To PC μου πέθανε;;;

elmak · 8 · 2905

elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Έχω ενα παλιό λάπτοπ πέντε χρονών και το χρησιμοποιώ περιστασιακά στο φροντιστήριο όπου διδάσκω για καμιά παρουσίαση. Έχει WIndows XP και MS Office Pro 2000. Είχα ετοιμάσει, λοιπόν, μια powerpoint παρουσίαση στον άλλο υπολογιστή, όπου το Όφις είναι 2003 και δεν "έπαιζε" σωστά στο 2000 του λάπτοπ. Αποφάσισα να βγάλω το 2000 και να βάλω το 2003. Πάνω, λοιπόν, που κόντευε να βγει το 2000 (βγήκε και η ψυχή του...), η οθόνη έγινε μπλε με κάτι ακατάληπτους χαρακτήρες. Το μόνο που μπορούσα να καταλάβω ήταν κάτι για κάποιο KERNEL. Τον έκλεισα από το κουμπί, τον ξανάνοιξα και εδώ και κάνα μισάωρο έχει κολλήσει στο σημείο όπου η οθόνη είναι μαύρη, έχει στη μέση το λογότυπο των ΧΡ και μια γραμμή που όλο τρέχει, τρέχει, τρέχει. Και ρωτώ: πέθανε; Να τον κλείσω και να τον ξεχάσω; Κλαψ...
:(
:(
:(
« Last Edit: 11 Sep, 2008, 15:00:58 by elmak »


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Έχω ενα παλιό λάπτοπ πέντε χρονών και το χρησιμοποιώ περιστασιακά στο φροντιστήριο όπου διδάσκω για καμιά παρουσίαση. Έχει WIndows XP και MS Office Pro 2000. Είχα ετοιμάσει, λοιπόν, μια powerpoint παρουσίαση στον άλλο υπολογιστή, όπου το Όφις είναι 2003 και δεν "έπαιζε" σωστά στο 2000 του λάπτοπ. Αποφάσισα να βγάλω το 2000 και να βάλω το 2003. Πάνω, λοιπόν, που κόντευε να βγει το 2000 (βγήκε και η ψυχή του...), η οθόνη έγινε μπλε με κάτι ακατάληπτους χαρακτήρες. Το μόνο που μπορούσα να καταλάβω ήταν κάτι για κάποιο KERNEL. Τον έκλεισα από το κουμπί, τον ξανάνοιξα και εδώ και κάνα μισάωρο έχει κολλήσει στο σημείο όπου η οθόνη είναι μαύρη, έχει στη μέση το λογότυπο των ΧΡ και μια γραμμή που όλο τρέχει, τρέχει, τρέχει. Και ρωτώ: πέθανε; Να τον κλείσω και να τον ξεχάσω; Κλαψ...
:(
:(
:(

Έγραψα και σε λάθος μέρος. Συγγνώμη...

Σβήνεις τον υπολογιστή με hard boot (κοινώς από το κουμπί) .. μετράς έως το 10 . .ανοίγεις τον υπολογιστή και με το που μπουτάρει πατάς F8 για να σου δώσει τη δυνατότητα για να επιλέξεις μπουτάρισμα (κοινώς σε βάζει στο σεταπ του υπολογιστή). Μπορείς να κάνεις και από εκεί ένα check disk για να σου πει εάν χτύπησε ο σκληρός δίσκος .... αφού τελειώσεις όλα αυτά κάνε ένα ρισταρτ και δες εάν παίξει .. εάν πάλι σου κολλήσει τότε η άλλη λυση είναι να βάλεις στη σιντιέρα σου το ΣιΝτι των γουίντοουζ και να ζητήσεις μέσω του F8 νά μπουτάρει ο υπολογιστής από το σιντί και έτσι να μπεις να δεις τί γίνεται ..

τί μοντέλο το λαπτοπ; από ποιά εταιρεία;



elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Θα το κάνω, Βαλεντίνη, αυτό που μου λες και θα σου πω τι γίνεται. Είναι ένα Acer Travelmate 240, σκυλί...


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Λοιπόν, μου ζήτησε να επιλέξω λειτουργικό σύστημα, με μόνη επιλογή Windows XP Home Edition και μετά μου λέει Operating System Not Found...



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Λοιπόν, μου ζήτησε να επιλέξω λειτουργικό σύστημα, με μόνη επιλογή Windows XP Home Edition και μετά μου λέει Operating System Not Found...

Σου χτύπησε το λειτουργικό .. έχεις το σιντί για Windows ; ..... ή έχεις κάποιο σιντάκι που να λέγεται "repair disk"; συνήθως δίνουν ένα τέτοιο σιντί για μία ακριβώς τέτοια περίπτωση ....


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Ναι, κάπου πρέπει να το χω... για να δούμε!


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Ναι, έχω και System CD και 2 Recovery CDs και οδηγίες... I keep my fingers crossed!!!


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Μπα, μάλλον πρέπει να το πάω σε κάποιον ειδικό. Ακολούθησα τις οδηγίες, μπήκα στο set-up, έβαλα το System CD και έκανα ό,τι μου έλεγε. Σε κάποιο σημείο, υποτίθεται ότι πρέπει να μου πει να βγάλω το System CD και να βάλω κάποιο από τα Recovery CDs, όμως δεν μου λέει τίποτα. Mου λέει όμως ότι η εκκίνηση δεν έγινε σωστά και να επιλέξω τρόπο λειτουργίας, με συνιστώμενη την κανονική εκκίνηση. Περνάει το σημείο με το λογότυπο των Wιndows και με πάει ξανά στo σημείο όπου πρέπει να επιλέξω να μπω στο set-up.

Σνιφ...


 

Search Tools