Νάντια Φάχμι

NadiaF · 24 · 10899

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Eπαναλαμβάνω ότι άμα έχω αντιρρήσεις θα τις λέω όσο και να προσπαθήσετε να μου κλείσετε το στόμα.

Καταρχήν, δεν ξέρεις το μέγεθος της άγνοιάς ή της γνώσης μου. Τύποις στεριανοί είμαστε οι περισσότεροι ακόμη κι αν καταγόμαστε από παραθαλάσσιες πόλεις ή από νησιά.

Όσο για το poetry requires that you read between the lines..., και το σινεμά απαιτεί να βλέπεις πίσω απ' το πανί αλλά προχθές άλλα μου λέγατε για τον Αγγελόπουλο.

Εγώ τους στίχους:

Λύτρα στο βωμό της αγάπης σου,
συνέχεια ζητάς,
κι ό,τι δεν σου δίνουν, Πλανεύτρα,
τ' αρπάς!

τους αντιλαμβάνομαι ως μομφή για τη θάλασσα που είναι εκδικητική, κακιά κι ακόρεστη, και δεν μπορώ να δω behind the lines ότι υπονοείται πως αυτά τα κάνει σε όσους δεν τη σέβονται.

Γενικώς, δεν μου άρεσαν ποτέ οι «σεβνταλίδικες» αναφορές στη θάλασσα και δεν έχω λόγο να το κρύψω.

Στο ποίημα αυτό οι στίχοι που εκφράζουν ένα μεγάλο μέρος της δικής μου εικόνας για τη θάλασσα και φυσικά μου άρεσαν πολύ είναι οι πρώτοι:

Γυναίκας μοιραίας, άπληστης μοιάζεις,
άκρατ' η μαγεία της σαγήνης σου,
οφθαλμαπάτη γαλάζια η γαλήνη σου.

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Σεβαστή η άποψή σου και κανένας δεν προσπαθεί να σου κλείσει το στόμα, όπως διατείνεσαι.

Ωστόσο, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο θέμα που επεισέρχονται "αντιλήψεις" και συναισθήματα, τα πάντα είναι υποκειμενικά. Και επειδή έχουν δει τα ματάκια... έγραψαν και τα χεράκια μου...
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Γυναίκας μοιραίας, άπληστης μοιάζεις,
άκρατ' η μαγεία της σαγήνης σου,
οφθαλμαπάτη γαλάζια η γαλήνη σου.

Και με εντελώς καλολογικό αλλά και φροϊδικό μάτι, να επισημάνω εδώ την εξαίρετη παρήχηση του "γ" και του "μ".


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Λίγο ακόμα, κορίτσια, να μου κάνετε το χατίρι να ανάψουν τα πνεύματα, να πέσουν και μερικά πυροτεχνήματα, και να βάλω τίτλο στο νήμα:

Πυρ, γυνή και θάλασσα

Και άντε να δροσιστούμε μετά...

Σιγά μη σου κάνω, εγώ τουλάχιστον, το χατίρι... ξέρεις ότι σέβομαι εκ πεποιθήσεως τη διαφορετικότητα του άλλου και δεν θα παραβώ τις αρχές ούτε και τώρα :-))

Γυναίκας μοιραίας, άπληστης μοιάζεις,
άκρατ' η μαγεία της σαγήνης σου,
οφθαλμαπάτη γαλάζια η γαλήνη σου.

Και με εντελώς καλολογικό αλλά και φροϊδικό μάτι, να επισημάνω εδώ την εξαίρετη παρήχηση του "γ" και του "μ".

Δεν νογάω ιτς απ' αυτό που μου λες :-)) Είναι κακό; Θα ζήσω ή θα πεθάνω;;;
« Last Edit: 18 Aug, 2006, 20:42:37 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάντως, να ξεκαθαρίσω, προς αποφυγή παρεξηγήσεων όχι από τη Νάντια αλλά από τους υπόλοιπους, ότι ως αναγνώστης απορίες ή διαφωνίες έχω και για πολλά άλλα πράγματα που έχω διαβάσει, ακόμα κι αν ήταν του Ελύτη, του Καββαδία ή του Καζαντζάκη. Δυστυχώς, όμως, λίγες ήταν οι φορές που είχα την τύχη να γνωρίζω τον ποιητή, καλή ώρα σαν τη Νάντια, για να μου δοθεί η ευκαιρία να εκφράσω τα σημεία που με βρίσκουν αντίθετη ή που δεν είναι κατανοητά. Οπότε τώρα θα άφηνα την ευκαιρία να πάει χαμένη; Ας με αποκηρύξει από σόι. Μπορεί; :-)))))))))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Πάντως, να ξεκαθαρίσω, προς αποφυγή παρεξηγήσεων όχι από τη Νάντια αλλά από τους υπόλοιπους, ότι ως αναγνώστης απορίες ή διαφωνίες έχω και για πολλά άλλα πράγματα που έχω διαβάσει, ακόμα κι αν ήταν του Ελύτη, του Καββαδία ή του Καζαντζάκη. Δυστυχώς, όμως, λίγες ήταν οι φορές που είχα την τύχη να γνωρίζω τον ποιητή, καλή ώρα σαν τη Νάντια, για να μου δοθεί η ευκαιρία να εκφράσω τα σημεία που με βρίσκουν αντίθετη ή που δεν είναι κατανοητά. Οπότε τώρα θα άφηνα την ευκαιρία να πάει χαμένη; Ας με αποκηρύξει από σόι. Μπορεί; :-)))))))))))))))))))))))

Καλά, η ζέστη σ' έχει κάνει να λαλήσεις τελείως...

Ήμαρτον Θεέ μου... σιγά τον ποιητή που έχεις την τύχη να γνωρίζεις... που τον αναφέρεις in one breath με τον Ελύτη, τον Καββαδία ή τον Καζαντζάκη...

Αυτή τη φορά δεν θα σε αποκηρύξω, αλλά πέρνα αύριο για ένα μαστίγωμα...
« Last Edit: 18 Aug, 2006, 20:57:09 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τόση μπουνάτσα που πλάκωσε, με πήρε ο ύπνος στην καρέκλα μου. Πάω στις δικές μου φουρτούνες.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δεν υπάρχουν τσουνάμια στη Μεσόγειο

Και όμως, γυρίζει!

Στη Σαντορίνη το τελευταίο μεγάλο τσουνάμι εμφανίστηκε το 1956 όταν ένα κύμα, ύψους περίπου 25 μέτρων, ξεκίνησε από την περιηφαιστειακή περιοχή, όπου έγινε πιθανόν και μία υποθαλάσσια κατολίσθηση, και στη συνέχεια έφτασε στην ανατολική ακτή της Αμοργού.

http://europa.eu.int/hellas/5news/email/newsletter050120.htm


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Εγώ αυτό το νήμα γιατί δεν το είχα δει;;;

Ναντιούλα μου, δεν θα ασχοληθώ με τη θάλασσα... εγώ θα ξεχωρίσω τούτο:

"... της γυναίκας το χαμόγελο". Μιλάμε για την πιο μαγευτική οφθαλμαπάτη, ε;;;;;;;
"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools