τι ή τί; → τι (χωρίς τόνο)

spiros · 28 · 73274

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έκανα OCR το Εγκόλπιο της ορθής γραφής, Δ.Ν. Μαρωνίτης, Ταχυδρόμος 1998 (να' ναι καλά το mousmolo που μου το έστειλε) και αυτή τη στιγμή διορθώνω τα λάθη του OCR.

Έχω προσέξει από αρκετούς, σε μονοτονικό σύστημα, να τονίζουν το τι. Το θεωρώ εντελώς άστοχο και δεν περίμενα να το δω σε κείμενο του Μαρωνίτη.

Οι απόψεις σας;

τι 1 [tí] (άκλ.) αντων. ερωτ. : 1α. (σε ευθεία ή πλάγια ερώτηση) ποιο πράγμα: τι θέλεις / είπες / έφερες; τι το ωραίο βρίσκεις σ’ αυτό τον τόπο; τι πιο ωραίο από... Δεν έμαθα τι του έδωσες. (έκπληξη): τι είπες! τι έκανε λέει! ΦΡ τι τα θες* (τι τα γυρεύεις). β. χρησιμοποιείται όταν ο ομιλητής δεν άκουσε ή δεν κατάλαβε καλά κτ. ή για να εκφράσει απορία· πώς: τι; 2. χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να μάθουμε τι λογής, τι είδος είναι κάποιος ή κτ.: τι άνθρωπος είναι αυτός; τι δώρο να του πάρω; || τι ανάγκη τον έχω; || (ως επιφ. θαυμασμού ή αποδοκιμασίας): τι ταξίδι ήταν αυτό! τι μούτρα είναι αυτά! τι φρίκη! || (σε ελλειπτικό λόγο): τι κι αν δεν έρθει / δε θέλει κτλ., τι σημασία έχει κι αν... ΦΡ και τι μ’ αυτό;, τι σχέση, τι σημασία έχει αυτό;, ε, και; || τι...τι..., για να δηλώσουμε ότι δεν υπάρχει διαφορά: τι πρώτος, τι δεύτερος. τι σήμερα, τι αύριο. τι κι αν;, τι σημασία έχει;: τι κι αν είμαστε φτωχοί, άνθρωποι δεν είμαστε; 3. για να εκφράσουμε μέγεθος, ποσότητα· πόσο: τι πλήρωσες; τι σου κόστισε το ύφασμα; τι διαφέρει το ένα από το άλλο; || τι ώρα είναι; || (ως επιφ. θαυμασμού ή αποδοκιμασίας): τι ωραία / απαίσια είναι εδώ! Δε φαντάζεσαι τι πολλά βιβλία έχει! || (με άρθρο): Tο τι ξέρει δε λέγεται! ΦΡ τι και τι / και τι: τι και τι δεν έκανε για να μας περιποιηθεί!, έκανε τα πάντα. πώς* και τι. τον έχω πώς* και τι. 4. ερωτηματικό μόριο που δηλώνει αιτία· γιατί, ποιος είναι ο λόγος που, για ποιο λόγο: τι ρωτάς, αφού ξέρεις; τι γελάς έτσι; τι με μέλλει / μ’ ενδιαφέρει; Για τι ενδιαφέρεσαι από όλα όσα είδες;, για ποιο πράγμα. (έκφρ.) προς τι;, για να δηλώσουμε το άσκοπο μιας ενέργειας: Προς τι τόση προσπάθεια / τόσοι κόποι; Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;
[αρχ. τί, ουδ. της αντων. τίς]

τι 2 [ti] σύνδ. αιτιολ. : (λαϊκότρ., λογοτ.) γιατί.
[αρχ. ὅτι `επειδή’ με ενδιάμεσο άτ. στάδιο [oti] και αποβ. του αρχικού άτ. φων.]
Λεξικό της κοινής νεοελληνικής του ιδρύματος Μανόλη Τριανταφυλλίδη
« Last Edit: 20 Oct, 2019, 20:34:07 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ουδείς αναμάρτητος - μιλώ για τον Μαρωνίτη. Ωστόσο, η προσφορά του παντοιοτρόπως είναι πολύ σημαντικότερη από τις αμαρτίες του. Κάτι ξέρω και το λέω.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν διαφωνώ - ωστόσο άλλο εγώ ρώτησα: ποια λογική χρησιμοποιούν όλοι εκείνοι που τονίζουν το "τι";


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Προφανώς προσπαθούν να δώσουν έμφαση στο ερωτηματικό και αναφορικό "τι" έναντι της αόριστης αντωνυμίας σε αντιστοιχία με τα πώς & πού.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Γιατί; Δεν μου φαίνεται να υπάρχει περίπτωση αλλοίωσης του νοήματος όπως συμβαίνει με τα "πού, που" για παράδειγμα.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ασφαλώς και δεν αλλάζει το νόημα αλλά φαίνεται ότι ορισμένοι θεωρούν πως έτσι γίνεται σαφέστερο το νόημα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όταν έφτιαχναν το μονοτονικό και για να ξεχωρίζουμε κάποια μονοσύλλαβα, έκαναν τη διάκριση ανάμεσα στα "που" και "πού" και τα "πως" και "πώς" (βλ. επίσης το "ποιον" και το "ποιόν", όπως και το "ώς"=μέχρι και το "ως"=σαν, αν και αυτό καταργήθηκε αργότερα), αλλά ξέχασαν να ξεχωρίσουν το ερωτηματικό τί από το αιτολογικό τι, όπως π.χ. στο δημώδες:
Σωπάστε βρωμολούλουδα και σεις βρωμοβοτάνια,
Τι εγώ είμαι το τριαντάφυλλο της άνοιξης στολίδι

ή στο γνωστό παράδειγμα από τον Ελύτη που αναφέρει ο Κριαράς:
τι μας είχε ανέβει η ψείρα ως το λαιμό.

Ορισμένοι επιμένουν να κάνουν τη διαφοροποίηση, που εμένα δεν με ενοχλεί (άλλωστε, αρμόζει στο τονικό σύστημα που θα με εξέφραζε και που θα προτιμούσε να γράφουμε "απο δώ και πέρα" παρά "από δω και πέρα").


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Έκανα OCR το Εγκόλπιο της ορθής γραφής, Δ.Ν. Μαρωνίτης, Ταχυδρόμος 1998 (να' ναι καλά το mousmolo που μου το έστειλε) και αυτή τη στιγμή διορθώνω τα λάθη του OCR.


Τι είναι το OCR; :)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Άσε, το βρήκα! Wow! Πολύ καλό μου ακούγεται. Εγώ είχα μαύρα μεσάνυχτα επί του θέματος και της εξέλιξης των τεχνολογιών.

"Optical character recognition, usually abbreviated to OCR, involves computer software designed to translate images of typewritten text (usually captured by a scanner) into machine-editable text..."
https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_character_recognition



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάνω που θα σε έκραζα γιατί δεν γκουγκλάρεις να βρεις την άκρη σου.:ΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Σήμερα που περνούσαν από πάνω τ'αεροπλάνα, εγώ σκεφτόμουν τη Βίκυ. Γιατρέ, είναι σοβαρή η περίπτωσή μου; :P


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Nομίζω ότι είναι ένα απ' τα πιο λογικά πράγματα που έχεις σκεφτεί από την αρχή της φετινής χρονιάς, για να μην πω το λογικότερο και θεωρηθώ υπερβολική.:-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Εγώ είχα μαύρα μεσάνυχτα επί του θέματος και της εξέλιξης των τεχνολογιών.

"Optical character recognition, usually abbreviated to OCR, involves computer software ...

Μπα, επαρκή σε βρίσκω. Υπάρχουν και αβυσσαλέα καραμεσάνυχτα...
Οταν ο metafr. ρώτησε τί είναι αυτό στο άβαταρ (btw ωραίο το εγχώριο γκόθικ), το ερώτημά μου ήταν τί είναι αυτή η ινδουιστική ορολογία, τόσο γνωστή πιά!
...Σε σέχτες γιόγκι είναι όλοι τους;


 


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

inspyration

  • Dum Spyros Spero!
  • Newbie
  • *
    • Posts: 30
    • Gender:Male
  • Get inspyred before exspyred!
Μποροῦμε νὰ προσεγγίσουμε τὸ θέμα εἴτε φιλολογικά, εἴτε γλωσσολογικά:
Ὡς φιλόλογος θὰ ἔλεγα πὼς ἀπὸ τὴ στιγμὴ ποὺ δὲν ὑπάρχει περίπτωση σύγχυσης τοῦ “τί” μὲ ὁτιδήποτε ἄλλο (θεωρῶ τὸ αἰτιολογικὸ τὶ ἐξαιρετικὰ σπάνιο), δὲν ὑπάρχει λόγος νὰ τοῦ βάλουμε τόνο (μονοσύλλαβου ὄντος)!
Ὡς γλωσσολόγος τώρα θὰ ἔλεγα πρῶτον ὅτι ἡ ὀρθογραφία δὲν ἀπασχολεῖ τὴ γλωσσολογία τὶς περισσότερες φορές :oP, ἀλλὰ ἂν ἐπιμένετε, μπορῶ νὰ καταλάβω γιατί μπορεῖ κάποιος νὰ βάλει τόνο στὸ “τί”: συνήθως ὅταν προφέρουμε αὐτὴ τὴ λέξη, τῆς δίνουμε τέτοιο ἐπιτονισμό, ποὺ ἀκούγεται ὅτι εἶναι ἡ πιὸ τονισμένη λέξη στὴν πρόταση· π.χ. “Τί έφαγες γιὰ μεσημέρι;”.
Αὐτὸ ὁδηγεῖ πολλοὺς ἐνστικτωδῶς νὰ τονίσουν αὐτὴ τὴ λέξη στὴ γραφή (ὑπάρχει ὄντως ἕνα αἴσθημα ἐσωτερικῆς σύγκρουσης νὰ ἀφήσω στὴ γραφὴ ἄτονη τὴ λέξη ποὺ ὑπερτονίζεται στὸ προφορικὸ λόγο)!
Μὲ τὴν ἴδια λογικὴ δὲ βρίσκω καθόλου παράλογο ποὺ συναντοῦμε τονισμένες καὶ τὶς λέξεις “ποιός” καὶ “ποιά”.

ὙΓ.: Τὸ ξέρω ὅτι εἶναι ὀλίγον τι εἰρωνικὸ τὸ ὅτι συζητῶ ἕνα πρόβλημα τοῦ μονοτονικοῦ, ἐνῷ ἐγὼ γράφω στὸ πολυτονικό!!! :oP Εἰρήσθω ἐν παρόδῳ, στὸ πολυτονικὸ αὐτὲς οἱ ἐρωτηματικὲς λέξεις γράφονται (ἢ ὀρθότερα: γράφονταν –κλάψ, κλαψ–  :οΡ ) μόνο μὲ ὀξεῖα καὶ ποτέ μὲ βαρεῖα! Αὐτὸ ἔδειχνε κιόλας τὴν ἔμφαση ποὺ ἔπαιρναν!
I am a kind of paranoiac in reverse; I suspect people of plotting to make me happy!!! (SexSpyr)


 

Search Tools