σημεία πνευμονικής πύκνωσης → signes de condensation pulmonaire

oliver_twisted

• Jr. Member
  • **
  • Αράζω, άρα...ζω
Κατά τη φυσική εξέταση συχνά διαπιστώνεται πλευριτική τριβή και σημεία πνευμονικής πύκνωσης.

Lors de l'examen physique, un frottement pleural et des signes de condensation pulmonaire sont souvent constatés.

Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν είμαι σίγουρη εαν πρόκειται για κλινικά σημεία, οπότε είναι signes, ή για εντοπισμένα σημεία, οπότε θα είναι zones de condensation pulmonaire. κανας γιατρόοοοοος;

« Last Edit: 11 Dec, 2013, 14:49:21 by spiros »
Το lifestyle είναι μαγικό...από μηδενικό σε κάνει νούμερο

Δώρα Δαβανέλου

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Καλημέρα,

δεν ξέρω εάν σε βοηθάει καθόλου αλλά το αγγλικό νομίζω (και λέω νομίζω γιατί είναι πολύ καιρός που το μετέφρασα) είναι: ground-glass continuation.

Βέβαια, καλύτερα να περιμένεις κάποιον ειδικό.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

oliver_twisted

• Jr. Member
  • **
  • Αράζω, άρα...ζω
Σ' ευχαριστώ πολύ. Για την ώρα θα κρατήσω το signes που είναι γενικό και καλύπτει και το ακτινολογικό cliché. Νομίζω όμως πως αυτό που λες εσύ, το ground-glass continuation αναφέρεται σε απεικόνιση σκιάσεων στην ακτινογραφία, λόγω κατακράτησης αίματος,νομίζω.

la rétention de sang, dans les alvéoles est une conséquence banale de l’hémoptysie moyenne ; cela se traduit par un syndrome radiologique alvéolaire : une opacité infiltrative assez homogène, peu dense, faite d’un fin granité comparé à du verre dépoli. Cette image est fugace (une semaine environ) ; elle siège habituellement dans le territoire où s’est produite l’hémorragie, parfois dans les zones déclives.

Άλλωστε υπάρχει lung condensation. Στο προκείμενο πρόκειται για πνευμονικό έμφρακτο. Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ Pink Panther!

Το lifestyle είναι μαγικό...από μηδενικό σε κάνει νούμερο

Δώρα Δαβανέλου

Search Tools