Χουντογλέντια, κλοτσογλέντια, κτηνωδία και ασυλία

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μπινελίκι πρώτο και τελευταίο και βιαστικό:

Δεν αναφέρθηκα σε κανέναν πατέρα και δεν καθορίζω μ' αυτό τον τρόπο την προσέγγισή μου στα θέματα.

Απλώς βαριέμαι τις συζητήσεις για την όποια βαναυσότητα των αστυνομικών. Λόγω της θέσης τους οι αστυνομικοί είναι (και οφείλουν να είναι) πιο βάναυσοι από, ας πούμε, τους κοσμηματοπώλες. Ξεχνάμε ότι είναι όργανα της τάξης; Και όχι της αστικής τάξης, μόνο, αν μου επιτρέπετε το λογοπαίγνιο. Αλλά της κάθε καθεστηκυίας τάξης.

Κάθε φορά που επαναλαμβάνουμε τις επιθέσεις μας στους αστυνομικούς δίκην επαναλαμβανόμενης τηλεοπτικής εικόνας με ζαρντινιέρες, θα προτιμούσα στη θέση αυτής της επαναλαμβανόμενης εικόνας να έβλεπα ξανά και ξανά τους προϊσταμένους των αστυνομικών και της κοινωνίας, αυτούς που σε μεγάλο βαθμό καθορίζουν τις ζαρντινιέρες πάνω στις οποίες όλοι μας σκοντάφτουμε καθημερινά.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Απλώς βαριέμαι τις συζητήσεις για την όποια βαναυσότητα των αστυνομικών.

Σχόλιο πρώτο, βιαστικό και ελπίζω όχι τελευταίο:
Όσοι βαριούνται αυτές τις συζητήσεις, μπορούν κάλλιστα να απέχουν. Το φόρουμ έχει πολλά νήματα δόξα τω θεώ, ο καθένας διαλέγει αυτό που του αρέσει και του ταιριάζει.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
«Βαριέμαι». Λάθος λέξη. Τις αποδοκιμάζω, στη διάσταση που παίρνουν, επειδή είναι αποπροσανατολιστικές.


sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Μπινελίκι πρώτο και τελευταίο και βιαστικό:

Λόγω της θέσης τους οι αστυνομικοί είναι (και οφείλουν να είναι) πιο βάναυσοι από, ας πούμε, τους κοσμηματοπώλες. Ξεχνάμε ότι είναι όργανα της τάξης; Και όχι της αστικής τάξης, μόνο, αν μου επιτρέπετε το λογοπαίγνιο. Αλλά της κάθε καθεστηκυίας τάξης.

Κάθε φορά που επαναλαμβάνουμε τις επιθέσεις μας στους αστυνομικούς δίκην επαναλαμβανόμενης τηλεοπτικής εικόνας με ζαρντινιέρες, θα προτιμούσα στη θέση αυτής της επαναλαμβανόμενης εικόνας να έβλεπα ξανά και ξανά τους προϊσταμένους των αστυνομικών και της κοινωνίας, αυτούς που σε μεγάλο βαθμό καθορίζουν τις ζαρντινιέρες πάνω στις οποίες όλοι μας σκοντάφτουμε καθημερινά.
Δεν θα μπορούσες να με βρεις πιο σύμφωνη στο ότι η αστυνομία κάνει περίφημα τη δουλειά της έτσι όπως την κάνει. Γιατί εν τέλει, όπως λες κι εσύ, αυτή είναι η δουλειά της. Θέλω κι εγώ λοιπόν πραγματικά πολύ να διαβάσω μια ολοκληρωμένη άποψη, επ' αφορμή αναμφισβήτητα συμβεβηκότων σκηνικών, αντί βαθμολογίας.
Με όλο μου το σεβασμό (και με τον σεβασμό ΔΕΝ αστειεύομαι)...
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, πολλές φορές το σκέφτηκα, τι θα έκανα αν εμένα π.χ. ο πατέρας μου ήταν αστυνομικός. Νομίζω πως θα εξακολουθούσα να τον αγαπώ ως πατέρα. Τίποτα δεν μειώνει αυτού του είδους την αγάπη. Γιατί δηλαδή θα έπρεπε μέσα μου να ανακυρηχθεί άγιος;
ΥΓ: Περιμένω τα μπινελίκια σας! :-)

Μπινελίκι 1ο: Έπεσες στη συνήθη λούμπα και έγραψες στραβά το ρήμα «κηρύσσω».
Μπινελίκι 2ο: Αν είχαμε ψάξει ποτέ να βρούμε και πόσοι σωστοί αστυνομικοί υπάρχουν, δεν θα μιλούσα για γενικεύσεις.
Μπινελίκι 3ο: Τι θα έκανες αν ο πατέρας σου ήταν ένας αστυνομικός από τους άλλους, τους σωστούς, κι όχι αυτούς που ξυλοκοπούν όποιον βρεθεί μπροστά τους; Απλώς θα τον αγαπούσες ως πατέρα και δεν θα σε ενοχλούσε η γενική κατακραυγή;
Μπινελίκι 4ο: Θα μου επιτρέψεις να μάχομαι εναντίον των κακών αστυνομικών, των κακών δασκάλων, των κακών εμπόρων (έστω κοσμηματοπωλών που είπε ο Νίκος) αλλά και εναντίον μιας κακιάς κοινωνίας που έχει την τάση να λιντσάρει όποιον βάλει στο στόχαστρο γιατί έλαχε σκοπίμως ή μη να πέσει σε ελαφρό ή σοβαρότατο ατόπημα και, αφού τον κατακρεουργήσει, μετά τα βάζει άρδην και με όλη τη συνομοταξία του ή το σινάφι του. Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ με σατανική ευκολία να μουρμουράω καθημερινά «Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι» μόνο για τους αστυνομικούς και να αφήνω ξέμπαρκους τους υπόλοιπους που συμβαίνει να είναι επίσης «γουρούνια, δολοφόνοι» και είναι πάρα πολλοί.

Να με σχωρνάς, Κατερίνα, αλλά αυτές τις γενικεύσεις τις θεωρώ - εγώ προσωπικά - τόσο κοντόφθαλμες και απάνθρωπες αντιδράσεις όσο και τις περιπτώσεις ξυλοδαρμού πολιτών από την αστυνομία. Και μια απορία μου; Έχετε δει ποτέ τις αντιδράσεις και τις ενέργειες των «αθώων διαδηλωτών», αυτών των γνωστών αγνώστων που καίνε ό,τι προλάβουν, προς τους αστυνομικούς όταν απλώς τους παρακολουθούν; Γιατί μερικές φορές που ήμουν παρούσα σε τέτοια φάση, αν και είμαι κατά της κάθε μορφής βίας, ομολογώ ότι αν ήμουν αστυνομικίνα θα σήκωνα το γκλομπ κι όποιον έπαιρνε ο χάρος. Κοινώς, ντράπηκα για λογαριασμό μας, εμάς των απλών πολιτών.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
«Βαριέμαι». Λάθος λέξη. Τις αποδοκιμάζω, στη διάσταση που παίρνουν, επειδή είναι αποπροσανατολιστικές.

Ε, εντάξει βρε Νίκο, ας αποπροσανατολιστούμε και λίγο! Δεν το καταλαβαίνω αυτό το αντανακλαστικό, να πρέπει να παρεμβαίνουμε μόλις διαισθανθούμε κάποια παρέκκλιση...

ΥΓ: Έχεις και τον δικό μου σεβασμό και το ξέρεις. ;)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ζητώ, Κατ. κ.λπ., συγγνώμη για το ειρωνικό περί βαθμολογίας, αλλά ο στόχος μου ήταν να ανακόψω, έστω και με «βάναυσο» τρόπο, μια συζήτηση που έπαιρνε τροπή που δεν με έβρισκε σύμφωνο, όχι μόνο για εσωτερικές ευαισθησίες, αλλά γιατί ειλικρινά θεωρώ ότι αδικεί τα όργανα της τάξης. Όπως λέει η Βίκη, θα προτιμούσα να ξεγυμνώνουμε τα «γουρούνια, δολοφόνους» που γουρουνιάζουν και δολοφονούν την κοινωνία μας πραγματικά, ουσιαστικά, σε βάθος, καθημερινά και με το γάντι και με τα πτυχία τους και με τον καθωσπρεπισμό τους — και επιβάλλουν την τάξη τους. Είναι τεράστια συζήτηση και ούτε ο Βλάσσης δεν θα μας φτάσει απόψε. Αλλά το καταλαβαίνεις το στίγμα μου, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
ΥΓ: Έχεις και τον δικό μου σεβασμό και το ξέρεις. ;)

Αν πρόκειται να αποσιωπηθούν οι αντιρρήσεις σας σε βλακώδη επιχειρηματολογία μου, να μου λείπει ο σεβασμός. Γιατί έτσι θα μείνω σεβαστός και χαζός.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Ζητώ, Κατ. κ.λπ., συγγνώμη για το ειρωνικό περί βαθμολογίας, αλλά ο στόχος μου ήταν να ανακόψω, έστω και με «βάναυσο» τρόπο, μια συζήτηση που έπαιρνε τροπή που δεν με έβρισκε σύμφωνο, όχι μόνο για εσωτερικές ευαισθησίες, αλλά γιατί ειλικρινά θεωρώ ότι αδικεί τα όργανα της τάξης. Όπως λέει η Βίκη, θα προτιμούσα να ξεγυμνώνουμε τα «γουρούνια, δολοφόνους» που γουρουνιάζουν και δολοφονούν την κοινωνία μας πραγματικά, ουσιαστικά, σε βάθος, καθημερινά και με το γάντι και με τα πτυχία τους και με τον καθωσπρεπισμό τους — και επιβάλλουν την τάξη τους. Είναι τεράστια συζήτηση και ούτε ο Βλάσσης δεν θα μας φτάσει απόψε. Αλλά το καταλαβαίνεις το στίγμα μου, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση.


Ναι, ο τρόπος ήταν λιγάκι "άγαρμπος"... ;)
Όσο για τα περί εσωτερικών ευαισθησιών, λυπάμαι αλλά δεν το δέχομαι. Σε τελική ανάλυση, ο καθένας τις χειρίζεται μόνος του και είναι προσωπική του υπόθεση. Άλλωστε, κι εγώ αντίστοιχα έχω μια ευαισθησία (και μάλιστα μεγάλη) στο θέμα που συζητάμε. Γιατί θα πρέπει να υπερισχύσει η μία ευαισθησία της άλλης; Με την προϋπόθεση πάντα ότι η συζήτηση γίνεται κόσμια, με επιχειρήματα και χωρίς εμπάθειες*.
Τέλος πάντων, ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα τώρα και με διάφορες προεκτάσεις. Εγώ προσωπικά δεν θα τη συνεχίσω: πρέπει και να δουλέψω λίγο πριν από τον Βλάσση. :)

Edit
*Το τονίζω αυτό και το έχω καταθέσει και σε άλλο σχετικότατο νήμα.
« Last Edit: 03 Feb, 2007, 17:39:42 by stathis »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Αν πρόκειται να αποσιωπηθούν οι αντιρρήσεις σας σε βλακώδη επιχειρηματολογία μου, να μου λείπει ο σεβασμός. Γιατί έτσι θα μείνω σεβαστός και χαζός.

Don't worry! Όπως βλέπεις, αυτή τη φορά είπα να ακολουθήσω την οδό της μη αποσιώπησης, for a change...


sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Βίκυ, Νίκο και λοιπό φόρουμ,
περιμένω λοιπόν να πείτε επιτέλους αναλυτικά και ξεκάθαρα τη γνώμη σας για τα πράγματα που σας ενοχλούν, αντί να σταματάτε εμένα που θέλω να πω αναλυτικά και ξεκάθαρα τη γνώμη μου για τα πράγματα που με ενοχλούν.
Μπορείτε ακόμα και να με πείσετε ότι έχω άδικο, ξέρετε. Θέλω να ελπίζω ότι ο χώρος μέσα στο κεφάλι μου δεν είναι ακόμα πακτωμένος.
Τέλος, ζητώ δημόσια συγγνώμη από το ρήμα "κειρίσο". :-ΡΡΡ Άντε μωρέ... το δέχομαι... το έγραψα λάθος, συγγνώμη!

ΥΓ: Απλά διαφωνούμε εδώ, τίποτα περισότερο. :-)
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ρώτα όσους είναι πάνω από 60 χρονών τι ξύλο έπεφτε στα σχολειά με τη βέργα ή τη βίτσα και τι ζημιές έχουν πάθει στο παρελθόν πολλοί μαθητές.

Μερικοί είμαστε απλώς πάνω από 40 και τα θυμόμαστε. Θα σταματήσω εδώ...
Όλες οι απόψεις ενδιαφέρουσες και τις διάβασα με μεγάλη προσοχή. Λέμε ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, μόνο που εδώ μπατάρει λίγο προς μια συγκεκριμένη πλευρά. Λίγο, όσο πατάει η γάτα.
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις εδώ, αλλά διαφορετικές εμφάσεις. Που ίσως ούτε αυτές να μην υπάρχουν, και να συμφωνούμε και στα σημεία. Απλώς είδαμε τη συζήτηση με διαφορετική ματιά, σε διαφορετική στιγμή.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το κακό, Κατερίνα, είναι ότι συμφωνούμε επί της ουσίας.

Θες ανοιχτά τη γνώμη μου και θα την έχεις:

Οι αστυνομικοί που πιστεύουν ότι τους έδωσαν γκλομπ και πιστόλια για να βαράνε χωρίς κρίση δεξιά-ζερβά είναι για μένα «μπάτσοι», και κλιμακωτά από «γουρούνια» έως «δολοφόνοι».

Ο πολιτικός που παίρνει την υπουργική Μερσεντές και χρησιμοποιεί προπομπή τροχονόμων για να πάει στο πάρτι του φίλου του ή στο αεροδρόμιο και ταλαιπωρεί τη μισή πόλη είναι καθαρόαιμα «γουρούνι».

Ο διπλανός μου που ξυλοκοπά τη γυναίκα του και τα παιδιά του είναι καθαρόαιμα «γουρούνι» και με φιλόδοξες βλέψεις να γίνει μελλοντικός «δολοφόνος».

Ο δάσκαλος που χτυπούσε πριν 50 χρόνια με τη βέργα ή τη βίτσα μαθητές στο κεφάλι ή που τους άστραφτε τέτοιους φούσκους που κόντευαν να μείνουν κουφοί ήταν καθαρόαιμα «γουρούνι».

Ο θεατής ενός αγώνα που πετάει από αναπτήρες έως κομμάτια τούβλων ή μπετόν που ξηλώνει από τις κερκίδες όπου βρει ή βρίζει το μισό σύμπαν των «αντιπάλων» του είναι από «γουρούνι» έως «δολοφόνος».

Ο «αναρχικός» διαδηλωτής που είδα πριν από μερικά χρόνια να περνάει μπροστά από τους παραταγμένους σε πεζοδρόμιο αστυνομικούς, να παρεκκλίνει της πορείας του και να πηγαίνει να φτύνει έναν αστυνομικό 60 χρόνων δυο φορές και να του λέει ότι «γαμ..ται η κόρη του» είναι καθαρόαιμα «γουρούνι». Ο αστυνομικός απλώς σκουπίστηκε.

Ο κλέφτης που μπήκε κάποτε στο σπίτι μου και μου το έκανε θερινό για να πάρει 5 κωλοκοσμήματα και ποδοπάτησε τα ρούχα μου και τα σεντόνια μου ήταν αναμφίβολα «γουρούνι». Δεν ξέρω αν ήταν οπλισμένος οπότε θα τον έλεγα και «δόκιμο δολοφόνο».

Οι προσωπικές μου αρχές δεν μου επιτρέπουν να πω ότι όλοι οι αστυνομικοί, πολιτικοί, γείτονές μου, θεατές αγώνων, διαδηλωτές και κλέφτες είναι «γουρούνια και δολοφόνοι». Λυπάμαι, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτούς που κάνουν αυτού του είδους τις γενικεύσεις. Κι όταν μιλούν τους αγνοώ περίτρανα όπως αγνόησα και τον συνδικαλιστή των αστυνομικών που προσπάθησε να μας πείσει ότι δεν έγινε τίποτα σπουδαίο στην περίπτωση του Κύπριου φοιτητή.

Οι προσωπικές μου ευαισθησίες, Στάθη, δεν μου επιτρέπουν σε ένα γλωσσικό φόρουμ όπου ο άλλος γράφεται για να συζητήσει τα πάντα γύρω από τη γλώσσα και άντε και μερικά θέματα της επικαιρότητας, εγώ να τον αγνοήσω γιατί πρέπει και καλά να πω τη γνώμη μου. Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές στον κατάλληλο τόπο και χρόνο, αλλά για μένα ακόμα πιο σεβαστά είναι τα ανθρώπινα συναισθήματα.

Ξαναγυρίζοντας στα «συντονιστικά» μου καθήκοντα, Κατερίνα, θα σου πω ότι οι συντονιστές είναι εδώ, συν τοις άλλοις, για να κατευνάζουν τα πνεύματα και να λαμβάνουν υπόψη όλες τις εσωτερικές ευαισθησίες.

Κι αν έχετε παράπονο για το αν λέμε τη γνώμη μας, όλοι οι συντονιστές τούτου του μαγαζιού μαζί με τον διαχειριστή (τον Σπύρο) έχουμε συνολικά περισσότερα μηνύματα από όλα τα υπόλοιπα μέλη μαζί. Άρα μάλλον γλώσσα δεν βάζουμε μέσα κι ούτε ντρεπόμαστε, ούτε κωλώνουμε να πούμε την άποψή μας ακόμα κι αν διαφωνούμε.

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Οι προσωπικές μου ευαισθησίες, Στάθη, δεν μου επιτρέπουν σε ένα γλωσσικό φόρουμ όπου ο άλλος γράφεται για να συζητήσει τα πάντα γύρω από τη γλώσσα και άντε και μερικά θέματα της επικαιρότητας, εγώ να τον αγνοήσω γιατί πρέπει και καλά να πω τη γνώμη μου. Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές στον κατάλληλο τόπο και χρόνο, αλλά για μένα ακόμα πιο σεβαστά είναι τα ανθρώπινα συναισθήματα.

Τα forum rules δεν αναφέρουν ποια θέματα επιτρέπεται να συζητιούνται. Ναι μεν γλωσσικό αυτό το φόρουμ, αλλά από τη γέννησή του σχεδόν ο καθένας γράφει ό,τι τον ενδιαφέρει και ό,τι του καπνίσει στο σχετικό board, από το γιλεκάκι που έπλεξε στη γάτα του μέχρι το ταντρικό σεξ και τον Ντελέζ (και πολύ καλά κάνει). Υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε στο General discussion.

Κι αν έχετε παράπονο για το αν λέμε τη γνώμη μας, όλοι οι συντονιστές τούτου του μαγαζιού μαζί με τον διαχειριστή (τον Σπύρο) έχουμε συνολικά περισσότερα μηνύματα από όλα τα υπόλοιπα μέλη μαζί. Άρα μάλλον γλώσσα δεν βάζουμε μέσα κι ούτε ντρεπόμαστε, ούτε κωλώνουμε να πούμε την άποψή μας ακόμα κι αν διαφωνούμε.

Και πολύ καλά κάνετε. Επομένως καταλαβαίνετε την ανάγκη μερικών να λένε την άποψή τους.

ΥΓ: Βίκη, το ότι διαφωνώ στα παραπάνω μαζί σου, δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ στα υπόλοιπα σημεία σου. Απλώς απαντάω επιλεκτικά, λόγω βιασύνης.


 

Search Tools