Με ποιο απλό τρόπο προσθέτουμε τηλέφωνο στον κομπιούτερ μας και την ADSL μας;

banned8 · 38 · 11772

banned8

• Jr. Member
  • **
Παράκληση από πολλά άτομα με ADSL. Εσείς της Ελλάδας που έχετε στήσει ένα απλό σύστημα τηλεφώνου στον υπολογιστή σας, μπορείτε να καταθέσετε την εμπειρία σας; Και, αν είναι θετική, να περιγράψετε τα απλά βήματα με τα οποία μπορεί να στήσει κανείς αυτό το συστηματάκι; Δηλαδή:

1. Να στηθεί το σύστημα χωρίς αγορά ειδικής συσκευής. Μόνο με ακουστικά/μικρόφωνο.
2. Ποιο απλό προγραμματάκι είναι το καλύτερο; Skype ή κάτι άλλο, ανεξάρτητο ωστόσο από τον πάροχο του καθενός.
3. Σκοπός: Απλές συνομιλίες από το κομπιούτερ για κάποιους που δεν έχουν τηλεφωνική συσκευή δίπλα στη θέση εργασίας τους.

Αυτά, ευχαριστώ, και με την ησυχία σας.

zephyrous

• Hero Member
Εμείς της Αγγλίας απλώς θα σε στρέψουμε προς το voipbuster, που και καλή τεχνική υποστήριξη έχει και πιο φθηνό είναι. Από την άλλη, για βιντεοσυνομιλίες, skype. ;)
Το τεχνικό κομμάτι είναι ένα...τίποτα: συνδέεσαι και συνδέεις. Τέλος.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει σχέση ο πάροχος.
Για τα υπόλοιπα, υπάρχουν οι της Ελλάδας.
« Last Edit: 13 Jan, 2007, 23:12:08 by zephyrous »

banned8

• Jr. Member
  • **
Εμένα δεν θα με στρέψεις πουθενά. Εγώ έχω δυο-τρία από δαύτα εγκατεστημένα, δύο παραδοσιακά τηλέφωνα δίπλα μου, έναν τηλεβόα, πέντε ταμ-ταμ – και προσπαθώ να μη χρησιμοποιώ κανένα απ' όλα αυτά. Άλλους προσηλυτίζουμε εδώ.

zephyrous

• Hero Member
Α, είναι του προσηλυτισμού το νήμα, ε; Τότε, δεν θα πάρουμε (voipbuster, voipbuster, voipbuster...).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εμένα δεν θα με στρέψεις πουθενά. Εγώ έχω δυο-τρία από δαύτα εγκατεστημένα, δύο παραδοσιακά τηλέφωνα δίπλα μου, έναν τηλεβόα, πέντε ταμ-ταμ – και προσπαθώ να μη χρησιμοποιώ κανένα απ' όλα αυτά. Άλλους προσηλυτίζουμε εδώ.

Ξέχασες τις φωτιές...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned8

• Jr. Member
  • **
Ξέχασες τις φωτιές...

Ναι, εμείς εδώ τις λέμε φρυκτωρίες. Στο βορρά έχω ακούσει ότι τις λένε και βικτωρίες.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Χαχαχαχαχαχα... σωστά το άκουσες. Να, λοιπόν, που βοήθησαν τα ταξίδια σου στο βορρά.:-))))))))))))))))))))))))))))

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Βρε, ειδικοί, τρομάρα σας; Που χαθήκατε;;;;;;;;;;
Βοηθάτε εδώ πέρα!!!!

Νίκο, μου φαίνεται με τις ώρες τους είναι.....:-ΡΡ
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα ήδη είπαν κι ο Νίκος επίσης ανέφερε το Skype.

banned8

• Jr. Member
  • **
Μα ήδη είπαν κι ο Νίκος επίσης ανέφερε το Skype.

Τίποτε δεν έχουμε πει ακόμα. Ένας βορειοβόρειος συνθηματολογούσε υπέρ voipbuster, απλώς.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα δεν κατάλαβα. Δεν αρκεί το Skype ή το MSN;

banned8

• Jr. Member
  • **
Το ερώτημα δεν ήταν σαφές ίσως:

Προγραμματάκι με τα τηλέφωνά σου, που θα πατάς ένα κουμπάκι και θα παίρνει τηλέφωνο στο σταθερό του άλλου, όχι στο MSN ή το Skype του.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ε, νομίζω ότι αυτό το κάνει το Skype, Νίκο μου, αλλά δεν το έχω ψάξει ποτέ γιατί δεν με απασχόλησε το θέμα. Ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος γιατί δεν ευκαιρώ καθόλου να ανοίξω το Skype και να ψάχνω.
« Last Edit: 14 Jan, 2007, 20:51:13 by wings »

mala

• Jr. Member
  • **
Μα, με το skype μπορείς έτσι κι αλλιώς να καλείς το σταθερό ή κινητό του άλλου (με κάποια χρέωση, βέβαια). Πατάς το κουμπάκι με το όνομα και καλεί. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ για να τηλεφωνώ στο εξωτερικό. Εννοείς προγραμματάκι που να καλεί δωρεάν;
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...

banned8

• Jr. Member
  • **
Εννοώ αυτό που κάνεις εσύ εδώ. Να πείτε ποια προγράμματα χρησιμοποιείτε εσείς και για το εσωτερικό και για το εξωτερικό, ποιες είναι οι προσωπικές σας εμπειρίες, να καταλήξουμε σε μια γενική πρόταση, να δώσουμε και οδηγίες εγκατάστασης και ρύθμισης, να βοηθήσουμε κάποιους ανθρώπους που δεν έχουν μπει στην τεχνολογία.

Search Tools