οτρηρός → industrious, diligent, assiduous, indefatigable, inexhaustible, tireless, enterprising

user4 · 17 · 5080

user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
οτρηρός → εργατικός, φιλόπονος, ακάματος, δραστήριος

Βρε παιδιά, τι πάει να πεί η λέξη αυτή;
Τη βρήκα σε άρθρο του καθηγητή το ΕΜΠ Θ.Τάσιου και έχω ψάξει τα ηλεκτρονικά λεξικά μου αλλά ματαίως!
« Last Edit: 05 Mar, 2010, 02:12:18 by spiros »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μπαμπινιώτης:

εργατικός, φιλόπονος, ακάματος, δραστήριος: ~ θεράπων της επιστήμης
Nick Roussos



user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Ευχαριστώ πολύ! Δεν το είχα ξανακούσει. Αυτή η γλώσσα δεν παύει να με εκπλήσσει!
Το γνωστό αποσυμφορητικό μύτης Otrivin απο κει βγαίνει;
Χωρίς πλάκα τώρα, να κάνουμε ένα νέο νήμα;
Ποιά ήταν η καινούργια ελληνική λέξη που μάθατε πρόσφατα;
(ή κάπως έτσι, αν μπορεί κανείς ας το διατυπωσει καλύτερα)
Και απαντώ πρώτη:
Οτρηρός!


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
(Ίσως off-topic)
Από το "Άσπρη Λέξη" κάθε μέρα σου στέλνουν και μία καινούργια λεξούλα που δεν έχεις ακούσει ξανά (τις περισσότερες φορές) στη ζωή σου. Εκπλήσσεσαι όταν βλέπεις πόσα εκατομμύρια λέξεις δεν γνωρίζεις!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
(Ίσως off-topic)
Από το "Άσπρη Λέξη" κάθε μέρα σου στέλνουν και μία καινούργια λεξούλα που δεν έχεις ακούσει ξανά (τις περισσότερες φορές) στη ζωή σου. Εκπλήσσεσαι όταν βλέπεις πόσα εκατομμύρια λέξεις δεν γνωρίζεις!

Το ίδιο γίνεται και με το yourdictionary.com, στέλνουν "the word of the day". Κοντεύω να φτιάξω λεξικό. :-Ρ
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Το ίδιο γίνεται και με το yourdictionary.com, στέλνουν "the word of the day". Κοντεύω να φτιάξω λεξικό. :-Ρ

Δεν το γνώριζα αυτό. Thank you, Σταυρούλα!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Δεν το γνώριζα αυτό. Thank you, Σταυρούλα!

;-) I love u 3!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εκπλήσσεσαι όταν βλέπεις πόσα εκατομμύρια λέξεις δεν γνωρίζεις!

Κόψε κάτι!

Καλημέρασπέρα!


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Κόψε κάτι!

Καλημέρασπέρα!

Και έλεγα να βάλω Υ.Γ. ότι αυτό δεν αναφέρεται σε εσένα και δεν το έκανα!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και έλεγα να βάλω Υ.Γ. ότι αυτό δεν αναφέρεται σε εσένα και δεν το έκανα!

Μα ούτε σ' εσένα! Μην υποτιμάτε τις γνώσεις σας, ούτε να υπερτιμάτε τον αριθμό των λέξεων της γλώσσας μας. (Κάτι χιλιαδούλες μάς λείπουν ολωνών.)


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
extra off topic
Τί μου έκανες Σταυρούλα! Πήγα στην "άσπρη λέξη" και βρήκα, μεταξύ άλλων, τα εξής:
.....................................
Η ελληνική λέξη «μηχανικός» συνδέεται κατά τους γλωσσολόγους, με την γερμανική λέξη «mag» (δύναμαι) και με την ίδιας σημασίας σλαβική λέξη «mogu». Εξ άλλου, η γερμανική λέξη, έχει παράγωγα που λήγουν σε «n» (όπως, magan, megin), τα οποία παραπέμπουν στην λέξη «μηχανή» (όπως και το γοτθικό «machen»)
Ε.Βιντζηλαίου, Δρ Πολιτικός Μηχανικός,


...και έρχομαι τώρα εγώ η άσχετη και ερωτώ: το μαγκανοπήγαδο (που γυρνούν μηχανικοί, αλλά και πoλλοί άλλοι), έχει την ίδια ρίζα;



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πρόσεχε: η μηχανή δεν έχει ρίζα σ' αυτά που λέει η άσπρη λέξη. «Συνδέεται» λέει. Είναι cognate. Έχει συγγενική σχέση. Παράλληλη.

Και όχι: το μάγγανο δεν ξέρουν από πού βγήκε, εικάζουν μόνο, αλλά δεν έχει στενούς συγγενείς με τη μηχανή. (Είναι σε mang αυτό, έχει "ν" που δεν έχει η μηχανή.)

[Κλείνει εδώ το off-topic]


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
Ευχαριστώ για τη διόρθωση Νίκο, τζάμπα μάγκας βγήκα με το μαγγανοπήγαδο γραμμένο λάθος! Μαγκώθηκα λίγο αλλά μα(γ)κάριοι οι πτωχοί...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν είναι λάθος το «μάγκανο» και το «μαγκανοπήγαδο». Είναι η πιο σύγχρονη γραφή. Επομένως, μη μαγκώνεσαι. Και στο κάτω-κάτω, μαγκιά σου.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν είναι λάθος το «μάγκανο» και το «μαγκανοπήγαδο». Είναι η πιο σύγχρονη γραφή. Επομένως, μη μαγκώνεσαι. Και στο κάτω-κάτω, μαγκιά σου.

Μήπως μπορείτε να μ(δ)αγκώσετε τη γλώσσα σας κάπου και να κάνετε επιτέλους λίγη ησυχία; Πολύ «οτρηρούς του (άσχετου προς το θέμα) γραπτού λόγου» σάς βρίσκω σήμερα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools