thumb-wrestling → δακτυλοπάλη με τον αντίχειρα, πους-ντε-φερ, κινέζικο μπρα-ντε-φερ, πάλη με τους αντίχειρες, μπρα-ντε-φερ με τους αντίχειρες


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Eίναι ένα είδος μπρα ντε φερ κι αυτό 
« Last Edit: 26 Oct, 2006, 14:25:50 by wings »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Eίναι ένα είδος μπρα ντε φερ κι αυτό 
Άρα μάλλον πρέπει να το πω "μπρα-ντε-φερ με τους αντίχειρες", γιατί είναι οδηγίες παιχνιδιού, δεν υπάρχει εικόνα.




NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Πολύ μ' αρέσει το "πους ντε φερ"
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με σχωρνάτε, αλλά το «μπραντεφέρ με αντίχειρες» μού φαίνεται πολύ αστείο ως διατύπωση. Συμφωνώ κι εγώ με το πους-ντε-φερ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Εγώ πάντως βλέπω ότι οι ίδιοι οι Γάλλοι εξηγούν ότι πους-ντε-φερ είναι μπρα-ντε-φερ με τους αντίχειρες:
...et enfin le pouce de fer: qui est comme son nom l'indique un bras de fer avec le pouce.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έχε χάρη που δεν εντάσσεται στις αρμοδιότητες της ΕΛΕΤΟ, αλλιώς θα είχαμε βραχιονομαχία και αντιχειρομαχία.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και, μόλις πριν από λίγο, κάποιος φίλος και «ειδικός» στο άθλημα μου πρότεινε τον όρο «δακτυλοπάλη», που είναι ιδανικός για τη μετάφρασή μου.

Quote
β. το thumb-wrestling μπορεί να θεωρηθεί είδος πάλης, αλλά και είδος χειροπάλης, στο οποίο ο αγώνας επικεντρώνεται στο συγκεκριμένο δάχτυλο (αντίχειρας). Βέβαια και εδώ συμμετέχει και το υπόλοιπο χέρι. Άρα υποψήφιος όρος είναι οπωσδήποτε η λέξη: δακτυλοπάλη (εν γνώσει μας ότι μπορεί να διεξαχθεί όχι μόνο με τους αντίχειρες, αλλά και με άλλο δάχτυλο, που σημαίνει ότι ενδέχεται στο μέλλον να χρειαστούν εξειδικεύσεις: π.χ. δακτυλοπάλη με τον αντίχειρα, δακτυλοπάλη με τον δείκτη, ...).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ - Ο αείμνηστος πατέρας μου (γεωργός, ψημένος στη δουλειά και σωματικά πολύ δυνατός, πέθανε το 2006 στα 82 του) συνήθιζε να «παίζει» μαζί μου «δακτυλοπάλη με τον μέσο», άλλοτε νικώντας με κι άλλοτε αφήνοντας να τον νικήσω (και το έκανε αυτό ως την τελευταία φορά που τον είχα δει ζωντανό, καλοκαίρι του 2006. Φυσικά από κάποιο έτος και μετά είχαν αντιστραφεί οι ρόλοι μας: τον άφηνα εγώ να με νικήσει και το ευχαριστιόταν...). Για μας το όνομα του «παιχνιδιού» ήταν «δάχτυλα» («Έλα να παίξουμε δάχτυλα»). Μια ζωή εμπειρία δακτυλοπάλης, έ; -:)))

Κώστα, σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


butterfly

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 362
    • Gender:Female
Nickel εμένα μ'αρέσει πάντως και το δακτυλομαχίες, αντιχειρομαχίες. Αφενός είναι πιο σύντομα και αφετέρου είναι φιλικά προς τους μη γαλλομαθείς.


 

Search Tools