Εγγραφή στην ΠΕΕΜΠΙΠ

aretiko.26

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα σας... θέλω τη βοήθεια και τη συμβουλή σας, φίλοι. Είμαι απόφοιτη του ΤΞΓΜΔ και τα τελευταία τρία χρόνια εργάζομαι σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών (πράγμα που δεν επιθυμώ). Σποραδικά έχω αναλάβει ορισμένες δουλειές μετάφρασης, σε καμιά όμως δεν είχα δελτίο παροχής υπηρεσιών ούτε έλαβα τα σωστά χρήματα. Θέλω να παρατήσω τη διδασκαλία και να "παλέψω" τις αρχικές μου επαγγελματικές επιδιώξεις που σχετίζονταν με τη μετάφραση.

Νιώθω ένα τέλμα και είμαι απαισιόδοξη, νομίζω πως δεν θα βρω ποτέ δουλειά... Πληροφορήθηκα για μια ένωση μεταφραστών peempip που προσφέρει τη δυνατότητα επικυρωμένων μεταφράσεων και σκέφτηκα πως θα ενισχύσει πολύ τις πιθανότητες μου για μια ενεργή πορεία στον κλάδο. Όμως, για να καταστεί κάποιος μέλος πρέπει να είναι ήδη απασχολούμενος ή να έχει μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών.

Μήπως κάποιος μπήκε στην ίδια διαδικασία πρόσφατα και μπορεί να με καθοδηγήσει; Γενικά ευπρόσδεκτες οι όποιες νουθεσίες (είδα άλλες σχετικές συζητήσεις, όμως δεν έβγαλα άκρη).

Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων.
« Last Edit: 13 Jul, 2015, 04:14:25 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο Translatum.

Σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς τόνους όταν γράφεις εδώ, όπως επιβάλλεται με βάση τους κανόνες του φόρουμ αλλά πρωτίστως με βάση την ουσία του επαγγέλματός μας.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, θα σου απαντήσουν άλλοι συνάδελφοι που είναι μέλη της ΠΕΕΜΠΙΠ.
« Last Edit: 13 Jul, 2015, 04:16:07 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Search Tools