Άνοιγμα της Εξερεύνησης των Windows σε συγκεκριμένο φάκελο/δίσκο

user2 · 4 · 3876

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Βαρέθηκες την προεπιλεγμένη συμπεριφορά της Εξερεύνησης, που ανοίγει πάντα στο φάκελο 'My Documents' ;
Θέλεις να γλυτώσεις μερικά κλικ ώστε να φτάνεις πιο γρήγορα στο φάκελο που θέλεις;
Υπάρχει τρόπος:  τροποποιώντας τις ιδιότητες του κουμπιού που χρησιμοποιείς για να την ανοίξεις.

Δεξί κλικ πάνω στο κουμπί ή τη συντόμευση της Εξερεύνησης  → Ιδιότητες.
Στο πεδίο 'Προορισμός' μάλλον θα υπάρχει η καταχώρηση  C:\WINDOWS\explorer.exe   ή  %SystemRoot%\explorer.exe
Αν θέλεις -για παράδειγμα- να ανοίγει πάντα στο δίσκο D:, πρέπει να προσθέσεις το /e,d: στο τέλος, ώστε να γίνει:     %SystemRoot%\explorer.exe /e,d:
Ή αν θέλεις συγκεκριμένο φάκελο (π.χ. το φάκελο D:\Radikia_2006), πληκτρολογείς %SystemRoot%\explorer.exe /e,d:\Radikia_2006

Με παρόμοιο τρόπο, μπορείς να επιλέξεις σχεδόν οποιαδήποτε άλλη συμπεριφορά. Αναλυτικές λεπτομέρειες στο http://www.theeldergeek.com/start_explorer_in_c_drive.htm
:-)
« Last Edit: 17 Feb, 2008, 15:05:59 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Eυχαριστούμε, βρε Γιάννη.

Υ.Γ. : Απορία. Ψάχνω για τα ραδίκια αλλά δεν τα βρίσκω στον υπολογιστή μου. Μήπως να ψάξω κάτι σε βλίτα που μου αρέσουν περισσότερο;:-)))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
:-)))))))))))  περί ορέξεως, καρμπονάρα!
Τα 'ραδίκια' είναι ένας δικός μου τρόπος για να μην κάθομαι να ψάχνω κάποιο όνομα για ένα φάκελο (και για τα οποία έχω φάει πολλάκις κράξιμο..... :-))


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όχι, μωρέ. Καλά είναι, δεν λέω, και θρεπτικότατα. Αλλά όντως προτιμώ τα βλίτα παιδιόθεν.:--)))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools