Ενέργειες ανώριμων ανθρώπων σε ανώριμες κοινωνίες

banned8 · 37 · 5690

F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εγώ, πάλι, δεν καλοκατάλαβα. Ψηφίστηκε νόμος στη Βουλή, ο οποίος απαγορεύει τα κινητά στα σχολεία (ενδεχομένως και σε άλλους χώρους); Ή το θέμα επαφίεται στον εκάστοτε διευθυντή;

Εγώ πάντως συμφωνώ με την απαγόρευση. Τα σχολεία διαθέτουν τηλέφωνα για να επικοινωνούν τα παιδάκια με τους γονείς σε ώρα ανάγκης. Τι, δηλαδή, μόνο οι καθηγητές να χρεώνουν το δημόσιο;-)

Επίσης όμως, να απαγορευτεί και η (ανώριμη) χρήση κινητού από πλευράς των καθηγητών. Δε θα ξεχάσω κάποιες εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, κατά τις οποίες οι επιτηρητές ωρύονταν να αφήσουν τα παιδάκια τα κινητά τους σε ένα χάρτινο κουτί και να τα πάρουν μετά το πέρας της εξέτασης, και κατά την ώρα του Listening χτύπησε το κινητό του επιτηρητή. Φυσικά, ο επιτηρητής είχε τα χίλια δίκια (!) και δεν προθυμοποιήθηκε ούτε καν συγγνώμη να ζητήσει, ούτε να ''παίξει'' την ηχογράφηση των εξετάσεων για ακόμη μία φορά.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ, πάλι, δεν καλοκατάλαβα. Ψηφίστηκε νόμος στη Βουλή, ο οποίος απαγορεύει τα κινητά στα σχολεία (ενδεχομένως και σε άλλους χώρους); Ή το θέμα επαφίεται στον εκάστοτε διευθυντή;

Εγώ πάντως συμφωνώ με την απαγόρευση. Τα σχολεία διαθέτουν τηλέφωνα για να επικοινωνούν τα παιδάκια με τους γονείς σε ώρα ανάγκης. Τι, δηλαδή, μόνο οι καθηγητές να χρεώνουν το δημόσιο;-)

Επίσης όμως, να απαγορευτεί και η (ανώριμη) χρήση κινητού από πλευράς των καθηγητών. Δε θα ξεχάσω κάποιες εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, κατά τις οποίες οι επιτηρητές ωρύονταν να αφήσουν τα παιδάκια τα κινητά τους σε ένα χάρτινο κουτί και να τα πάρουν μετά το πέρας της εξέτασης, και κατά την ώρα του Listening χτύπησε το κινητό του επιτηρητή. Φυσικά, ο επιτηρητής είχε τα χίλια δίκια (!) και δεν προθυμοποιήθηκε ούτε καν συγγνώμη να ζητήσει, ούτε να ''παίξει'' την ηχογράφηση των εξετάσεων για ακόμη μία φορά.

Έφη, πρόκειται για υπουργική απόφαση.

Οι μαθητές που θα την παραβαίνουν θα αντιμετωπίζουν από επίπληξη έως πενθήμερη αποβολή.

Η απόφαση προβλέπει τα αντίστοιχα για τους καθηγητές. Η χρήση κινητού στην τάξη από τον καθηγητή αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Να πω και εγώ μία μικρή γνώμη ως πρώην διδάσκουσα σε κολλέγιο / πανεπιστήμιο στην Αμερική;

Θα ξεκινήσω με τον εξής πρόλογο:

Οι τάξεις, σχετικά μικρές σε αριθμό μαθητών, ήταν κυρίως με μαθητές από Αμερική. Είχαμε όμως και καναδυό ελληνοαμερικάνους καθώς και (ο Θεός ξέρει πως το κατάφερε) ένα Κύπριο!

Να σημειώσω ότι ΟΛΟΙ οι μαθητές είχαν κινητά.
Να σημειώσω ότι οι ΜΙΣΟΙ μαθητές μου ήταν σε ηλικία λυκείου (είχαν δυνατότητα να πάρουν μαθήματα κολλεγίου / πανεπιστημίου πριν την ώρα τους αν είχαν καλούς βαθμούς).
Και να σημειώσω ότι το μάθημα δεν το εκλάμβαναν ως "underwater basket weaving" που λένε οι φίλοι μας εξ Αμερικής αλλά επειδή οι περισσότεροι είτε το πλήρωναν από τη τσέπη τους ή ήταν τμήμα υποτροφίας το σέβονταν (αυτό βέβαια παραπέμπει σε άλλο θέμα, αυτό του σεβασμού προς το διδάσκοντα, αλλά είναι όντως άλλο θέμα).

Από όλους τους μαθητές μου οι μόνοι που άφηναν τα κινητά ανοικτά ήταν οι ελληνοαμερικάνοι αλλά αυτός που είχε την αναίδεια να απαντάει κιόλας το κινητό του μέσα στη τάξη ήταν ο Κύπριος. Του έγιναν δύο ή τρεις παρατηρήσεις μέσα στη τάξη για να μην μιλάει στο κινητό αλλά .. αγρόν αγόραζε. Τη τέταρτη φορά έφαγε κιμωλία στο κεφάλι (και εδώ κυριολεκτώ - ε, μα αφηνίασα με την αναίδεια!). Τη πέμπτη φορά ως διδάσκουσα τον πέταξα έξω από την τάξη και την έκτη τον εκανα "drop" από τη τάξη για αυτόν ακριβώς το λόγο και με κάλυπτε και το σύστημα.

Τι μαθαίνουμε από την όλη ιστορία;
Μαθαίνουμε ότι το γουρουνάκι (σε οποιαδήποτε ηλικία κι αν είναι), και τα αυτιά να του κόψεις, πάλι γουρουνάκι θα είναι. Μαθαίνουμε ότι δεν αφήνουμε σε άλλους να μάθουν στο παιδί μας πότε να χρησιμοποιεί το κινητό. Είμαστε εμείς υπεύθυνοι για το να τους πούμε πότε πρέπει και πότε δε πρέπει να μιλάνε στο κινητό. Επίσης δεν παιρνουμε το κανακάρη μας κάθε τρεις και λίγο για να δούμε αν είναι στο διάλειμα, αν έτρεξε και έπεσε παίζοντας μπάλα κτλ κτλ. Τέλος, ας χρησιμοποιήσουμε κι εμείς το κινητό όταν πρέπει γιατί όπως έλεγε και η γιαγιά μου "βλέποντας και κάνοντας" : το παιδί θα μιμηθεί τη χρήση και γενικά τη συμπεριφορά του γονέα του. Αν ο γονιός δεν σέβεται πχ ότι είναι στην ουρά σε δημόσια υπηρεσία και μαθαίνουμε όλοι ότι θα φάει φρικασέ, τότε γιατί να περιμένουμε να σεβαστεί ο κανακάρης (και η κανακάρισσα) ότι είναι σε τάξη και ότι δεν θα σκεφτεί "επειδή η δασκάλα δίνει μία άσκηση, τότε είμαστε ελεύθεροι να αλωνίσουμε τηλεφωνικώς".

Και δεν υπαινίσσομαι ότι πάντα οι αμερικάνοι είναι καλύτεροι. Είχα παράδειγμα μαθητή που απαντούσε σε SMS στο μάθημα, αλλά τουλάχιστον αυτό δεν διέκοπτε τη προσοχή των υπολοίπων, αν και ήταν κακό του κεφαλιού του.

Αυτάααααααααα.

Β
« Last Edit: 08 Dec, 2006, 13:39:42 by wings »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Φιτιλιές (επειδή μ' αρέσει αυτή η συζήτηση):

Από την εγκύκλιο: «οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου. Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται, καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής του εντός του σχολικού χώρου, να το έχει εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα του».

Αντίδραση της κόρης μου:
– Τι θα κάνουν; Θα ψάχνουν τις τσάντες τριών χιλιάδων παιδιών;
– Αν πάμε όλοι κι όλες με τα κινητά, θα αποβάλουν τρεις χιλιάδες παιδιά;

Μητσοτάκεια αντίδραση της Βίκης του νότου:
– Η Ελλάδα είναι η χώρα όπου σ' ένα μήνα θα έχουν ξεχαστεί όλα.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αντίδραση της Βίκης του βορρά:
- Μακάρι να αποβάλουν τρεις χιλιάδες παιδιά σε μία μέρα.
- Δεν χρειάζεται να ψάξουν καμία τσάντα εφόσον ο μαθητής έχει το κινητό εκτός λειτουργίας στη διάρκεια του σχολικού ωράριου.

[OFF-TOPIC] Την τελευταία φορά που πήγα σε γήπεδο ποδοσφαίρου και μάλιστα σε φιλικό παιχνίδι για φιλανθρωπικούς σκοπούς, μου έκαναν διακριτική σωματική έρευνα (μία αστυνομικίνα) και μου ζήτησαν να πετάξω τους αναπτήρες μου σε ένα καλάθι εκεί δίπλα. Επίσης έψαξαν την τσάντα μου. Το παιχνίδι είχε περίπου 40.000 θεατές.

Δεν μου άρεσε και δεν ξαναπήγα. Αλλά δεν θα ζητούσα ποτέ να εξαιρεθώ της έρευνας. Υπάρχει αντίστοιχη υπουργική απόφαση και οφείλω να τη σεβαστώ.
« Last Edit: 08 Dec, 2006, 14:08:38 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Φιτιλιές (επειδή μ' αρέσει αυτή η συζήτηση):

Από την εγκύκλιο: «οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου. Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται, καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής του εντός του σχολικού χώρου, να το έχει εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα του».

Αντίδραση της κόρης μου:
– Τι θα κάνουν; Θα ψάχνουν τις τσάντες τριών χιλιάδων παιδιών;
– Αν πάμε όλοι κι όλες με τα κινητά, θα αποβάλουν τρεις χιλιάδες παιδιά;

Συγνώμη αν παρέμβω στα οικογενειακά σας αλλά εκεί είναι που τραβάς μια σφαλιάρα και απαντάς.. Σημασία δεν έχει τι κάνει ο όχλος αλλά τι κάνεις εσύ .. Επιπλέον το ότι ξέρω ΕΓΩ (εγώ ο γονιός ας πούμε) ότι και μόνο το σκέφτεσαι θα έπρεπε να ρίξω άλλη μία σφαλιάρα τιμητική (σα το Βέγγο που έβαζε τις αδελφές του σε μια σειρά και έριχνε ένα χαστούκι που τις έπιανε όλες :) .. )

Αυτό επίσης μου θυμίζει κάτι που μας είχε πει μία καθηγήτρια ως φοβερή φράση για το τέλος έκθεσης .. :
Αν δε καώ εγώ, αν δε καείς εσύ, πως θέλεις τότε το σκοτάδι να γίνει φως;

Αν το πάμε όλοι ότι ε... άλλοι 5000000 το κάνουν γιατί όχι κι εγώ άστα να πάνε ...

Μητσοτάκεια αντίδραση της Βίκης του νότου:
– Η Ελλάδα είναι η χώρα όπου σ' ένα μήνα θα έχουν ξεχαστεί όλα.

Αυτό είναι ίδιον του Έλληνα.. στο χέρι μας και πάλι να αλλάξει.

Β


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Συγγνώμη, αλλά δε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν υπήρχε καλύτερη επιτήρηση κατά την ώρα του προαυλισμού, ας πούμε; Εντάξει, οι παραβατικές συμπεριφορές είναι δύσκολο να εκμηδενιστούν, συμφωνώ και επαυξάνω (έναν γιο έχω, και έχω πάθει πλάκα με την εφευρετικότητα των εφήβων σε τέτοιες περιπτώσεις) αλλά όχι και αυτό το μπάχαλο κατά το οποίο οι καθηγητές - επιστάτες- you name it- δεν παίρνουν χαμπάρι ότι οι τουαλέτες εκτελούν χρέη γκαρσονιέρας και οι γωνιές της αυλής εκτελούν χρέη καπνιστηρίου!


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Συγγνώμη, αλλά δε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν υπήρχε καλύτερη επιτήρηση κατά την ώρα του προαυλισμού, ας πούμε; Εντάξει, οι παραβατικές συμπεριφορές είναι δύσκολο να εκμηδενιστούν, συμφωνώ και επαυξάνω (έναν γιο έχω, και έχω πάθει πλάκα με την εφευρετικότητα των εφήβων σε τέτοιες περιπτώσεις) αλλά όχι και αυτό το μπάχαλο κατά το οποίο οι καθηγητές - επιστάτες- you name it- δεν παίρνουν χαμπάρι ότι οι τουαλέτες εκτελούν χρέη γκαρσονιέρας και οι γωνιές της αυλής εκτελούν χρέη καπνιστηρίου!

Δεν θα διαφωνήσω σχετικά με την επιτήρηση στα διαλείματα αλλά όσο εφευρετικοί και αν είναι οι έφηβοι εάν ο γονιός δεν έχει δώσει μία Χ γαλούχηση επί του θέματος τότε "το δεντράκι δεν ισιώνει". Και για να μην λέτε ότι παραπονιέμαι χωρίς να προτείνω λύση ας σας πω ότι αρχικά θα μπορούσατε όλοι οι γονείς να παίρνετε βασικά κινητά για τα παιδιά,χωρίς κάμερα, βίντεο, δυνατότητα να ψήνουν καφέ κτλ. Δεύτερον να είναι κινητά (που δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα εδώ) που έχουν δυνατότητα κλήσης μόνο προς το σπίτι, την αστυνομία και τη πυροσβεστική και τίποτε άλλο. Αν δίνουμε κινητά στα παιδιά ώστε αν συμβεί κάτι να μπορούν να επικοινωνήσουν με το σπίτι τότε αυτό φτάνει .. όχι να παίρνουμε Rzor που κάνει κωλοτούμπες στο 17χρονο που το θεωρεί μπιχλιμπίδι και "προς επίδειξη" και όχι ως εργαλείο.

Β.
« Last Edit: 08 Dec, 2006, 14:37:01 by wings »


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Αν πάμε όλοι κι όλες με τα κινητά, θα αποβάλουν τρεις χιλιάδες παιδιά;
Εγώ σ' αυτό θα απαντούσα με μερικές δικές μου ερωτήσεις:
-Αν ένα εκατομμύριο οδηγοί αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στην Αθήνα, αποφάσιζαν την ίδια στιγμή ότι θα περνάνε όλα τα φανάρια με κόκκινο, τι θα τους έκαναν; Θα τους έπιαναν όλους ή θα έπιαναν μερικούς;
-Αν όλοι οι πελάτες ενός σούπερ-μάρκετ συγχρόνως αποφάσιζαν να κλέβουν από τα ράφια, τι θα τους έκαναν; Θα μπορούσαν να τους συλλάβουν όλους ή μόνο λίγους;
-Αν όλοι μας αποφασίζαμε να παραβαίνουμε τους νόμους, αντί να τους εφαρμόζουμε, τι θα μας έκαναν; Θα μας έστελναν όλους στη φυλακή ή μόνο μερικούς;
-Τηρούμε τους νόμους μόνο επειδή φοβόμαστε την τιμωρία ή, όταν εξασφαλίσουμε ότι είναι δύσκολο να μας τιμωρήσουν, γινόμαστε ασύδοτοι;

Νομίζω ότι όταν χίλια παιδιά σ' ένα σχολείο αποφασίσουν ομαδικά και οργανωμένα να κάνουν μια παράβαση (δίκην επανάστασης), και μάλιστα όταν η επανάστασή τους είναι η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ - στο μάθημα ή στο διάλειμμα - τότε κάτι σάπιο υπάρχει στην κοινωνία μας και στον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας. Αν η απαίτηση των εφήβων για καλύτερη παιδεία ξεκινάει από το κινητό με βιντεοκάμερα και από τη χρήση της τεχνολογίας για την παραβίαση του ιδιωτικού χώρου και της αξιοπρέπειας των συνομηλίκων τους, τότε θα πρέπει να φοβόμαστε.
« Last Edit: 08 Dec, 2006, 15:56:39 by alexandra_k »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το ότι βάζω φιτιλιές, δεν σημαίνει ότι συμμερίζομαι τις φιτιλιές.

Ωστόσο:
Υπάρχει κι ο αντίλογος: Αν κάθε μέρα που έμενε η χούντα στην εξουσία, μέναμε όλοι στα σπίτια μας / κατεβαίναμε όλοι στους δρόμους κ.τ.ό., θα μας έβαζαν όλους στη φυλακή; Θα έμενε για πολύ όρθια η χούντα;

Το ερώτημα έχει ήδη απαντηθεί: Μα είναι σοβαρή «επανάσταση» το να πολεμάς για το κινητό σου;

Ωστόσο, υπάρχει κι άλλος αντίλογος: Είναι το να κουβαλάς κινητό, ίδιο με το να περνάς με κόκκινο και να κλέβεις από τα ράφια;

Αν, για τους όποιους αξιοθρήνητους λόγους, το να κουβαλάς το κινητό σου είναι ένα δικαίωμα για το οποίο όλα τα παιδιά θα ήταν διατεθειμένα να κοντραριστούν με γονείς και δασκάλους, μήπως θέλει περισσότερη και βαθύτερη συζήτηση το θέμα;
« Last Edit: 08 Dec, 2006, 16:13:10 by nickel »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, η σύγκριση που κάνεις είναι επιεικώς ανεπιτυχής.

Θα έπρεπε να είχε προηγηθεί, ωστόσο, μια επανάσταση των γονιών όταν τα παιδιά τους ζητούν κινητά αξίας 600 ευρώ και άνω. Για να το αναγάγω σε κάτι πιο χειροπιαστό, αναρωτήθηκες ποτέ πόσα χρήματα παίρνει το μήνα ο μέσος Έλληνας εργαζόμενος;

Καταλήγω: μια σειρά κακομαθημένων γονιών που δεν έκαναν την επανάστασή τους στα νιάτα τους, χαίρονται με τις μικρές επαναστάσεις των καμαριών τους και τις αβαντάρουν, καταρχήν αγοράζοντάς τους πανάκριβα κινητά.

Θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα: «κάτι σάπιο υπάρχει στην κοινωνία μας και στον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Όχι, το να κουβαλάς κινητό δεν είναι το ίδιο με το να κλέβεις ή να περνάς με κόκκινο. Αλλά δε νομίζω ότι χωρίζουμε τις παραβάσεις σε μικρές και μεγάλες, και για τις μεγάλες είμαστε νομοταγείς, ενώ για τις μικρότερες γινόμαστε συστηματικά παραβάτες. Και ποιος θα βάλει τα όρια μεταξύ μεγάλης, μικρομεσαίας και μικρής παράβασης;

Ότι χρειάζεται βαθύτερη συζήτηση το θέμα συμφωνώ, αλλά συζήτηση στο σπίτι, όχι στο σχολείο και στα ΜΜΕ. Ο γονιός είναι αυτός που θα υποδείξει στο παιδί του τη σωστή χρήση του κινητού, όπως και σε πολλά άλλα θέματα, με το παράδειγμά του πάνω απ' όλα.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, μέχρι να πειστούν όλοι να γίνουν σωστοί σε οποιοδήποτε θέμα, πρώτα οφείλουν να τηρήσουν το νόμο έστω και με απαγόρευση.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Νίκο, η σύγκριση που κάνεις είναι επιεικώς ανεπιτυχής.

Για να προχωρά η συζήτηση, είναι δυνατό να μη γίνονται σχόλια για πράγματα που δεν τα λέω εγώ; Κάτω από τη σύγκριση, έβαλα την απάντηση, που άλλωστε είχε ήδη δοθεί.

Διαμορφώνεται ήδη στη συζήτηση (και δεν λέω ότι διαφωνώ, έτσι; αλλά ούτε ότι συμφωνώ) το «γερμανικό» πρότυπο: μαθαίνουμε πρώτα να τηρούμε τους νόμους. Και, όταν θα έχουμε ωριμάσει, ζητάμε να αρθούν, ή δεν χρειάζεται καν να αρθούν, αφού έχει ακυρωθεί η ανάγκη για την ύπαρξή τους από την «ώριμη» κοινωνία.

Θυμίζω βέβαια ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση μάς λένε: μην οδηγήσεις αυτοκίνητο, γιατί, όταν θα οδηγείς υπάρχει περίπτωση να μπεις στον πειρασμό να περάσεις με κόκκινο. Έτσι, κι αυτός που έχει μάθει να περνάει με πράσινο, δεν μπορεί πια να οδηγεί αυτοκίνητο.

Θα μου πείτε: όχι, δεν είναι αυτό. Είναι η περίπτωση: απαγορεύεται να οδηγείς γιατί η πλειοψηφία αυτών που οδηγούν περνάνε με κόκκινο. Απλώς η απαγόρευση πρέπει να ισχύσει και για τη μειοψηφία που δεν περνάει με κόκκινο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μια και το παραλλήλισες με τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, υπάρχει αντίστοιχο με την υποχρεωτική χρήση της ζώνης. Το μέτρο είναι αστυνομικό για να προφυλάξει τη δική σου ζωή όταν οδηγείς. Αν δεν τη φορέσεις, σκοτώνεσαι ή τραυματίζεσαι εσύ ο ίδιος και οι συνεπιβάτες σου αν δεν τη φορούν, ή απλώς πληρώνεις πρόστιμο όταν σε πιάσουν.

Πιθανότατα, ξεκίνησε ως μέτρο συμμόρφωσης και σύνεσης που δεν είχαν οι επιβάτες αυτοκινήτων και κατέληξε να γίνει μια χρήσιμη συνήθεια όλων των Ελλήνων επιβατών. Αντίστοιχο είναι το μέτρο για τα κινητά. Και ρωτώ: οι μικροί και μεγαλύτεροι μαθητές έχουν μόνο δικαιώματα; Υποχρεώσεις δεν έχουν;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools