Quality Assurance Tools

zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Γνωστά ως Quality Assurance ή Quality Control Tools. SDL Trados 2006 QA verifier, QA Distiller, Ando Tools, Aspell 0.60.4, International Ispell, ErrorSpy, Quintilian, Wordfast Quality Check κ.ά. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο απ' αυτά;


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Να τολμήσω να ρωτήσω τι είναι αυτά, τι κάνουν και πού μπορώ να τα βρω;;;
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Το SDL Trados 2006 QA verifier (ή SDL Trados 2006 QA Checker, όπως το βλέπω στο Trados 7.5) είναι ένα plug-in του Tag Editor, δηλαδή της εφαρμογής που χρησιμοποιείται στο Trados για τη μετάφραση tagged αρχείων (HTML, XML, Frame Maker, InDesign, κλπ.). Επομένως, δεν πρόκειται για standalone πρόγραμμα. Για τα άλλα δηλώνω άγνοια.

Χαιρετισμούς στον μουντό Βορρά!


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Εντάξει, το βρήκα και μπαίνω να το ψάξω. Μάθαμε κάτι και σήμερα. Ευχαριστώ!
(Ο μουντός βορράς σας χαιρετάει, αν και πλέον δεν είναι καθόλου μουντός. Από Κυριακή πάλι:))))))
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
(Ο μουντός βορράς σας χαιρετάει, αν και πλέον δεν είναι καθόλου μουντός. Από Κυριακή πάλι:))))))

Εεε... για να είμαι ειλικρινής, ο χαιρετισμός απευθυνόταν στον φίλτατο Γιάννη, ο οποίος βρίσκεται απείρως βορειότερα, εξού και η μουντάδα...

Τέλος πάντων, χαιρετισμούς σε όλα τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη!
:))


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
 Γιάννη, συγγνώμη που σου έκλεψα το χαιρετισμό σου...:))
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Γιάννη, συγγνώμη που σου έκλεψα το χαιρετισμό σου...:))

Δεν φτάνει που μας κλέψατε τις καρδιές, εσείς του (χαμηλού) βορρά, τώρα μας κλέβετε και τους χαιρετισμούς;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν φτάνει που μας κλέψατε τις καρδιές, εσείς του (χαμηλού) βορρά, τώρα μας κλέβετε και τους χαιρετισμούς;

Ευχαριστούμε, θείο. Καλύτερο κομπλιμέντο από τα χείλια σου ξέρω ότι δεν θα μπορούσαμε ν' ακούσουμε.:-)

Ωστόσο, ο Ζεφυρόγιαννος θαρρώ πως δεν χρειάζεται δραγουμάνο. Μηνύματα χρειάζεται για να κοκκινίσει. Αφήστε τον να εκφραστεί.:-)))
« Last Edit: 09 Nov, 2006, 19:22:53 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Νίκο, εγώ πάντως κοκκίνισα!:))
« Last Edit: 09 Nov, 2006, 19:25:43 by nickel »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Καλά, nickel & wings, όταν γλιτώνει κανείς, από εσάς τους δυο είναι σαν να γλιτώνει από του Χάρου τα δόντια...παπαπαπαπα!
[αφίσται των κωσμο να αικφραστύ ώπος θέλη]
« Last Edit: 09 Nov, 2006, 19:29:34 by wings »
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Λοιπόν, μιας και δεν ξαναμπήκα, τώρα είδα ότι το γεμίσατε το νήμα και πάμε για δεύτερη σελίδα. Κατ' αρχάς, ευχαριστώ, Στάθη, για το χαιρετισμό. Σχωρεμένη και η Ειρήνη. :)
Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να κάνω software evaluation για spellcheckers (κυρίως) σε ό,τι γλώσσα και λειτουργικό υπάρχει. Είναι κομμάτι ενός πρότζεκτ που ξεκίνησε τώρα. Γι' αυτό ρωτάω μήπως κανένα παιδάκι από εσάς (εξαιρούνται ο n και η w) έχει παίξει ποτέ μ' αυτά τα παιχνιδάκια. :)) (βάζω τα χαμογελάκια, γιατί ο Νίκος δεν τα βάζει και συνήθως τον παρεξηγούν).


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εσένα σ' έχω πάρει με καλό μάτι από την αρχή και δεν σε παρεξηγώ.

Αφού σίγουρα θα παίξεις εσύ με τούτα τα παιχνιδάκια, άμα τελέψεις θα μας πεις και τη γνώμη σου, ναι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Εννοείται. ;)
Απλώς είναι πρότζεκτ που θα τρέξει για αρκετό καιρό, ελπίζω. Αλλιώς, θα βάλω "donation μέσω Paypal" στο προφίλ μου. :)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Δεν φτάνει που μας κλέψατε τις καρδιές, εσείς του (χαμηλού) βορρά, τώρα μας κλέβετε και τους χαιρετισμούς;

Θειούλη, τι κουβέντα ήταν αυτή που ξεστόμισες;;;;;; Τώρα είμαι εντελείως (εντελώς+τελείως) σίγουρη ότι περάσατε καλά εδώ πάνω.

Για τα άλλα που λέτε, δεν καταλαβαίνω, ξέρεις, τα θέλω μπακαλιστί!!!

;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Θειούλη, τι κουβέντα ήταν αυτή που ξεστόμισες;;;;;;

Για κοίτα που ήταν θέμα διατύπωσης για να καταλάβουν οι χαμηλοβόρειοι ότι περάσαμε καλά οι ψηλονότιοι. Δηλαδή, τα περί μαγείας και ωραίου σιναφιού του άλλου νήματος πήγαν του βρόντου;


 

Search Tools