Lordi lyrics - Hard Rock Hallelujah Greek translation (Eurovision Song Contest 2006)

Guest · 65 · 37873

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Mα δεν κατάλαβες. Πάντα καλά τα πηγαίναμε από το μακρινό παρελθόν όταν κάναμε παρεμφερείς εκδηλώσεις αλλά δυστυχώς πάντα υπάρχουν Κασσάνδρες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


ChristinaVS

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 126
    • Gender:Female
Παρεμπιπτόντως, στα πολλά θετικά που θα είχα να πω για τη διοργάνωση (για το είδος της διοργάνωσης που ήταν), το πιο θετικό σχόλιο που έχω να κάνω είναι για τον Γιώργο Καπουντζίδη. Πρώτη φορά άκουσα στην Ελλάδα χαλαρό σχολιασμό με μπόλικο χιούμορ και σωστή δόση ειρωνείας. Να ανακαλύψαμε τον Terry Wogan μας;


Βέβαια, ο Wogan κατά τη γνώμη μου έχει χάσει προ πολλού τη 'σωστή' δόση είρωνίας κι έχει καταντήσει η πιπεριά η φαρμακόγλωσσα. Μέχρι κι οι Άγγλοι τον βαρέθηκαν! Ο Καπουντζίδης πολύ πιο σωστός..

Ψήφισα Βοσνία, αν μπορούσα και δεύτερη φορά θα ψήφιζα και Κροατία -- κανένας άλλος με μπάλκαν ίαρ;.. Πάντως η διοργάνωση μου άρεσε, μπράβο
Enjoy life's tiny pleasures!



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ψήφισα Βοσνία ... κανένας άλλος με μπάλκαν ίαρ;

Θυμάσαι πρόπερσι στην Κωνσταντινούπολη το Lane Moje της Σερβίας, που είχε έρθει δεύτερο πάνω από τον Σάκη, αν θυμάμαι καλά; Ίδια συνταγή αλλά καλύτερο.


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Ψήφισα Βοσνία ... κανένας άλλος με μπάλκαν ίαρ;

Θυμάσαι πρόπερσι στην Κωνσταντινούπολη το Lane Moje της Σερβίας, που είχε έρθει δεύτερο πάνω από τον Σάκη, αν θυμάμαι καλά; Ίδια συνταγή αλλά καλύτερο.

Το φετεινό της Βοσνίας έχει δημιουργό τον σέρβο του Lane Moje. Zeliko Joksimovic.
Το θέμα είναι ότι τα σέρβικα μια χαρά στάθηκαν ως γλώσσα.(Ξανά)
2η θέση στην Κωνσταντινούπολη και 3η φέτος !!
Μια χαρά!!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.



metafrastis

  • Guest
Και πρώτη το 89' λιγο πριν τον εφιάλτη του εμφυλίου...


ChristinaVS

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 126
    • Gender:Female
Βέβαια θυμάμαι το Lane Moje, καταπληκτικό. Και το περσινό μ'άρεσε, το Zauvijek Moja των No Name. Boyband μεν, αλλά καμία σχέση με κάτι ξενέρωτα αγγλόφερτα. Είναι η μελαγχολική σλάβικη ψυχή ίσως
Enjoy life's tiny pleasures!


metafrastis

  • Guest
Αλήθεια, ξέρετε τι σημαίνει το "lane moje"? Είναι κάτι αρκετά απροσδιόριστο και χαριτωμένο.


gkarapapa

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 104
    • Gender:Female
Μπορεί να είναι τελείως άσχετη η απάντηση, απλά με το σκεπτικό ότι μοιάζουν με τα ρώσικα, ηχητικά (και με τα ελάχιστα ρωσικά που ξέρω), μπορεί να σημαίνει "ζαρκάδι μου". Αλλά μπορεί και να είμαι μακριά νυχτωμένη. Στα ρώσικα, αυτό που λέω είναι лань мoё και προφέρεται λάgν (όπως στη σαμπάνια) μαγιό.
Με πάσα επιφύλαξη...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σύμφωνα με το διαδίκτυο, θα έλεγα "μανάρι μου" (για την ακρίβεια, "προβατάκι μου"). Το lane είναι, φαντάζομαι, από συγγενή λέξη με το λαν- στη λανολίνη, το λανάρι κ.λπ.


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Απο τους μετφρ. στίχους του τραγουδιού στο Διαδίκτυο, ο τίτλος sweetheart
με σημ. κυριολεκτικά fawn, το οποίο δεν το ήξερα και είδα στης Mag.(Τσαμπ.) νεβρός, ελαφάκι, τον οποίο νεβρό δεν ήξερα και βρήκα ως μικρό, νεογνό ελάφου.
Και μετά λέει η gkarap.:  με τα ελάχιστα ρωσικά που ξέρω, μπορεί να σημαίνει "ζαρκάδι μου".   Ναι αυτό σημαίνει!
Πάντως όλα τα νεύρα τελειώνουν με τον νεβρό . Μετά τον τίτλο, τα στιχάκια της κυρίας Λεοντίνας κάτι....τς είναι Everything



lupus

  • Illustrator/σκιτσογράφος/γραφίστας
  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Male
Χαίρε σε όλους...

... πιθανότατα δεν έχω γράψει στο παρελθόν ή απλά ήταν παλιά και δε το πολυθυμάμαι... ('Ημουν έως πριν ολίγες μέρες σε μια ομάδα που φτιάχναμε ένα αρχαιοελληνικό παιχνίδι για PC)...

Λοιπόν... "LORDI"!... Καλοί ήταν, οι μπαγάσες! Για EUROVISION κοινό (που ακούνε από Spice-Girls έως Νανά Μούσχουρη εις την Γαλλικήν) & "εύπεπτο" ελληνικό κοινό (το οποίο "ζει & πεθαίνει" με Βέρτη/Τσαλίκη/Κοκκίνου και... ΣΙΑ), ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ και γι' αυτό κι "έσκισαν"!
Πως "έσκισαν" τώρα;... Μα είναι απλό! "E-U-R-O-V-I-S-I-O-N" λέγεται αυτό το πανηγύρι, όχι... "EURO-AUDIO" ή "EURO-SOUND" ή "EURO-SINGING"!!! Τι να κάνουμε δηλαδή, πρέπει να "κλαίμε" παρέα με την "Αννούλα του Χιονιά" και να την παρηγορούμε, διότι φέτος... ΠΑΠΑΡΙΑ αντίληψη & διαίσθηση (ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ!)είχαμε για το ΤΙ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΟΥΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ Η ΕΥΡΩΠΗ;;;
Πρέπει να "κλαίμε" παρέα με την Αννούλα τη "ΘΕΑ" μας (την "Ελληνίδα" - όποτε μας συμφέρει - και Κύπρια όταν μας "πιάνουν κατιτίς τα οπίσθιά μας" οι... "απέναντι"), διότι οι "ΑΥΛΙΚΟΙ" της (κύκλος της - περιβάλλον της) και οι "ΑΚΟΛΟΥΘΟΙ" της (όλοι αυτοί, τα υπο-όντα που ουρλιάζουν όταν τη βλέπουν να τραγουδά - ούτε ο... Μεσσίας να ήταν!) την ΕΠΕΙΣΑΝ ότι θα "κόψει... κώλους" ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΟ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ, με όπλο ΜΟΝΟ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ;;;
Ρε τι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ που ήταν όλοι τους!!! Τι νόμισαν; Ότι η "EUROVISION" είναι... η πίστα του "ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΠΑΛΛΑΣ" και θα 'ποθεωθεί από τον ΟΧΛΟ της, που "κόβει φλέβες" για πάρτη της;;;
Εδώ... "στρατιές" ολόκληρες  από τραγουδιστές/χορευτές επιστράτευσαν όλες οι αποστολές! Οπτικά Εφέ, ηχητικά, κοστούμια, υποκριτική πάνω στη πίστα, θέαμα...
Κι εμείς... "Βίσση και ξερό ψωμί"! Έτσι! "Μόνη της θα τους πάρει αμπάριζα", έλεγαν!!!
ΠΑΠΑΡΙΑ!!! Και φάνηκε!!!... Και μετά... ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΤΩΡΑ ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΝ!!! ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ "ΠΕΘΑΙΝΑΝ" ΠΡΙΝ!!!

ΤΙ ΓΕΛΟΙΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ Ο "ΝΕΟ-ΡΑΓΙΑΣ"!...

Τέλος πάντων, πίσω στους "Lordi" πάω... Καλοί ήταν για το "πανηγυράκι"! Παρεπιπτόντως, η δισκογραφική δουλειά τους είναι... "ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ" ΚΑΛΥΤΕΡΗ! Αλλά... "πού πας ρε Καραμήτρο" θα τους λέγαμε, εάν επέλεγαν ΑΛΛΟ κομμάτι τους - πιο... "ΒΑΡΒΑΡΟ"! Εδώ, μου την... "έπεσε" ο παπάς της ενορίας μας (που έχω την... "τύχη" και τον έχω γείτονα"!), ΜΟΛΙΣ είχα "τσιτώσει" τα ηχεία με το "Hard Rock Hallelujah!", με μια στρατιά... "ΙΛΛΟΥΜΙΝΑΤΙ" χριστιανούς γειτόνους!!!
Σαν... την Ζαν Ντ' Αρκ θα με καίγανε! Στο τσακ τη γλίτωσα, φορώντας μια παλιά... στολή προσκόπων και φωνάζοντας... "ΣΤΑΥΡΩΣΟΝ, ΣΤΑΥΡΩΣΟΝ ΑΥΤΟΝ!"
Φανταστείτε τώρα, να έστελναν κανα ΠΙΟ "ΖΟΡΙΚΟ"!... Πάει, θα είχε ξεχαστεί "εν ριπή οφθαλμού" ο... "Κώδικας Ντα Βίντσι" και θα είχε κηρυχθεί η... "ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ 2006" ενάντια στους "Εξωαποδό" και τις ορδές του... ΣΟΡΟΝ!

Καλοί λοιπόν οι "Lordi" - (παρένθεση, η κοπέλα στα πλήκτρα είναι "ΑΠΑΙΧΤΗ" - για το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κάλος της ομιλώ!)... Ελπίζω να ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ως ΜΕΤΑΛ ΧΕΒΙ (καθώς είναι κάτι από... "ψιλο-ΜπονΤζόβι-μέταλ" - όχι ακριβώς ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ!), αφού κι ο αρχηγός της μπάντας είναι "φόλα" ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ "KISS" οπαδός (και πρόεδρος του ΠΡΩΤΟΥ "KISS fan club"!), γιατί όχι να "ξαναζωντανέψουν" τους ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ "KISS" με τη δική τους μπάντα και τα δικά τους κομμάτια...
ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟ ΜΕΛΛΟΝ, εάν κάνουν τις ΣΩΣΤΕΣ κινήσεις!

Αυτά τα... "ολίγα"...

"ΑΓΕΣΘΕ ΑΠΑΝΤΕΣ"...
" Αγετ', ώ Σπάρτας ευάνδρω
κώροι πατέρων πολιατάν
λαιά μεν ίτυν προβάλεσθε,
δόρυ δ'ευτόλμως άνχεσθε,
μή φειδομένοι τας ζωάς.
ΟΥ ΓΑΡ ΠΑΤΡΙΟΝ ΤΑ ΣΠΑΡΤΑ!"


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αγαπητέ περαστικέ lupus,

Είμαι από τους πρώτους ροκάδες, πιθανότατα ο παλιότερος του φόρουμ (ουδέποτε χεβιμεταλάς) και ο πρώτος που κατέθεσε εδώ τη χαρά του που "έσπασε το καλούπι". Για διοργανώσεις που ενδεχομένως έχουν κάτι το καθωσπρεπίστικο ή παίρνουν τον εαυτό τους στα σοβαρά χρειάζονται ταρακουνήματα σαν κι αυτό. Αν είχα δύο ψήφους, θα είχα ψηφίσει Φιλανδία και Λιθουανία (επειδή δεν είχα, δεν ψήφισα για να μην μπαίνω σε δίλημμα:-). Και δεν νομίζω ότι έπεσε και καμιά εθνική στεναχώρια για τη θέση που πήραμε (έχουμε δει χειρότερες θέσεις με πιο ευρωβιζιονικά τραγούδια). (BTW, συμφωνώ απολύτως με την έμφαση στο Eurov-i-s-i-o-n.)

Αρκεί (και δικαιούμαι να το πω, ακούσαμε κι έναν Τζιμ Μόρισον σε πρώτη εκτέλεση στα νιάτα μας) να μη γίνει ξαφνικά και φεστιβάλ ροκ μουσικής ή ανταγωνισμός τερατογενέσεων. Αυτο το πανηγυράκι το προτιμώ λάιτ. Όσο γίνεται πιο ροζ σαπουνόφουσκα (αρκεί να μη σκάει ... στην πλάτη μας). Όχι τίποτ' άλλο, αλλά αν γίνει μίξη του ροκ με το ελαφρό και μας πεθάνουν στο ελαφρό ροκ (ή και σε χαρντοειδές, με μπόλικο μακιγιάζ να κρύβει τις φωνές και τις νότες), θα ξεράσω...


metafrastis

  • Guest
Στο τσακ τη γλίτωσα, φορώντας μια παλιά... στολή προσκόπων και φωνάζοντας... "ΣΤΑΥΡΩΣΟΝ, ΣΤΑΥΡΩΣΟΝ ΑΥΤΟΝ!"

Καλά που σου έμεινε το Έσο Έτοιμος δηλαδή...

Την επόμενη φορά πέτα και το σταυρουδάκι της νονάς έξω απ' το πουκαμισάκι για περισσότερο εφέ ;)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Καλά, εσείς μιλάτες για τη γειτονιά... εγώ τι να πω για τον τρωικό πόλεμο που έχει ξεσπάσει μέσα στο ίδιο μου το σπίτι επειδή εκφράζω αιρετικές απόψεις σαν του φίλου lupus...

Η μητέρα μου δεν εννοεί να καταλάβει ότι... να μεν "θεά" (μπλιαχ) η Βίσση για τους Έλληνες... δυστυχώς όμως παντελώς "τίποτα" για τους δυτικούς και βόρειο-δυτικούς ειδικά... γιατί οι υπόλοιποι... χμ... λόγω μεταναστών, άντε την ξέρουν... τώρα αν την θεωρούν "θεά"... παίζεται...

Εγώ πάντως το είπα από την αρχή... αν επιμείνει σ' αυτή την εμφάνιση της "ντίβας" και μ' αυτό το τραγούδι... ΠΑΤΩΣΑΜΕ... διότι, δυστυχως... ΕΥΡΩΘΕΑΜΑ είναι...

:-))
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


 

Search Tools