Αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό

hologram · 28 · 23810

Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female

Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Πριν μερικά χρόνια είχα διαβάσει ένα ωραία κόμικ που έλεγε "Σε αυτή τη χώρα σε τιμωρούν επειδή δουλεύεις". Το ταμείο ελεύθερων επαγγελματιών συζητά αύξηση 6% των εισφορών μας για αχαρακτήριστες υπηρεσίες και το κράτος θέλει να αυξήσει τον ανώτερο φορολογικό συντελεστή στο 50%. Πληρώνω εφορία τρεις φορές περισσότερο από έναν δημόσιο υπάλληλο... και όταν κάνω κάνα κακόμοιρο παιδί, ούτε παιδικό σταθμό έχω, ούτε άδεια μητρότητας, και κάπου στα 500 ευρώ μόνο για τον τοκετό (από όσο θυμάμαι... δηλαδή όσο πάει το αναισθητικό)... κάπως έτσι σε σπρώχνουν σε ανήθικες σκέψεις.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854556
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν έχεις άδικο. Θα ήταν ωραία να ήμασταν σε καμία Σκανδιναβική χώρα όπου όλοι χαίρονται να πληρώνουν τους φόρους τους καθώς το κράτος τους ανταμείβει με τρόπο αντάξιο της εμπιστοσύνης τους.

Το ψάρι βρομάει από το κεφάλι.


naverde

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
    • Gender:Female
Ίσως πλάτιασα λιγάκι αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Έχω να σου πω και κάτι άλλο σαν φιλική συμβουλή. Ξεκίνα έναρξη και άσε τις αποδείξεις δαπάνης. Φαίνεται βουνό τώρα, αλλά εν καιρώ είναι σημάδι επαγγελματισμού και θα σου δεκαπλασιάσει τα έσοδα.       

Eυχαριστώ πολύ, hologram. Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ... γενικά.
Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854556
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τιμολόγηση αλλοδαπών πελατών (εξωτερικού)

Στο πλαίσιο της προσπάθειας σφαιρικότερης ενημέρωσης του συνόλου των μελών της Ένωσης, δημοσιεύουμε το αρχείο της παρουσίασης που πραγματοποιήθηκε από την κ. Κατερίνα Αθανασάκη στην ετήσια γενική συνέλευση της ΠΕΜ σχετικά με την τιμολόγηση αλλοδαπών πελατών σε συνδυασμό με το ενημερωτικό υλικό που μοιράστηκε.
http://www.pem.gr/?p=177


athinam

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    
Μετάφραση για μεταφραστικό γραφείο εξωτερικού

Καλησπέρα,
η ερώτησή μου έχει ξαναδιατυπωθεί από κατά καιρούς ενδιαφερόμενους, αλλά δεν ξέρω αν η απάντηση είναι η ίδια.
 Από εταιρεία εξωτερικού μου ζητήθηκε να μεταφράσω κείμενο και μου ζητούν Facture par dossier ou mensuelle.
Τους εξήγησα ότι δεν έχω απόδειξη παροχής υπηρεσιών γιατί δούλευα με απόδειξη δαπάνης μέχρι πρόσφατα, αλλά το μόνο που μου είπαν είναι ότι χρειάζονται απόδειξη για την πληρωμή μου.
Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Διάβασε όσα έχουν γράψει οι συνάδελφοι σ' αυτό το νήμα.

Καλώς μας ήρθες στο Translatum. Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους κανόνες του φόρουμ (σύνδεσμος πάνω πάνω στη σελίδα) και να μην κάνεις την ίδια ερώτηση πολλές φορές σε διάφορα σημεία.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lena_1511

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 327
    • Gender:Female
Καλησπέρα!
Από την αρχή νομίζω πρέπει να σας προειδοποιήσω ότι είμαι τελείως άσχετη με τα λογιστικά, μιας και δεν έχω δουλέψει ακόμα σαν μεταφράστρια κάπου επίσημα.
Πρόκειται να μετακομίσω στο εξωτερικό και να συνεργαστώ με κάποιο γραφείο εκεί, από το οποίο μου ζητάνε invoice (αν αυτό αντιστοιχεί σε Αποδείξη Παροχής Υπηρεσιών, απόδειξη δαπάνης ή τιμολόγια θα σας γελάσω!).
Για να εκδώσω λοιπόν κάποιο από τα παραπάνω, φαντάζομαι πρέπει να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος σωστά; Και για να κάνω έναρξη επαγγέλματος είναι απαραίτητο να έχω πάρει το πτυχίο;
Απ'ότι κατάλαβα από τα παραπάνω σχόλια, εφόσον είμαστε στην ΕΕ, το ελληνικό ΑΦΜ αρκεί για να συνεργαζόμαστε με οποιαδήποτε χώρα εντός της ΕΕ, χωρίς να πρέπει να προβούμε σε κάποια περαιτέρω δήλωση στην ξένη χώρα.

(Ίσως θα ήταν καλύτερα να πάω να ρωτήσω απευθείας κάποιο λογιστή, αλλά είπα να δοκιμάσω κι εδώ την τύχη μου, μιας και μιλάμε όλοι για το ίδιο επάγγελμα)



Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Εφόσον είσαι εγκατεστημένη σε ξένω χώρα, πρέπει να αποκτήσεις ΑΦΜ στην ξένη χώρα και να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην ξένη χώρα.


lena_1511

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 327
    • Gender:Female
Σ' ευχαριστώ πολύ, dimi. Για να το κάνω αυτό είναι απαραίτητο το πτυχίο;


bestar

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 5
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Λυπάμαι αν γινομαι κουραστική αλλά εχοντας διαβάσει εξαντλητικά τα παραπάνω έχω ακόμη την εξής απορία: Αν κάποιος εργάζεται στην Ελλάδα με  απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης (περιστασιακά δηλαδή χωρις να εχει μπλοκάκι) τί συμβαίνει σ αυτή την περίπτωση αν επιθυμεί να συνεργαστεί και με γραφεία εξωτερικού; Με ποιό τρόπο εκδίδει αποδείξεις; Εχει διατυπώσει το ίδιο ερώτημα και μια συνάδελφος παραπάνω αλλά δεν βλέπω να εχει απαντηθεί. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν υπόχρεη. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854556
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εκδίδεις άτυπες ηλεκτρονικές αποδείξεις. Στο εξωτερικό τους καλύπτει. Βέβαια, για να είσαι νομότυπος στην Ελλάδα θα πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος καθώς δεν υφίσταται δυνατότητα έκδοσης απόδειξης επαγγελματικής δαπάνης από εταιρείες του εξωτερικού. Για περισσότερα πρέπει να απευθυνθείς σε λογιστή.


lena_1511

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 327
    • Gender:Female
Τα λεγόμενα invoices, σωστά; Εφόσον όμως στο τέλος του μήνα, ή όποτε έχει συμφωνηθεί τελοσπάντων, ο εργοδότης περιμένει μια απόδειξη για μία ή περισσότερες μεταφράσεις, δεν γλιτώνεις την έναρξη επαγγέλματος... (ελπίζω να μην τα έχω μπερδέψει εγώ τελείως στο μυαλό μου)
Κι άντε, όλα είναι ΟΚ αν ξέρεις ότι θα έχεις κάθε μήνα δουλειά... σε διαφορετική περίπτωση όμως...μπαίνεις μέσα... :/


 

Search Tools