announcer → παρουσιαστής, παρουσιάστρια, εκφωνητής, εκφωνήτρια, σχολιαστής, σχολιάστρια, εκφωνητής, εκφωνήτρια, κομπέρ, κονφερασιέ, μαντατοφόρος, αγγελιοφόρος, ντελάλης, τελάλης, άγγελος, αναγγέλων, αναγγέλουσα, αναγγέλον

Guest · 11 · 4890

metafrastis

  • Guest
Στις αρχές του αιώνα υπήρχε κάποιος που ανακοίνωνε τα εκάστοτε ευτυχή ή ατυχή μαντάτα (γάμους, κηδείες κλπ) στα σπίτια γνωστών και φίλων. Θυμάται κανείς πως τον αποκαλούσαν; (όχι ο τελάλης)
« Last Edit: 09 Nov, 2017, 20:10:40 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou



aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Ο κύριος Βοσταντζόγλου λέει τα εξής:

κήρυκας, διαγγελεύς, προάγγελος, διαλαλητής, ντελάλης, κράχτης, εξάγγελος, μηνύτωρ
αγγελιοφόρος...

Εμένα πάντως το κήρυκας, το ντελάλης και το αγγελιοφόρος μου κάνει ένα κάποιο κλικ... χωρίς βέβαια να έχω μπροστά μου το κείμενό σου.

Εκτός κι αν αναφέρεσαι σε κάποιον εκπρόσωπο του παλατιού - ο οποίος όμως δεν περιφερόταν στα χωριά καβάλα στ' άλογο. Εκεί αλλάζει το πράγμα.
Αλέκα

Ερώτηση: τι εννοείς στα σπίτια γνωστών και φίλων; Δεν ήταν επίσημα αρμόδιος για να ανακοινώνει πράγματα?
« Last Edit: 09 Nov, 2005, 13:55:00 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.



aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Επίσης μπορείς να βάλεις και άγγελος ή κομιστής ειδήσεων... αν δεν είναι επίσημη η θέση του ως μαντατοφόρου της κυβερνήσεως.

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


metafrastis

  • Guest
Αλέκα καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Επειδή ως μεταφραστές πρέπει να είμαστε ασυμβίβαστοι πρέπει να ομολογήσω ότι κανένας απο τους ωραίους σου όρους δεν "κολλάει" απόλυτα με το κείμενο. Θα έλεγα πως ο διαγγελέας και ο διαλαλητής είναι τα επικρατέστερα. Έχω ήδη αρχίσει να ρωτάω ηλικιωμένους και όταν το πετύχω θα το γράψω και εδώ!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν νομίζω να είναι ούτε ο διαμηνυτής, που δεν αναφέρθηκε στα συνώνυμα. Κάποιος που πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι και τους ανακοινώνει ότι πέθανε ο κυρ-Θάνος για να πάνε στην κηδεία ή παντρεύεται αύριο η Λενιώ του μπακάλη για να πάνε στο γάμο... Πραγματικά δεν είναι κανένα απ' αυτά, νομίζω. Ούτε ο προπομπός, αυτός που "προλαβαίνει" τα μαντάτα. Θα σκάσω κι εγώ μαζί σου αν δεν μου 'ρθει.



aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Η γιαγιά μου είπε τη λέξη αβιζάρης. Αυτός που κάνει βίζιτα και δίνει το ραπόρτο της γειτονιάς. Επίσης, η γιαγιά είπε ότι στο άτομο αυτό δίνανε και παραγγελιές "δώσε αβίζο ότι η κόρη μου παντρεύτεται" ή "του δώσα αβίζο να πει για το γάμο" ...
Έψαξα για επίσημη καταγραφή της λέξης και το μόνο που βρήκα ήταν το ρήμα αβιζάρω στο translatum https://www.translatum.gr/etexts/bogdanos/paxos-glossary.htm και στον Βοσταντζόγλου (924 -σελίδα 415)

Αλέκα

Ερώτηση: Το κείμενό σου αναφέρεται σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή; Γιατί θα πρέπει να έχουμε κι αυτό κατά νου μας κατά τη διάρκεια του ψαξίματος.
« Last Edit: 10 Nov, 2005, 14:22:12 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


metafrastis

  • Guest
Καλησπέρα! Κατ' αρχήν να σας ενημερώσω πως μεταφράζω ένα βιβλίο που αναφέρεται στη Θεσσαλονίκη των αρχών του περασμένου αίωνα (1900-1917) και επειδή δεν έχω πολύ χρόνο ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτό οπότε ότι και να ρωτάω για το επόμενο δίμηνο θα αναφέρεται εκεί :)

Λόγω τουρκοκρατίας λοιπόν θα προτιμούσα τον χαμπερτζή (καταπληκτικό παρεπιπτόντως) που μάλλον είναι ταμάμ για την περίσταση. Μου άρεσε πολύ και το αβιζάρης (δεν το έχω ξανακούσει) αλλά νομίζω ότι ενετοφέρνει λιγάκι. Μήπως η γιαγιά είναι απο Επτάνησα Αλέκα; Όπως και να 'χει

Ευχαριστώ και πάλι :)


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Η γιαγιά είναι από την Πόλη, λόγω επαγγέλματος όμως (ήταν δασκάλα) έχει περάσει κάποια χρόνια και στην Κέρκυρα.

Χαίρομαι που το βρήκες αυτό που έψαχνες. Μπράβο Νίκο! Είσαι σωτήριος!

Καλή συνέχεια...
Αλέκα



Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


 

Search Tools