O λόγος του αφασικού, ο λόγος του σχιζοφρενούς

diceman · 43 · 9433

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Η Νευρολογική Κλινική του Αιγινητείου Νοσοκομείου σάς προσκαλεί το Σάββατο 9 Ιουνίου, στις 11 το πρωί στη συζήτηση που θα γίνει στο αμφιθέατρο του νοσ/μείου, με θέμα:

"O λόγος του αφασικού, ο λόγος του σχιζοφρενούς"

Θα συζητήσουν ο Α. Τζαβάρας, καθηγητής Νευροεπιστημών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, και ο Α. Καράβατος, καθηγητής Ψυχιατρικής στο ΑΠΘ.

Γύρω στις 12:30, η συζήτηση θα συνεχιστεί με ελαφρύ γεύμα στον κήπο του νοσ/μείου.

diceman: Τι λέτε; Εγώ σκέφτομαι να πάω.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies




spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Σκέτη αφασία αυτό το φόρουμ.

Φύγαμε.
Βρήκε ο γύφτος τη γενιά του...

Σοβαρά τώρα, φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς θα δουλεύω περίπου όλη μέρα το Σάββατο, εκτός και γίνει κανένα θαύμα. Πληροφοριακά, ο Τζαβάρας είναι ψυχαναλυτικός κάργα και μου είχε φανεί ενδιαφέρουσα περσόνα το πάλαι ποτέ που έτρεχα στα συνέδρια. Σίγουρα ξεχωρίζει πάντως... ;)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Πρέπει να έρθει οποιοσδήποτε νομίζει ότι οι νευρώσεις δεν τον αγγίζουν. Γιατί, αν περάσετε στη νεύρωση χωρίς να το συνειδητοποιήσετε, η σχιζοφρένεια είναι μόλις δυο βήματα πιο πέρα. Σταθάκο, για ένα διάλειμμα από τη δουλειά, δεν κάνει κακό. ;)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Πρέπει να έρθει οποιοσδήποτε νομίζει ότι οι νευρώσεις δεν τον αγγίζουν. Γιατί, αν περάσετε στη νεύρωση χωρίς να το συνειδητοποιήσετε, η σχιζοφρένεια είναι μόλις δυο βήματα πιο πέρα.
Θιβετιανή παροιμία:
Όταν η τρέλα σου χτυπήσει την πόρτα, πήδα από το παράθυρο...

Γιάννη, ήδη προβλέπονται πολλά διαλείμματα: απόψε, την Παρασκευή... ;)
Το σκέφτομαι πάντως. Αν είναι να πάτε, ενημερώστε.
« Last Edit: 05 Jun, 2007, 12:01:07 by stathis »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Γιατί, αν περάσετε στη νεύρωση χωρίς να το συνειδητοποιήσετε, η σχιζοφρένεια είναι μόλις δυο βήματα πιο πέρα.

Βρε Ζεφ... Μη μας τρομάζεις...


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Εγώ δεν τρομάζω κανέναν, Έφη. Είναι θεμελιώδεις κανόνες της ψυχανάλυσης. Νευρωτικός είναι ακόμη και ο άνθρωπος που δεν θέλει να πάρει περισσότερα χρήματα από κάποιον άλλο (σε πλήρη αντιστροφή). Οι σχιζοειδείς τάσεις είναι άλλη υπόθεση. Ο λόγος, όμως, ως μέρος της πράξης του σχιζοφρενούς/αφασικού/ψυχωτικού, χρήζει εκτενούς ανάλυσης, και συνήθως εξατομικευμένης,. Δεν υπάγεται σε γενικά κριτήρια. Συνδέεται κυρίως με την ευφυία και την εμπειρία. Έχω απορία να δω τι θα πουν, πάντως.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Εγώ σας αφήνω, πρέπει να πεταχτώ στο Αούστερλιτς για μια δουλίτσα.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Να πάμε, αν μερικοί από εμάς αρχίσουν τους νεολογισμούς και τρομάξει ο εισηγήτης;

[Α, καλά, δεν θα έρθει ο Στάζη -:)]

Quote
Without a language to help delimit boundaries the psychotic may be subject to untraceable voices and delusions; he breaks himself down into "images, phrase fragments, and partial objects that repeat nonsense, strange phrases, neologisms, and inanities" (Ragland, 79). The psychotic often lives, in the words of a now famous description, in a "fantasmagoria of shadows of fleeting-improvised-men." (Lacan, Psychoses, 79).(5)
http://www.othervoices.org/1.3/skunkle/psychosis.html
Quote
People with schizophrenia symptoms may not be able to think in logical ways and may demonstrate various peculiarities. These formal thought disorders may cause the sufferer to feel enormous confusion and make communication very difficult. Often these symptoms take the form of loose associations, neologisms, perseveration, and clang.
http://www.psychtreatment.com/schizophrenia_symptoms_positive1.htm


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Θα πρότεινα να τυπώσουμε μια λίστα με όλους τους νεολογισμούς μας και να τους τη μοιράσουμε, αλλά δε βλέπω να μας αφήνουν να φύγουμε μετά...
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Θα πρότεινα να τυπώσουμε μια λίστα με όλους τους νεολογισμούς μας και να τους τη μοιράσουμε, αλλά δε βλέπω να μας αφήνουν να φύγουμε μετά...
Τουλάχιστον να έχουμε προλάβει να φάμε και τίποτα...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Θα πρότεινα να τυπώσουμε μια λίστα με όλους τους νεολογισμούς μας και να τους τη μοιράσουμε, αλλά δε βλέπω να μας αφήνουν να φύγουμε μετά...

Ίσως καλύτερα Βασίλη μου, ξέρεις τι τρέλα κυκλοφορεί εκεί έξω;


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Τουλάχιστον να έχουμε προλάβει να φάμε και τίποτα...

Εσύ να μην πας! Τρως πολύ...και κρυφά!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Να πάμε, αν μερικοί από εμάς αρχίσουν τους νεολογισμούς και τρομάξει ο εισηγήτης;

[Α, καλά, δεν θα έρθει ο Στάζη -:)]
Επειδή δεν είναι σίγουρο αν θα έρθω, τον κατέθεσα γραπτώς τον σχετικό νεολογισμό μου.


 

Search Tools