drone → κηφήνας, χαραμοφάης, παράσιτο, κοινωνικό παράσιτο, μονότονη φωνή, τηλεκατευθυνόμενο, τηλεκατευθυνόμενο αεροσκάφος, αερομπότ, μη επανδρωμένο αεροσκάφος (ΜΕΑ), σύστημα μη επανδρωμένου αεροσκάφους (ΣμηΕΑ), μη επανδρωμένο ιπτάμενο όχημα, μη στελεχωμένο αεροσκάφος, δρόνος, ντρόουν, τηλεσκάφος, ελικοπτεράκι, βόμβος, βουητό, μέρος μπάσου στην πολυφωνική μουσική, μπάσο πίπιζας, πίπιζα, μονότονο μουρμουρητό, βομβώ, βουίζω, ομιλώ μονότονα, μουρμουρίζω μονότονα, τραγουδώ με μονότονη φωνή, λέω με μονότονη φωνή, ψέλνω, μουρμουρίζω, τεμπελιάζω, χασομερώ, χασομεράω, κοπροσκυλιάζω

paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
είλωτας, e-λωτας

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Πώς θα λέγατε έναν τύπο που ασχολείται όλη τη μέρα με τον υπολογιστή του; Όχι κάποιος που χαζολογάει σερφάροντας, αλλά που προσπαθεί να σπάσει κωδικούς, να μπει σ' απόρρητα αρχεία, να δημιουργήσει προγράμματα που αδυνατούν να φτιάξουν οι προγραμματιστές, και γενικά που έχει γνώσεις ηλεκτρονικών χωρίς να το έχει σπουδάσει; Κάποιος που έχει ταλέντο σ' αυτό και θεωρείται κορυφή; Στο κείμενό μου είναι παραπάνω από ένας. Κάποιοι από αυτούς δουλεύουν στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Αστυνομίας και κάποιοι άλλοι είναι νεαροί υποφήφιοι του τμήματος. Όλοι τους αποκαλούνται drones.

Σχετικό κείμενο Κώστα Βαλεοντή: https://www.translatum.gr/forum/drone_V04.pdf
« Last Edit: 03 Sep, 2019, 21:17:35 by spiros »
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Σύμφωνα με αυτό που αντιλαμβάνομαι από άλλες πηγές, συμπεριλαμβάνεται η έννοια του χαμάλη, οπότε (καθώς πλησιάζει η ώρα να φύγω από το γραφείο και είμαι πολύ κεφάτη) θα πρότεινα τον όρο e-λωτας αν υπάρχουν περιθώρια δημιουργικότητας.
Έχω όμως την απορία γιατί προτιμήθηκε μια λέξη που σημαίνει κηφήνας, χαραμοφάης.
Nobody puts Baby in a corner!



paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Κι εγώ έχω την ίδια απορία, γιατί απ' ό,τι φαίνεται στο κείμενο κάθε άλλο παρά χαραμοφάηδες και τεμπέληδες είναι. Κάνουν πολύ σημαντική και δημιουργική δουλειά κι είναι ειδικοί στο αντικείμενό τους. Δε σηκώνονται από την καρέκλα μέχρι να φέρουν εις πέρας αυτό που τους έχει ανατεθεί. Αν ήμασταν στο σχολείο κι ο υπολογιστής ήταν μάθημα, θα τους αποκαλούσαμε "σπασίκλες".
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.





user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Έχω όμως την απορία γιατί προτιμήθηκε μια λέξη που σημαίνει κηφήνας, χαραμοφάης.

Υποθέτω ότι προτιμήθηκε επειδή πριν ενταχθούν στο Σώμα, ήταν αντικοινωνικά ρεμάλια που απλώς χαζολογούσαν όλη μέρα στο πισί και έκαναν/χάλαγαν διάφορα. Συνήθως πιτσιρικάδες, που χαλάνε το χαρτζιλίκι τους. Άλλωστε, οι χάκερ που συλλαμβάνονται, σε λίγο καιρό βρίσκονται να δουλεύουν σε κάποιο τέτοιο σώμα, συνήθως δεν τους αφήνουν άλλη επιλογή.
« Last Edit: 04 Jan, 2007, 17:24:39 by yiannismark »



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Έχω όμως την απορία γιατί προτιμήθηκε μια λέξη που σημαίνει κηφήνας, χαραμοφάης.
Πρέπει να διαβάσετε περισσότερη επιστημονική φαντασία. Γενικά τα drone είναι συσκευές που λειτουργούν αυτόματα εξ αποστάσεως. Όχι ρομπότ αλλά κάτι τέτοιο.
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πρέπει να διαβάσετε περισσότερη επιστημονική φαντασία. Γενικά τα drone είναι συσκευές που λειτουργούν αυτόματα εξ αποστάσεως. Όχι ρομπότ αλλά κάτι τέτοιο.

Έχει δίκιο ο Νίκος. Λέγονται και «τηλεκατευθυνόμενοι στόχοι».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Το έψαξα λίγο και βρήκα το εξής ελαφρά σχετικό:

When the general public hears the word “Microsoft”, they may immediately think of incredible technological processes or of the vast amount of money that company is worth. But in truth, the conditions at which the company runs is almost the complete opposite of what the general public think. It’s true enough that if you think Microsoft, you also generally think “geeks” or “nerds”. It’s because Microsoft is a player in the big leagues, and they do not just hire people through random selection. Every candidate is examined and tested for their skills as a computer “code-writer”. But, what most people do not know is that this is all what Microsoft employees do, write computer code. They know not much of what’s going on to the outside world. I say outside world because Microsoft has created a neighborhood for its employees to live in, and what goes on outside of this neighborhood goes by unnoticed. Microsoft employees seem to live in a bubble, they are not the rich living in huge mansions and partying on yachts all day. Anything the employees think about somehow relates to work or something that happened at work. They’re literally working drones, programmed programmers. Microserfs have even fallen into a mind-set that revolves around greed, for example, “ ‘It's never been, 'We're doing this for the good of society.' It's always been us taking an intellectual pride in putting out a good product - and making money. If putting a computer on every desktop and
in every home didn't make money, we wouldn't do it.’ That sums up most of the Microsoft people I know.” They live to work only for the benefit
of themselves, nothing else matters.


http://www.usingenglish.com/forum/editing-writing-topics/29489-id-like-help-editing-my-essay-please-read-respond-d.html

Φαίνεται να είναι μια εργασία πάνω στο Microserfs του Douglas Coupland.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αν έχω καταλάβει καλά τις σημασιολογικές μετατοπίσεις της λέξης, έχει φύγει από τον κηφήνα και έχει περάσει στα εξειδικευμένα ρομποτάκια που κάνουν μια μονότονη δουλειά (επηρεασμένο από τη σημασία του άλλου drone, του μονότονου βόμβου). Πραγματικά, περισσότερο είλωτας πια παρά κηφήνας.


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Οι drones του κειμένου μου, κάνουν οικειοθελώς και με μεγάλο καμάρι αυτή τη δουλειά. Δεν ήταν χάκερ που τώρα δουλεύουν για την αστυνομία, αλλά εξαίρετοι ηλεκτρονικοί που πέρασαν με εξετάσεις στην ακαδημία. Οι νεαροί drones είναι ταλεντάκια στα ηλεκτρονικά (χωρίς να έχουν σπουδάσει) και είναι όνειρο ζωής να μπουν στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Αστυνομίας. Θα μου ταίριαζε η λέξη "σπασίκλες" αλλά πρέπει να βάλω μέσα και το ηλεκτρονικό της υπόθεσης μέσα.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εδώ πάντως, Παρασκευή, αν είναι όπως το περιγράφεις, που σημαίνει ότι ο συγγραφέας δίνει μια δική του διάσταση στη σημασία της λέξης, πάρε κι εσύ το θάρρος και πρωτοτύπησε. Οι «σπασίκλες» μια χαρά μού φαίνονται και δεν βλέπω γιατί πρέπει να έχουν σχέση με κομπιούτερ. Μήπως έχει το drone;

Παράκληση: Να μην μπει ο «σπασίκλας» στο γλωσσάρι.



 

Search Tools