ανοίγω πολλά μέτωπα → spread oneself too thin, spread oneself thin, take on too much, burn the candle at both ends, bite off more than one can chew, wear too many hats, have one's fingers in many pies, have a finger in every pie, have a finger in many pies, have one's fingers in many pies, wear too many hats, be jack of all trades, overextend oneself


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
spread oneself too thin → ανοίγομαι σε πολλά, ξανοίγομαι σε πολλά, ανοίγομαι, ξανοίγομαι, τραβιέμαι με πολλά, τρέχω με πολλά, έχω πολλά καρπούζια κάτω από μια μασχάλη, έχω δουλειές με φούντες, παίζουν πολλά ταυτόχρονα, μπλέκω με πολλά ταυτόχρονα, κάνω πολλά ταυτόχρονα, έχω υπερβολικά πολλές ασχολίες, είμαι σε τρελό πήξιμο, έχω πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, έχω πολλά καρπούζια σε μια μασχάλη, έχω δυο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, πήζω τρελά, είμαι πολυάσχολος, έχω πολλές μέριμνες, έχω πολλές έγνοιες, έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου, παραπλώνω τον τραχανά

είμαι μέσα σ' όλα → have one's fingers in many pies, have a finger in every pie, have a finger in many pies, have one's fingers in many pies, wear too many hats, be ack of all trades

wear too many hats → τραβιέμαι με πολλά, έχω πολλά καρπούζια κάτω από μια μασχάλη, έχω δουλειές με φούντες, παίζουν πολλά ταυτόχρονα, μπλέκω με πολλά ταυτόχρονα, κάνω πολλά ταυτόχρονα, έχω υπερβολικά πολλές ασχολίες, είμαι σε τρελό πήξιμο, έχω πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, έχω πολλά καρπούζια σε μια μασχάλη, έχω δυο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, πήζω τρελά, είμαι πολυάσχολος, έχω πολλές μέριμνες, έχω πολλές έγνοιες, έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου, ασχολούμαι με πολλά, έχω πολλές ιδιότητες

bite off more than one can chew → μεγαλοπιάνομαι, υπερβάλλω εαυτόν, κάνω κάτι που είναι πέρα από τις δυνάμεις μου, κάνω κάτι που ξεπερνά τις δυνάμεις μου, τρώω μεγάλη μπουκιά, υπερβαίνω τις δυνατότητές μου

burn the candle at both ends → εργάζομαι εντατικά, κάνω έκλυτη ζωή, κάνω έκλυτο βίο, κάνω έντονη ζωή, ζω έντονα, κατασπαταλώ τις δυνάμεις μου, δουλεύω νύχτα-μέρα, δουλεύω νυχθημερόν, ξεσκίζομαι στη δουλειά, ξεπατώνομαι στη δουλειά, έχω πολλή δουλειά, βαράω υπερωρίες, ξενυχτάω δουλεύοντας, ξενυχτώ στη δουλειά, μένω ξάγρυπνος δουλεύοντας

take on too much → ανοίγομαι σε πολλά, ξανοίγομαι σε πολλά, ανοίγομαι, ξανοίγομαι, τραβιέμαι με πολλά, τρέχω με πολλά, παίζουν πολλά ταυτόχρονα, μπλέκω με πολλά ταυτόχρονα, κάνω πολλά ταυτόχρονα, έχω υπερβολικά πολλές ασχολίες, είμαι σε τρελό πήξιμο, πήζω τρελά, έχω πολλές μέριμνες, έχω πολλές έγνοιες, έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου, παραπλώνω τον τραχανά, απλώνω πολύ τον τραχανά, ανοίγω πολλά μέτωπα
« Last Edit: 03 Feb, 2023, 14:19:09 by spiros »



P0waN

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 201
"spread oneself too thin" Α σωστά! Αυτό έψαχνα!
Παρόλο που γνωρίζω αυτή την έκφραση καμιά φορά θές το context της μητρικής σου γλώσσας για να καταλάβεις πότε να το χρησιμοποιείς.
Ευχαριστώ!!!!


 

Search Tools