Γένος στα προηγουμένως άγνωστα ουσιαστικά


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αλλά... αν ανεβούμε πιο ψηλά απ' ότι μπορούμε οι περισσότεροι να φτάσουμε, τι γίνεται; Βρίσκουμε τη Rolls-Royce, τη Jaguar, τη Ferrari, τη Lamborghini!

Ποιο να ήταν άραγε το σκεπτικό, με βάση το οποίο καθιερώθηκε το θηλυκό γένος για τα dream cars; Μια ερμηνεία που έχω είναι ο ενδεχόμενος συνδυασμός της ομορφιάς με το θηλυκό, αλλά οι άρρενες ίσως να έχουν διαφορετική γνώμη :-)... Ή ίσως και να υπάρχει μια εξήγηση που δεν τη γνωρίζω! Κανείς;
Παίζουν βέβαια κάποια θηλυκά σε σχέση με «την εταιρεία», κάποια ουδέτερα σε σχέση με «το μοντέλο», αλλά δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε τη θηλυκή διάσταση της λιμουζίνας και της κουρσάρας (που μας κούρσεψε την καρδιά). Αποκλείεται να πεις «η καινούργια Μίνι»· αποκλείεται να πεις «το καινούργιο Φεράρι».



Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Αποκλείεται να πεις «η καινούργια Μίνι»·
Ούτε άμα είναι η Minnie Driver (μουαχαχα);

Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663
Παίζουν βέβαια κάποια θηλυκά σε σχέση με «την εταιρεία», κάποια ουδέτερα σε σχέση με «το μοντέλο», αλλά δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε τη θηλυκή διάσταση της λιμουζίνας και της κουρσάρας (που μας κούρσεψε την καρδιά). Αποκλείεται να πεις «η καινούργια Μίνι»· αποκλείεται να πεις «το καινούργιο Φεράρι».

Νομίζω ότι θηλυκά αυτοκίνητα είναι πλέον μόνο οι αντίκες, οι κουρσάρες και τα πανάκριβα.

Ακόμα και όταν η κατάληξη θηλυκοφέρνει (-α) συνήθως λέμε αρσενικό, π.χ. το καινούργιο
Τογιότα και όχι η καινούργια Τογιότα, ακόμα και: ένα τογιότα κορόλα. Ασε που αν πεις
θηλυκό το όνομα του μοντέλου καμιά φορά μπερδεύεσαι (μια Φιέστα).

Δεν ήταν πάντα έτσι. Μια μαύρη Φορντ μοντέλο του 23 έλεγε το τραγούδι. Σήμερα νομίζω
είναι συχνότερο πολύ το "ένα Φορντ".




auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Νομίζω ότι θηλυκά αυτοκίνητα είναι πλέον μόνο οι αντίκες, οι κουρσάρες και τα πανάκριβα.

Ακόμα και όταν η κατάληξη θηλυκοφέρνει (-α) συνήθως λέμε αρσενικό, π.χ. το καινούργιο
Τογιότα και όχι η καινούργια Τογιότα, ακόμα και: ένα τογιότα κορόλα. Ασε που αν πεις
θηλυκό το όνομα του μοντέλου καμιά φορά μπερδεύεσαι (μια Φιέστα).

Δεν ήταν πάντα έτσι. Μια μαύρη Φορντ μοντέλο του 23 έλεγε το τραγούδι. Σήμερα νομίζω
είναι συχνότερο πολύ το "ένα Φορντ".

Πραγματικά, από το παρελθόν μπορώ να αλιεύσω δύο παραδείγματα:

Στον Γιούγκερμαν, ο Καραγάτσης μάς λέει συνεχώς για την Πακάρ.

Και σε μια ελληνική ταινία που δεν θυμάμαι πώς λέγεται, ο Καλογήρου λέει στον Γαλανό,
"Απόψε θα κάνουμε το ντου. Εσύ θα πάρεις την Τράιομφ, που την έχεις τρέξει και σε ράλι".

Μήπως, όμως, αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τiς περισσότερες φορές ο κόσμος δεν αναφερόταν σε αυτοκίνητο, αλλά σε "κούρσα;"
« Last Edit: 20 Sep, 2007, 09:16:38 by auditor »
Nick Roussos


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
ούτε και για "την" Xantia της Citroen,

 

E, όχι. Εγώ δεν είχα ακούσει ποτέ «το Xantia». Βλέπω ότι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, αλλά βλέπω, επίσης:

http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=%22%CE%B7+Xantia

Νομίζω ότι θηλυκά αυτοκίνητα είναι πλέον μόνο οι αντίκες, οι κουρσάρες και τα πανάκριβα.





Η Lancia σε ποια κατηγορία εντάσσεται; (Το πρώτο μου αυτοκινητάκι (Thema) -ελάχιστα το οδήγησα- και σαφώς δεν ανήκει, κατά τη γνώμη μου, στις παραπάνω κατηγορίες.) Δεν πιάνω τη Citroen, γιατί θα μου πεις παλιές μόδες κ.λπ.
« Last Edit: 20 Sep, 2007, 09:14:07 by elena petelos »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ελένη, θαρρώ πως λέγανε το Lancia, κυρίως για τα μικρά μοντέλα κι έχω ακούσει «η Λάντσια» για τα μεγαλύτερα μοντέλα.

Προσθήκη στα θηλυκά: η Μερσεντές, η «Μπεμβέ» (μάλλον κατά το «η Μπεμπέ»:-) , αν και πλέον αρκετοί λένε «το Μπεμβέ»), η Ρολς Ρόις, η Κάντιλακ, η Τζάγκουαρ, η Άλφα Ρομέο (το έχω ακούσει και σε ουδέτερο), η Μάστανγκ (αυτό μου είχε φανεί από παλιά περίεργο, αλλά μάλλον δικαιολογείται λόγω του μεγάλου μεγέθους), η Φερράρι (το είπε ο Νίκος Λ.), η Λότους. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα «θηλυκά» αυτοκίνητα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Καλημέρα σε όλους!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


prazantrau?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 245
    • Gender:Male

Πιστεύω ότι, σε πολλές περιπτώσεις, το γένος της μάρκας αυτοκινήτου καθορίζεται από μία λέξη που υπονοείται, αλλά δεν εκφέρεται:
- το (μοντέλο ή αυτοκίνητο) Μερσεντές
- η (λιμουζίνα ή "κούρσα") Τζάγκουαρ
- το (αγροτικό) Ντάτσουν
Σε άλλες περιπτώσεις, εξαρτάται από τη κατάληξη.

Κάτι αντίστοιχο, γίνεται και με τα ποτάμια και τις λίμνες, όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
- ο (ποταμός) Αξιός
- η (λίμνη) Πρέσπα

Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? - Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Εδώ και χρόνια πάντως τα αυτοκίνητα, από όσους μιλάνε για αυτά πέραν των εταιρειών αναφέρονται σχεδόν πάντα ως θηλυκά. Μιλάμε για τις καμπύλες τους, και γενικά αποτελούν (για όσους αγαπούν την οδήγηση) μια σύντροφος στην οδήγηση. Άλλοι πάλι θαυμάζουνε ορισμένα αυτοκίνητα όπως σωστά αναφέρθηκε και για αυτό και τους αποδίδουμε τον χαρακτηρισμού του θηλυκού. :-)

Φυσικά ίσως να έχει να κάνει και με την εταιρεία, γιατί λέμε η FIAT (Cintroen) αναφερόμενοι στην εταιρεία, αλλά το FIAT (cintroen) προς το αυτοκίνητο.

Φυσικά η Ferrari, η Porshe, η Buggati (τώρα τελευταία ένα μοντέλο είδα κι αυτό στο TopGear) και όλα τα dream cars είναι μια ολόκληρη κατηγορία από μόνα τους.

Και αν θυμάμαι καλά από παλιούς αγώνες F1 (πλέον δεν έχω επαφή) αναφερόμασταν σε μια Μπράμπαμ (sp?), σε μια Williams-κάτι άλλο κ.λπ.

Bedley, Aston--Martin, Plymuth, Transam, Corvette, Chevy (Chevrolete) και λοιπά παλι αναφέρονται κατα κόρον ως θηλυκά (να μην αναφερθώ και στην γνωστή Christine του Stephen King που ήταν και ζηλιάρα ;-) Plymuth κάτι δεν ήταν;).
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Ελένη, θαρρώ πως λέγανε το Lancia, κυρίως για τα μικρά μοντέλα κι έχω ακούσει «η Λάντσια» για τα μεγαλύτερα μοντέλα.


Σιγά μη λένε και «το Thema» και «το Integrale» και «το Delta». Θαρρείς λάθος. :))
btw: H Delta (έβγαινε και στα 1300) σαφώς μικρό-μεσαίο αυτοκινητάκι.


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Η Ελενα έχει δίκιο για τη Λάντσια που έχει θηλυκότητα.

Σκέφτομαι μήπως οι άντρες οδηγοί χρησιμοποιούν πιο πολύ το
θηλυκό για το αυτοκίνητό τους, ενώ οι γυναίκες το ουδέτερο;



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Σκέφτομαι μήπως οι άντρες οδηγοί χρησιμοποιούν πιο πολύ το
θηλυκό για το αυτοκίνητό τους, ενώ οι γυναίκες το ουδέτερο;

Νομίζω πως δεν έχω ακούσει κανέναν άντρα να λέει η Τογιότα, η Μιτσουμπίσι, η Νισάν, εκτός κι αν αναφέρεται στην εταιρεία.

Νομίζω επίσης ότι, όπως είπατε αρκετοί πιο πάνω, το θηλυκό στα αυτοκίνητα υπάρχει όταν μιλάμε για κούρσες, λιμουζίνες κτλ., όταν δηλαδή το αυτοκίνητο είναι μεγάλο και, λίγο πολύ, πολυτελές.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ειδικά για τη Μερσεντές, μήπως έπαιξε ρόλο -- αρχικά -- το γεγονός ότι προφανώς κάποιοι γνώριζαν πως επρόκειτο για γυναικείο όνομα;
Nick Roussos


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Νομίζω πως δεν έχω ακούσει κανέναν άντρα να λέει η Τογιότα, η Μιτσουμπίσι, η Νισάν, εκτός κι αν αναφέρεται στην εταιρεία.

Νομίζω επίσης ότι, όπως είπατε αρκετοί πιο πάνω, το θηλυκό στα αυτοκίνητα υπάρχει όταν μιλάμε για κούρσες, λιμουζίνες κτλ., όταν δηλαδή το αυτοκίνητο είναι μεγάλο και, λίγο πολύ, πολυτελές.
E, είναι θέμα ακουσμάτων.
Η Corolla:
http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=%22%CE%B7+Corolla
H Fabia (Skoda):
http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=%22%CE%B7+Fabia κ.λπ.
(αναλόγως πώς το λανσάρει και η εταιρεία, βεβαίως).
Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να μιλάμε για «μεγάλα και πολυτελή» αυτοκίνητα ως κανόνα. Από πού προκύπτει και πώς φαίνεται;

Π.χ. H/To Arnage είναι ό,τι πιο πολυτελές και λέμε και «το Arnage» και «η Arnage» κ.λπ.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Σκέφτομαι μήπως οι άντρες οδηγοί χρησιμοποιούν πιο πολύ το
θηλυκό για το αυτοκίνητό τους, ενώ οι γυναίκες το ουδέτερο;

Μπα, νομίζω ότι είναι φροϋδικό. Πολλά ακούγονται...


 

Search Tools