strong narrative → δυνατή αφήγηση, αφήγηση που αιχμαλωτίζει τον αναγνώστη

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
What I knew as comics when I was a kid has evolved into graphic novels that most literary types recognize as strong narratives that often tell the story better because of the very format.

Δεν μου έρχεται καθόλου η απόδοσή του στα ελληνικά γιατί έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ τον όρο στα Αγγλικά..."που αναγνωρίζεται από τα περισσότερα λογοτεχνικά είδη ως...".

Καλημέρα/Καλησπέρα σε όσους/ες με έχουν ήδη βοηθήσει:))

A strong narrative captures the attention of an audience with an inspiring story, descriptive language and a meaningful thesis. Narratives use first-person or third-person voice to illustrate a significant event or series of events, which shaped a person's life. A strong narrative shows readers the importance of the event or experience as seen through the eyes of the writer. A strong narrative is a piece of writing that profoundly impacts the reader in some way.
How to Write a Strong Narrative | Pen and the Pad
« Last Edit: 18 Jan, 2022, 09:37:04 by spiros »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


billberg23

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6318
    • Gender:Male
  • Words ail me.
that most literary types recognize as strong narratives
Literary types = αυτοί οι "τύποι" που διαμένουν στο λογοτεχνικό κόσμο

Strong narratives = έντονες/ευδιάκριτες αφηγήσεις



Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Το είχα αποδώσει "δυνατές αφηγήσεις". Μου αρέσει εξίσου το "έντονες αφηγήσεις". Τώρα, το literary types ξέρω σε ποιους αναφέρεται,απλώς προσπαθώ να βρω μια μέση λύση γιατι δεν έχω πολύ χρόνο για τον υπότιτλο...Μήπως "ειδικοί λογοτεχνίας";
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Θα έλεγα "έντονα αφηγηματικός/αφηγηματική λογοτεχνία". Τώρα, για το types... μήπως σου ταιριάζει το "μελετητές" (λογοτεχνίας);
(Το "ειδήμονες" δεν μου πάει ιδιαίτερα αλλά, αν ξέρεις σε ποιους αναφερεται, το τσεκάρεις κι αυτό).

Anyway, σ 'εμένα κάπως έτσι θα έβγαινε:

"Τα κόμικς, όπως τα γνώριζα στα παιδικά μου χρόνια, άλλαξαν κι εξελίχθηκαν πλέον

*σε λογοτεχνία που πολλοί μελετητές χαρακτηρίζουν έντονα αφηγηματική·
*σ' ένα έντονα αφηγηματικό λογοτεχνικό είδος, σύμφωνα με πολλούς μελετητές·

πολλές φορές μάλιστα διηγούνται την ιστορία καλύτερα λόγω αυτής ακριβώς της μορφής τους."



observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Strong narratives: με έντονο το αφηγηματικό στοιχείο;

Για το literary types θα έλεγα ίσως βιβλιόφιλοι, φίλοι της λογοτεχνίας ή φανατικοί αναγνώστες (αν και το φανατικοί δεν μου αρέσει).

Δηλαδή το graphic novel το ξεπέταξες;


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Θα έλεγα "ισχυρή αφήγηση", ακόμη και "ενισχυμένη (μέσω της εικόνας)" αρκετά πιο ελεύθερα, ώστε να φαίνεται ότι πρόκειται για μια νέα "αφήγηση", έντονα επιδραστική που εντυπώνεται ζωηρά στον αναγνώστη κι έχει ισχύ πάνω του.

Για τον Μπρόλι, η «χημεία» είναι η λέξι-κλειδί για μια επιτυχημένη ιστορία κόμικς: «Το άλφα και το ωμέγα είναι η ισχυρή αφήγηση μέσω εικόνας και λόγου..."
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Το graphic novels το ξέρω ως εικονογραφημένες νουβέλες.

Συνέχεια για το graphic novels εδώ: graphic novel → εικονογραφημένη νουβέλα, εικονογραφημένο αφήγημα
« Last Edit: 18 Jan, 2022, 09:34:55 by spiros »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;



 

Search Tools