Επιβεβλημένη η αλλαγή του εργοστασιακού κωδικού πρόσβασης σε δρομολογητές ADSL

user2 · 32 · 20829

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Θυμήθηκα κάτι πολύ σημαντικό για όσους έχουν περάσει σε ADSL:

Ο δρομολογητής (router) που παραλάβατε για τη σύνδεσή σας, έρχεται με ένα τυποποιημένο όνομα χρήστη / κωδικό πρόσβασης.
Π.χ. στο Netroute2 της HOL, αυτά τα στοιχεία είναι root / root.

Κάπου μέσα στο χάος του εγχειριδίου που τον συνοδεύει πρέπει να υπάρχει κάποια προτροπή για να αλλάξετε αυτά τα στοιχεία. Προσοχή, αν δεν το κάνετε, υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κάποιος επιτήδειος που θα συνδεθεί στη συσκευή και θα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει (μεταξύ άλλων και να σας κλέψει τη σύνδεση).

Ήταν νομίζω στο www.adslgr.com που διάβαζα για ένα τυπάκο που έκανε μια σάρωση σε ένα γνωστό εύρος διευθύνσεων IP ενός ISP, εντόπιζε τα μηχανήματα με τυπικό κωδικό και έστελνε ηλεκτρον.μήνυμα στους χρήστες μέσα από τον ίδιο τους το δρομολογητή. Αυτός ο τύπος είχε καλοπροαίρετα κίνητρα. Άλλοι;

Η αλλαγή των στοιχείων γίνεται δίνοντας τη διεύθυνση IP του δρομολογητή σε ένα browser. Π.χ. η προεπιλεγμένη IP για το δικό μου μηχανάκι είναι 192.168.1.1



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό σημαίνει ότι έχεις σύνδεση OTENET;:-)))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
όχι, όχι πΟΤΕ ΟΤΕ (αν και κρεμόμαστε σχεδόν όλοι από τα καλώδιά του...)

HOL έχω και δεν την αλλάζω με τίποτα (ελπίζω να μην το διαβάζουν αυτό εδώ - έχω σκοπό να τους κάνω γερό παζάρι όταν έρθει η ώρα της ετήσιας ανανέωσης :-)

Η 192.κλπ είναι η εσωτερική διεύθυνση (= σύνδεση του ΗΥ με το δρομολογητή). Λέγεται και ιδιωτική (private) και είναι η ίδια στο 99% των δρομολογητών (εκτός από το δικό μου;-) ή των εσωτερικών εταιρικών δικτύων (πίσω από το τείχος προστασίας)
Η πραγματική ΙΡ (public) είναι αυτή με την οποία συνδέεται ο δρομολογητής με τον παροχέα (η φρέσκια φουρνιά τέτοιων διευθύνσεων της HOL είναι 89.κλπ)

Τι μου θύμισες τώρα....


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί το 192.168.1.1 σε πάει στο σάιτ του μοντεμακίου που δίνει η ΟΤΕΝΕΤ. Γι' αυτό σε ρώτησα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



  • Guest
Συγγνώμη, αλλά επειδή δεν κατάλαβα (σχεδόν) τίποτα, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω, τα κάνει κάποιος πιο λιανά για να λάβω και εγώ τα μέτρα μου;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάρε μεζούρα στο χέρι και περίμενε να σου εξηγήσει ο Γιάννης.

Με λίγα λόγια σού λέει ότι όταν φέρνεις το μοντεμάκι της ADSL στο σπίτι και πας να ρυθμίσεις τις παραμέτρους για να παίξει στο σύστημά σου, μόλις πας να ανοίξεις την οθόνη ρυθμίσεών του (το εγχειρίδιο του μηχανήματος σου λέει πώς πας στην οθόνη αυτή), και πριν προλάβεις να πατήσεις το παραμικρό κουμπάκι επιλογών, σου ανοίγει ένα παράθυρο και σου λέει να δώσεις το όνομα χρήστη και τον κωδικό ανάλογα με τον πάροχο. Και πάλι στο εγχειρίδιο αναφέρεται ποια είναι η μαγική λεξούλα, που από προεπιλογή των εταιρείων είναι η ίδια και για τα δύο (όνομα και κωδικό). Πας, λοιπόν, και αλλάζεις τη μαγική λεξούλα ώστε να μη γίνεις ποτέ έρμαιο του ενός και του άλλου.

Γιάννη, καλά τα λέω;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
άψογα, με μόνη εξαίρεση ότι το όνομα χρήστη και ο κωδικός δεν είναι απαραίτητα ίδια μεταξύ τους σε όλες τις εταιρείες.

Και φυσικά, αυτήν την αλλαγή δεν είναι απαραίτητο να την κάνεις όταν πρωτοστήνεις τη συσκευή (το router δηλαδη). Μπορεί να γίνει οποιιαδήποτε στιγμή (μην την κάνεις απόψε αν αύριο παραδίδεις κάποια δουλειά).


Κάνω επανεκκίνηση και επανέρχομαι (έβγαλε ενημερώσεις η Μικρομαλακή, όπως κάθε δεύτερη Τρίτη του μήνα)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Λέω ότι είναι το ίδιο γιατί σε μένα ήταν (τουτέστιν στην ΟΤΕΝΕΤ) αλλά μου το είπαν οι ίδιοι να το αλλάξω.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Συγγνώμη, αλλά επειδή δεν κατάλαβα (σχεδόν) τίποτα, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω, τα κάνει κάποιος πιο λιανά για να λάβω και εγώ τα μέτρα μου;

Υπάρχουν προγραμματάκια με τα οποία μπορεί κάποιος να κάνει σάρωση σε ένα εύρος διευθύνσεων που ξέρει ότι ανήκουν σε μια συγκεκριμένη εταιρεία παροχής υπηρεσιών Internet, π.χ. σε όλες τις διευθύνσεις από 89.210.000.000 έως 89.210.255.255 (είναι γνωστό ότι αυτές ανήκουν στη HOL).

Στα αποτελέσματα της σάρωσης μπορεί με το ίδιο πρόγραμμα να επιχειρήσει να συνδεθεί με τον εκάστοτε δρομολογητή χρησιμοποιώντας τα ήδη γνωστά στοιχεία (π.χ. η HOL βάζει από προεπιλογή: όνομα χρήστη = root και κωδικό = root). Αν όμως έχεις αλλάξει αυτά τα στοιχεία, δεν μπορεί να συνδεθεί ή να κάνει ο,τιδήποτε κακό.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Λέω ότι είναι το ίδιο γιατί σε μένα ήταν (τουτέστιν στην ΟΤΕΝΕΤ) αλλά μου το είπαν οι ίδιοι να το αλλάξω.

Μπράβο τους που σου το είπαν!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με τους τεχνικούς του ΟΤΕ έχω εδώ και χρόνια μια έντονη σχέση πάθους (αγάπης και μίσους). Για να καταλάβεις, μόλις τους δω τους ξορκίζω να πουν ό,τι θέλουν εκτός από το ότι φταίνε τα μηχανήματα για οποιοδήποτε πρόβλημα. Μπαίνουν, λοιπόν, στο νόημα αμέσως και μετά συνεννοούμαστε περίφημα γιατί οι περισσότεροι ξέρουν πάρα πολύ καλά τη δουλειά τους.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δηλαδή έχεις συχνά προβλήματα με τα μηχανήματα; Ευτυχώς εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το υλικό, παρά μόνο με την αποτελεσματικότητα και το επίπεδο της υποστήριξης. Διάλογος πραγματικός:

-Δεν έχω ιντερνετ, αν και ο router συγχρονίζει κανονικά. Κάνω ping στην εσωτερική ΙΡ και δουλεύει κανονικά. Κάνω ping στη δική σας ΙΡ και επίσης δουλεύει κανονικά. Σε άλλα σάιτ, που ξέρω ότι λειτουργούν, το ping δεν κρεμάει, αλλά το traceroute δείχνει σωστές ενδείξεις. Μήπως μου αλλάξατε switch ή κάνατε σιωπηρά αναβάθμιση του σταθερολογισμικού του ρούτερ; Και αν ναι, πώς έγινε αυτό αφού έχω αλλάξει τον κωδικό;
-Με ποιο πρόγραμμα μπαίνετε στο configuration του router; Με ΙΕ;
-Όχι, με Μοτζίλα.
-Αυτό μπορεί να φταίει. Δοκιμάστε να μπείτε με Ιντερνετ Εξπλόρερ!
-..........


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τα μηχανήματα. Αλλά για πολλά χρόνια όταν δούλευα στη Νεστλέ κι έπαιζα ονλάιν με το σύστημά μας στην Αθήνα, μόλις έπεφτε η γραμμή και παίρναμε τον ΟΤΕ σε Μαρούσι και Καλοχώρι, η πρώτη κουβέντα ήταν ότι αυτοί τα βλέπουν όλα τζάμι, άρα πρέπει να φταίνε τα μηχανήματα.

Οπότε τώρα τους προλαβαίνω όταν έρχονται να μου εγκαταστήσουν ακόμη κι απλή τηλεφωνική γραμμή, πριν μου πάρουν τον αέρα.:-))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Να κάνω μια ερώτηση, άσχετη προς το αρχικό θέμα, αλλά σχετική με τις συνδέσεις adsl;
Θεωρώ ότι απαντάτε καταφατικά, και συνεχίζω...

Πώς μπορεί να ξέρει κανείς αν η δεδομένη περιοχή εξυπηρετείται απ'το δίκτυο adsl;
(Μπορεί και να'ναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά είμαι μέλλουσα συνδρομήτρια adsl και μετακομίζω σύντομα... συνεπώς θέλω να ξέρω τι να πω στον ΟΤΕ όταν κάνω τη μεταφορά... γιατί τώρα έχω σύνδεση ISDN και θέλω να κάνω τη μετατροπή στο καινούριο σπίτι.)

Αν θέλετε, απαντάτε.
Αλλιώς... στον Καιάδα!
χιχιχιχιχιχι

;-))
« Last Edit: 12 Jul, 2006, 00:28:45 by dinomachi »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πας στο σάιτ της ΟΤΕΝΕΤ: http://www.otenet.gr, στις συνδέσεις ADSL και έχει ειδική επιλογή για έλεγχο της διαθεσιμότητας των γραμμών στην περιοχή σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools