Νίκος Λυγερός, Ο πρώτος πειρασμός

spiros · 29 · 14817

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Νίκος Λυγερός

Ο Νίκος Λυγερός είναι Έλληνας πολυπράγμωνας ερευνητής (μαθηματικά, ποίηση, ζωγραφική, στρατηγική και γεωπολιτική, κ.ά.), γνωστός στο ευρύτερο κοινό για τον ιδιαίτερα υψηλό δείκτη νοημοσύνης του (IQ). Σύμφωνα με βιογραφικό, που δημοσιεύει ιστοσελίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου και εργαζόταν ως επιστημονικός συνεργάτης σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα αυτού, "είναι ο Έλληνας με τον υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης (189 στην κλίμακα Standford-Binet)" και "ένας από τους 50 εξυπνότερους ανθρώπους στον κόσμο". Έχει γεννηθεί στον Βόλο το 1968.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%9B%CF%85%CE%B3%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%82

Νίκος Λυγερός, Ο πρώτος πειρασμός

https://www.youtube.com/watch?v=9-tFwZ4aBVU

Με γη και θάλασσα έπλασαν το κορμί σου
κι από τα χείλη σου έσταζαν τα θεϊκά στοιχεία.
Η Αφροδίτη πρόσεξε τους μαλακούς σου λόφους
κι η Αθηνά σού δίδαξε τα γυναικεία έργα.
Ένα μόνο πράγμα ξέχασαν να σου δώσουν οι θεοί,
Πανδώρα μου, το μόνο που μ’ αγγίζει, την ανθρωπιά.

Opus of N. Lygeros
« Last Edit: 04 Dec, 2017, 21:19:43 by spiros »


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Δύσκολο να βρεθεί ανθρωπιά στις μέρες μας, Σπύρο. Ίσως το πιο δύσκολο πράγμα τα τελευταία χρόνια. Αναρωτιέμαι αν κάπου μακριά υπάρχει... Με βάση, όμως, τη βοήθεια και ολόκληρο το forum του Translatum ίσως πρέπει να αναθεωρήσω.

Περίεργο, αλλά κάθε ποίημα έχει κάτι να με αγγίξει...
« Last Edit: 24 Mar, 2008, 00:00:00 by wings »



banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Δεν είναι το ποίημα. Η ψυχούλα σου η ευαίσθητη και η ευάλωτη είναι.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Για εμένα το παραπάνω ποίημα είναι σημαδιακό και θεμελιώδες: δείχνει πόσο σημαντική είναι σε τελική ανάλυση η καθαρότητα της ψυχής σε αντιδιαστολή με την επιφανειακή ομορφιά, η καθαρότητα της ψυχής σε αντιδιαστολή με τα υλικά αγαθά, η καθαρότητα της ψυχής σε αντιδιαστολή με τις «γνώσεις»...
« Last Edit: 24 Mar, 2008, 02:34:24 by spiros »



banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Θα έλεγα ότι η καθαρότητα της ψυχής είναι καθοριστική. Χωρίς αυτήν, όλα τ' άλλα γίνονται ανούσια έως και τερατώδη.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Συμφωνώ και πάλι Τόλη μου. Ααα, σαν πολύ δε συμφωνούμε τώρα τελευταία; Σπύρο αν αρχίσουμε να αντιδιαστέλλουμε την καθαρότητα της ψυχής με τα υλικά αγαθά, τότε χαθήκαμε. Λίγοι είναι αυτοί που θα προτιμήσουν την καθαρότητα, την πραγματική καθαρότητα, απαλλαγμένη από κάθε υλικό - αγαθό να το πω; Anyway, δύσκολα τα πράγματα στη σημερινή μας κοινωνία. Ακόμη κι εμείς οι ίδιοι που τα λέμε αυτά κάνουμε τα λάθη μας. Απ'τη στιγμή που γεννήθηκα την καθαρότητα της ψυχής ψάχνω και σε ένα ανθρώπινο ον δεν την έχω βρει...


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Δεν έχει πολύ καιρό που ανακάλυψα την αλήθεια αυτού του ποιήματος... Είναι συγκλονιστικό το συναίσθημα.
"Only Love can leave such a... Mark!"


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Κι όμως υπάρχουν άνθρωποι αγνοί και έντιμοι, άνθρωποι με μπέσα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν λάθη. Το απόλυτο δεν υπάρχει στην κοινωνία των ανθρώπων, δεν είναι του κόσμου τούτου.

Κι εσύ, lionpsyche, που είσαι τόσο νέα, δεν πρέπει να παραιτηθείς από την αναζήτησή σου. Τι νόημα και τι αξία θα είχε η ζωή αν το έκανες;


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Πού ξέρεις αν είμαι νέα ή όχι;
Έχεις νιώσει ποτέ πως απλά αναπνέεις, πως δεν ξέρεις γιατί ζεις, πως υπάρχουν πράγματα να σε κρατήσουν στη ζωή μα δε σε κρατούν, πως υπάρχουν τόσες πολλές αντιθέσεις που δεν ξέρεις τελικά τι σε ευχαριστεί, που νιώθεις το μάταιο και το άδικο μέσα σου να σε πνίγει μα δεν μπορείς να πεις λέξη; Ίσως μέχρι να ελευθερωθεί η φωνούλα σου... Ίσως μέχρι να αναστηλωθείς και να ζήσεις πραγματικά, κάνοντας ΜΟΝΟ εκείνα που σε ευχαριστούν. Απλά ρωτάω αν το έχεις νιώσει. Δε σημαίνει πως το νιώθω, απλά ήθελα να το συζητήσω συγκεκριμένα μαζί σου.

Wings, πάλι σε πειράζει μωρέ ο Τολάκος; Τι θα κάνουμε γι'αυτό;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το άδικο, δυστυχώς, είναι ο κανόνας. Δεν υπάρχει δικαιοσύνη στη φύση. (Εδώ να λέμε του στραβού το δίκιο δύσκολα τη βρίσκεις και στα δικαστήρια – όσοι έχουν εμπειρία από νομικές διαδικασίες το ξέρουν καλά αυτό).

Σωστά λέει ο Τόλης, δεν υπάρχει το τέλειο και δεν πρέπει να προσδοκούμε τον κόσμο να συμμορφώνεται ως προς τα ιδανικά μας. Όπως λέει και ο Πίνδαρος σ' ένα αγαπημένο στίχο:

Μη φίλα ψυχά βίον αθάνατον σπεύδε, ταν δ’ έμπρακτον άντλει μαχανάν.
(Oh! my soul do not aspire to eternal life, but exhaust the limits of the possible.)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Συμφωνώ Σπύρο, δεν υπάρχει το απόλυτο και ούτε καν η φράση "Έχεις απόλυτο δίκιο", γι'αυτόν ακριβώς το λόγο. Όσο για το "exhaust the limits of the possible", φυσικά, αρκεί να βρεις τα limits! Μέχρι να τα βρεις είναι η δυσκολία. Σ'ευχαριστώ για τους ωραίους στίχους.


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Υπέροχος ο στίχος του Πίνδαρου, Σπύρο. Τώρα βέβαια, ως γνήσιο ουτοπιστή, εμένα με συγκινεί το σύνθημα του Μάη του 1968, «είμαστε ρεαλιστές, ζητάμε το αδύνατο».

Λιονταρούδι μου, το ξέρω ότι είσαι πολύ νέα από ποιητική διαίσθηση σε συνδυασμό με εξωαισθητηριακή αντίληψη (poetic intuition combined with extra-sensory perception). Απαντώ λοιπόν στον ερώτημά σου. Έχω δει τον θάνατο να με κοιτάζει στα μάτια. Πολύ πραγματικά, απτά και ξεκάθαρα. Από άγχος και κατάθλιψη στην Αγγλία, λίγο έλειψε να φύγω απ' το παράθυρο του 5ου ορόφου των γραφείων μας. Το περιστατικό αυτό το περιγράφω στο αυτοβιογραφικό μου μυθιστόρημα, Η γοητεία των δευτερολέπτων.

Κι άλλες φορές μετά όμως, αισθάνθηκα ότι είχα φτάσει στο χείλος του γκρεμού. Νομίζεις ότι ανέξοδα γράφονται τα ποιήματα και γεννιέται η λογοτεχνία; Όταν, σε κάποια άλλη περίπτωση, σου είπα ότι η ποίηση περνάει μέσα από την κοιλάδα των δακρύων, την ταραγμένη μου ζωή εννοούσα από τα παιδικά μου χρόνια. Μπορώ να σου φέρω και χίλια δυο άλλα παραδείγματα, δικά μου και άλλων.

Το θέμα δεν είναι αυτό. Αν φύγεις, έφυγες, θα κλάψουν άλλοι. Το θέμα είναι όταν αποφασίσεις να ζήσεις (γιατί είναι πράγματι μια προσωπική απόφαση). Τότε, καλύτερα, να ζήσεις με ψηλά το κεφάλι. Να αγωνιστείς για τη ζωή σου και για όσα  ονειρεύεσαι. Αντί να κλαυθμηρίζεις, να σφίξεις τα δόντια και να διεκδικήσεις εμπράκτως όσα πιστεύεις ότι δικαιούσαι. Τότε, η ζωή μπορεί να σου κάνει τη χάρη.




« Last Edit: 25 Mar, 2008, 14:13:47 by utopia »


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Αρκεί να βρεις το κουράγιο να ζήσεις Τολάκο μου. Εκεί είναι η δυσκολία, γιατί κι εγώ έχω αγγίξει το θάνατο πάμπολλες φορές...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γέφυρα των στεναγμών το κάνατε το νήμα ή είναι η ιδέα μου; Αν θέλετε να πάψω να διαβάζω όσα λέτε, συνεχίστε στο ίδιο μοτίβο. Μπορείτε. Το 'χετε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools