Δεν ισχύει το δίλημμα “ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ή ΘΑΝΑΤΟΣ” απεφάνθη η Ιερά Σύνοδος. Κοινωνούμε κανονικά και τα συνδυάζουμε και τα δύο.

spiros · 400 · 18351

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Ρε παιδιά, έτσι όπως το βάλατε στον τίτλο, θα νομίζει κανείς ότι όντως η Ιερά Σύνοδος απεφάνθη ρητώς και είπε "Κοινωνούμε κανονικά και τα συνδυάζουμε και τα δύο". Απ' ό,τι κατάλαβα απ'τον σύνδεσμο, δεν ισχύει κάτι τέτοιο... Θα σας τρέχουνε για διασπορά ψευδών ειδήσεων...
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το σκεφτόμουν κι εγώ από χθες, Παναγιώτη, κι ήμουν έτοιμη να το πω στον Σπύρο αλλά με πρόλαβες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Παναγιώτη, θα σε δω αύριο στον όρθρο. Μην αργήσεις!

ΥΓ. Θα έχω και αγιασμό για απολύμανση, extra strong!

Όσο για τη διασπορά ψευδών ειδήσεων (και εγκληματικά επικίνδυνων για όλους, όπου σε μια σοβαρή χώρα θα είχαμε επέμβαση εισαγγελέα) μην πας μακριά, δες τις δηλώσεις σε τηλεοράσεις και ΜΜΕ ότι δεν κολλάς τίποτα με την Αγία Μετάληψη.
« Last Edit: 10 Mar, 2020, 20:40:25 by spiros »


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Μα, Σπύρο μου, δεν είπα ότι δεν διαδίδει και η άλλη πλευρά (και κάθε πλευρά) ψευδείς ειδήσεις. Εγώ θεωρώ ότι η μέθοδος της θείας κοινωνίας, όπως και μεγάλο μέρος της ρινόφωνης "βυζαντινής" μουσικής, θα έπρεπε να έχουν αλλάξει εδώ και αιώνες. Σέβομαι απολύτως την πίστη κάθε ανθρώπου, αλλά εκεί όπου η επιστήμη έχει αποδείξει ότι η τάδε πρακτική είναι επικίνδυνη, θα πρέπει υποχρεωτικά ν'αναζητούνται άλλες μέθοδοι. Ας ευλογάνε, στην τελική, τα ατομικά σκεύη του κάθε πιστού. Είναι ανάγκη να ανοίγουνε όλοι τη... στομάκλα τους (με τα σάπια δόντια κ.λπ.) και να κοινωνάνε από το ίδιο κουτάλι;! Έλεος πια...
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε πώς αλλιώς; Αφού έτσι θα αποδείξουν πόσο μεγάλη είναι η πίστη τους. Αυτό δεν μας λένε καθημερινά στις τηλεοράσεις στην πλειονότητά τους οι ανώτατοι κληρικοί; Σκοταδισμός.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δυστυχώς, η ατομική ευθύνη ενέχει την πίστη στον ορθό λόγο. Αυτή τη στιγμή ο ορθός λόγος είναι η επιστήμη. Η μη πίστη σε αποδεδειγμένες μεθόδους διασποράς και αντίστοιχα η πίστη σε μη αποδεδειγμένες μεθόδους προστασίας ενέχει βαρύτατη αμέλεια προς το κοινωνικό σύνολο.

Άρα, με αυτή την έννοια, ο καθένας δεν έχει «ακριβώς», τη δυνατότητα να πιστεύει (και να πράττει ως εκ τούτου), ό,τι θέλει. Γιατί μπορεί αυτός να πεθάνει ή όχι, αλλά μπορεί και να πάρει και μια εκατόμβη στον λαιμό του. Και σε αυτήν την εκατόμβη μπορεί να είναι και ο πατέρας μου ή ο πατέρας σου.
« Last Edit: 12 Mar, 2020, 17:55:30 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ασφαλώς όχι. Άσε που η αδιαφορία για τον πλησίον σου (ή έστω η απερισκεψία) επίσης αντίκειται στις αρχές του χριστιανισμού.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό είναι αλήθεια.

Και μου άρεσε αυτή η τοποθέτησή του:

[...] Σήμερα, δεν δοκιμάζονται τα «πιστεύω» μας, αλλά η πίστη μας στην υγεία του ανθρώπου. Η αγάπη προς τον «πλησίον» στην οποία ομνύει και η ίδια η Ορθοδοξία.
Γι’ αυτό και τα θρησκευτικά καθήκοντα πρέπει κι αυτά να προσαρμοστούν στην πραγματικότητα. Και να επιτελούνται, όσο είναι εφικτό, απ’ το σπίτι, ώστε να περιορίζονται οι μεγάλες συναθροίσεις. Η Εκκλησία των πιστών, άλλωστε, είναι μεγάλη.
Προσβλέπω στη στήριξη της ηγεσίας της Εκκλησίας στον κοινό σκοπό. Αλλά ο θεσμικός μου ρόλος μού επιβάλλει να τοποθετηθώ με σαφήνεια στο θέμα.
Ξέρω ότι η πίστη αρχίζει, συχνά, εκεί που τελειώνει η επιστήμη. Όμως η πίστη που χρειαζόμαστε τώρα είναι ότι θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε την κρίση. Αρκεί όλοι να ακολουθήσουμε συντεταγμένα τις οδηγίες των γιατρών και των ειδικών.
Και αναλογιζόμενοι πάντα ότι δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για τον εαυτό μας, αλλά για όλες τις Ελληνίδες και για όλους τους Έλληνες δίπλα μας.


https://www.in.gr/2020/03/11/politics/kyvernisi/koronaios-diaggelma-mitsotaki-gia-tin-krisimotita-tis-katastasis-kai-ta-metra-antimetopisis/
« Last Edit: 12 Mar, 2020, 17:58:00 by spiros »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε μα ναι. Αυτή θα έπρεπε να είναι η τοποθέτηση κάθε νοήμονος ανθρώπου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools