Μεταφορά γραμμής adsl

FoReIgNeR

• Sr. Member
Αποφάσισα επιτέλους να βάλω adsl με την Otenet και επειδή σε λίγους μήνες θα μετακομίσω αναρωτιέμαι μήπως ξέρει κανείς αν θα μπορέσω να μεταφέρω τη γραμμή του adsl στο νέο σπίτι ως έχει. Σίγουρα θα μείνω στον ίδιο δήμο όμως δεν ξέρω αν θα παρουσιαστεί πρόβλημα όταν ζητήσω από τον ΟΤΕ να ελέγξει εάν υπάρχουν οπτικές ίνες εκεί που θα μείνω. Εννοείται ότι θα κρατήσω τον ίδιο αριθμό, λέτε όμως να υπάρξει πρόβλημα;
And my heaven is wherever you are ...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα στην περιοχή που θα είσαι. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, ωστόσο μπορεί να περάσει κάποιο διάστημα μέχρι να εγκατασταθεί η γραμμή.

Καλό θα ήταν να τους πάρεις τηλέφωνο αναφέροντας και το σημείο στο οποίο θα μετακομίσεις.

Εγώ επίσης, θα κοιτούσα ποιοι εναλλακτικοί πάροχοι καλύπτουν την περιοχή ;)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πρώτα απ' όλα πρέπει να τους ρωτήσεις, όπως λέει κι ο Σπύρος, για τη διαθεσιμότητα στο σημείο που θα πας.

Εφόσον στο σημείο εκείνο υποστηρίζεται η γραμμή adsl η μεταφορά είναι απλή διαδικασία. Πριν 2 χρόνια που μετακόμισα εγώ και κάτω από τις ίδιες συνθήκες, η μεταφορά είχε ολοκληρωθεί σε μισή ώρα ακριβώς μετά τη διακοπή της γραμμής στο προηγούμενο σπίτι μου και πλέον έπαιζε σωστά η γραμμή εδώ που είμαι τώρα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

FoReIgNeR

• Sr. Member
Χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι στην Καλλιθέα την πιο σταθερή απόδοση την έχει ο ΟΤΕ άρα δεν το διακινδυνεύω με άλλους. Επειδή όμως τώρα ξεκίνησα τις διαδικασίες εγκατάστασης και λογικά με δεσμεύει για 6 μήνες, αγχώθηκα μην τύχει και μετακομίσω μέσα σ' αυτό το εξάμηνο κάπου κι εκεί δεν έχει κάλυψη, αλλά πόσο άτυχη πια να'μαι, εντάξει.
Σας ευχαριστώ πολύ.
And my heaven is wherever you are ...

sassa

• Sr. Member
  • natural flair for languages
Εγώ είχα κάνει πριν ένα περίπου χρόνο μεταφορά της σύνδεσης (ιδιωτικός πάροχος - από F ξεκινάει) και όχι μόνο καθυστέρησε,
αλλά βρέθηκα χωρίς σύνδεση για αρκετές ημέρες.

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις απευθείας στον ΟΤΕ.

Έχω πληροφορηθεί -εγγυημένα- ότι ο ΟΤΕ δίνει προτεραιότητα στις δικές του συνδέσεις
"Για νέο μας το λες;" θα μου πείτε
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θα έπρεπε να είχες πληροφορηθεί επίσης ότι οι περισσότεροι άλλοι πάροχοι χρωστάνε στον ΟΤΕ τ' άντερά τους. Ενώ από τους δικούς του συνδρομητές τα παίρνει κάθε δίμηνο μέσα από τους λογαριασμούς τηλεφώνου κι όχι μέσω OTENET. Τι ακριβώς είναι το περίεργο;

sassa

• Sr. Member
  • natural flair for languages
Μη και δε βλογήσεις τα γένια σου...
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ φταίω που εσείς είστε μπαταξήδες; Ε;

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Τέτοια να μου λέτε να χαίρομαι! Μετά το Πάσχα θα αρχίσω να ψάχνω για καινούργιο λαγούμι και ναι, έχω forthnet. Θα γελάσουμε! Όποιος/α έχει πληροφορίες για τούτο το θέμα ας τις καταθέτει μπας και γλιτώσουμε το εγκεφαλικό!
"Only Love can leave such a... Mark!"

Search Tools