Top Ten Signs You're a Fundamentalist Christian

diceman · 27 · 11468

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
10 - You vigorously deny the existence of thousands of gods claimed by other religions, but feel outraged when someone denies the existence of yours.
 
9 - You feel insulted and "dehumanized" when scientists say that people evolved from other life forms, but you have no problem with the Biblical claim that we were created from dirt.
 
8 - You laugh at polytheists, but you have no problem believing in a Triune God.
 
7 - Your face turns purple when you hear of the "atrocities" attributed to Allah, but you don't even flinch when hearing about how God/Jehovah slaughtered all the babies of Egypt in "Exodus" and ordered the elimination of entire ethnic groups in "Joshua" including women, children, and trees!
 
6 - You laugh at Hindu beliefs that deify humans, and Greek claims about gods sleeping with women, but you have no problem believing that the Holy Spirit impregnated Mary, who then gave birth to a man-god who got killed, came back to life and then ascended into the sky.
 
5 - You are willing to spend your life looking for little loopholes in the scientifically established age of Earth (few billion years), but you find nothing wrong with believing dates recorded by Bronze Age tribesmen sitting in their tents and guessing that Earth is a few generations old.
 
4 - You believe that the entire population of this planet with the exception of those who share your beliefs -- though excluding those in all rival sects - will spend Eternity in an infinite Hell of Suffering.  And yet consider your religion the most "tolerant" and "loving."

 
3 - While modern science, history, geology, biology, and physics have failed to convince you otherwise, some idiot rolling around on the floor speaking in "tongues" may be all the evidence you need to "prove" Christianity.
 
2 - You define 0.01% as a "high success rate" when it comes to answered prayers.  You consider that to be evidence that prayer works.  And you think that the remaining 99.99% FAILURE was simply the will of God.
 
1 - You actually know a lot less than many atheists and agnostics do about the Bible, Christianity, and church history - but still call yourself a Christian.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
K-A-T-A-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο! Όλη η ουσία της θρησκευτικής παραφροσύνης, μόλις σε μερικές γραμμές. Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω να το στέλνω σε κάποιες διευθύνσεις  -:)
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι... δεν είναι αστείο, αλλά αντικατοπτρίζει απόλυτα τη φονταμενταλιστική πραγματικότητα. 



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Όχι ότι αρκετές άλλες μεγάλες θρησκείες πάνε πίσω στην υποκρισία, αλλά, ναι, είναι από τα πιο εύστοχα και περιεκτικά σχόλια που έχω διαβάσει. Όσοι ενδιαφέρονται να διαβάσουν κι άλλα, ας πάνε μια βόλτα από το Evil Bible.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τι γίνεται, παιδιά; Πάλι με τους μαστουρωμένους στο Όπιο τα βάλαμε;



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Νίκο, όπως λέει κι ένα banner, ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Ειδικά τα πολύ ισχυρά, προκαλούν έως και ανεπανόρθωτες βλάβες. Και νομίζω ότι κάτι τέτοια κειμενάκια συντελούν με τον καλύτερο τρόπο στην... απεξάρτηση.   :)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μα προφανώς δεν μας βλάπτουν οι απλοί ναρκομανείς. Αυτοί είναι μακάριοι μέσα στην παραζάλη τους. Οι μεγαλέμποροι αυτής της ντόπας και τα βαποράκια τους είναι που βλάπτουν σοβαρά την ελευθερία. (Και πες ότι έχεις να πεις τώρα, γιατί το πρωί θα 'ρθει ο μοντερέιτορ και θα τα σβήσει...)


metafrastis

  • Guest
Είναι φανερό ότι οι θρησκείες έχουν αποτύχει. Το μόνο που τις στηρίζει είναι ο φόβος, η απελπισία, τα σχόλια του κοινωνικού περίγυρου και η πλύση εγκεφάλου που εφαρμόζεται πάνω μας απο 0 χρονών και για την οποία καμαρώνουν οι γιαγιάδες μας. Άντε θα βάλω και τα καλά και συμφέροντα γιατί μ' αρέσουν οι αργίες...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
O Nietzsche είπε we have art, lest we perish of the truth.

Και καθώς η τέχνη ήταν η δική του θρησκεία βγάζετε τα συμπεράσματά σας...
« Last Edit: 12 Dec, 2005, 11:53:13 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Συμφωνώ απολύτως και με τον μακαρίτη και με τον εορτάζοντα (πολύχρονος, και πάλι).


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Δεν είναι λίγο οξύμωρο να απαξιώνει κάποιος το χριστιανισμό και τη θρησκεία γενικότερα, κι από την άλλη να αποδέχεται χριστιανικές γιορτές; ή μήπως οι ονομαστικές γιορτές είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει.
« Last Edit: 12 Dec, 2005, 16:48:24 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν σου διαφεύγει τίποτε. Και κυρίως ο ρόλος του αντιρρησία.

Μα και τη θρησκεία αποδεχόμαστε. Και τις ονομαστικές γιορτές. Και όλη την ιστορία μας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πιστεύουμε ότι μας έφτιαξε κάποιος από λάσπη, ο οποίος μας μιλάει μέσω του κύριου Π., ή ότι ο Σπύρος θα είναι πολύχρονος επειδή του το ευχηθήκαμε εμείς. (Ευτυχώς προσέχει ο ίδιος τον εαυτό του -- όσο τον προσέχει, δεν του βγαίνει πάντοτε.) Και άσχημα θα ήταν να μας κερνούσε τώρα και κανένα σοκολατάκι που του ευχηθήκαμε;


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Κώστα, νομίζω ότι ισοπεδώνουμε τα πάντα, αν αρνούμαστε ακόμη και να λέμε "χρόνια πολλά" σε γνωστούς και φίλους. Μια ολόψυχη ευχή είναι, και τίποτα παραπάνω. Το γεγονός ότι όλες αυτές οι ευχές έχουν "άρωμα θρησκευτικό" δεν πρέπει να μας αποθαρρύνει. Προσωπικά, είμαι ταγμένος και κατά της παράδοσης (εκτός της θρησκείας), καθώς θεωρώ ότι αποτελεί τροχοπέδη σε οποιαδήποτε εξέλιξη, αφού έχει  μονολιθική δομή. Όμως, επειδή υπερασπίζομαι με τον τρόπο μου το "κοινωνείν", είμαι υποχρεωμένος να μην εκπέμπω αρνητισμό και να εκφράζω σεβασμό απέναντι στο σύστημα αξιών των άλλων, όσο μεγάλο κι αν είναι το χάσμα που μπορεί να μας χωρίζει. Συνεπώς, συνηθίζω να εισπράττω και να προσφέρω ευχές, καθώς αποτελεί μοναδική ευκαιρία να έρθεις σε ουσιαστική επαφή με κάποιον (πέραν της αναπόφευκτης τυπικότητας). Το παν στη ζωή, αν επιθυμούμε να αλλάξει κατεύθυνση ο κόσμος αυτός, είναι να οικοδομήσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης με άτομα που έχουν τελείως διαφορετικό σύμπαν ιδεών από εμάς. Ειδάλλως... αποτύχαμε. Με λίγα λόγια, είμαι ενάντιος σε κάθε δογματισμό (όχι σε κάθε -ισμό, όμως), όσο καλοπροαίρετος κι αν είναι (κι η δική σου παρατήρηση είναι μεν καλόβουλη, παραπέμπει δε σε Άρνηση ολική). Φιλικά, Γιάννης
 


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
Γιάννη και Νίκο,

Με βρίσκετε τόσο απόλυτα σύμφωνο και υπάρχει τέτοια ταύτιση απόψεων, που δεν νιώθω την ανάγκη να προσθέσω τίποτε άλλο, πέρα από το να τονίσω το γεγονός πως οτιδήποτε μπορεί να φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους, ακόμη και η πιο άσχετη αφορμή, είναι ιδανικότερη από την πιο ορθολογική και φιλοσοφημένη αποστασιοποίηση.

Δυστυχώς ζούμε σε εποχές που οι άνθρωποι απομακρύνονται με την ταχύτητα του φωτός και το μόνο που μπορεί να το αντιστρέψει αυτό είναι περισσότερο φως - εσωτερικό φως, όχι σαν αυτό του πυλώνα της ΔΕΗ αλλά σαν αυτό του λυχναριού.
« Last Edit: 12 Dec, 2005, 19:01:13 by nickel »


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Απλώς η φύση του φονταμενταλισμού είναι διττή. Και ο φονταμενταλισμός της Άρνησης είναι πολύ πιο επικίνδυνος από τον φονταμενταλισμός της Άκριτης Αποδοχής. Ο δεύτερος σε χτυπάει με δύναμη, αλλά ο πρώτος μπορεί ακόμη και να κάθεται πάνω από τον τάφο σου και να γελάει. Όπως και να το κάνεις, έχει διαφορά.   


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Συμφωνώ καταρχήν και με τους δυο σας, απλώς διαφωνώ οι ευχές να προσφέρονται σε συγκεκριμένες στιγμές, που υπαγορεύονται από κάποιες/ κάποιους απίθανες/απίθανους που ανακηρύχθηκαν άγιες/ άγιοι - για παράδειγμα, ο "δικός" μου είχε βαμμένα τα χέρια του με άφθονο αίμα, ήταν πατροκτόνος κι έβλεπε περίεργα οράματα - με πρόσχημα κάποια πνευματικότητα. Δεν θεωρώ ότι παραπέμπει σε ολική άρνηση - εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους/ όλες όχι επειδή γιορτάζουν, αλλά γιατί το εννοώ, ούτε φανερώνει ασέβεια στο σύστημα αξιών κανενός άλλου. Απλώς, θα ήθελα αυτό το σύστημα αξιών να μην παρεμβαίνει συστηματικά στη ζωή μου. Θέλω η ταυτότητα μου να μη γράφει Χ.Ο., γιατί δεν είμαι, θέλω επίσης να μη βαπτίζω τα παδιά μου ή ναμην παντρεύομαι, γιατί δεν πιστεύω στα μυστήρια, θέλω να η έννοια Έλληνας να μην ταυτίζεται με αυτή του Χ.Ο., γιατί είναι μύθευμα. Θέλω οι μουσουλμάνοι να αποκτήσουν χώρους λατρείας, γιατί πιστεύω στην ανεξιθρησκεία, που είναι κατοχυρωμένη συνταγματικά. Χωρισμό της εκκλησίας από το κράτος, που θα προκύψει μόνο όταν η ελληνική κοινωνία είναι ώριμη όπως λένε. Μα τι να ωριμάσει, εδώ έχει βρωμίσει και μας έχει πάρει όλους η μπόχα.

Έτσι περιμένω και συνέπεια από κάποιους, αλλιώς μια ζωή θα λέμε ότι η Ελλάδα έχει 98% Χ.Ο., οι θρησκευτικές μειονότητες θα είναι παρίες και ο Χριστόδουλος θα μαζεύει υπογραφές για να δημιουργεί συνταγματικές εκτροπές. Προσδοκώ καθολική δικαιοσύνη, που απαιτεί ρήξεις με συντηρητικές δομές και νέο, πιο περιεκτικό σύστημα αξιών και κοινωνία που δεν είναι ομοιογενής μάζα - ξεκινώντας από το όνομα, Γιάννης, Κώστας, Νίκος, Ελένη, Μαρία είναι η μισή Ελλάδα - αλλά μια πλουραλιστική, ετερογενής πολλαπλότητα. Ούτε αρνητικός είμαι, ούτε αντιρρησίας, ούτε έχω απωθημένα να καταστρέψω τη γιορτή κανενός -ίσα ίσα που υποστηρίζω τη φιλοσοφία της κατάφασης.
Κι ένα κομμάτι από το Ζαρατούστρα για τα αποτελέσματα της άρνησης της ζωής από τις μονοθεϊστικές θρησκείες. Μιλάει ο Μάντης, ο προφήτης του μηδενισμού.

" -και είδα μια μεγάλη θλίψη να κυριεύει τους ανθρώπους. Οι καλύτεροι βαρέθηκαν τα έργα τους.
 Διαδιδόταν μια διδασκαλία, που τη συνόδευε μια πίστη: όλα έιναι κενά, όλα όμοια, όλα πέρασαν!
Κι από τους λόφους η ηχώ επαναλάμβανε: όλα είναι κενά, όλα είναι όμοια, όλα πέρασαν!
Μαζέψαμε βέβαια τη σοδειά μας: γιατί όμως σάπισαν και μαύρισαν όλοι οι καρποί μας; Τι έπεσε από το κακό φεγγάρι την τελευταία νύχτα;
Μάταιη ήταν όλη η εργασία, δηλητήριο έγινε το κρασί μας, κακό μάτι κιτρίνησε τα χωράφια και τις καρδιές μας.
Ξεραθήκαμε όλοι, κι αν πέσει φωτιά πάνω μας, βγάζουμε σκόνη σαν τη στάχτη: -ναι, ακόμη και τη φωτιά την κάναμε να βαρεθεί.
Όλα τα πηγάδια στέρεψαν για μας, κι η θάλασσα πισωγύρισε. όλο το έδαφος θέλει να σχιστεί, αλλά τα βάθη δεν καταπίνουν τίποτε!
Αχ, που είναι μια θάλασσα, στην οποία θα μπορούσε ακόμη να πνιγεί κανείς: έτσι ηχεί το παράπονό μας -πέρα από τα ρηχά έλη.
Αληθινά, έχουυμε ήδη βαρεθεί πάρα πολύ να πεθάνουμε, τώρα αγρυπνούμε και συνεχίζουμε να ζούμε -σε τάφους!"
και δύο στροφές από τον μεγάλο ποιητή για το Σπύρο.

Ανοίξτε τα παράθυρα, ανοίξτε τις ψυχές – ο Κερουάκ διαβαίνει Μουσηγέτης. Διόνυσος μαζί και Απόλλωνας μεσ’ στο στενό του παντελόνι, αξύριστος πολλές φορές και πάντοτε ωραίος, ουδόλως φοβούμενος την παρακμή που τον εξέθρεψε, διότι μεσ’ στην ψυχή του και ανάμεσα στα σκέλη του μιας νέας ακμής το σπέρμα φέρνει.

        Ανοίξτε τα παράθυρα, ανοίξτε τις ψυχές – φωτοστεφής ο Κερουάκ διαβαίνει, πίνοντας το νέκταρ της καθημερινής ζωής παντού όπου το βρίσκει, πίνοντας και προσφέροντας το νέκταρ που περισσότερο κι από τον Νιαγάρα ρέει, όταν ο πόθος μέσα μας υπερισχύει και ο ευλογημένος άνθρωπος στο «εν τούτω νίκα» του έρωτος ομνύει.

                        Ανδρέας Εμπειρίκος
« Last Edit: 12 Dec, 2005, 18:54:59 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


 

Search Tools