Αερομεταφορές".
I mean, I love being the first number On the booty call list, but...Αυτό σημαίνει ότι θα μείνω εδώ απόψε;
Well, well, it's the Haley James late-night booty call.Βρε, βρε, η Χέιλι Τζέιμς. Ήρθε για βραδινή ξεπέτα.
A booty call is, like, when you're feeling horny,Αρπαχτή είναι όταν έχεις ορμές, παίρνεις τηλέφωνο και...
So, answering your booty call should get me a rebate.Το ότι σου κάθισα θα πρέπει να μου φέρει μια έκπτωση.
I hooked up with this old booty call of mine. So we start going at it, right?Όπως είπε o νέoς, ξετρελάθηκε.
Oh, hey. If this is a booty call, I can't right now.Έι.Αν ήρθες για "παιχνίδι", δεν γίνεται αυτή τη στιγμή.
It's called a "booty call." You ever have one?Είναι πρόσκληση για σεξ. Σου έχει τύχει ποτέ; Φυσικά και όχι.
So instead of making a house call, he was making a Booty call?Άρα αντί για εξυπηρέτηση, έκανε "σεξυπηρέτηση";
Now we can move on. Give or take the occasional booty call.Τώρα μπορούμε να προχωρήσουμε σε περιστασιακό σεξ.
Those of us not getting married celebrated with a booty call.Όσες δεν παντρευόμασταν γιορτάζαμε τα λάφυρά μας.
Ladies and gentlemen, this is a Booty call gone wrong.Κυρίες και κύριοι, αυτό είναι ένα Booty call πάει στραβά.
Hits me up for Booty calls, and then crawls in my window.Με πρήζει για ένα στα όρθια, να μπει από το παράθυρο...
People have been making booty calls since the dawn of time.Οι άνθρωποι κάνουν ξεπέτες, από την απαρχή του κόσμου.
Well... This must be what the kids call "a booty call."Είναι αυτό που η νεολαία λέει, "Τηλεφώνημα για φίκι φίκι".
Sam's got enough going on without you making a booty call.Ο Σαμ περνάει μια χαρά χωρίς τα νυχτερινά σας ραντεβού.
That's my booty call, we're into some really weird food fetish stuff.Τηλεξεπέτα, εμπλουτισμένη με φετίχ λαχανικών.
Relationship, casual date, random hook-up, booty call?Σχέση, περιστασιακό ραντεβού, τυχαίο σεξ, τηλεφωνικό κάλεσμα;
We have something here, or am I just a glorified booty call?Έχουμε κάτι εδώ; Ή είμαι απλώς ένα περιστασιακό πήδημα;
Is this one of those Booty calls I read about?Είναι ένα απ' αυτά τα "πονηρά τηλεφωνήματα" για τα οποία έχω διαβάσει;
Did you have a booty call with your special friend, D.O.D. Delilah?Μήπως επισκέφτηκες τη φιλενάδα σου, την Ντελάιλα;
Go. No, it's like 12:15. He's going to think it's a booty call.Μα είναι 12:15, θα νομίζει ότι τον θέλω για "ξεπέτα".
I mean, who brings file folders to a booty call?Θέλω να πω... ποιος κουβαλάει και φακέλους όταν πηγαίνει για βίζιτα;
From now on, the booty call is coming from inside the house.Από εδώ και στο εξής, η ξεπέτα θα γίνεται μέσα στο σπίτι.
If she's so hot, why don't you make her your late-night booty call?Aφού ήταν θεά γιατί δεν την κρατάς για να ξεδίνεις;
But from midnight to 3 am... that's a booty call.Αλλά από τα μεσάνυχτα ως τις 3:00 π.μ. αυτό είναι "πονηρό" τηλεφώνημα.
Listen, I'm gonna upgrade our booty call to a woo-Ty call.Άκου, θα αναβαθμίσω την απλή πρόκληση σε σεξουαλική πρόκληση.
But it won't be a Booty call 'cause I'll go at 9:00 A.M.Αλλά δεν θα είναι μια πρόσκληση Λεία γιατί θα πάω στις 9:00 π.μ.
Willy wanted a Booty call with Sadie hill, our connection.Ο Γουίλι ήθελε να γαμήσει... την Σέιντι Χιλ... τον σύνδεσμό μας.
I cannot believe I am schlepping to Brooklyn for a Booty call.Δεν το πιστεύω ότι θα πεταχτώ στο Μπρούκλιν για μια αρπαχτή.
Booty calls? You booked a hotel suite and I'm running there for booty calls?Έκλεισες μία σουίτα για να έρχομαι για ξεπέτες;
Or you get a few nice dinners and then the eventual booty call.Βγαίνετε μερικές φορές για φαγητό και μετά έρχεται η ξεπέτα.
If you show up with that jacket, you are on the Booty call track.Εάν εμφανιστεί με ότι σακάκι, είστε στην πίστα κλήση Booty.
I saw this girl the other day and she was ugly. She was asking for a booty call.Είδα μία κοπέλα τις προάλλες και ήταν άσχη-μη.
Okay, first, that message was the least-romantic Booty call ever.Εντάξει, πρώτον, εκείνο το μήνυμα δεν ήταν καθόλου ρομαντικό.
Look, I know it wasn't a booty call, so what did you want to talk about?Ξέρω ότι δεν ήταν για σεξ. Για τι ήθελες να μιλήσουμε;
You still believe the director's on one of your booty calls?Ακόμα πιστεύεις ότι η Διευθύντρια είναι σε μία από τις τσάρκες σου;
Your sister's booty call seemed to know all about it. What were you thinking?Η ξεπέτα της αδερφής σου φαίνεται να τα ξέρει όλα.
You know the difference between a booty call and a date, right?Ξέρεις την διαφορά μεταξύ καλέσματος για πήδημα και ραντεβού, ε;
So you're creating this fictional booty call to save your own ass.Δημιούργησες όλη αυτή την ιστορία για να σώσεις το τομάρι σου.
My trampy little sister says MySpace is the new booty call.Η μικρή μου αδερφή λέει πως το Myspace είναι ο νέος χώρος για καμάκι.
"Peace on Earth and goodwill toward men" like a booty call.Είναι κίνηση "και επί γης ειρήνη και επί αντρικής φιλίας καλή θέληση".
I can't, he's my ex. And I'm saving up my favor for a booty call on a cold night.Κρατάω τη χάρη για καμιά ξεπέτα κάνα κρύο βράδυ.
Don't show up an hour late, and don't make a booty call.Μην έρχεσαι μια ώρα αργότερα, και μη κάνεις περίεργα τηλέφωνα μπροστά μου!
I have a fiancée who's not gonna like hearing about a booty call.Έχω αρραβωνιαστικιά... που δεν θα χαρεί, αν μάθει για μια ξεπέτα.
If it is a booty call, then Robin will just let him down easy, but in the meantime, Ted is back on the Captain's good side.Όμως...
I was probably just his little desert booty call anyway.Όπως και να είναι ήμουν πιθανώς απλά η μικρή του διασκέδαση από την έρημο.
I was not meant to die as the second banana in a cross-country booty call.Δεν θα πεθάνω και θα είμαι δεύτερη στο εθνικό συνοικέσιο.
You know, if I didn't know any better, I'd think this was a booty call.Αν δεν σε ήξερα, θα έλεγα πως αυτό είναι επίσκεψη για ξεπέτα.
Okay, hooking up in a steamy car on a boat... Booty call.Εντάξει, συνδέοντας σε ένα steamy αυτοκίνητο σε μια βάρκα... κλήσης Booty .
... or letting go of your old booty call and making him your boyfriend....είτε αφήνεις την ξεπέτα σου και την κάνεις τον γκόμενο σου.
First thing I said on the phone is, "this is not a booty call."Το πρώτο πράγμα που σου είπα στο τηλέφωνο ήταν ότι δεν σε θέλω για ξεπέτα.
[ Chuckles ] Oh, Robin, you've got to see the director's cut of Booty Call.Ρόμπιν πρέπει να δεις τις κομμένες σκηνές από το "Booty Call".
What's important here is that this is still not a Booty call.Αυτό που είναι σημαντικό εδώ είναι ότι αυτό δεν είναι ακόμα μια κλήση Booty.
I foolishly thought it was some sort of musical booty call.Κι εγώ η ανόητη σκέφτηκα ότι ήταν κάποιου είδους μουσικής ερωτικού καλέσματος.
Rosa's gonna read that text as a booty call and think you're creepy.Η Rosa θα το εκλάβει σαν πονηρό μήνυμα. και θα σε περάσει για ανώμαλο.
Okay, so that's all I'm good for now is, uh, babysitting and a booty call?Εντάξει, μόνο γι' αυτά είμαι πλέον; Μπέιμπι σίτινγκ και ξεπέτες;
I can't believe I let my thing with Evan turn into a Booty call.Δεν μπορώ να πιστέψω άφησα πράγμα μου με τον Evan σειρά σε μια κλήση Booty.
Hey, Kirsten, can I borrow your sweatshirt for a booty call with Linus last night?Να δανειστώ το μπλουζάκι σου για να βρεθώ με τον Λάινους;
Yeah, man. The only booty call he's ever seen starred Jamie Foxx.Ο μόνος κώλος που έχει δει, ήταν στη ταινία "Booty Call" με τον Jamie Foxx.
I'm so glad I could be there for you when your booty call fell through.Αυτό το έστειλε το βράδυ που ήρθες σπίτι μου εκλιπαρώντας για βοήθεια.
Lately, Elliot and her booty call, Keith, loved playing games.Τελευταία, η Έλλιοτ και η ξεπέτα της ο Κιθ, αρέσκονταν στο να παίζουν παιχνίδια.
I was there the other night and somebody showed up for a little booty call.Ήμουν εκεί τις προάλλες, και κάποιος ήρθε για μια ερωτική επίσκεψη.
I'm pretty sure it was just a three-month booty call, but, I don't know, something changed.Νόμιζα πως ήταν κάτι περιστασιακό, αλλά κάτι άλλαξε.
I should warn you, if this is a booty call, we are not alone. Ugh.Πρέπει να σε προειδοποιήσω αν πρόκειται για τολμηρή κλήση, δεν είμαστε μόνοι.
I thought all I wanted was a booty call, but I realize now I want more.Νόμιζα ότι ήθελα μια ξεπέτα αλλά τώρα καταλαβαίνω ό,τι θέλω περισσότερα.
And the next time you invite someone to a booty call on a billboard...Και την επόμενη φορά που θα καλέσεις κάποιον για ξεπέτα σε μια πινακίδα...
I was a booty call for two years, and then I was nothing for two years.Ήμουν μια ξεπέτα για δύο χρόνια, και μετά ήμουν τίποτα για τα επόμενα δύο.
And please never use the phrase "booty call" with me ever again.Και σε παρακαλώ μην ξαναχρησιμοποιήσεις την φράση "τηλέφωνο για σεξ" σε μένα ποτέ!
After dinner" is a Booty call. Or as they say in France, "A call du bootay."Μετά το φαγητό" σημαίνει ξεπέτα, ή όπως στα Γαλλικά, "A call du bootay".
No, I was in the area and I thought I'd surprise you with a booty call. Oh.Όχι, περνούσα και σκέφτηκα να σου κάνω έκπληξη με μια επίσκεψη στα γρήγορα.
Mm. I don't want you to think that this is, like, a booty call or anything.Δεν θέλω να νομίσεις, πως το αποψινό είναι ένα είδος πρόσκληση για "ξεπέτα".
I kind of resisted the impulse to make the so-called booty call last night.Αντιστάθηκα στην ορμή να κάνω την λεγόμενη, σεξουαλική επίσκεψη, χθες το βράδυ.
Do you realize I may have to share a Nobel Prize with your booty call?Καταλαβαίνεις ότι μπορεί να χρειαστεί να μοιραστώ το βραβείο Νόμπελ με την κοπέλα σου;
Let's make sure our fiance didn't jet back here for a booty call.Ας σιγουρευτούμε ότι ο αρραβωνιαστικός μας δεν έκανε μια γρήγορη πτήση για ένα στα γρήγορα.
I stayed away, you cooled off, and now you're here for a classic booty call.Έμεινα μακριά, ψυχράνθηκες, και ήρθες εδώ για μια κλασική ξεπέτα. Μην το αρνείσαι.
Are you kidding me? Guess Theresa won't be getting her booty call tonight. What's the deal, Captain?Υποθέτω πως η Τερέζα δεν θα λάβει τηλεφώνημα για σεξ σήμερα.
You are what Jamie Foxx and other men of my generation refer to as a Booty call.Είσαι αυτό που ο Τζέιμι Φοξ και οι άντρες της γενιάς μου αποκαλούν 'εύκολο σεξ'.
Living with Brooke, you never know who's gonna come in for a late-night booty call.Ζώντας με τη Μπρουκ, δε μπορείς να ξέρεις ποιός θα έρθει για νυχτερινή ξεπέτα.
The end-of-the-night, drunken booty call is the last act of a desperate boy.Το κάλεσμα για ξεπέτα στο τέλος της νύχτας, είναι η τελευταία πράξη ενός απελπισμένου.
I wouldn't wanna be on the receiving end of a drunken Succubus booty call, so take it easy.Δεν θα ήθελα να πέσω θύμα μιας μεθυσμένης Σούκουμπους, οπότε με το μαλακό.
I'm saying, man... the next time Barclay drops by for a booty call... we'll be waiting.l΄m saying, man την επόμενη φορά που ο Barclay την πάρει τηλ θα τον περιμένουμε.
Well, if you learned how to text, you might have a little more luck with your booty calls.Αν ήξερες πώς να στέλνεις μηνύματα, θα είχες περισσότερη τύχη με τις ξεπέτες.
Thanks to your once-a-decade booty call a dangerous vampire now possesses a large quantity of a lethal substance.Είναι πολύ δυνατή, και δεν μπορείς να την αντιμετωπίσεις.
It's how girls put out Booty call invitations without feeling like huge sluts.Είναι το πώς τα κορίτσια που τίθεται προσκλήσεις κλήση Λεία χωρίς αίσθημα σαν τεράστια sluts.
I mean, little girls play imaginary wedding, they don't play imaginary Booty call.Θέλω να πω, τα μικρά κορίτσια παίζουν φανταστικό γάμο, δεν παίζουν φανταστικό κλήσης Booty.
Oh, I was just trying to change my image and be seen as something other than a Booty call. Oh.Προσπαθούσα να αλλάξω την την εμφάνισή μου και να μην δείχνω σαν εύκολο πήδημα.
I did, however, let you know that I'm available for Booty calls... all the booty calls you want.Αντίθετα, σε ενημέρωσα, ότι είμαι ελεύθερος για ξεπέτες... Όσες ξεπέτες θέλεις.
Two and a Half Men 12x11 For Whom the Booty Calls Original Air Date: 2015-01-22 . Δύο άντρες και ένα μισό 12x11 για τους οποίους η λεία κλήσεις αρχική ημερομηνία αέρα στις Ιαν
It would my duty to disclose if this were a booty call, which it definitely is not.Θα ήταν καθήκον μου να το αναφέρω αν αυτό ήταν τηλεφώνημα για ξεπέτα, το οποίο σίγουρα δεν είναι.
He said that I was a decent booty call but that he could never be seen in public with me.Είπε πως του άρεσε το περιστασιακό σεξ μαζί μου αλλά δεν μπορούσε να είναι μαζί μου δημοσίως.
Look, Aria, this guy may be cute and all, but that booty call is a long, long distance.Κοίτα, Άρια, μπορεί αυτός ο τύπος να είναι πολύ καλός, αλλά είναι μεγάλη η απόσταση που σας χωρίζει.
Then it's two or three booty calls and it's on to the next. Okay, I went to prom and I got married a week later.Εντάξει, εγώ πήγα στον χορό της αποφοίτησης και παντρεύτηκα μια βδομάδα μετά.
And once you're on the Booty call track, it's almost impossible to switch to the relationship track.Και μόλις είστε στην πίστα κλήση Λεία, είναι σχεδόν αδύνατο να μεταβείτε με τη γραμμή σχέσης.
I've had booty calls, so... And I'm doing okay, but... I'm just ready for something more, you know?Είχα ραντεβού για σεξ, οπότε καλά τα πάω απλά είμαι έτοιμη για κάτι παραπάνω, με καταλαβαίνεις;
I haven't responded to a single one of Mia's meaningless check-in texts since our not-Booty call.δεν έχω απαντήσει σε μία και μόνη της Mia άνευ νοήματος check-in κείμενα από το όχι-Booty call μας.
Come on, you've got to love the confidence of a man who'll bring an 11-year-old - to a booty call.Θέλει περίσσεια αυτοπεποίθηση ώστε ένας άνδρα να φέρει μαζί του ένα 11χρόνο σε ραντεβού για ξεπέτα.
She had a one-night stand with this guy, then didn't respond to his follow-up messages for another booty call.Έκανε μια ξεπέτα μ' αυτόν, αλλά μετά δεν απάντησε στα μηνύματά του για άλλη μια ξεπέτα.
Dude, Javier got a booty call, and if you remember, I didn't want to do this in the first place. It's cool, though."Φίλε, ο Χαβιέρ πήρε συνοδό, και αν θυμάσαι, εγώ δεν ήθελα να το κάνω από την αρχή.
That's right, and let me tell you something else, Robert Barone is not available for a booty call!Σωστά, και να σου πω και κάτι άλλο, ο Ρόμπερτ Μπαρόουν δεν είναι διαθέσιμος για πονηρά τηλεφωνήματα!
"Maybe, we'll see"? All right, but if you don't show up, I might booty call that girl that sent you that letter now.Αλλά αν δεν έρθεις... μπορεί να καλέσω για ξεπέτα το κορίτσι που σου έστειλε το γράμμα.
Oh, what do you know? And if it was just a Booty call, why did Evan lend me the jacket I brought back?Ω, τι ξέρετε Και αν αυτό ήταν απλά μια κλήση Λεία, γιατί Evan μου δανείσετε το σακάκι μου έφερε πίσω ;
You fell in love You got married, you had babies, none of this sleeping around and booty calls and online sexΤον ερωτευόσουν, παντρευόσασταν και κάνατε παιδιά. Όχι αυτά που ξενοκοιμούνται και το online sex.
If you're thinking about making a booty call I'd take a rain check, because that man is spent.Εάν σκέφτεστε για την παραγωγή μια κλήση λεία L'δ λάβει μια επιταγή βροχή, γιατί αυτός ο άνθρωπος που δαπανώνται.
My surprise came the next morning when I found out Elliot had broken our no booty call agreement.Η δικιά μου έκπληξη ήρθε το επόμενο πρωινό, όταν βρήκα ότι η Έλλιοτ, είχε σπάσει την συμφωνία μας για την ξεπέτα.
She told me to tell you she has to worklate tonight but wondered if maybe you'd like to stop by her place for a little midnight booty call.Έχει πολλή δουλειά απόψε... αλλά περνά απ' το σπίτι της για ένα στα γρήγορα.
That booty call thing was fun, but I'm so sick and tired of being a cold, emotionless bastard.Το θέμα με την ξεπέτα ήταν διασκεδαστικό, αλλά μου την δίνει και βαρέθηκα να είμαι μια κρύα, χωρίς συναισθήματα μπάσταρδη.
Good, 'cause I'm gonna text Andy for another booty call, and maybe this time we can go out and have a booty breakfast.Ωραία, γιατί θα πάρω τον 'ντι, για άλλη μία ξεπέτα. Κι ίσως αυτή τη φορά πάμε και για πρωινό μετά.
MAN Gentlemen, prepare for the potentate of the potent date, the know-it-all of the protocol of the booty call,Κάποτε ήμασταν μονοκύτταροι οργανισμοί που μπορούσαμε να ανα- παραχθούμε όποτε θέλαμε. Ήμασταν άντρες τότε!
I had a coffee date, a dinner date, a drinks date, and then a booty call date with the coffee date.Είχα ένα ραντεβού για καφέ, ένα για δείπνο, ένα για ποτό, και μετά ένα ξαφνικό ραντεβού πάλι με την κοπέλα από τον καφέ.
No running into each other at the mall, no awkward interest in the new spouse, no break up booty calls.Δε θα συναντιούνται στο εμπορικό κέντρο, όχι παράξενο ενδιαφέρον για τη νέα σύζυγο, όχι ηλίθια τηλεφωνήματα χωρισμού.
When the phone rang in the dead of the night, I expected a booty call from Lucy the stewardess, Not a call from lockup.Όταν το τηλέφωνο χτύπησε μες στη νύχτα... περίμενα να ήταν η Λούσι, η αεροσυνοδός και όχι από τη φυλακή.
Usually by this time in a relationship guy starts just showing up for booty calls, or wants me to meet his mother.Συνήθως σ' αυτή τη χρονική φάση της σχέσης, μ' έχουν για κανένα πήδο, ή θέλουν να με γνωρίσουν στη μάνα τους.
But... you know, you and the Jesus fella, is that exclusive, really, cos I'd settle for being your booty call!Αλλά, εσύ και αυτός ο τύπος ο Χριστός, έχετε αποκλειστική σχέση, επειδή... θα συμβιβαζόμουν στο να είμαι η ξεπέτα σου.
Really, 'cause it's past 10:00, and it sounds like you're at home, which officially makes it a booty call.Αλήθεια, επειδή είναι περασμένες 10:00, και μου φαίνεται πως είσαι στο σπίτι σου, το οποίο το κάνει επίσημα τηλεφώνημα για ξεπέτα.
He's also the guy who was filled with remorse about attacking you, until he decided to turn it into a booty call.Είναι επίσης και ο τύπος που ήταν γεμάτος τύψεις που σου επιτέθηκε, μέχρι που αποφάσισε να το γυρίσει σε σεξουαλικό ραντεβού.
Uh, 'cause I've never heard anyone else say it, because I think if someone had said it, it would have gone completely viral, like "Booty call."Δεν έχω ακούσει κανέναν να την λέει. Γιατί αν την είχε πει κάποιος, θα την είχα μάθει όλοι. Όπως την "ξεπέτα."
Of course, but I object to the fact that you wanted me to work with her without telling me - that you were doing a little booty call.Βέβαια, αλλά ενίσταμαι στο γεγονός, ότι ήθελες να με βάλεις να δουλέψω μαζί της ...χωρίς να μου πεις για τη μικρή σας ξεπέτα.
Okay, switching from the relationship track to the Booty call track is usually impossible, but since I happen to hold a black belt in Booty,Εντάξει, η μετάβαση από στην πίστα σχέση στην πίστα κλήση Λεία είναι συνήθως αδύνατη, αλλά δεδομένου Τυχαίνει να κατέχει μαύρη ζώνη στο Λεία,
'Cause two months from now, When you decide to have wiley over for another booty call, He's gonna be in the hospitalΔιότι δύο μήνες από τώρα, όταν θα αποφασίσεις να καλέσεις τον Γουάιλυ για άλλη μία επίσκεψη, αυτός θα είναι στο νοσοκομείο, με έναν εγκεφαλικό όγκο στο μέγεθος ενός γκρέιπφρουτ.
I'm sure that you would prefer your booty calls to be uncomplicated and void of feeling so I think you should probably just seek them somewhere else, okay?Ξέρω πως θα προτιμούσες οι περιπέτειές σου να στερούνται επιπλοκών και συναισθημάτων γι' αυτό μάλλον θα πρέπει να ψάξεις για κάτι άλλο, εντάξει;
Anyway, I've seen the texts she sent Alex and it's like she's basically all but inviting him over for a booty call and I confronted Alex about it and he was like oh you know, she's justΕίδα λοιπόν μερικά μηνύματα που είχε στείλει στον Άλεξ. Όλο υπονοούμενα ήταν. Το είπα στον Άλεξ και αυτός είπε ότι έκανε πλάκα μόνο.
I am looking out at all you beautiful stepchildren, stepdads, stepmoms half-brothers, same-sex domestic partners, and good old-fashioned booty calls gone wrong. Ha-ha-ha.Κοιτάζω όλους εσάς τους όμορφους... θετά παιδιά, πατριοί, μητριές... ετεροθαλή αδέρφια, ομοφυλόφιλους, και όπως πάντα αρπαχτές που δεν πήγαν όπως αναμενόταν.
And,um-- but I do think that just because I made what can only be considered a transcontinental... booty call... doesn't mean that we should be trying to make something out of this.Και... Αλλά νομίζω ότι απλά επειδή έκανα κάτι, που μόνο ως διηπειρωτικό τρελό σεξ μπορεί να θεωρηθεί... δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να βγάλουμε κάτι απ' αυτό.
After paying the Janitor the unreasonable sum of $90 to move my bed back home we decided to round up our interns so we could pick out our respective booty calls.Αφού πλήρωσα τον επιστάτη το παράλογο ποσό των 65€, να μετακινήσει πίσω το κρεβάτι μου αποφάσισα να μαζέψουμε τους εσωτερικούς μας βοηθούς, ώστε να επιλέξουμε τις αντίστοιχες ξεπέτες μας.
The worst thing about Elliot having picked intern, Keith, as her permanent booty call is that if he's had a few beers, he sometimes forgets which bedroom is hers.Το χειρότερο με την Έλλιοτ, που διάλεξε τον εσωτερικό μου βοηθό τον Κιθ, σαν την μόνιμη ξεπέτα της, είναι πως αν έπινε μερικές μπύρες, μερικές φορές ξέχναγε ποιο υπνοδωμάτιο ήταν το δικό της.
The lies I've had to tell James Madison in order to replace their staff on this floor with military personnel who won't tell the "New York Times" that the president of the United States is here on a late-night booty call.Τα ψέματα που έπρεπε να πω στο Τζέιμς Μάντισον ώστε να αντικαταστήσει όλους τους υπαλλήλους σε αυτόν τον όροφο, με στρατιωτικό προσωπικό που δε θα πει στους "Τάιμς" της Νέας Υόρκης, ότι ο Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών
« Last Edit: 19 Mar, 2022, 16:59:52 by spiros »





user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η απόδοση "ξεπέτα" είναι λανθασμένη. Απ'όσο ξέρω, ξεπέτα είναι η γρήγορη ερωτική πράξη, π.χ. έριξαν μια ξεπέτα στις τουαλετες. Εδώ έχουμε τηλεφώνημα, προς ήδη γνωστό άτομο, με σκοπό τη γρήγορη ερωτική πράξη.

Αν είναι να αποδελτιώνουμε υποτίτλους, θα μαζέψουμε πολλά σκουπίδια :-)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η απόδοση "ξεπέτα" είναι λανθασμένη. Απ' όσο ξέρω, ξεπέτα είναι η γρήγορη ερωτική πράξη, π.χ. έριξαν μια ξεπέτα στις τουαλετες.

Συμφωνώ, Νίκο. Κι εγώ αυτό ήξερα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vbd.

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 720
    • Gender:Male
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η απόδοση "ξεπέτα" είναι λανθασμένη. Απ'όσο ξέρω, ξεπέτα είναι η γρήγορη ερωτική πράξη, π.χ. έριξαν μια ξεπέτα στις τουαλετες. Εδώ έχουμε τηλεφώνημα, προς ήδη γνωστό άτομο, με σκοπό τη γρήγορη ερωτική πράξη.

Αν είναι να αποδελτιώνουμε υποτίτλους, θα μαζέψουμε πολλά σκουπίδια :-)

Αρχικά η φράση σημαίνει αυτό ακριβώς, δηλ. το τηλεφώνημα για την βίζιτα, στη συνέχεια όμως η σημασία της λέξης εξελίσσεται και καταλήγει να εννοεί τόσο απλά τη γρήγορη ερωτική πράξη (άσχετα από το αν υπάρχει τηλέφωνο ή πληρωμή) αλλά και το άτομο με το οποίο γίνεται αυτή η γρήγορη ερωτική πράξη (κυρίως το τελευταίο).

Παράδειγμα χρήσης του παρμένο από το google:
Does your Booty Call Think she's your Girlfriend?
Η καβάτζα σου την έχει δει κοπέλα σου;
Συνώνυμο του σε αυτή τη περίπτωση είναι το f*ck-buddy.
« Last Edit: 18 Jul, 2008, 11:37:07 by ev1H »
At last, I have peace.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αρχικά η φράση σημαίνει αυτό ακριβώς, δηλ. το τηλεφώνημα για την βίζιτα, στη συνέχεια όμως η σημασία της λέξης εξελίσσεται και καταλήγει να εννοεί τόσο απλά τη γρήγορη ερωτική πράξη (άσχετα από το αν υπάρχει τηλέφωνο ή πληρωμή) αλλά και το άτομο με το οποίο γίνεται αυτή η γρήγορη ερωτική πράξη (κυρίως το τελευταίο).

Σαφέστατα.

Όταν κανείς δεν έχει δει μια φράση σε πολλά χρηστικά παραδείγματα (πόσο μάλλον όταν δεν έχει δει μια απόδοση σε συγκεκριμένο συγκείμενο), είναι εύκολο να συμπεράνει ότι μια απόδοση δεν ταιριάζει. Οι υπότιτλοι είναι πολύ καλή πηγή για ιδιωματικές αποδόσεις, καθώς σε αυτούς λαμβάνεται σοβαρά υπόψη τόσο η φυσικότητα στην απόδοση, όσο και το επικοινωνιακό νόημα της λέξης/φράσης και όχι η οποιαδήποτε λεξικογραφική (και πιθανώς απαρχαιωμένη/περιορισμένη σε εύρος) αποδελτίωσή της.

A booty call is a no-strings attached meeting for sex. Therefore, there should be no ambiguity in its declaration.
hidale.com/?p=12

Βλέπε επίσης ως παράδειγμα ριζικής αλλαγής νοήματος τη λέξη wicked.
« Last Edit: 18 Jul, 2008, 13:55:14 by spiros »


lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
Εδώ έχουμε τηλεφώνημα, προς ήδη γνωστό άτομο, με σκοπό τη γρήγορη ερωτική πράξη.

Εντελώς φιλικά: καμία σχέση μ' αυτό που συνέβαινε στο εργάκι. :-)
Η λέξη "ξεπέτα" ήταν εύστοχη επιλογή.
Θα μπορούσα να παραθέσω τον πλήρη διάλογο για να σας πείσω, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο αφού...

Αν είναι να αποδελτιώνουμε υποτίτλους, θα μαζέψουμε πολλά σκουπίδια :-)

Το ανωτέρω σχόλιο είναι προσβλητικό και επιθυμώ τη διαγραφή του ή μεταφορά του αλλού, όχι κάτω από δείγμα της δουλειάς μου.
Πίσω από τις μεταφράσεις υπάρχουν και άνθρωποι.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour

Η λέξη "ξεπέτα" ήταν εύστοχη επιλογή.
Θα μπορούσα να παραθέσω τον πλήρη διάλογο για να σας πείσω, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο αφού...

Η λέξη «ξεπέτα» ήταν όχι απλώς εύστοχη επιλογή, αλλά η μοναδική αυταπόδεικτα ορθή επιλογή και σε συγχαίρω για αυτήν. Γι' αυτό άλλωστε το έβαλα ως παράδειγμα. Δεν θα έμπαινε εάν δεν τη θεωρούσα αφενός ιδιαίτερα ευρηματική, αφετέρου χρήσιμη από λεξικογραφική άποψη.

Οι γενικεύσεις και οι καταιγιστικές απόψεις (sweeping statements) σαφώς και δεν μπορούν να είναι εύστοχες όταν κανείς δεν έχει στη διάθεσή του τα απαραίτητα δεδομένα, δηλαδή συγκείμενο, όταν μιλάμε για συγκεκριμένη χρήση ιδιωματικής έκφρασης.

Ήθελα να βάλω εγώ τον διάλογο, αλλά δεν τον έβρισκα, οπότε εάν τον βάλεις εσύ, θα το θεωρούσα ιδιαίτερα χρήσιμο.

Σ' ευχαριστούμε όλοι γι' αυτή την αξιόλογη μετάφραση.
« Last Edit: 18 Jul, 2008, 15:15:27 by wings »


lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
Εγώ σ' ευχαριστώ, Σπύρο, για το ρόλο του πυροσβέστη.

Έχω πετάξει πια το σενάριο, μπορώ όμως να βάλω τον διάλογο στα ελληνικά για να παίρνει μια ιδέα του τι συνέβαινε όποιος διαβάζει το νήμα.
Έχουμε και λέμε:

Πρόσωπα: Γκαμπριέλ (σύζυγος φυλακισμένου Κάρλος) και ο δικηγόρος του Κάρλος.

Γκαμπριέλ: Το συζυγικό επισκεπτήριο δεν είναι γελοίο αίτημα.
Δικηγόρος: Με όλο το σεβασμό, ας προετοιμαστούμε για τη δίκη.
Γκαμπριέλ: Δεν μπορώ να περιμένω τόσον καιρό.
Δικηγόρος: Προσπαθώ να βγάλω τον άντρα σας από τη φυλακή! Θέλετε να σταματήσω για να κάνετε μια ξεπέτα;
Γκαμπριέλ: Είμαστε παντρεμένοι. Δεν κάνουμε ξεπέτα, αλλά έρωτα. 'Εστω για 20 λεπτά.
Δικηγόρος: Είπα όχι!
Γκαμπριέλ: Δεν έχεις δικαίωμα να μου πεις όχι! Δουλεύεις για μένα.






wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Έχω πετάξει πια το σενάριο, μπορώ όμως να βάλω τον διάλογο στα ελληνικά για να παίρνει μια ιδέα του τι συνέβαινε όποιος διαβάζει το νήμα.

Αφού μας είπε ότι τον (ξε)πέταξε. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
Σειρά "Νοικοκυρές σε απόγνωση", κύκλος β', επεισόδιο #27

My Heart Belongs to Daddy (Desperate Housewives) - Wikipedia

Αγγλικοί υπότιτλοι που ψάρεψα online:

—I don't think a conjugal visitis such a ridiculous request.
—With all due respect, Mrs. Solis, let's just get through the discovery phase first,okay?
—But I don't think I can wait that long.
—I am trying to get your husband out of jail. Do you want me to just stop everything so you can have a booty call?
—Excuse me,we are husband and wife. We make love. It is a very sacred covenant. Okay, look, all we need is 20 minutes.
—I said no.
—You can't tell me no. You work for me.
Γκαμπριέλ: Το συζυγικό επισκεπτήριο δεν είναι γελοίο αίτημα.
Δικηγόρος: Με όλο το σεβασμό, ας προετοιμαστούμε για τη δίκη.
Γκαμπριέλ: Δεν μπορώ να περιμένω τόσον καιρό.
Δικηγόρος: Προσπαθώ να βγάλω τον άντρα σας από τη φυλακή! Θέλετε να σταματήσω για να κάνετε μια ξεπέτα;
Γκαμπριέλ: Είμαστε παντρεμένοι. Δεν κάνουμε ξεπέτα, αλλά έρωτα. 'Εστω για 20 λεπτά.
Δικηγόρος: Είπα όχι!
Γκαμπριέλ: Δεν έχεις δικαίωμα να μου πεις όχι! Δουλεύεις για μένα.
« Last Edit: 28 Feb, 2022, 19:50:54 by spiros »


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Δεν είχα σκοπό να προσβάλω τον υποτιτλιστή, επιμένω όμως πως όποιος αποδελτιώνει
υποτίτλους μαζεύει πολλά σκουπίδια -βλ. και έπος του Ανθόνιο.
Είχα την εντύπωση πως οι όροι που δίνονται στο γλωσσάρι δίνονται με τη βασική τους σημασία πρώτη.
Εδώ η βασική σημασία απουσιάζει και δίνονται οι επεκτάσεις.

Για παράδειγμα, στο πιο κάτω απόσπασμα, από έναν οδηγό του καλού Μπουτικάλη,
When to Make It

When is it ok to make a booty call? Well, I believe that both parties need to be fully aware of exactly where they stand with the other person. Each person needs to know that the booty call is nothing more than that. If there are expectations on either end or emotions attached to the act itself, then problems will arise. For the booty caller, that person needs to make sure that the callee is not expecting anything more from them. It is the responsibility of the caller to make it clear to the callee what their intentions are. This needs to be done BEFORE the booty call has been consumated, not AFTER.

είναι σαφές πως παραπλανούμε τον αναγνώστη αν βάλουμε ξεπέτα (ή καβάτζα).

Βέβαια, αν αυτό ήταν σε υπότιτλο, θα στρίβαμε δια του αρραβώνος μια και έτσι κι αλλιώς στον υπότιτλο συμπυκνώνεις.




« Last Edit: 08 Oct, 2012, 13:17:03 by spiros »


 

Search Tools