Δικαιολογητικά για εγγραφή στο ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστή

diceman · 31 · 114155

palanikos

• Semi-Newbie
  • *
Καλημέρα, διάβασα τα προηγούμενα posts και αν και πολύ κατατοπιστικά, έχω κάποιες ερωτήσεις.

Εγώ έχω κάποια ένσημα στο ΙΚΑ καθώς απασχολούμαι σαν καθηγητής σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών αλλά και απο παλαιότερες δουλειές.

Θέλω να κάνω έναρξη στο ΤΕΒΕ αυτή την περίοδο για να δουλέψω μεταξύ άλλων πιο ελεύθερα και σε μεταφράσεις, κόβωντας αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

Ερώτηση 1: Το ΤΕΒΕ δίνει απευθείας βιβλιάριο υγείας; Αν όχι, μπορώ να βγάλω ενα με τα ένσημα του ΙΚΑ και μετά να το αφήσω και να βγάλω όταν θα μου το επιτρέπει, του ΤΕΒΕ;

Ερώτηση 2: Ξέρει κανείς, πόσο χρόνο παίρνει μέχρι να πάρεις μπλοκάκι και να κόβεις αποδείξεις απο τη στιγμή που κάνεις την αίτηση. Δουλεύω πάνω σε κάτι αυτό τον καιρό αλλά δεν θέλω να ανοίξω βιβλία νωρίτερα απο την πληρωμή. Αν θέλω να πληρωθώ αρχές Σεπτέμβρη, πότε πρέπει να κάνω τα χαρτιά;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Είναι πολύ καλή η προσπάθεια που κάνετε γιατί σε μερικά θέματα είμαστε σκράπες όλοι...

auditor

• Hero Member
1. Απ' ό,τι ξέρω ναι, εκτός αν έχεις ήδη υγειονομική ασφάλιση ΙΚΑ, οπότε πρέπει να περιμένεις να λήξει. Ή να την ανακαλέσεις, υποθέτω.
2. Believe it or not, εφόσον έχεις κάνει το homework σου και παρουσιαστείς σε ΤΕΒΕ και εφορία με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, αυθημερόν.
Nick Roussos

reddie

• Semi-Newbie
  • *

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα όλα τα προηγούμενα posts για την έναρξη επαγγέλματος, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό με το θέμα μου, όπως περίμενα άλλωστε. Η κατάστασή μου είναι λίγο ιδιαίτερη και είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους πριν απευθυνθώ στο ΤΕΒΕ. Θέλω να κάνω έναρξη αλλά είμαι ήδη ασφαλισμένη στο δημόσιο. Υπάρχει τρόπος να γραφτώ στο ΤΕΒΕ και να κρατήσω και την ασφάλεια; Όσους έχω ρωτήσει λένε πως όχι, αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι, κάποια εξαίρεση, κάτι βρε παιδί μου! Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά, θα το εκτιμούσα αν μου αφιέρωνε λίγο από τον πολύτιμο χρόνο του! :-)

auditor

• Hero Member
Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα όλα τα προηγούμενα posts για την έναρξη επαγγέλματος, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό με το θέμα μου, όπως περίμενα άλλωστε. Η κατάστασή μου είναι λίγο ιδιαίτερη και είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους πριν απευθυνθώ στο ΤΕΒΕ. Θέλω να κάνω έναρξη αλλά είμαι ήδη ασφαλισμένη στο δημόσιο. Υπάρχει τρόπος να γραφτώ στο ΤΕΒΕ και να κρατήσω και την ασφάλεια; Όσους έχω ρωτήσει λένε πως όχι, αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι, κάποια εξαίρεση, κάτι βρε παιδί μου! Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά, θα το εκτιμούσα αν μου αφιέρωνε λίγο από τον πολύτιμο χρόνο του! :-)

Απ' ό,τι γνωρίζω, απαγορεύεται στους δημόσιους υπάλληλους να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα. Ίσως μπορεί να απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.

Έντιτ: το ζήτημα έχει συζητηθεί εδώ
« Last Edit: 05 Aug, 2008, 19:03:51 by auditor »
Nick Roussos

reddie

• Semi-Newbie
  • *
Ευχαριστώ auditor!

Βασικά δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, έχω μόνο την ασφάλεια του δημοσίου.

Από ότι μου λένε όλοι όμως μάλλον πρέπει να επιλέξω..

user10

• Hero Member
Αν παίρνεις σύνταξη δημοσίου, μπορείς να γραφτείς χωρίς πρόβλημα - απλώς το δημόσιο θα σταματήσει να σου ζητά και να σου καλύπτει παροχές υγείας.
Αν έχεις ασφάλεια μέσω συζύγου ή γονέα, είσαι δηλαδή προστατευόμενο μέλος, και πάλι νομίζω πως ισχύει το παραπάνω (δηλαδή κρατάς τη σύνταξη αλλά όχι τις παροχές υγείας). Μπορεί όμως να μπορείς να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ για τις εισφορές υγείας - ρώτα τους να σου πουν!

reddie

• Semi-Newbie
  • *
Thank you too palavra!

Θα ρωτήσω, απλά εδώ και λίγο καιρό δεν προλαβαίνω ούτε έξω από το ΤΕΒΕ να περάσω...
Και αν υπάρχει κάποια ουσιαστική πληροφορία θα επανέλθω.

Bernard

• Semi-Newbie
  • *
Γεια σας! Ανακάλυψα  αυτο το φορουμ πολυ πρόσφατα μιας και πριν λίγο καιρο άρχισε να με ενδιαφέρει επαγγελματικά ο τομέας της λογοτεχνικής μετάφρασης και τα έχω χαμένα. Η βασική μου εργασία είναι σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών ως καθηγήτρια και ταυτόχρονα προκειται να αναλάβω την μετάφραση ενος βιβλίου σ' εναν εκδοτικό οίκο. Προφανώς επειδή είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ απο τα φροντιστήρια δεν με συμφέρει να κανω εγγραφή και στο ΤΕΒΕ αφου δεν ξέρω αν θα ξανακάνω  επαγγελματική μετάφραση ή πότε. Απο το φορουμ σας πληροφορήθηκα για την αποδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Η υπέθυνη του εκδοτικού μου είπε οτι αυτή την απόδειξη την κόβει σε ανέργους, φοιτητες, και καθηγητές του δημοσίου και οτι σ'εμένα δεν μπορεί να την κόψεί επειδή δουλεύω σε φροντιστήριο.Ισχύει αυτό ή απλά προσπαθεί να το αποφύγει; Αν ισχύει τι μπορώ να κάνω για να μην πληρώνω εισφορές και στα δύο ταμεία;

lefty

• Sr. Member
Εάν σκέφτεστε να κάνετε έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής, η πρώτη σας κίνηση είναι να περάσετε από το Τ.Ε.Β.Ε. της περιοχής σας για την εγγραφή σας.

Πρέπει να προσκομίσετε τα εξής:
  • Μισθωτήριο συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης θεωρημένο από την Εφορία
    Αν σας ανήκει η επαγγελματική στέγη, χρειάζεστε και ένα αποδεικτικό έγγραφο (π.χ. συμβόλαιο). Αν σας έχει παραχωρηθεί, χρειάζεστε υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 του παραχωρητή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής του από την Αστυνομία και ένα αποδεικτικό της ιδιοκτησίας του (π.χ. συμβόλαιο, λογαριασμός Δ.Ε.Η. ή Ο.Τ.Ε.)
  • Δύο φωτοτυπίες της αστυνομικής σας ταυτότητας
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86
  • Βεβαίωση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα, αν έχετε άλλη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη
  • Φωτοτυπία μιας καρτέλας ενσήμων, αν ασφαλιστήκατε για πρώτη φορά πριν την 1/1/1993  
  • Δικαίωμα εγγραφής: 72 ευρώ

Update (κάποια συμπίπτουν με τα ανωτέρω, αλλά τα γράφω όλα, όπως τα αντέγραψα από το γκισέ του ΟΑΕΕ):
1) Μισθωτήριο συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης θεωρημένο από την Εφορία
2) Δύο φωτοτυπίες της αστυνομικής ταυτότητας
3) Φωτοτυπία της πρώτης καρτέλας ενσήμων μας, ανεξαρτήτως ασφαλιστικού φορέα
4) Εξουσιοδότηση, σε περίπτωση που στείλουμε αντιπρόσωπο
5) Φωτοτυπία ταυτότητας αντιπροσώπου
6) Δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει το ΑΦΜ μας
7) Δικαίωμα εγγραφής 111,10 ευρώ
8) ... (έγραφε κάτι για ΟΕ --δεν με αφορούσε, δεν το έγραψα)
9) ... (έγραφε κάτι για ΕΠΕ --δεν με αφορούσε, δεν το έγραψα)
10) ... (έγραφε κάτι για αλλοδαπούς --δεν με αφορούσε, δεν το έγραψα)
11) ΑΜΚΑ
12) Όλα τα πρωτότυπα των φωτοτυπιών που προσκομίζουμε!
13) Στη λίστα με τα δικαιολογητικά δεν ζητούσε υπεύθυνη δήλωση, όμως θυμάμαι ότι είδα αναρτημένη μία, με ένα κείμενο-πρότυπο για να το αντιγράψει ο αιτών.

Την άλλη βδομάδα θα επανέλθω και με τα επόμενα βήματα (Εφορία, κ.λπ.)

το Τ.Ε.Β.Ε. της περιοχής σας
Το βρίσκετε εδώ: http://www.oaee.gr/belong.asp  (Επιλέγετε κατηγορία, δίνετε ΤΚ, σας βγάζει διεύθυνση ΤΕΒΕ)
« Last Edit: 13 Mar, 2012, 15:27:40 by spiros »

ealyk

• Semi-Newbie
  • *
Γεια σου Lefty,

μήπως μπορείς να μας δώσεις τη λίστα με τα τρέχοντα δικαιολογητικά για έναρξη στην εφορία;

Ευχαριστώ πολύ!

Ηρώ

lefty

• Sr. Member
Ηρώ, δεν τα θυμάμαι! 

Όμως έχω την εντύπωση ότι θα τα βρεις στις προηγούμενες σελίδες. Μάλλον γι' αυτό δεν τα είχα γράψει, επειδή ήταν ήδη γραμμένα.

mtses13

• Semi-Newbie
  • *
Γεια σου Ηρώ,

έκανα έναρξη στην Εφορία πριν 1 βδομάδα. Τα δικαιολογητικά που ζητάνε είναι (ακριβώς όπως είναι αναρτημένα στην Εφορία):

1. Αστυνομική Ταυτότητα και φωτοτυπία αυτής. Απαιτείται η παρουσία του ιδίου ή πρόσφατη εξουσιοδότηση με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή.

2. Έντυπα Μ1 και Μ2.

3. Ε9 ή ΕΤΑΚ (όταν είναι πλήρη κυριότητα ή επικαρπία) ή μισθωτήριο ή παραχώρηση χώρου (μόνο γονείς ή σύζυγοι) με τεκμαρτό ενοίκιο θεωρημένη από την αστυνομία ή τμήμα εισοδήματος και το έντυπο Ε9 όπου δηλώθηκε το ακίνητο. Όταν δηλώνεται έδρα η κατοικία συμπληρώνεται δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι θα τίθενται στη διάθεση του φορολογικού ελέγχου τα βιβλία και τα στοιχεία της επιχείρησης και ότι θα είναι δυνατός ο έλεγχος τις εργάσιμες μέρες και ώρες.

4. Βεβαίωση που να πιστοποιεί εγγραφή ή απαλλαγή από ασφαλιστικό φορέα (ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ, κλπ.) ή απογραφικό δελτίο από τον ΟΑΕΕ προέγκριση.

5. Βεβαίωση εγγραφής ή απαλλαγής από επιμελητήριο.

6. Εγγραφή στο σύλλογο για επαγγέλματα που χρειάζεται (ιατρός, δικηγόρος, κλπ.).

7. Προέγκριση ίδρυσης από τον Δήμο (υγειονομικού ενδιαφέροντος).

8. Αυτοψία 3ο όροφο.

Όλα τα δικαιολογητικά προσκομίζονται πρωτότυπα και φωτοτυπίες.

Αυτά, όπως είπα, είναι αναρτημένα στην Εφορία. Κάποια από αυτά ίσως να μη σε αφορούν (π.χ. το 6 ή το 7) και έχε υπόψιν ότι από Εφορία σε Εφορία υπάρχει μία περίπτωση να διαφέρουν κάποια δικαιολογητικά (όχι ότι είναι λογικό αλλά μπορεί να συμβαίνει).

Ελπίζω να βοήθησα.

Μαρία
« Last Edit: 25 Mar, 2012, 18:02:55 by wings »

mantalena

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα,

εδώ και λίγες μέρες πελαγοδρομώ με νόμους, μπλοκάκια, ΟΑΕΕ και χίλια ακόμη καλά και άκρη δεν βγάζω. Έψαξα για τυχόν αναρτήσεις στο forum, αλλά βρήκα παλαιότερων ετών και σκέφτηκα ότι σίγουρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Θέλω να ρωτήσω αν έκανε κάποιος έναρξη πρόσφατα ως μεταφραστής και αν ισχύουν τα 250 ευρώ τον ΜΗΝΑ που μου είπαν από τον ΟΑΕΕ!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Search Tools