A Century of Greek Poetry, 1900-2000 (Peter Bien, Peter Constantine, Edmund Keeley, Karen Van Dyck)

spiros · 8 · 1498

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
A Century of Greek Poetry, 1900-2000 (Peter Bien, Peter Constantine, Edmund Keeley, Karen Van Dyck)

Του έριξα μια ματιά στον Παπασωτηρίου στην Πανεπιστημίου και φαίνεται εξαιρετικό τυπογραφικά και δίγλωσσο. Βέβαια, απογοητεύτηκα από την επιλογή των πέντε ποιημάτων του Λειβαδίτη (πράγμα που συμβαίνει σε όλες τις αγγλικές ανθολογίες που έχει τύχει να πέσουν στα χέρια μου).

« Last Edit: 04 Jan, 2014, 16:10:27 by spiros »


dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Καλό βιβλίο φαίνεται, σε καλή τιμή είναι, θα το έχω στα υπόψιν μου. Ευχαριστούμε Σπύρο.

*Βαφόπουλο και Βρεττάκο έχει μέσα;
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο, τον Λειβαδίτη τον αγαπάμε οι Έλληνες για πολλούς και διάφορους λόγους και κυρίως για την αγωνιστικότητά του που την εκφράζει ακόμη και στα πιο τρυφερά γραπτά του. Ωστόσο, δεν θεωρείται δα ο καλύτερος ποιητής της γενιάς του.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Α εννοείς ότι είδες ποια επέλεξαν. Ωστόσο, είναι θέμα κρίσης των ανθολόγων, οι οποίοι με τη σειρά τους κρίνονται για τις επιλογές τους. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ πιθανόν. Έτσι κι αλλιώς, δεν είναι εύκολη η ανθολόγηση πολυγραφότατων ποιητών όπως ο Λειβαδίτης και ο Ρίτσος ακόμη και στη μητρική τους γλώσσα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools