Cows that type → Αγελάδες στη γραφομηχανή

Soldier · 11 · 2826

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Οκέικ, βάλαμε τον Captain Underwear-Καπετάν Βράκας, το Chicken Socks-Κότες με κάλτσες, τώρα με το "Cows that type" σας αρέσει το "Aγελάδες με πληκτρολόγιο".Ρωτώ γιατί ακολουθεί σχόλιο Atwood-→Τhat's for me. There's no end to it.
« Last Edit: 24 May, 2007, 11:31:42 by wings »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν ξέρω γιατί «Κότες με κάλτσες» (που θα μπορούσε να είναι και «Καλτσωμένες κότες» κατά τον «Παπουτσωμένο γάτο») και όχι «Κοτόκαλτσες». Δεν την ξέρω τη σειρά.

Οι αγελάδες μάλλον είναι «Αγελάδες με γραφομηχανή», «Αγελάδες που δακτυλογραφούν» (φλύαρη, φλύαρη γλώσσα).




Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Το "Καλτσωμένες κότες" μου το πρότεινε και η venus χρησιμοποιώντας την ίδια ακριβώς επιχειρηματολογία... (μμμμ κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ)...το "Αγελάδες με γραφομηχανή", ναι αλλά το άλλο εξαιρετικά φλύαρο για τους 32 χαρακτήρες που έχω ανα υπότιτλο (Arial 30!!!)
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το "Καλτσωμένες κότες" μου το πρότεινε και η venus χρησιμοποιώντας την ίδια ακριβώς επιχειρηματολογία... (μμμμ κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ)...το "Αγελάδες με γραφομηχανή", ναι αλλά το άλλο εξαιρετικά φλύαρο για τους 32 χαρακτήρες που έχω ανα υπότιτλο (Arial 30!!!)

Αγελάδες-δακτυλογράφοι
Αγελάδες στη γραφομηχανή
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Οι αγελάδες μάλλον είναι «Αγελάδες με γραφομηχανή», «Αγελάδες που δακτυλογραφούν» (φλύαρη, φλύαρη γλώσσα).


:) Κλικ κλακ μουυυυυυυυυυυυυυυυυ :)))

Παιδικό βιβλίο είναι, δεν νομίζω ότι θα επικρατήσει το "αγελάδες που δακτυλογραφούσαν" όταν το ζητάνε οι γονείς στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω τι επικράτησε στον Καναδά, ούτε γιατί η Άτγουντ επιλέγει το δεύτερο μέρος του τίλου -συχνά αναφέρεται μόνο το πρώτο
(π.χ. About the Book
Click, Clack Moo is funny and canny and has an understated message about the power of words. Farmer Brown has a problem. His cows like to type. But his real troubles begin when they start to leave him notes!
 2001 Caldecott Honor Book
)

και
http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=%22cows+that+type+is (με το "click clack moo" να προηγείται συνήθως)
http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=%22click+clack+moo+is .


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
I think I' ll stick to "Αγελάδες στην γραφομηχανή"...Μακάρι να μπορούσα να το κάνω λιγάκι πιο ελεύθερο αλλά και μένα δεν μου έρχεται τώρα κάτι.
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν έχει νόημα να πρωτοτυπήσεις εδώ, σε υπότιτλους, δεδομένου ότι πρέπει να κάνεις και τη σύνδεση με το σχόλιο της Άτγουντ.

Από την άλλη, είναι βέβαιο ότι ο εκδότης που θα αποφάσιζε να μεταφέρει το βιβλίο στα ελληνικά, θα έπρεπε να στύψει πολύ τη φαντασία του για να βρει έναν λειτουργικό τίτλο.


billy_wretzky

  • Newbie
  • *
    • Posts: 38
    • Gender:Male
δακτυλογραφούσες αγελάδες.....
αστειέυομαι....παιδιά ειναι...

η δακτυλογράφηση της αγελάδας;

η (με πολυ πολυ φαντασια και τραβηγμενο στα ακρα)

δακτυλογραφοντας με μια αγελάδα (με τις αγελάδες).....


όπως λέει και ο φιλτατος nickel φλύαρη, φλύαρη γλώσσα


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Yποθέτω πως αν ήμουν εκδότης θα το έκανα κάτι σε "Οι αγελάδες τρελάθηκαν" ή "Οι αγελάδες που έμαθαν να γράφουν":PPP
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Επίσης, αν το εξώφυλλο που βλέπουμε λέει την αλήθεια:

"Τρεις αγελάδες και μια γραφομηχανή"
Nick Roussos


 

Search Tools