radio key → ραδιοκωδικός, ραδιοκλειδί

zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
The Radio Key on this receiver can be changed by holding down the Test Button (2) for about five seconds until the LEDs (4) and (6) blink alternately.
« Last Edit: 17 Mar, 2014, 15:34:13 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιάννη, βλέπω να κυκλοφορεί το ραδιοπλήκτρο και υπάρχει και το «ραδιοκομβίο» που προτείνει το teleterm για το radio button.

Σου κάνει κάποιο από τα δύο;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μιλάμε για hard (= physical) button ή για "κουμπί" που εμφανίζεται σε κάποιο user interface; Αν είναι το δεύτερο, η Microsoft μεταφράζει το radio button ως "κουμπί επιλογής".
Γιάννη, σου έχουν δώσει pdf ή κάτι άλλο για reference;


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Στάθη, δεν είναι ΙΤ. Είναι ένα κείμενο σε Tstream Editor (από αυτά που μάλλον έχεις κάνει με το τσουβάλι) χωρίς κανένα reference.
Όλη η παράγραφος:
Radio key
On delivery all --- units are tuned to the same Radio Key. =If you have a neighbour with a similar system, you can change to different Radio Keys so that you do not affect each other’s systems.
The Radio Key on this receiver can be changed by holding down the Test Button (2) for about five seconds until the LEDs (4) and (6) blink alternately. =Then press the transmitter’s test button so that the receiver’s LEDs (3-6) blink to confirm that the Radio Key has been changed. =All units in a --- System must have the same Radio Key in order to operate as a group. =Refer to the user manual for the relevant unit.



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Tο βάζω ραδιοπλήκτρο, αλλά δεν υπάρχει πουθενά κανένα πληκτρολόγιο. Καταραμένα κείμενα! :)
Ευχαριστώ!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Tο βάζω ραδιοπλήκτρο, αλλά δεν υπάρχει πουθενά κανένα πληκτρολόγιο. Καταραμένα κείμενα! :)
Ευχαριστώ!

Είναι όπως όταν έχεις το μπρελόκ με το σήμα της Φεράρι αλλά σου λείπει το αυτοκίνητο. Πού ξέρεις; Μπορεί παρακάτω να ξεφυτρώσει κάνα πληκτρολόγιο. :-)

Καλή συνέχεια, Γιάννη!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Γιάννη, εννοείς ότι θα πεις "συντονίζονται στο / με το ίδιο ραδιοπλήκτρο"; Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά αυτό δεν μας νοιάζει. Μας νοιάζει, όμως, το ότι (αν ξεχάσουμε το γεγονός ότι χρησιμοποιεί κεφαλαία) τα συμφραζόμενα μιλάνε για τις ζώνες συντονισμού (δικός μου όρος, δεν εννοώ τα bands). Όπως τα απλά/φτηνά γουόκι-τόκι που έχουν 3 κουμπάκια α-β-γ για να συντονίζονται οι χρήστες μεταξύ τους, χωρίς να ξέρουν ακριβώς σε πόσους μεγάκυκλους αντιστοιχεί κάθε κουμπί.
Προτείνω ζώνη ή περιοχή ραδιοσυχνοτήτων


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Γιάννη Ζεφ, δεν έκανα ποτέ T-Stream Editor και χαίρομαι πολύ γι' αυτό!
Εντελώς περιττή παρατήρηση, διαβάζοντας όλη την παράγραφο:
ο Γιάννης Μαρκ. έχει δίκιο, για άλλη μια φορά (έχει καταντήσει εκνευριστικός, το πάει φιρί φιρί για μπαν).
:)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Ευχαριστώ, Μαρκοmanualακη! Είσαι τρελός! ;)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ να καταθέσω τον προβληματισμό μου ξανά:

Key είναι το κλειδί, το πλήκτρο και ο τόνος (και κάποια παρεμφερή) στη μουσική. Δεν μπορεί να είναι περιοχή ραδιοσυχνοτήτων. Ψάξτε το περισσότερο. Ρίξτε μια ματιά κι εδώ. Και στις γκουγκλιές.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Κι όμως, Νίκο, εδώ μάλλον δεν πρόκειται για πλήκτρο/κουμπί/κλειδί. Δες αυτό: The Radio Key on this receiver can be changed by holding down the Test Button.
Δηλαδή, πατάς ένα κουμπί (test button) για να επιλέξεις ζώνη/περιοχή.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επειδή το είδα, φωνάζω ότι θέλει ψάξιμο. Γιατί δεν είναι λογικό το key να σημαίνει «ζώνη» συχνοτήτων. Μάλλον ο κωδικός συχνότητας είναι ή κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από αυτό: http://www.bellman.se/web/mediacenter/TS_2006_07_EN.pdf


gigi

  • Newbie
  • *
    • Posts: 37
Η ζώνη σε οτιδήποτε έχει να κάνει με κύματα είναι band, το key είναι κλειδί (το οποίο τισ περισσότερες φορέσ είναι κάποιος κωδικός) .Μάλλον έδώ εννοεί κλειδί/κωδικός που ξεκλειδώνει το σύστημα (και να μπορεί το μηχάνημα να αλλάξει την συχνότητα λήψης) για να μην υπάρξει πρόβλημα με γείτονες


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Πώς μου ξέφυγε το θέμα αυτό (ένεκα οι εκπαιδευτικές υποχρεώσεις, έχω ξεφύγει τελείως από μεταφράσεις, και από προχθές που μπαίνω διστακτικά, όλο στο χαβαλέ είμαι!) Λοιπόν με απόλυτη βεβαιότητα, ΔΕΝ είναι πλήκτρο. Δεν είναι κάτι το physical, πιο κοντά στο νόημα είναι η ζώνη συχνοτήτων (αλλά ούτε αυτό είναι), πρέπει να ανοίξω βιβλίο Τηλεπικοινωνίες για να σας δώσω κάτι πιο solid [αλλά εμένα αυτόματα πήγε το μυαλό μου σε FSK - PSK κλπ. (Frequency Shift Keying - Phase Shift Keying) που είναι τεχνικές διαμόρφωσης ραδιοσημάτων και που ιδέα δεν έχω πώς αποδίδονται στα ελληνικά - μισό και θα επανέλθω]


 

Search Tools