Γεια σας από τα Χανιά

Eleni_B · 57 · 12697

GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
Λοιπόν, clues: μιλάει αγγλικά με άψογη ελληνική βουνίσια προφορά (again, no offence guys!). Αν δεν το βρεις και τώρα θα σου στείλω μέιλ :)))



Αχ, άσε με να προσπαθήσω κι εγώ... Είναι ασπρομάλλης; Έχει ασχοληθεί με μετάφραση του "Μπέογουλφ";


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Χα, χα! Το βρήκες! Καλύτερα να μην πεις όνομα όμως!



Katerina_A

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 452
    • Gender:Female
  • A story without love is not worth telling

Λοιπόν, clues: μιλάει αγγλικά με άψογη ελληνική βουνίσια προφορά (again, no offence guys!). Αν δεν το βρεις και τώρα θα σου στείλω μέιλ :)))


Μη μου πεις! Ο αγαπημένος μου; Η κορώνα στο κεφάλι μου; Το τελευταίο και καλύτερο θαύμα του Ιησού;

Στην δική μας εποχή ο Μουρίκης θύμωνε όταν αντί να τον προσέχουμε κάναμε "Μπούβου Μπούβου" και "τσατ και φιλάκια στο ίντεργνετ"! Μια φορά είχε προσβάλει μια φοιτητριούλα φωνάζοντας: "Καλά, δεν ξέρεις ακόμα που βρίσκεται αυτός ο *#%"`\^& (F* word) δίσκος!".


Πες μου τώρα ότι το "Μπούβου μπούβου" είναι "μπούρου μπούρου"... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αχ, άσε με να προσπαθήσω κι εγώ... Είναι ασπρομάλλης; Έχει ασχοληθεί με μετάφραση του "Μπέογουλφ";
Α! Αυτός ήταν! Αυτόν πραγματικά τον είχα απωθήσει από τη μνήμη μου!
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Αχ, άσε με να προσπαθήσω κι εγώ... Είναι ασπρομάλλης; Έχει ασχοληθεί με μετάφραση του "Μπέογουλφ";

Αυτός δεν ξεχνιέται με τίποτα... έχει σημαδέψει γενιές και γενιές...

Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε (ανέκδοτα απίστευτα), αλλά δυστυχώς όχι σε δημόσιο φόρουμ.





GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
'Εχει πει και το φοβερό: "Αν δεν γίνετε καλές μεταφράστριες, καλύτερα να γίνετε πλύστρες!"


Eleni_B

  • Newbie
  • *
    • Posts: 31
    • Gender:Female
Ζήτω το Ιόνιο!!! (Μόνο αυτό εχω να πω γιατί ειμαι και σε δημόσιο φόρουμ, βεβαίως βεβαίως!)


Katerina_A

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 452
    • Gender:Female
  • A story without love is not worth telling
Αυτός δεν ξεχνιέται με τίποτα... έχει σημαδέψει γενιές και γενιές...

Κι εγώ που νόμιζα ότι αυτός που μας είχε σημαδέψει όλους ήταν ο κύρ Γιώργος στο θυρωρείο...
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
'Εχει πει και το φοβερό: "Αν δεν γίνετε καλές μεταφράστριες, καλύτερα να γίνετε πλύστρες!"

Και αν ακόμα δεν έχεις γίνει πλύστρα, πάρε το γνωστό βιβλίο με τους ιδιωματισμούς για να γίνεις καλή μεταφράστρια...


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Κι εγώ που νόμιζα ότι αυτός που μας είχε σημαδέψει όλους ήταν ο κύρ Γιώργος στο θυρωρείο...

Τι κορυφαίο άτομο!

Λοιπόν, τώρα θυμήθηκα κορυφαία ατάκα του Μπέογουλφ σε εξεταστική.

Ο Μπέογουλφ απευθύνεται σε καπνίστρια:

- (κουνάει το κεφάλι με αποδοκιμασία) πω, πω τόσο ωραία κοπέλα, να πεθάνεις τόσο νέα!




spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τι μου θυμίζει αυτό...

You have an instrument between your legs capable of giving pleasure to thousands, and all you can do is sit there and scratch it!
So said the eminently witty conductor Sir Thomas Beecham, in reference to a lady cellist.
« Last Edit: 28 May, 2008, 13:16:07 by spiros »


GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
Τι μου θυμίζει αυτό...

You have an instrument between your legs capable of giving pleasure to thousands, and all you can do is sit there and scratch it!
So said the eminently witty conductor Sir Thomas Beecham, in reference to a lady cellist.



Το 'χεις, το 'χεις!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρε Τζίνα, βαλτή είσαι; Μην του φουσκώνεις τα μυαλά.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ρε παιδιά τι λέτε; Εγώ ποτέ δεν είχα τσέλο. Ένα πιάνο μόνο, και αυτό φτωχό και ταπεινό, του Ανατολικού μπλοκ, να παρηγορεί το άδειο μου στομάχι.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Από τα Χανιά έρχομαι και στην κορυφή το τσέλο! ;-))))
"Only Love can leave such a... Mark!"


Eleni_B

  • Newbie
  • *
    • Posts: 31
    • Gender:Female
3 little birds were sitting and knitting a pullover....καταπληκτική μετάφραση για το "τρία πουλάκια κάθονταν..."


 

Search Tools