Μετάφραση για τηλεοπτικό πρόγραμμα (Υποτιτλισμός άνευ χρονισμού;) - ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, απόδειξη δαπάνης;

FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Επικοινώνησα με μία εταιρεία, η οποία μου ζήτησε ν' αναλάβω μεταφράσεις τηλεοπτικών σειρών, (ευτυχώς) όχι το χρονισμό. Η τιμή δεν είναι (φυσικά) καλή, αλλά θα ήθελα να ξεκινήσω για να πάρω την "κρυάδα" που λένε. Κάπου στην πορεία όμως μπλέχτηκα με τα φορολογο-λογιστικά.

Αυτοί μου είπαν από τηλεφώνου ότι θα έβγαζα μπλοκάκι για ΤΕΒΕ, από κοντά όμως -δεδομένου ότι πριν χρόνια είχα εργαστεί ως υπάλληλος και είχα ΙΚΑ- μου είπαν ότι μπορώ να βγάλω για ΙΚΑ. Ρώτησα τις κρατήσεις/εισφορές που θα έχω και μου είπαν κάτι για ΙΚΑ 16%, ΦΠΑ 19% και ένα 20% που δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι (δεν είμαι και η πιο έξυπνη σ' αυτά, δυστυχώς). Για καλύτερη ενημέρωση επί του θέματος μου είπαν να απευθυνθώ στο λογιστή μου. Ως τώρα δεν είχα λογιστή, απευθύνθηκα σε 1-2 για να βρω κάποιον ενημερωμένο επί του θέματος, ο ένας θεωρεί ότι κάτι δεν ειπώθηκε σωστά στη συζήτηση μου με την εταιρεία και ζήτησε χρόνο να ρωτήσει για να μου πει κάποια "έγκυρη" γνώμη, ο άλλος επέμενε ότι πρέπει να πάρω βεβαίωση από αυτούς ότι εργάζομαι ως εξωτερικός τους συνεργάτης, να το πάω ΤΕΒΕ για να μου δώσει χαρτί να το δώσω στην Εφορία, γιατί -λέει- η Εφορία δε θα μου κάνει έναρξη επαγγέλματος αλλιώς. (Ουφ!)

Εγώ τώρα τι να κάνω, έχετε καμμία ιδέα; Ούτε οι "ειδικοί" επί του θέματος δε με διαφωτίζουν απ' ό,τι φαίνεται, η εταιρεία μου' δωσε ήδη ένα επεισόδιο να το ετοιμάσω σιγά-σιγά, αλλά είμαι της άποψης να τους ζητήσω να μου στείλουν και γραπτώς από το λογιστήριο τους τα περί κρατήσεων/εισφορών και απολαβών, γιατί οι λογιστές δε με βοήθησαν όσο θα' πρεπε. Έψαξα και στα FAQ εδώ, μα δε βρήκα κάτι κατατοπιστικό επί του θέματος (μου).
« Last Edit: 04 Mar, 2009, 19:52:24 by spiros »
And my heaven is wherever you are ...


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Καλημέρα,

Ούτε κι εγώ είμαι ειδική σε αυτά τα θέματα και δυστυχώς δεν μου κόβει και πολύ στα φορολο-λογιστικά. Πάντως, ένα-δυο πράγματα που ξέρω δια πείρας, θα σου τα πω με κάθε επιφύλαξη.
1. Ως εξωτερικοί συνεργάτες έχουμε δικαίωμα να εργαζόμαστε χωρίς έναρξη επαγγέλματος και χωρίς μπλοκάκι, εφόσον τα έσοδά μας από έκαστο συνεργάτη/ πελάτη δεν υπερβαίνουν κάποιο ποσό ετησίως. Εδώ και πέντε χρόνια το ποσό ήταν 4000 ευρώ, τώρα πια, αν πρόσεξα καλά σε κάποιο άλλο νήμα εδώ στο φόρουμ μας, έχει ανέβει στις 5000 ευρώ. Στην περίπτωση αυτή, από την αμοιβή μας αφαιρείται το ΦΠΑ (19%) και ο ΦΕΕ (20%) (παρακράτηση φόρου) και κόβεται απόδειξη δαπανών από την εταιρεία/ συνεργάτη. Δεν κόβουμε εμείς απόδειξη σε κανέναν. Το 16% για ΙΚΑ, που λες, δεν το γνωρίζω. Το 20% ΦΕΕ αφαιρείται από το φόρο μέσω της φορολογικής δήλωσης και έτσι υπάρχει περίπτωση να πάρεις μια "γενναία" επιστροφή φόρου. Δεν γνωρίζω αν επιστρέφεται το σύνολο του ποσού του παρακρατηθέντος φόρου.

2. Αν τα έσοδά σου από έκαστο συνεργάτη υπερβαίνουν το ποσό αυτό, πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να κόβεις ΑΠΥ· πάλι αφαιρείς το 20% ΦΕΕ από το μικτό ποσό της αμοιβής σου και στη συνέχεια προσθέτεις 19% ΦΠΑ επί του μικτού ποσού, το οποίο πρέπει να καταβάλλεις κάθε τρίμηνο στην εφορία. Και πάλι ο ΦΕΕ 20% αφαιρείται από το φόρο. Και σε αυτή την περίπτωση, εφόσον εργάζεσαι και κάπου αλλού ως υπάλληλος, μπορείς να προσκομίσεις κάποια δικαιολογητικά στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) (βεβαίωση εργοδότη, σύμβαση εργασίας και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι) και να πάρεις απαλλαγή, δηλαδή να απαλλαγείς από τις ασφαλιστικές εισφορές.

Σου εύχομαι να τα κανονίσεις σύντομα και με όσο το δυνατόν μικρότερη ταλαιπωρία. Θεωρώ ότι αν έχεις έναν αξιόπιστο λογιστή, γλιτώνεις πολύ κόπο και ανασφάλεια. Ναι μεν στοιχίζουν, αλλά (ειδικά αν δεν σου κόβει και πολύ σε αυτά τα θέματα, όπως στη δική μου περίπτωση) χαλάλι...



FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
...

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα μου είπες, τα σημείωσα ήδη προς μελλοντική χρήση. Να είσαι καλά!

Το κακό στη δική μου περίπτωση είναι ότι το ξεκινώ ως κύριο και μοναδικό επάγγελμα, δε θα'ναι δεύτερη εργασία μου.

Επειδή όμως έχει αναφερθεί εδώ κατά καιρούς ότι ανήκει στα επαγγέλματα που ασφαλίζονται στο ΙΚΑ, η εταιρεία αρχικά μου μίλησε για ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), μετά όμως μου είπαν ότι δέχονται και μπλοκάκι με ασφάλιση στο ΙΚΑ, αλλά ανέφεραν διεξοδικά τα ποσά κρατήσεων/εισφορών και μπερδεύτηκα, επειδή στην περιοχή μου οι λογιστές που ρώτησα ως τώρα δεν είχαν ιδέα επί του θέματος.

Εις εξ αυτών με μπέρδεψε περισσότερο απ' ό,τι βοήθησε -όπως προείπα- αναφέροντας ότι θα χρειαστώ και χαρτί απαλλαγής από το ΤΕΒΕ για να δεχτεί την έναρξη επαγγέλματος η Εφορία και ότι δε χρειάζεται να πάω ΙΚΑ.
Το κακό είναι ότι έχω αναλάβει ήδη επεισόδιο προς μετάφραση, το οποίο παραδίδω Τρίτη και δεν έχω βρει λογιστή ειδικό και το μυαλό μου είναι έτοιμο να σπάσει από το μπέρδεμα.
(Ρητορική ερώτηση: Γιατί σ' αυτήν τη χώρα να'ναι αυτά τόσο πολύπλοκα; Τίποτα πια να μην είναι ξεκάθαρο;)

Υ.Γ.: Σας ζαλίζω όλους, το ξέρω, αλλά έχω ζαλιστεί και αδυνατώ να προσανατολιστώ... Ευχαριστώ πολύ πάντως για πάσα βοήθεια :)
And my heaven is wherever you are ...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour



valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female

Όλα όσα είπαν τα παιδιά ισχύουν και ναι, το σύστημα παραείναι μπερδεμένο. Σε μια παρόμοια περίπτωση για υποτιτλισμό μου ζητήθηκε (ενώ κόβω κανονικά απόδειξη και έχω ΤΕΒΕ) να τους προσκομίσω απαλλαγή από το ΙΚΑ. Ρώτησα σχετικά στην εφορία και μου είπαν πως οι μεταφραστές του υπουργείου Εξωτερικών έχουν ΙΚΑ αλλά όχι και οι υπόλοιποι. Είναι μια σχετικά απλή διαδικασία -αλλά δεν ξέρω αν θα ισχύει το ίδιο χωρίς να είσαι γραμμένη στο ΤΕΒΕ.
Επίσης, για την απόδειξη δαπανών από την εταιρία, έχω αντιληφθεί πως οι περισσότεροι δεν θέλουν να τις χρησιμοποιούν και προτιμούν συνεργάτες με μπλοκάκι.

Αν κάποια στιγμή καταλήξεις να γραφτείς στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) σε κάθε σου απόδειξη θα παίρνεις 19% επιπλέον (το ΦΠΑ που θα τον υποβάλεις στην εφορία εκ μέρους του εργοδότη κάθε τρίμηνο) και θα σου παρακρατά ο εργοδότης 20% για να το καταβάλει εκ μέρους σου στην εφορία ως παρακράτηση φόρου. Όταν λοιπόν σου λένε πως θα παίρνεις Χ χρήματα μικτά, να αφαιρείς το 20%! Τόσο απλά και λογικά όλα!!!


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Thank U Valevi :)

Πήγα σε ΙΚΑ, μίλησα και με το λογιστήριο της εταιρείας και έβγαλα άκρη.

Το ΙΚΑ ανέφερε μικρότερες κρατήσεις απ' το κανονικό (σιγά μην ήξεραν τα ποσοστά ακριβώς, αφού βαριούνται που κάθονται μερικοί).

Εν κατακλείδι, 16% κρατείται από εμένα για ΙΚΑ, 28% από τον εργοδότη, 20% ο φόρος που λέγαμε, 19% ο ΦΠΑ που θα αποδίδω.
And my heaven is wherever you are ...


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Αν και τα περισσότερα τα έμαθες μόνη σου, τώρα είδα το post, οπότε τώρα απαντάω.

Επειδή εργάζομαι κι εγώ ως υποτιτλιστής, έχω να πω τα εξής:

— Υπάρχουν πολλές εταιρείες υποτιτλισμού που δουλεύουν με αποδείξεις δαπανών, κάποιες θέλουν να έχεις ασφάλεια και μπλοκ αποδείξεων.
— Μπορείς να πας στο ΤΕΒΕ, απλώς στο ΙΚΑ οι εισφορές σου θα είναι ανάλογες των εσόδων που δηλώνεις. (16% η ασφάλιση, 19% το διμηνιαίο ή τριμηνιαίο ΦΠΑ και 20% που είναι ο νόμιμος φόρος της μετάφρασης).
— Μπορείς να γραφτείς στο ΙΚΑ μόνο αν παρουσιάσεις βεβαίωση ότι συνεργάζεσαι με την εν λόγω εταιρεία (φαντάζομαι ποια είναι).
— Μην ανησυχείς για τα δεδουλευμένα σου. Σημείωνε εσύ πόσα λεπτά έχεις κάνει και, μόλις βγάλεις μπλοκάκι, πας και τα παίρνεις μαζεμένα.
— Για την εγγραφή σου στο ΙΚΑ και την εφορία θέλει απίστευτα πολλές φωτοτυπίες και χαρτομάνι. Πέρνα μια βόλτα και ρώτα και στα δύο τι ακριβώς θα χρειαστείς. Βγάλε το καθένα 5-6 φορές φωτοτυπία.
— Οι περισσότεροι λογιστές δεν ξέρουν καν ότι μπορούμε να γραφτούμε στο ΙΚΑ. Ρώτα πολλούς και όχι μόνο λογιστές. Μάζευε γνώμες και κατάληξε σε έναν καλό λογιστή και ενημερωμένο.
— Μια συμβουλή: Για να ζεις από αυτό το επάγγελμα και μάλιστα κάνοντας μόνο μετάφραση και όχι χρονισμό, πρέπει να βγάζεις πολλά λεπτά τη μέρα. Μη σου πω και δύο 45λεπτα επεισόδια μετάφρασης...

Ελπίζω να απάντησα σε όλα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο...
« Last Edit: 06 Mar, 2009, 02:42:24 by spiros »
Laughter translates into any language.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Αν και τα περισσότερα τα έμαθες μόνη σου, τώρα είδα το post, οπότε τώρα απαντάω.

Επειδή εργάζομαι κι εγώ ως υποτιτλιστής, έχω να πω τα εξής:

— Υπάρχουν πολλές εταιρείες υποτιτλισμού που δουλεύουν με αποδείξεις δαπανών, κάποιες θέλουν να έχεις ασφάλεια και μπλοκ αποδείξεων.
— Μπορείς να πας στο ΤΕΒΕ, απλώς στο ΙΚΑ οι εισφορές σου θα είναι ανάλογες των εσόδων που δηλώνεις. (16% η ασφάλιση, 19% το διμηνιαίο ή τριμηνιαίο ΦΠΑ και 20% που είναι ο νόμιμος φόρος της μετάφρασης).
— Μπορείς να γραφτείς στο ΙΚΑ μόνο αν παρουσιάσεις βεβαίωση ότι συνεργάζεσαι με την εν λόγω εταιρεία (φαντάζομαι ποια είναι).
— Μην ανησυχείς για τα δεδουλευμένα σου. Σημείωνε εσύ πόσα λεπτά έχεις κάνει και, μόλις βγάλεις μπλοκάκι, πας και τα παίρνεις μαζεμένα.
— Για την εγγραφή σου στο ΙΚΑ και την εφορία θέλει απίστευτα πολλές φωτοτυπίες και χαρτομάνι. Πέρνα μια βόλτα και ρώτα και στα δύο τι ακριβώς θα χρειαστείς. Βγάλε το καθένα 5-6 φορές φωτοτυπία.
— Οι περισσότεροι λογιστές δεν ξέρουν καν ότι μπορούμε να γραφτούμε στο ΙΚΑ. Ρώτα πολλούς και όχι μόνο λογιστές. Μάζευε γνώμες και κατάληξε σε έναν καλό λογιστή και ενημερωμένο.
— Μια συμβουλή: Για να ζεις από αυτό το επάγγελμα και μάλιστα κάνοντας μόνο μετάφραση και όχι χρονισμό, πρέπει να βγάζεις πολλά λεπτά τη μέρα. Μη σου πω και δύο 45λεπτα επεισόδια μετάφρασης...

Ελπίζω να απάντησα σε όλα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο...


Πριν καιρό σ' είχα ενοχλήσει κατ' ιδίαν για να μάθω πληροφορίες για συγκεκριμένο πρόγραμμα. Ευτυχώς, τελικά δε χρειάστηκε, αν και είχα μία 'περιπέτεια' για γέλια και για κλάμματα μ' άλλη εταιρεία, όχι την τωρινή μου.
Εννοείται ότι ήθελα ΙΚΑ κι ευτυχώς είχα εργαστεί στο παρελθόν ως υπάλληλος και είχα ήδη εγγραφεί τότε. Τώρα μένει μόνο να υποβάλλω τα ένσημα μου και να γίνει η μεταβολή ιδιότητας, αλλά παραμένει ο ασφαλιστικός μου φορέας. (Γιούπι!)
Κατά τ' άλλα, υπάρχουν αρκετές εταιρείες που θέλουν να'σαι στο ΙΚΑ, κι εγώ νόμιζα θα δυσκολευτώ να βρω, αλλά και οι δύο με τις οποίες είχα επαφή ως τώρα αυτό ήθελαν.
Εκείνο που μ' ενδιαφέρει είναι να μάθω να "συμπυκνώνω" γιατί μου φαίνεται περίεργο να γράφω κατά πολύ λιγότερα απ' όσα λένε. Όλα τ' άλλα θα'ρθουν σιγά-σιγά, μετά γκαζώνω με την ησυχία μου!
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)
And my heaven is wherever you are ...


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Quote
Πριν καιρό σ' είχα ενοχλήσει κατ' ιδίαν για να μάθω πληροφορίες για συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Σε θυμάμαι. Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά. Δε με είχες ενοχλήσει καθόλου, μην το ξαναπείς!

Quote
αν και είχα μία 'περιπέτεια' για γέλια και για κλάματα μ' άλλη εταιρεία, όχι την τωρινή μου.

Δυστυχώς, δε θα είναι αυτή η τελευταία σου περιπέτεια, αν και σ' το εύχομαι. Φαντάζομαι ποια εταιρεία σού δημιούργησε την περιπέτεια...

Quote
Εννοείται ότι ήθελα ΙΚΑ κι ευτυχώς είχα εργαστεί στο παρελθόν ως υπάλληλος και είχα ήδη εγγραφεί τότε. Τώρα μένει μόνο να υποβάλλω τα ένσημα μου και να γίνει η μεταβολή ιδιότητας, αλλά παραμένει ο ασφαλιστικός μου φορέας. (Γιούπι!)

Ευτυχώς που έβγαλες άκρη με τα ταμεία γιατί είναι βραχνάς...

Quote
Κατά τ' άλλα, υπάρχουν αρκετές εταιρείες που θέλουν να'σαι στο ΙΚΑ, κι εγώ νόμιζα θα δυσκολευτώ να βρω, αλλά και οι δύο με τις οποίες είχα επαφή ως τώρα αυτό ήθελαν.

Οι εταιρείες δε ζητάνε ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ, αλλά δελτίο παροχής υπηρεσιών. Το πώς θα το αποκτήσεις είναι δικό σου θέμα. Οι περισσότερες εταιρείες είναι πρόθυμες να πληρώσουν το ποσοστό της εισφοράς σου, οπότε no problem!

Quote
Εκείνο που μ' ενδιαφέρει είναι να μάθω να "συμπυκνώνω" γιατί μου φαίνεται περίεργο να γράφω κατά πολύ λιγότερα απ' όσα λένε. Όλα τ' άλλα θα'ρθουν σιγά-σιγά, μετά γκαζώνω με την ησυχία μου!

Η τέχνη της συμπύκνωσης έρχεται με την εμπειρία. Στην αρχή θα φέρνεις τον υπότιτλο από 'δώ, θα τον φέρνεις από 'κεί, θα τον μικραίνεις, θα τον μακραίνεις και θα τον αλλάζεις. Θα τα βρεις όλα στην πορεία. Πειραματίσου!

Ξέχασα, δε, να σου πω, μην ξέροντας αν το γνωρίζεις, ότι το 20% του φόρου θα το πάρεις πίσω με τη φορολογική σου δήλωση.

Καλή σου τύχη!

Laughter translates into any language.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Όπως ανέφερα ήδη σε άλλο θέμα, πήγα Εφορία σήμερα και έπρεπε να επιλέξω από τους Κ.Α.Δ. (κωδικοί αριθμοί δραστηριότητας) τον κωδικό στον οποίο ανήκει ένας υποτιτλιστής. Ασχολούμαι με μετάφραση τηλεοπτικού προγράμματος, όχι χρονισμό, εντούτοις, οι μόνες κατηγορίες που βρήκα και δεν ξέρω ποια να διαλέξω είναι:

59.12.16 Υπηρεσίες επιγραφής, τιτλισμού και υποτιτλισμού ταινιών άρα
59.12.16.01 Υπηρεσίες εκτύπωσης υποτίτλων σε ταινίες

ή

59.12.19 Aλλες υπηρεσίες συνοδευτικές της παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών, βίντεο και τηλεοπτικού προγράμματος

Ζητώ τα φώτα όσων εργάζονται στο χώρο και μπορούν να δουν οι ίδιοι ποιον έχουν δηλώσει, γιατί έχω ζαλιστεί τόσο που δεν έχω καμμία όρεξη να εργαστώ μέχρι να λυθούν όλα.
And my heaven is wherever you are ...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour

FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Θα έλεγα και τα τρία, γιατί να κάνεις σκόντα;

Λολ, σοβαρά τώρα, το πρώτο μου φαίνεται είσαι.

Καλοδεχούμενο το πείραγμά σου, κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω, μένει να μας πει και κάνας άλλος (που δραστηριοποιείται στον ίδιο τομέα, βλέπε Παναγιώτη, που τον έχω πρήξει ολίγον τι) για να σιγουρευτώ έτι περισσότερον.

Και υπόσχομαι, όταν ανεβούν στον αέρα τα επεισόδια που μεταφράζω να σας το πω για να γελάσει κάθε πικραμένος!
And my heaven is wherever you are ...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour

FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Μα αν δηλώσω π.χ. Υπηρεσίες Μετάφρασης, δε θα με κυνηγάει το ΤΕΒΕ μετά, επειδή θα'χω ΙΚΑ; Δεν πρέπει να δηλώσω κάτι πιο συγκεκριμένο σ' αυτό που κάνω;
And my heaven is wherever you are ...


 

Search Tools